Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 762.

Akty korporacyjne

Sędz.2019.3.5

Akt nieoceniany
Wersja od: 5 marca 2019 r.

UCHWAŁA Nr 244/2019
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 5 marca 2019 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 762

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Alicji Tworek do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie,

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie:

- Pani Iwony Gaweł,

- Pani Agnieszki Doroty Hałoń,

- Pani Agnieszki Dominiki Kwiecińskiej,

- Pani Anny Elżbiety Moskwy,

- Pana Jakuba Niemca,

- Pani Marzeny Pawłowskiej-Pelc,

- Pani Magdaleny Pelc-Szczupak,

- Pani Anny Oliwii Skałeckiej-Wójcik

do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r. pod poz. 762, zgłosili się:

- Pani Iwona Gaweł - starszy referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie,

- Pani Dorota Agnieszka Hałoń - starszy referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie,

- Pani Agnieszka Dominika Kwiecińska - starszy asystent sędziego w Sądzie Rejonowym w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie,

- Pani Anna Elżbieta Moskwa - starszy asystent sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie,

- Pan Jakub Niemiec - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie,

- Pani Marzena Pawłowska-Pelc - starszy asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie,

- Pani Magdalena Pelc-Szczupak - starszy asystent w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie,

- Pani Anna Oliwia Skałecka-Wójcik - starszy asystent sędziego w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie

- Pani Alicja Tworek - starszy asystent sędziego w Sądzie Rejonowym w Stalowej Woli.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2019 r. poz. 84; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu 4 marca 2019 r. zespół przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, omówił wszystkie kandydatury, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego kandydaturę Pani Alicji Tworek.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem tej kandydatury przemawiały (ocenione łącznie): wieloletnie i odpowiednie doświadczenie zawodowe potwierdzone pozytywną oceną kwalifikacyjną, z której wynika, że spełnia wszelkie wymogi do pełnienia urzędu sędziego, pozytywne opinie służbowe, ocena bardzo dobra na dyplomie ukończenia studiów i dobra z egzaminu sędziowskiego, doświadczenie w pracy w wydziale karnym i cywilnym sądu rejonowego, odpowiednie poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Rzeszowie i Zgromadzenia Ogólnego

Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Rzeszowie, przy uwzględnieniu, że jest osobą spoza środowiska sądów rzeszowskich (pracuje w Sądzie Rejonowym w Stalowej Woli).

Przedstawiając powyższe, zespół uwzględnił dyspozycję art. 35 ust. 1 i 2 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia sędziów.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci biorący udział w konkursie spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz.52 ze zm.) i art. 18 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1139).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła oceny kwalifikacji kandydatów, ich doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Rzeszowie i Zgromadzenia Ogólne Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, postanowiła, że przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Alicji Tworek do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie.

2. Pani Alicja Tworek urodziła się w 1980 r. w Stalowej Woli. W 2004 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Rzeszowskim, uzyskując tytuł magistra z oceną bardzo dobrą. Po ukończeniu aplikacji sądowej, w 2007 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą. Od października 2007 r. jest zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Stalowej Woli. Do września 2011 r. wykonywała czynności w Wydziale Karnym, a od października 2011 r. pracuje w Wydziale Cywilnym. Od czerwca 2008 r. do grudnia 2009 r. pełniła funkcję kuratora społecznego w I Zespole Kuratorskiej Służby Sadowej Sadu Rejonowego w Stalowej Woli, a od maja 2015 r. do czerwca 2017 r. wykonywała czynności redaktora strony internetowej Sądu Rejonowego w Stalowej Woli. Od listopada 2015 r. jest starszym asystentem sędziego w tym Sądzie.

W 2018 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa dowodowego.

