Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Radomiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 713.

Akty korporacyjne

Sędz.2019.3.5

Akt nieoceniany
Wersja od: 5 marca 2019 r.

UCHWAŁA Nr 242/2019
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 5 marca 2019 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Radomiu, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 713

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Bartłomieja Zygmunta Drotkiewicza do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Radomiu;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Piotra Pawła Chudzio i Pani Iwony Kwaśniewskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Radomiu.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Radomiu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r. pod poz. 713, zgłosili się:

- Pan Piotr Paweł Chudzio - sędzia Sądu Rejonowego w Zwoleniu,

- Pan Bartłomiej Zygmunt Drotkiewicz - sędzia Sądu Rejonowego w Radomiu oraz - Pani Iwona Kwaśniewska - sędzia Sądu Rejonowego w Radomiu.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 4 marca 2019 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił wszystkich kandydatów, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na: Pana Piotra Pawła Chudzio oddali 1 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się", Pana Bartłomieja Zygmunta Drotkiewicza oddali 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się" i Panią Iwonę Kwaśniewską oddali 1 głos "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Radomiu Pana Bartłomieja Zygmunta Drotkiewicza. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska zespół podkreślił między innymi, że rekomendowany kandydat posiada wieloletnie doświadczenie orzecznicze, otrzymał pozytywną ocenę swoich kwalifikacji zawodowych oraz został pozytywnie zaopiniowany przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Apelacji Lubelskiej, a także stale pogłębia posiadaną wiedzę, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że wszyscy kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, a także opiniami przełożonych.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Bartłomieja Zygmunta Drotkiewicza do pełnienia urzędu na jedno stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Radomiu.

2. Pan Bartłomiej Zygmunt Drotkiewicz urodził się 4 czerwca 1976 r. w Radomiu. W 2000 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z oceną dostateczną, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu początkowo pozaetatowej, a następnie etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Radomiu, w 2003 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Z dniem 1 października 2003 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Radomiu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 września 2007 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego tego Sądu. Orzeka w I Wydziale Cywilnym. W 2012 r. Pan sędzia prowadził szkolenia dla pracowników Miejskiego Zarządu Lokalami w Radomiu. Brał udział w licznych szkoleniach zawodowych, w tym zorganizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury, oraz w konferencjach.

Ocenę kwalifikacji Pana Bartłomieja Zygmunta Drotkiewicza sporządziła Pani Danuta Bojarska - sędzia Sądu Okręgowego w Radomiu, która uznała, że analiza danych statystycznych i akt postępowań wskazuje, że opiniowany w sposób należyty wykonuje czynności sędziego. Osiągane przez niego wyniki i terminowość czynności nie budzą zastrzeżeń i świadczą o dużym zaangażowaniu w pracę. Orzecznictwo, treść wydawanych orzeczeń oraz lektura sporządzanych uzasadnień świadczą o wysokim poziomie jego wiedzy z zakresu prawa cywilnego materialnego i procesowego. Sędzia opiniująca pracę kandydata podkreśliła, że nie doszło do stwierdzenia niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia, jak również do wytknięcia uchybień w trybie art. 37 § 4 i art. 40 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych. Wobec Pana sędziego nie kierowano jakichkolwiek zarzutów z tytułu odpowiedzialności dyscyplinarnej. Przestrzeganie przez niego zasad etyki zawodowej nie budzi wątpliwości. W ocenie sędzi opiniującej, umiejętności zawodowe, posiadana wiedza prawnicza, duża kultura orzekania i osobista dają pełną podstawę do stwierdzenia, że Pan sędzia Bartłomiej Zygmunt Drotkiewicz spełnia wymagania do pełnienia urzędu sędziego Sądu Okręgowego w Radomiu.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Osoba przedstawiona do powołania na wolne stanowisko sędziowskie, przewidziane w wydziale cywilnym, posiada rozległą wiedzę prawniczą z zakresu prawa cywilnego materialnego i procesowego, popartą dużym doświadczeniem zawodowym. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pana Bartłomieja Zygmunta Drotkiewicza znajdują odzwierciedlenie w pozytywnej ocenie jego pracy oraz opinii służbowej Prezesa Sądu Rejonowego w Radomiu, w której podkreślono jego sumienność, zdyscyplinowanie, rzetelność i terminowość. Wybrany kandydat uczestniczył w licznych szkoleniach zawodowych, w tym zorganizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury, oraz w konferencjach.

Pozostali kandydaci posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego, jednak - w świetle wszystkich kryteriów wyboru - nie okazali się kandydatami lepszymi niż osoba przedstawiona do powołania.

