Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wejherowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 611.

Akty korporacyjne

Sędz.2019.2.15

Akt nieoceniany
Wersja od: 15 lutego 2019 r.

UCHWAŁA Nr 233/2019
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 15 lutego 2019 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wejherowie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 611

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:

ZAŁĄCZNIKI

1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Małgorzaty Elżbiety Dawidowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu Rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wejherowie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Karoliny Marii Lidzbarskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu Rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wejherowie.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu Rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wejherowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r. pod poz. 611, zgłosiły się:

- Pani Małgorzata Elżbieta Dawidowska - referendarz sądowy w sądzie Rejonowym w Wejherowie,

- Pani Karolina Maria Lidzbarska - starszy asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: ustawa o KRS).

W dniu 11 lutego 2019 r. zespół Krajowej Rady Sądownictwa przeprowadził posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na wolne stanowisko sędziego w Sądzie Rejonowym w Wejherowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 611. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa ocenił, że materiały nie są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Zespół jednogłośnie (3 głosami "za") postanowił odroczyć rozpatrzenie sprawy do czasu uzupełnienia materiałów o akta osobowe obu kandydatek.

Na posiedzeniu 12 lutego 2019 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, uznał je za wystarczające, przeprowadził naradę i postanowił bezwzględną większością głosów (3 głosami "za") rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Małgorzaty Elżbiety Dawidowskiej do pełnienia urzędu na wolnym stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wejherowie. Odnośnie do kandydatury Pani Karoliny Marii Lidzbarskiej oddano 3 głosy "wstrzymujące się".

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że podejmując decyzję dotyczącą rekomendacji kandydatury Pani Małgorzaty Elżbiety Dawidowskiej wziął pod uwagę (dokonując oceny łącznej) wysokie kwalifikacje, doświadczenie zawodowe kandydatki, ocenę kwalifikacyjną, dobrą plus ocenę na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz dobrą ocenę z egzaminu sędziowskiego, a także najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego. Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Małgorzaty Elżbiety Dawidowskiej (11 głosów "za"). Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku kandydatka otrzymała następujące poparcie: 55 głosów "za" i 7 głosów "przeciw". Członkowie zespołu mając na uwadze całokształt zgromadzonych w sprawie materiałów oraz przebieg i efekty pracy Pani Małgorzaty Elżbiety Dawidowskiej postanowili zarekomendować Radzie właśnie Jej kandydaturę.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydatki biorące udział w konkursie spełniają wymagania ustawowe określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52 dalej: p.u.s.p.) i art. 18 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2017 r. poz. 1139). Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła uzyskane przez kandydatki oceny kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i z egzaminu zawodowego oraz wyniki głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku, Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku oraz inne dokumenty dołączone do kart zgłoszenia.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Małgorzaty Elżbiety Dawidowskiej na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Wejherowie.

2. Pani Małgorzata Elżbieta Dawidowska urodziła się 16 czerwca 1982 r. w Gdyni. W 2006 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Od 3 listopada 2006 r. do 31 grudnia 2015 r. była zatrudniona jako asystent sędziego w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Gdyni, przy czym początkowo pracowała w wymiarze 1/2 etatu, zaś od 11 października 2010 r. na pełny etat. Po odbyciu w latach 2007-2010 odbywała aplikację sądową pozaetatową w okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku, we wrześniu 2010 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. Od 1 stycznia 2016 r. do 31 lipca 2017 r. pracowała w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Gdyni na stanowisku starszego asystenta sędziego. W 2016 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie dyplomacji współczesnej. Od 1 sierpnia 2017 r. została zatrudniona na stanowisku referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Wejherowie, w którym orzeka w IV Wydziale Ksiąg Wieczystych w wymiarze 3/5 etatu oraz w III Wydziale Rodzinnym w wymiarze 2/5 etatu.