Kandydatka otrzymała pozytywną ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Panią Brygidę Gradkowską-Ferenc - sędziego Sądu Rejonowego w Rzeszowie. Wynika z niej, że przedstawione do oceny projekty orzeczeń i uzasadnień lub uzasadnień wyroków cechuje poziom merytoryczny, świadczący o dobrej znajomości przepisów prawa, nie tylko z dziedziny prawa cywilnego, ale także prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Projekty uzasadnień nie budzą żadnych zastrzeżeń, cechuje je profesjonalny język prawniczy i prawidłowy styl ich redagowania. Kandydatka posiada wszelkie niezbędne kwalifikacje i predyspozycje do wykonywania zawodu sędziego. Z racji doświadczenia zawodowego, zaprezentowanych umiejętności merytorycznych i cech osobowościowych, jest właściwie zawodowo przygotowaną kandydatką. Spełnia wszelkie wymogi do pełnienia urzędu sędziego i w pełni zasługuje, aby powołać ją na to stanowisko.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pani Alicja Tworek posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe. Z ocen kwalifikacyjnych i szeregu opinii służbowych wynika, że prezentuje wysoki poziom wiedzy prawniczej i umiejętność stosowania jej w praktyce. Wykonuje swoje czynności służbowe rzetelnie i z zaangażowaniem. W szczególności wyróżniają wszechstronna wiedza z zakresu zarówno prawa cywilnego, jak i prawa karnego zdobyta w pracy na stanowisku asystenta sędziego. Ukończyła studia podyplomowe, posiada także cenne doświadczenie w pracy kuratora społecznego. Powyższe czyni jej kandydaturę najbardziej wyróżniającą w tym postępowaniu.

Pozostali kandydaci posiadają kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak w świetle wszystkich kryteriów wyboru nie okazali się kandydatami lepszymi niż objęci wnioskiem o powołanie.

Pani Iwona Gaweł urodziła się w 1968 r. w Radymnie. W 1992 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, w Filii w Rzeszowie, uzyskując tytuł magistra z oceną dobrą. W 1992 r. ukończyła ponadto dwuletnie Studium Pedagogiczne przy Politechnice Rzeszowskiej z wynikiem dobrym. W latach 1992-1993 była nauczycielem w Szkole Podstawowej w Wysocku. Od listopada 1993 r. do czerwca 1994 r. była zatrudniona na stanowisku pomocnika sekretarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Jarosławiu, pełniąc jednocześnie funkcję społecznego

Przewodniczącego Kolegium do spraw wykroczeń przy tym Sądzie. Po ukończeniu aplikacji sądowej, w 1994 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą. Z dniem 1 maja 1995 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Przeworsku. Orzekała w sprawach karnych, cywilnych, rodzinnych i zakresu prawa pracy. Z dniem 30 kwietnia 1997 r. została zwolniona ze stanowiska asesora sądowego. Od sierpnia 1997 r. do lutego 1998 r. pracowała na stanowisku inspektora do spraw orzecznictwa w Wojewódzkim Zespole Pomocy Społecznej w Przemyślu. Od marca 1998 r. do października 2000 r. była zatrudniona na stanowisku zastępcy kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jarosławiu. Z dniem 1 listopada 2000 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie. Początkowo orzekła w VII i VIII Wydziale Ksiąg Wieczystych, a następnie w Sekcji do spraw Egzekucyjnych I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Rzeszowie. W styczniu 2011 r. została mianowana starszym referendarzem sądowym.

Kandydatka otrzymała pozytywną ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Panią Magdalenę Kocój - sędziego wizytatora do spraw cywilnych i komorniczych Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Wynika z niej, że zarówno z dane statystyczne, jak i merytoryczna ocena orzecznictwa kandydatki świadczą o dużej pracowitości, zaangażowaniu zawodowym i znacznym poziomie wiedzy prawniczej. Pani referendarz rzetelnie wywiązuje się ze swoich obowiązków zawodowych oraz prezentuje wysoki poziom kultury osobistej.