Pan Piotr Paweł Chudzio urodził się 15 stycznia 1976 r. w Lwówku Śląskim. W 1999 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z oceną dostateczną, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Radomiu, w 2002 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Z dniem 5 maja 2003 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Zwoleniu. Z dniem 1 sierpnia 2003 r. powierzono mu zastępcze pełnienie funkcji Przewodniczącego III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich na okres 6 miesięcy, a następnie z dniem 1 lutego 2004 r. pełnienie obowiązków na dalszy okres. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 maja 2007 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Zwoleniu. Z dniem 1 lipca 2007 r. powierzono mu funkcję Przewodniczącego III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich a z dniem 1 grudnia 2008 r. pełnienie funkcji Zastępcy Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego i III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich tego Sądu. Z dniem 1 kwietnia 2010 r. ponownie powierzono mu pełnienie funkcji Przewodniczącego III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich. Z dniem 1 stycznia 2013 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Kozienicach, w którym z dniem 7 stycznia 2013 r. powierzono mu pełnienie funkcji Przewodniczącego XII Zamiejscowego Wydziału Rodzinnego i Nieletnich z siedzibą w Zwoleniu. Z dniem 1 stycznia 2015 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Zwoleniu i powierzono mu pełnienie funkcji Przewodniczącego III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich, którą pełni do chwili obecnej Z dniem 13 lutego 2018 r. został powołany do pełnienia funkcji Prezesa Sądu Rejonowego w Zwoleniu, na okres czterech lat. W dniu 23 czerwca 2017 r. był delegowany do pełnienie obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Radomiu. Orzekał w IV Wydziale Cywilnym Odwoławczym. W 2013 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie prawa rodzinnego dla sędziów orzekających w sprawach z zakresu prawa rodzinnego w sądach wszystkie! szczebli a w 2016 r. studia podyplomowe w zakresie prawa rodzinnego z elementami psychologii dla sędziów sądów powszechnych orzekających w sprawach z zakresu prawe rodzinnego, asystentów sędziów orzekających w sprawach z zakresu prawa rodzinnego oraz prokuratorów. Pan sędzia brał udział w licznych szkoleniach zawodowych w tym zorganizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pana Piotra Pawła Chudzio sporządziła Pani Joanna Kaczmarek -Kęsik - sędzia Sądu Okręgowego w Radomiu, która uznała, że wyniki pracy orzeczniczej Pana sędziego, który sprawował w badanym okresie funkcję Przewodniczącego Wydziale a od 13 lutego 2018 r. również funkcję Prezesa Sądu Rejonowego w Zwoleniu, są porównywalne do średnich wyników uzyskiwanych przez sędziego w okręgu. Stwierdzone w opinii uchybienia polegające na naruszeniu przepisów postępowania w zasadzie nie wpływają na sprawność postępowania czy trafność podejmowanych rozstrzygnięć Natomiast stwierdzona przez sąd drugiej instancji nieważność postępowania prowadzonego przez kandydata w jednej ze spraw, wynikająca z nieprawidłowej reprezentacji strony pozwanej, wskazuje na uchybienie istotne, aczkolwiek nastąpiło ono w sprawie mającej charakter nietypowy. Sędzia opiniująca stwierdziła, że sprawność postępowania i celowość podejmowanych przez kandydata czynności nie budzi większych zastrzeżeń. Zwraca uwagę dobra terminowość sporządzania uzasadnień. Pan sędzia nie był karany dyscyplinarnie. Akta osobowe opiniowanego nie zawierają uwag bądź wytknięć uchybienia, o których mowa w art. 37 § 4 i art. 40 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych. W ocenie sędzi opiniującej kandydat spełnia warunki niezbędne do powołania na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Radomiu.

Pani Iwona Kwaśniewska urodziła się 24 czerwca 1973 r. w Radomiu. W 1997 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Radomiu, w 2000 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Z dniem 17 lipca 2000 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Grójcu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 26 czerwca 2003 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego tego Sądu. Z dniem 14 kwietnia 2008 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Radomiu. Orzekała początkowo w VI Wydziale Ksiąg Wieczystych a od lipca 2008 r. orzeka w I Wydziale Cywilnym, przy czym z dniem 1 marca 2016 r. powierzono jej pełnienie funkcji Zastępcy Przewodniczącego tego Wydziału. W latach 2016-2018 orzekała, w ramach jednodniowych delegacji, w Sądzie Okręgowym w Radomiu. Pani sędzia brała udział w licznych szkoleniach zawodowych, w tym zorganizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury, oraz w konferencjach.

Ocenę kwalifikacji Pani Iwony Kwaśniewskiej sporządziła Pani Ewa Kowalik - wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Radomiu, która uznała, że osiągane przez opiniowaną wyniki pracy, stabilność orzecznictwa, sprawność prowadzonych postępowań, terminowość sporządzania uzasadnień, należyta organizacja pracy orzeczniczej, uczestniczenie w szkoleniach podnoszących kwalifikacje, wykonywanie funkcji Zastępcy Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego, staż pracy, jak też jej cechy osobowościowe, stosunek do sędziów, pracowników administracyjnych i stron postępowania dają podstawę do stwierdzenia, że kandydatka w pełni spełniła wymogi na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Radomiu. Sędzia wizytator podkreśliła, że przedstawione okoliczności dają podstawę do przyjęcia, że stwierdzone uchybienia kandydatki miały charakter epizodyczny i w przyszłości nie dojdzie do takich naruszeń, zwłaszcza nieważności postępowania. W sprawach prowadzonych przez Panią sędzię nie doszło do wytknięcia uchybień w trybie art. 37 § 4 i art. 40 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych. Wobec kandydatki nie kierowano też jakichkolwiek zarzutów z tytułu odpowiedzialności dyscyplinarnej.

