Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 323.

Akty korporacyjne

Sędz.2019.1.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 stycznia 2019 r.

UCHWAŁA Nr 75/2019
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 9 stycznia 2019 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 323

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2018 r. poz. 389, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Grażyny Wołosowicz do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r. pod poz. 323, zgłosiła się: - Pani Grażyna Wołosowicz - sędzia Sądu Okręgowego w Białymstoku.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2018 r. poz. 389, ze zm.; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 9 stycznia 2019 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, przeanalizował je, omówił kandydatkę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Grażynę Wołosowicz oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa Pani Grażyny Wołosowicz na wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonej oceny kwalifikacyjnej, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa podkreślił, między innymi, wieloletnie doświadczenie zawodowe Pani Grażyny Wołosowicz, uzyskaną przez nią pozytywną ocenę kwalifikacji, ocenę bardzo dobrą na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i ocenę dobrą z egzaminu sędziowskiego, a także pozytywną opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Białymstoku i zdecydowane poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Białostockiej.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 64 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 23, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym kandydatki, opiniami przełożonych, ocenami ze studiów i z egzaminu zawodowego oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Grażyny Wołosowicz do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku.

2. Pani Grażyna Wołosowicz urodziła się 28 maja 1963 r. w Białymstoku. W 1987 r. ukończyła wyższe studia w zakresie nauk prawnych na Wydziale Prawno -Ekonomicznym Uniwersytetu Warszawskiego - Filii w Białymstoku, uzyskując tytuł magistra z ogólną oceną bardzo dobrą. W latach 1987-1990 jako pracownik dydaktyczny prowadziła ćwiczenia z zakresu prawa cywilnego na tym Uniwersytecie. Po odbyciu w latach 1987-1989 etatowej aplikacji sądowej, początkowo w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Łomży, a następnie w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Białymstoku, we wrześniu 1989 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Od stycznia do października 1990 r. pracowała jako kurator sądowy w Sądzie Rejonowym w Białymstoku. Z dniem 9 października 1990 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Białymstoku. Powierzone obowiązki orzecznicze wykonywała początkowo w IV Wydziale Rodzinnym i Nieletnich, a następnie w II Wydziale Cywilnym Nieprocesowym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 października 1992 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Białymstoku. Orzekała w II Wydziale Cywilnym. W latach 1997-1999 orzekała, w ramach okresowych delegacji, w Sądzie Wojewódzkim w Białymstoku. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 października 1999 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Białymstoku. Orzekała początkowo w I Wydziale Cywilnym a od 2011 r. w II Wydziale Cywilnym Odwoławczym, przy czym od 2013 r. orzekała, w ramach wielokrotnych delegacji, w I Wydziale Cywilnym Sądu Apelacyjnego w Białymstoku. W 2007 r. ukończyła dwusemestralne Podyplomowe Studium Prawa Europejskiego dla Sędziów Sądów Powszechnych i Prokuratorów, zorganizowane przez Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości a w 2009 r. Podyplomowe Studium Prawa Cywilnego dla Sędziów Sądów Powszechnych, zorganizowane przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury we współpracy z Instytutem Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Pani sędzia stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w szkoleniach, m.in. organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydatki zostały ocenione pozytywnie przez wizytatora ds. rodzinnych i cywilnych Sądu Apelacyjnego w Białymstoku. Sędzia wizytator podkreśliła, że dane statystyczne oraz badania aktowe potwierdzają bardzo duże zaangażowanie w pracę i bardzo dobry poziom orzeczniczy Pani sędzi, wynikający z ugruntowanej wiedzy z zakresu prawa cywilnego i jej wieloletniej praktyki zawodowej. W opinii Przewodniczącej I Wydziału Cywilnego Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, Pani sędzia doskonale sprawdza się w pracy zespołowej. Swoje zadania wykonuje terminowo, z zaangażowaniem, profesjonalnie. Jest osobą ogromnie pracowitą. Uzasadnienia sporządza ładnym, prostym i zrozumiałym językiem prawniczym - często, z racji tychże walorów, są one publikowane w systemach informacji prawnej LEX i LEGALIS. Pani sędzia jest przy tym osobą skromną, koleżeńską, zachowującą wysoki poziom kultury osobistej. W ocenie sędzi wizytator, Pani Grażyna Wołosowicz w pełni zasługuje na godność sędziego sądu apelacyjnego.

Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Osoba przedstawiona do powołania posiada rozległą wiedzę, popartą dużym doświadczeniem zawodowym. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Grażyny Wołosowicz znajdują odzwierciedlenie w pozytywnej ocenie jej pracy oraz opiniach służbowych, wystawionych przez Przewodniczącą I Wydziału Cywilnego Sądu Apelacyjnego w Białymstoku i Przewodniczącą II Wydziału Cywilnego Odwoławczego Sądu Okręgowego w Białymstoku, które podkreśliły wysoki poziom wiedzy i doświadczenie Pani sędzi w rozpoznawaniu spraw cywilnych.

Wybrana kandydatka brała udział w różnych formach doskonalenia zawodowego - studiach podyplomowych i szkoleniach zawodowych, w tym zorganizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Grażyna Wołosowicz posiada kwalifikacje merytoryczne oraz długoletnie doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku.

Krajowa Rada Sądownictwa wzięła również pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatkę na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu sędziowskiego.

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Białymstoku i ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Białostockiej.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Białymstoku na posiedzeniu w dniach 27-28 września 2018 r. zaopiniowało Panią Grażynę Wołosowicz pozytywnie (3 głosami "za").

Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Białostockiej w dniach 8-9 października 2018 r. na Panią Grażynę Wołosowicz oddano 65 głosów "za" i 7 głosów "przeciw", przy 4 głosach "wstrzymujących się".

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Grażyny Wołosowicz zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności duże doświadczenie zawodowe, zdobyte przez nią podczas długoletniej pracy orzeczniczej, zarówno w sądach rejonowym i okręgowym, jak i podczas orzekania w ramach delegacji w sądzie apelacyjnym, pozytywna ocena kwalifikacyjna oraz opinie przełożonych, a także pozytywna opinia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Białymstoku oraz zdecydowane poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Białostockiej.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 9 stycznia 2019 r. na:

- Panią Grażynę Wołosowicz oddano 18 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2018 r. poz. 389, ze zm.).