Pani Dorota Agnieszka Hałoń urodziła się w 1974 r. w Rzeszowie. W 1998 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Filii w Rzeszowie, uzyskując tytuł magistra z oceną bardzo dobrą. Po odbyciu aplikacji sądowej, w 2001 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dostateczną. Od grudnia 2001 r. do kwietnia 2004 r. była zatrudniona w Izbie Skarbowej w Rzeszowie. Z dniem 3 lutego 2003 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie. Na jej wniosek powyższy stosunek pracy został rozwiązany z dniem 28 lutego 2003 r. Z dniem 19 kwietnia 2004 r. ponownie została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie i delegowana do wykonywania obowiązków w Ośrodku Migracyjnym Ksiąg Wieczystych Sądu Okręgowego w Warszawie. Z dniem 1 lipca 2005 r. została przeniesiona na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie, z dniem 21 stycznia 2008 r. na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Żoliborza w Warszawie, z dniem 1 lutego 2010 r. na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Woli w Warszawie, a z dniem 15 marca 2015 r. na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie. Orzekała w sprawach cywilnych i gospodarczych rejestrowych. Z dniem 1 marca 2018 r. została mianowana starszym referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie. Wykonuje obowiązki w XII Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego w tym Sądzie.

Kandydatka otrzymała pozytywną ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Pana Witolda Benickiego - sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Wynika z niej, że analiza spraw poddanych ocenie, danych statystycznych i informacji o pracy kandydatki uzasadnia pozytywną ocenę jej pracy. Na podkreślenie zasługuje jej wieloletni staż pracy i duże doświadczenie zawodowe, co w zestawieniu z powyższą analizą wskazuje, że spełnia wymogi formalne i merytoryczne do powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Pani Agnieszka Dominika Kwiecińska urodziła się w 1978 r. w Jaśle. W 2002 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Rzeszowskim, uzyskując tytuł magistra z oceną bardzo dobrą. Od września 2003 r. do października 2003 r. była zatrudniona na stanowisku referenta w II Urzędzie Skarbowym w Rzeszowie. Po ukończeniu aplikacji sądowej, w 2006 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą. W latach 2005-2013 była pozaetatowym członkiem Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krośnie. Od grudnia 2006 r. do marca 2007 r. pracowała w sekretariacie kancelarii notarialnej w Rzeszowie. Od 26 marca 2007 r. jest zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego, a od stycznia 2016 r. starszego asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie. Wykonywała obowiązki w wydziałach: cywilnych, wydziale grodzkim, wydziale ksiąg wieczystych, wydziale karnym. Od lipca 2015 r. pracuje w XI Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Rzeszowie, przy czym w latach 2016-2017 czasowo wykonywała czynności służbowe także w Sekcji do Spraw Egzekucyjnych I Wydziału Cywilnego.

Kandydatka otrzymała pozytywną ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Panią Renatę Słowik-Chuchla - sędziego Sądu Rejonowego w Rzeszowie. Wynika z niej, że analiza spraw i dane statystyczne wskazują na bardzo dobre przygotowanie merytoryczne kandydatki do pracy orzeczniczej. Posiada ona duży zasób wiedzy prawniczej, którą potrafi w umiejętny sposób zastosować w praktyce. Posiadana wiedza, umiejętności i doświadczenie zawodowe zdobyte w pracy na stanowisku asystenta sędziego dają podstawy do stwierdzenia, że spełnia wszelkie wymogi powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Pani Anna Elżbieta Moskwa urodziła się w 1973 r. w Rzeszowie. W 2000 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Filii w Rzeszowie, uzyskując tytuł magistra z oceną dostateczną. W latach 1998-1999 pracowała na stanowisku przedstawiciela handlowego w Wydawnictwie Prawniczym LEX w Rzeszowie. Od października 1999 r. do kwietnia 2004 r. była zatrudniona na stanowisku referenta, starszego sekretarza sądowego w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie. Po ukończeniu aplikacji sądowej, w 2004 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dostateczną. Od maja 2004 r. jest zatrudniona na stanowisku asystenta, a od października 2015 r. starszego asystenta sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie. Czynności wykonuje w III Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych tego Sądu.