Pomimo wystarczających kwalifikacji zawodowych, osoby te nie uzyskały tak dużego poparcia Rady, jak osoba przedstawiona do powołania. Wprawdzie zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zwrócił uwagę zarówno na Pana Piotra Pawła Chudzio, jak i na Panią Iwonę Kwaśniewską, którzy otrzymali po 1 głosie "za", przy 2 głosach "wstrzymujących się", jednak - w ocenie Rady - osoby te nie są najlepszymi kandydatami w niniejszej procedurze nominacyjnej. Wszyscy uczestnicy postępowania, chętni do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Radomiu, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru i uzyskali pozytywne oceny swoich kwalifikacji zawodowych, co czyn: ich kandydatury porównywalnymi. Zadaniem Rady zatem było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu. Rada nie mogła zatem pominąć, że zarówno w 2016 r., jak i w 2017 r średnia miesięczna załatwianych przez Pana Bartłomieja Zygmunta Drotkiewicza spraw byłe wyższa niż średnia w Wydziale i w okręgu. Pan Piotr Paweł Chudzio i Pani Iwonę Kwaśniewska nie wyróżniają się, zdaniem Rady, wynikami pracy na tyle, aby uznać, że są lepszymi kandydatami niż osoba przedstawiona do powołania. Konkurs obejmuje jedne wolne stanowisko sędziowskie i w związku z tym Rada mogła dokonać wyboru jedynie jednej spośród trzech osób.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Bartłomiej Zygmunt Drotkiewic2 jest najlepszym kandydatem w niniejszej procedurze nominacyjnej. Posiada kwalifikacje merytoryczne oraz długoletnie doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Radomiu.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Apelacyjnegc w Lublinie i ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Lubelskiej.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie na posiedzeniu 15 listopada 2018 r. zaopiniowało pozytywnie Pana Piotra Pawła Chudzio (5 głosami "za", przy braku głosów "przeciw") i Panią Iwonę Kwaśniewską (5 głosami "za", przy braku głosów "przeciw") a Pana Bartłomieja Zygmunta Drotkiewicza negatywnie (1 głosem "za", przy 4 głosach "przeciw").

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Apelacji Lubelskiej na posiedzeniu w dniu 16 listopada 2018 r. zaopiniowało pozytywnie Pana Bartłomieja Zygmunta Drotkiewicza (35 głosów "za" i 25 głosów "przeciw") oraz Panią Iwonę Kwaśniewską (52 głosy "za" i 8 głosów "przeciw") a negatywnie Pana Piotra Pawła Chudzio (26 głosów "za" i 34 głosy "przeciw").

Krajowa Rada Sądownictwa nie pominęła wyników głosowania ani Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie ani Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Lubelskiej. W niniejszej procedurze konkursowej poziom poparcia obu tych gremiów nie był jednak kryterium jedynie decydującym o wyborze najlepszego kandydata, wobec dorobku zawodowego i kwalifikacji zdobytych w ramach praktyki orzeczniczej. Wszyscy uczestnicy postępowania posiadają odpowiednie doświadczenie zawodowe oraz otrzymali pozytywne oceny kwalifikacyjne wskazujące, że spełniają wymogi formalne do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Rada uznała, że wprawdzie Pan Bartłomiej Zygmunt Drotkiewicz otrzymał negatywną opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie, jednak wyniki głosowania tego gremium nie są w pełni miarodajne, zważywszy, że kandydat uzyska! poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Lubelskiej, a także legitymuje się pozytywną oceną kwalifikacyjną, potwierdzającą jego rzetelną, wieloletnią praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Radomiu.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Bartłomieja Zygmunta Drotkiewicza zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas orzekania w wydziale cywilnym, pozytywna ocena jego kwalifikacji zawodowych oraz opinia służbowa Prezesa Sądu Rejonowego w Radomiu, a także poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Lubelskiej. Niniejsza procedura konkursowa dotyczy tylko jednego wolnego stanowiska sędziowskiego, zatem Rada mogła dokonać wyboru tylko jednej spośród trzech kandydujących osób.

6. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 5 marca 2019 r. na:

- Pana Piotra Pawła Chudzio oddano 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 16 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Bartłomieja Zygmunta Drotkiewicza oddano 12 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 7 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Iwonę Kwaśniewską oddano 4 głosy "za" i 1 głos "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rad} w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa Dz. U. z 2019 r. poz. 84).