Ocenę kwalifikacji Pani Małgorzaty Elżbiety Dawidowskiej sporządziła Pani Bożena Bojko-Szczegiecka - wizytator do spraw wieczystoksięgowych sędzia Sądu Okręgowego w Gdańsku, która uznała, że opiniowana dysponuje rozległą wiedzą z zakresu prawa cywilnego materialnego i procesowego, dokonuje prawidłowej wykładni norm prawa cywilnego, a sporządzane przez nią projekty w pełni spełniają wymogi przepisane prawem. Szerokie przytaczanie w projektach uzasadnień orzecznictwa Sądu Najwyższego i poglądów doktryny wskazuje jednoznacznie na bardzo dobrą jego znajomość, jak również na umiejętność stosowania go w praktyce. Kandydatka wykazała się umiejętnością szybkiego podejmowania trafnych decyzji, dostrzegania problemów faktycznych i prawnych w rozpoznawanych sprawach oraz dużą samodzielnością. Podnosi kwalifikacje, uczestnicząc w licznych szkoleniach organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury, ukończyła studia podyplomowe. Jak wynika z załączonych do zgłoszenia opinii, Pani Małgorzata Elżbieta Dawidowska jest osobą odpowiedzialną, opanowaną, o wysokiej kulturze osobistej. Jest uprzejma i komunikatywna zarówno w stosunku do sędziów, jak i pozostałych pracowników sekretariatu. W ocenie współpracujących z nią sędziów, posiada predyspozycje, zarówno pod względem wiedzy prawnej, jak i cech osobistych, do godnego wykonywania zawodu sędziego. Uwzględniając powyższe sędzia wizytator uznała, że opiniowana będzie właściwie wypełniała obowiązki sędziego sądu rejonowego, a jej pracę i dotychczasową postawę oceniła bardzo dobrze. W ocenie sędziego wizytatora opiniowana zasługuje w pełni na nominację na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Odnośnie do kandydatki nieprzedstawianej z wnioskiem o powołanie Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła między innymi, co następuje:

3. Pani Karolina Maria Lidzbarska urodziła się 5 czerwca 1981 r. w Gdańsku. W 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu w latach 2005-2008 etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku, we wrześniu 2008 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą plus. Od 1 października 2005 r. zatrudniona jest w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, najpierw jako etatowy aplikant sądowy, następnie od 9 października 2008 r. do 31 grudnia 2011 r. pracowała w I Wydziale Cywilnym, a od 1 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2015 r. w XV Wydziale Cywilnym na stanowisku asystenta sędziego. Od 1 stycznia 2016 r. jest starszym asystentem sędziego, a swoje obowiązki do 13 lutego 2016 r. wykonywała w XV Wydziale Cywilnym, a od 14 lutego 2016 r. pracuje w I Wydziale Cywilnym.

Ocenę kwalifikacji Pani Karoliny Marii Lidzbarskiej sporządziła Pani Magdalena Chrzanowska - wizytator do spraw cywilnych sędzia Sądu Okręgowego w Gdańsku, która uznała, że opiniowana jest dobrze przygotowana do pełnienia obowiązków sędziego. Posiada rozległą i ugruntowaną wiedzę prawniczą, zwłaszcza z zakresu prawa cywilnego i procedury cywilnej. W pełni opanowała umiejętność wykorzystywania tej wiedzy w praktyce na co wskazują prawidłowe przywoływanie podstaw prawnych, wykładnia analizowanych przepisów, przejrzysta konstrukcja uzasadnień oraz sposób argumentacji. Sędziowie Sądu Okręgowego w Gdańsku, których opinie Pani Karlina Lidzbarska załączyła do zgłoszenia wskazywali, że przygotowywane przez nią projekty orzeczeń zazwyczaj są trafne, a uzasadnienia w dużej części nie wymagają korekty. Potrafi w sposób bardzo dobry ułożyć swoją pracę z sędziami, innymi asystentami i pracownikami sekretariatu. Reasumując, sposób wykonywania przez opiniowaną dotychczasowych obowiązków asystenta sędziego, jej cechy osobowości, jak i duża wiedza oraz wykazana umiejętność stosowania jej w praktyce, a także wieloletnie doświadczenie zawodowe na stanowisku asystenta sędziego w pełni uzasadniają, zdaniem sędziego wizytatora wniosek, że Pani Karolina Maria Lidzbarska prawidłowo będzie wykonywać obowiązki sędziego sądu rejonowego.

4. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Pani Małgorzata Elżbieta Dawidowska przedstawiana Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziowskie w ramach niniejszego postępowania nominacyjnego, posiada bardzo dobre przygotowanie zawodowe zarówno teoretyczne, jak i praktyczne, co zostało potwierdzone oceną kwalifikacji. Dotychczasowa droga zawodowa kandydatki wskazuje, że zdobyła ona wiedzę i doświadczenie w pionie cywilnym. Kandydatka podnosi także kwalifikacje w ramach realizacji procesu doskonalenia zawodowego.

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła doświadczenie zawodowe i kwalifikacje Pani Karoliny Marii Lidzbarskiej oraz dokumenty załączone przez nią do karty zgłoszenia. Z oceny kwalifikacji tej kandydatki wynika, że posiada ona odpowiednią znajomość przepisów prawa i jest należycie przygotowana do sprawowania urzędu sędziego sądu rejonowego. Podnosi ona także kwalifikacje w ramach realizacji procesu doskonalenia zawodowego. Jednakże w niniejszym postępowaniu nominacyjnym kwalifikacje tej kandydatki zostały ocenione niżej, na podstawie materiału zebranego w toku postępowania, od kandydatki przedstawianej z wnioskiem Pani Małgorzaty Elżbiety Dawidowskiej.

5. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatki na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu zawodowego.

Pani Małgorzata Elżbieta Dawidowska uzyskała ocenę dobrą plus na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i z wynikiem dobrym złożyła egzamin sędziowski.

Pani Karolina Maria Lidzbarska uzyskała ocenę bardzo dobrą na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i z wynikiem dobrym plus złożyła egzamin sędziowski.

Krajowa Rada Sądownictwa, mając na względzie całokształt przesłanek decydujących o wyborze kandydatki na stanowisko sędziego sądu rejonowego, uznała, że oceny uzyskane na dyplomach ukończenia studiów prawniczych przez kandydatki oraz wyniki złożonych przez nie egzaminów zawodowych nie stanowią, w ramach niniejszego postępowania nominacyjnego, czynnika wyróżniającego którąkolwiek z kandydatur w stopniu mogącym istotnie wpłynąć na wynik konkursu.

6. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku na posiedzeniu 24 października 2018 r. w następujący sposób zaopiniowało kandydatki: Pani Małgorzata Elżbieta Dawidowska - 11 głosów "za", przy braku głosów "przeciw", Pani Karolina Maria Lidzbarska - nie otrzymała głosów "za", otrzymała 11 głosów "przeciw".

Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku 29 października 2018 r. kandydatki uzyskały odpowiednio liczbę głosów: Pani Małgorzata Elżbieta Dawidowska 55 "za", 7 "przeciw", przy 1 głosie "nieważnym", Pani Karolina Maria Lidzbarska 11 "za", 51 "przeciw", przy 1 głosie "nieważnym".

Zarówno poparcie udzielone przez Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku i Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku różnicuje kandydatki na korzyść Pani Małgorzaty Elżbiety Dawidowskiej.

7. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Małgorzaty Elżbiety Dawidowskiej do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wejherowie zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności oceniane łącznie: uzyskana ocena kwalifikacyjna, doświadczenie zawodowe, a także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Karolina Maria Lidzbarska posiada - w świetle zgromadzonych w sprawie materiałów - tylko nieco niższe kwalifikacje zawodowe od Pani Małgorzaty Elżbiety Dawidowskiej. W tym konkursie było tylko jedno wolne stanowisko i dlatego Rada nie wystąpiła z wnioskiem o jej powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wejherowie.

8. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 15 lutego 2019 r. na kandydaturę:

- Pani Małgorzaty Elżbiety Dawidowskiej oddano 13 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pani Karoliny Marii Lidzbarskiej nie oddano głosów "za" i głosów "przeciw", oddano 13 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art.44 ust.l - 3 ustawy z dnia 12 maja 201 Ir. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2019 r., poz. 84 ze zm.).