Kandydatka ukończyła w 2010 r. studia podyplomowe w zakresie prawa pracy, a w 2011 r. w zakresie prawa Unii Europejskiej. W 2011 r. uzyskała wpis na listę radców prawnych. W 2017 r. ukończyła także studia podyplomowe w zakresie negocjacji i mediacji z wynikiem bardzo dobrym. Od tego czasu współpracuje z Centrum Mediacji i Rozwiązywania Sporów przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz uzyskała wpis na listę mediatorów tego Centrum. Od 2017 r. pełni funkcję koordynatora do spraw mediacji w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie.

Kandydatka jest autorką i współautorką kilku publikacji naukowych z zakresu m.in. prawa konstytucyjnego, prawa europejskiego, prawa pracy. Brała udział w szeregu konferencji naukowych. W 2016 r. ukończyła seminarium doktoranckie w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Rzeszowie. Jest w trakcie przygotowywania rozprawy doktorskiej.

Kandydatka otrzymała pozytywną ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Pana Jerzego Halata - sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Wynika z niej, że ze względu na odpowiednie przygotowanie zawodowe, ukończone studia prawnicze, złożony egzamin sędziowski, wpis na listę radców prawnych, długoletni staż na stanowisku asystenta sędziego, udział w szkoleniach zawodowych, a także w związku z pracą naukową i publikacjami naukowymi kandydatka zasługuje na powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Pan Jakub Niemiec urodził się w 1981 r. w Rzeszowie. W 2005 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Rzeszowskim, uzyskując tytuł magistra z oceną bardzo dobrą. Po ukończeniu aplikacji sądowej, w 2008 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem bardzo dobrym. Z dniem 17 listopada 2008 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Dębicy. Z dniem 9 maja 2011 r. został przeniesiony na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie. Orzekał w wydziałach cywilnych (w tym w sekcji do spraw rozpoznawanych w postępowaniu uproszczonym oraz dotyczących depozytów sądowych i przepadku rzeczy), wydziałach gospodarczych (także wydziale gospodarczym - rejestrze zastawów), wydziale ksiąg wieczystych. Od sierpnia 2018 r. pełni obowiązki w VII Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Rzeszowie.

Kandydat otrzymał pozytywną ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Pana Tomasza Mariana Berezowskiego - sędziego Sądu Rejonowego w Rzeszowie. Wynika z niej, że analiza pracy kandydata oraz dane statystyczne, mimo zastrzeżeń przedstawionych w opisie spraw podlegających ocenie ostatecznie uzasadniają pozytywną ocenę jego pracy. Błędy merytoryczne dotyczące orzeczeń objętych kontrolą są nieliczne, zaś wyniki w zakresie zaskarżalności i stabilności orzeczeń nie budzą zastrzeżeń. Wyeliminowania wymagają natomiast braki w zakresie systematyczności i terminowości podejmowania czynności. Posiadana wiedza, umiejętności, zdobyte doświadczenie zawodowe dają podstawy do stwierdzenia, że kandydat spełnia wymogi powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Kandydat zgłosił uwagi do oceny kwalifikacji.

Pani Marzena Pawłowska-Pelc urodziła się w 1979 r. w Brzozowie. W 2003 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Rzeszowskim, uzyskując tytuł magistra z oceną bardzo dobrą. Po ukończeniu aplikacji sądowej, w 2006 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą. Od marca 2007 r. do marca 2011 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w II Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Rzeszowie. Od 18 marca 2011 r. jest asystentem sędziego, a od października 2015 r. starszym asystentem sędziego w II Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Rzeszowie. W 2017 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa karnego materialnego i procesowego.

Kandydatka otrzymała celującą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Pana Mariusza Sztorca - sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Wynika z niej, że przeprowadzona analiza projektów orzeczeń i ich uzasadnień, dane statystyczne oraz dokumenty z akt osobowych upoważniają do stwierdzenia, że kandydatka jest w pełni ukształtowanym zawodowo starszym asystentem sędziego, posiadającym rozległą wiedzę prawniczą. Zdobyte doświadczenie zawodowe pozwala jej na wzorowe wywiązywanie się z obowiązków służbowych. Dysponuje znajomością technicznej strony pracy sędziego. Kandydatka właściwie dokonuje wykładni przepisów prawa. Podkreślenia wymaga bardzo dobra jakość i wnikliwość przygotowywanych projektów uzasadnień. Uzyskane wyniki w zakresie jakości i efektywności pracy, wszechstronna wiedza prawnicza oraz duże doświadczenie zawodowe, pożądane w zawodzie sędziego cechy osobiste oraz profesjonalizm w spełnianiu obowiązków, pozwalają na ocenę, że kandydatka spełnia wymagania powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Pani Magdalena Pelc-Szczupak urodziła się w 1977 r. w Rzeszowie. W 2001 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Filii w Rzeszowie, uzyskując tytuł magistra z oceną dobrą. Po odbyciu aplikacji sądowej, w 2005 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą. Od kwietnia 2006 r. do kwietnia 2007 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w VI Wydziale Karnym Wykonawczym Sądu Rejonowego w Rzeszowie. Od kwietnia 2007 r. jest asystentem sędziego w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie. Obowiązki wykonuje w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Od października 2015 r. jest starszym asystentem sędziego w tym Sądzie. Od listopada 2017 r. jest pozaetatowym członkiem Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Rzeszowie. W listopadzie 2017 r. uzyskała wpis na listę stałych mediatorów prowadzoną przez Prezesa Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

Kandydatka otrzymała celującą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Panią Elżbietę Urę - sędziego Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Wynika z niej, że kandydatka opanowała doskonale, wręcz perfekcyjnie umiejętność i trafność sporządzania orzeczeń i ich uzasadnień. Wieloletnie doświadczenie pozwoliło na wzbogacenie wiedzy i jej wykorzystanie w uzasadnianiu trudnych spraw, analizie stanu faktycznego, merytorycznej dyskusji i prezentowaniu własnych wniosków. Te osiągnięcia w sposób bezsprzeczny pozwalają na stwierdzenie, że kandydatka zasługuje na awans w postaci objęcia stanowiska sędziego sądu rejonowego.

Pani Anna Skalecka-Wójcik urodziła się w 1981 r. w Rzeszowie. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Rzeszowskim, uzyskując tytuł magistra z oceną bardzo dobrą. Od listopada 2005 r. do lipca 2006 r. była zatrudniona na stanowisku pracownika biurowego w Związku Harcerstwa Polskiego. Po odbyciu aplikacji sądowej, w 2008 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą. Od lutego 2009 r. do czerwca 2009 r. pracowała na stanowisku doradcy prawnego w kancelarii doradztwa prawnego "Pierlex" w Krakowie. Od lipca 2009 r. do marca 2016 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie. Od kwietnia 2016 r. jest starszym asystentem sędziego w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie, obowiązki wykonuje w I Wydziale Cywilnym tego Sądu.

Kandydatka otrzymała pozytywną ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Pana Witolda Olecha - sędziego Sądu Rejonowego w Rzeszowie. Wynika z niej, że sporządzane przez nią projekty uzasadnień orzeczeń prezentują bardzo wysoki poziom merytoryczny. Nie budzi zastrzeżeń sprawność podejmowanych przez kandydatkę czynności, a jej organizacja pracy i systematyczność w realizacji powierzonych zadań stoi na najwyższym poziomie. Kandydatkę cechuje wysoka kultura osobista i nieskazitelność charakteru.

Pomimo wysokich kwalifikacji zawodowych, osoby te - w niniejszej procedurze nominacyjnej - nie uzyskały tak dużego poparcia Rady, jak Pani Alicja Tworek. Kandydatka ta posiada niemal dwunastoletni staż zawodowy w pracy na stanowisku asystenta sędziego, wykazuje się wysokimi kompetencjami zawodowymi potwierdzonymi pozytywną oceną kwalifikacyjną oraz opiniami służbowymi. Z oceny kwalifikacyjnej dotyczącej jej pracy wynika, że wykazuje się odpowiednim poziomem wiedzy prawniczej i umiejętnościami praktycznymi, a sporządzane przez nią projekty nie budzą zastrzeżeń. Widoczna jest staranność i dbałość o szczegóły w zbadanych projektach oraz terminowość w realizacji zadań. Z przedłożonych opinii służbowych wynika, że starannie i solidnie wykonuje powierzone jej zadania, jest samodzielna i prawidłowo formułuje wnioski po analizie poszczególnych stanów faktycznych. Jak wynika z opinii służbowych kandydatka niejednokrotnie przekonywała sędziego referenta do słuszności zajętego przez nią stanowiska. Spośród innych osób biorących udział w tym postępowaniu nominacyjnym wyróżnia ją przede wszystkim wszechstronna wiedza i doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa karnego, a także cywilnego, ponieważ jest jedyną kandydatką posiadającą kilkuletni staż pracy w wydziale karnym, jak i w wydziale cywilnym sądu rejonowego. Wyróżnia ją także pełniona funkcja kuratora społecznego, co niewątpliwe wpłynęło na wzbogacenie niezbędnego w pracy sędziego doświadczenia życiowego. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Alicja Tworek jest najlepszą kandydatką w tym postępowaniu.

Pani Iwona Gaweł otrzymała pozytywną ocenę kwalifikacyjną oraz posiada ponad osiemnastoletnie doświadczenie orzecznicze, jednak głównie w zakresie stosowania prawa cywilnego, poza krótkim okresem orzekania w wydziale karnym w charakterze asesora sądowego ponad dwadzieścia lat temu. Ponadto w przeciwieństwie do Pani Alicji Tworek nie ukończyła studiów podyplomowych.

Pani Dorota Agnieszka Hałoń mimo uzyskania pozytywnej oceny kwalifikacyjnej, otrzymała zaledwie dostateczną ocenę z egzaminu sędziowskiego oraz jako jedyna uczestniczka postępowania otrzymała negatywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Ponadto jej doświadczenie zawodowe nie jest tak szerokie jak Pani Alicji Tworek, albowiem od niemal piętnastu lat wykonuje ona czynności wyłącznie w pionie cywilnym sądu rejonowego. Kandydatka ta również w przeciwieństwie do Pani Alicji Tworek nie ukończyła studiów podyplomowych.

Pani Agnieszka Dominika Kwiecińska uzyskała pozytywną ocenę kwalifikacyjną, wysokie oceny na dyplomie ukończenia studiów i z egzaminu sędziowskiego, posiada również doświadczenie w pracy w kilku wydziałach sądu rejonowego (grodzkim, cywilnym i karnym). Jednak przy porównywalnych ocenach i przy uwzględnieniu doświadczenia zawodowego kandydatek, na korzyść Pani Alicji Tworek przemawia ukończenie studiów podyplomowych.

Pani Anna Elżbieta Moskwa otrzymała pozytywną oceną kwalifikacyjną, ukończyła studia podyplomowe, wykazuje się aktywnością na polu naukowym, jednak nie została ona jeszcze zwieńczona uzyskaniem stopnia naukowego. Kandydatka ta otrzymała zaledwie ocenę dostateczną z egzaminu sędziowskiego, a posiadane przez nią doświadczenie zawodowe nie jest tak zróżnicowane jak Pani Alicji Tworek, albowiem od niemal piętnastu lat wykonuje czynności wyłącznie w wydziale pracy i ubezpieczeń społecznych sądu apelacyjnego.

Pan Jakub Niemiec w porównaniu z Panią Alicją Tworek posiada krótszy staż pracy, a jego doświadczenie zawodowe nie jest tak zróżnicowane jak u wybranej kandydatki. Ponadto w jego ocenie kwalifikacyjnej stwierdzono braki w zakresie systematyczności i terminowości podejmowania czynności służbowych.

Pani Marzena Pawłowska-Pelec otrzymała celującą oceną kwalifikacyjną, wysokie oceny na dyplomie ukończenia studiów i z egzaminu sędziowskiego, a także ukończyła studia podyplomowe, jednak w porównaniu z wybraną kandydatką nie posiada tak szerokiego doświadczenia zawodowego, albowiem wykonywała czynności tylko w pionie karnym sądu rejonowego i sądu okręgowego. Co prawda uzyskała celującą ocenę kwalifikacyjną, a Pani Alicja Tworek pozytywną, jednak analiza oceny kwalifikacyjnej wybranej kandydatki pozwala stwierdzić, że jest ona co najmniej równie wyróżniającą kandydatką jak Pani Marzena Pawłowska-Pelc. Przy porównywalnych ocenach, na korzyść wybranej kandydatki przemawiało, jak już podnoszono, przede wszystkim bogatsze doświadczenie zawodowe.

Pani Magdalena Pelc-Szczupak również uzyskała celującą ocenę kwalifikacyjną, wysokie oceny na dyplomie ukończenia studiów i z egzaminu sędziowskiego, jest członkiem Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Rzeszowie oraz została wpisana na listę mediatorów. W ocenie Rady nie jest ona jednak lepszą kandydatką od Pani Alicji Tworek. Analiza oceny kwalifikacyjnej wybranej kandydatki pozwala stwierdzić, że jest to ocena co najmniej równie wysoka jak ta uzyskana przez Panią Marzenę Pawłowską-Pelc. Przy porównywalnych ocenach, na korzyść Pani Alicji Tworek przemawia szersze doświadczenie w stosowaniu prawa karnego i cywilnego. Pani Magdalena Pelc-Szczupak tylko rok pracowała w wydziale karnymi i od niemal 12 lat wykonuje czynności wyłącznie w wydziale pracy i ubezpieczeń społecznych. Pani Alicja Tworek aż cztery lata była asystentem w wydziale karnym i od niemal ośmiu lat jest asystentem w wydziale cywilnym. Ponadto wybrana kandydatka ukończyła studia podyplomowe.

Pani Anna Skałecka-Wójcik otrzymała wysoką ocenę kwalifikacyjną, wysokie oceny na dyplomie ukończenia studiów i z egzaminu sędziowskiego. W porównaniu z Panią Alicją Tworek nie posiada tak zróżnicowanego doświadczenia zawodowego, a ponadto w przeciwieństwie do wybranej kandydatki nie ukończyła studiów podyplomowych.

4. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomach ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminów zawodowych.

Oceny te zostały zaprezentowane powyżej. Pan Jakub Niemiec uzyskał wyższą od Pani Alicji Tworek ocenę z egzaminu sędziowskiego. Powyższa okoliczność nie spowodowała jednak, że jej kandydatura uznana została za mniej wyróżniającą w tym postępowaniu. Pan Jakub Niemiec posiada krótszy od wybranej kandydatki (asystent sędziego od października 2007 r.) staż zawodowy (jest referendarzem sądowym od listopada 2008 r.), a ponadto w jego ocenie kwalifikacyjnej stwierdzono uchybienia w zakresie systematyczności i terminowości podejmowania czynności służbowych. W związku z tym samo uzyskanie wyższego stopnia z egzaminu zawodowego od wybranej kandydatki nie mogło wpłynąć na wynik konkursu w stopniu rozstrzygającym.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Rzeszowie i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Rzeszowie

Na posiedzeniu Kolegium Sądu Okręgowego w Rzeszowie 16 listopada 2018 r. kandydaci uzyskali następującą liczbę głosów: Pani Iwona Gaweł 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się" oraz pozytywną opinię; Pani Dorota Agnieszka Hałoń 0 głosów "za", 1 głos "przeciw", przy 4 głosach "wstrzymujących się" oraz negatywną opinię; Pani Agnieszka Dominika Kwiecińska 1 głos "za", przy braku głosów "przeciw" i 4 głosach "wstrzymujących się" oraz pozytywną opinię; Pani Anna Elżbieta Moskwa 2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się" oraz pozytywną opinię; Pan Jakub Niemiec 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się" oraz opinię pozytywną; Pani Marzena Pawłowska-Pelc 5 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się" oraz pozytywną opinię; Pani Magdalena Pelc-Szczupak 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się" oraz opinię pozytywną; Pani Anna Oliwia Skałecka-Wójcik 1 głos "za", przy braku głosów "przeciw" i 4 głosach "wstrzymujących się" oraz opinię pozytywną; Pani Alicja Tworek 2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się" oraz pozytywną opinię.

Podczas posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Rzeszowie 16 listopada 2018 r. kandydaci otrzymali odpowiednio: Pani Iwona Gaweł 17 głosów "za", przy 12 głosach "przeciw" i 27 głosach "wstrzymujących się"; Pani Dorota Agnieszka Hałoń 11 głosów "za", przy 16 głosach "przeciw" i 30 głosach "wstrzymujących się"; Pani Agnieszka Dominika Kwiecińska 19 głosów "za", przy 6 głosach "przeciw" i 32 głosach "wstrzymujących się"; Pani Anna Elżbieta Moskwa 27 głosów "za", przy 8 głosach "przeciw" i 21 głosach "wstrzymujących się"; Pan Jakub Niemiec 22 głosy "za", przy 14 głosach "przeciw" i 21 głosach "wstrzymujących się"; Pani Marzena Pawłowska-Pelc 38 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 18 głosach "wstrzymujących się"; Pani Magdalena Pelc-Szczupak 30 głosów "za", przy 3 głosach "przeciw" i 23 głosach "wstrzymujących się"; Pani Anna Oliwia Skałecka-Wójcik 17 głosów "za", przy 7 głosach "przeciw" i 33 głosach "wstrzymujących się"; Pani Alicja Tworek 17 głosów "za", przy 8 głosach "przeciw" i 32 głosach "wstrzymujących się".

Jak wynika z powyższego, Pani Alicja Tworek uzyskała pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Rzeszowie oraz niższe od Pani Marzeny Pawłowskiej-Pelc, Pani Magdaleny Pelc-Szczupak, Pani Anny Elżbiety Moskwy, Pana Jakuba Niemca i Pani Agnieszki Dominiki Kwiecińskiej poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Kandydatka ta jednak, mimo takiej oceny środowiska sędziowskiego wyróżnia się spośród tych osób posiadanym szerszym doświadczeniem zawodowym, bądź ukończonymi studiami podyplomowymi. Z tych względów uzyskany przez nią poziom poparcia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Rzeszowie nie wpłynął negatywnie na ogólną ocenę jej kandydatury. Ponadto Rada uwzględniła, że Pani Alicja Tworek może być mniej znana środowisku sędziów okręgu rzeszowskiego, ponieważ jest asystentem sędziego w Sądzie Rejonowym w Stalowej Woli.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Alicji Tworek na stanowisko sędziego sądu rejonowego zadecydował całokształt okoliczności przedmiotowej sprawy, a w szczególności oceniane łącznie: wysoka ocena kwalifikacyjna, szeroka wiedza prawnicza, wszechstronne doświadczenie zawodowe, podnoszone kwalifikacje zawodowe, ukończone studia podyplomowe.

Pozostali kandydaci nie posiadają - w świetle zgromadzonych w sprawie materiałów - wyższych kwalifikacji zawodowych od kandydatów objętych wnioskiem o powołanie na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Rzeszowie.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 5 marca 2019 r. na kandydaturę:

- Pani Iwony Gaweł oddano 1 głos "za", przy braku głosów "przeciw" i 15 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Doroty Agnieszki Hałoń nie oddano głosów "za" i głosów "przeciw", przy 16 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Agnieszki Dominiki Kwiecińskiej oddano 1 głos "za", przy braku głosów "przeciw" i 15 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Anny Elżbiety Moskwy oddano 5 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 11 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Jakuba Niemca oddano 1 głos "za", przy braku głosów "przeciw" i 15 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Marzeny Pawłowskiej-Pelc oddano 6 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 11 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Magdaleny Pelc-Szczupak oddano 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 13 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Anny Oliwii Skałecki ej-Wójcik nie oddano głosów "za" i głosów "przeciw", przy 17 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większość głosów,

- Pani Alicji Tworek oddano 16 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r. poz. 84).