Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kętrzynie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2018 r. pod poz. 443.

Akty korporacyjne

Sędz.2019.1.8

Akt nieoceniany
Wersja od: 8 stycznia 2019 r.

UCHWAŁA Nr 70/2019
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 8 stycznia 2019 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kętrzynie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2018 r. pod poz. 443

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2018 r. poz. 389, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Beaty Bihuń do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kętrzynie.
UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kętrzynie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r. pod poz. 443, zgłosiła się Pani Beata Bihuń - radca prawny OIRP w Olsztynie.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2018 r. poz. 389, ze zm.; dalej: ustawa o KRS).

Podczas posiedzenia 7 stycznia 2019 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa omówił kandydaturę Pani Beaty Bihuń, stwierdził, że zgromadzone materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie, odbył naradę i przeprowadził głosowanie. Podczas głosowania członkowie zespołu oddali na kandydatkę 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", w rezultacie czego zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Pani Beaty Bihuń Krajowej Radzie Sądownictwa na wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego, objęte niniejszym konkursem.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS: oceną kwalifikacyjną, doświadczeniem zawodowym, w tym w stosowaniu przepisów prawa, dorobkiem naukowym, opiniami przełożonych, rekomendacjami, publikacjami oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa podkreślił, że Pani Beata Bihuń spełnia przesłanki powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego: legitymuje się dużą wiedzą prawniczą i doświadczeniem w stosowaniu prawa, od 2007 r. wykonuje zawód radcy prawnego, jej kwalifikacje zawodowe zostały ocenione pozytywnie przez sędziów wizytatorów, uzyskała ponadto poparcie środowiska sędziowskiego. W przekonaniu zespołu Pani Beata Bihuń daje gwarancję prawidłowego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

III

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe powołania na stanowisko sędziego sądu rejonowego, określone w art. 61 § 1 i § 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 23, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS.

Pani Beata Bihuń urodziła się 15 lutego 1979 r. w Kętrzynie. W 2003 r. ukończyła z oceną bardzo dobrą wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Od 1 czerwca do 30 grudnia 2004 r. była zatrudniona w Sądzie Rejonowym w Kętrzynie. Od 12 września 2005 r. do 28 lutego 2007 r. pracowała na stanowisku specjalisty ds. organizacyjnoprawnych w zakładach przemysłu odzieżowego w Kętrzynie. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Olsztynie, we wrześniu 2006 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną bardzo dobrą. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Olsztynie z dnia 1 grudnia 2006 r. została wpisana na listę radców prawnych. W dniu 6 marca 2007 r. złożyła ślubowanie i nabyła uprawnienia do wykonywania zawodu radcy prawnego. Od 3 marca 2007 r. do chwili obecnej prowadzi praktykę zawodową w indywidualnej kancelarii radcy prawnego w Kętrzynie, a także w ramach stosunku pracy. Od 2013 r. jest członkiem Okręgowego Sądu Dyscyplinarnego Okręgowej Izby Radców Prawnych w Olsztynie.

Kandydatka podnosi kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach organizowanych przez samorząd zawodowy. Od września 2011 r. prowadzi zajęcia z zakresu prawa w Towarzystwie Wiedzy Powszechnej w Olsztynie.

Kwalifikacje zawodowe Pani Beaty Bihuń zostały ocenione bardzo pozytywnie przez sędziów Sądu Okręgowego w Olsztynie: Panią Zofię Rutkowską - wizytatora do spraw rodzinnych i nieletnich, Pana Juliusza Ciejka - wizytatora do spraw cywilnych i gospodarczych oraz Panią Dorotę Radaszkiewicz - wizytatora do spraw z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Sędziowie wizytatorzy podkreślili, między innymi, że Pani Beata Bihuń legitymuje się dużą wiedzą prawniczą i doświadczeniem w stosowaniu prawa cywilnego, a posiadane przez nią cechy charakteru i wyniki osiągane w pracy uzasadniają powołanie jej na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Zwrócili także uwagę, że część postępowań toczących się z udziałem kandydatki zakończyło się zawarciem ugody, co świadczy o jej predyspozycjach w zakresie mediacji. Pozytywną opinię o Pani Beacie Bihuń sporządził Dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Olsztynie.

Kolegium Sądu Okręgowego w Olsztynie na posiedzeniu 24 września 2018 r. zaopiniowało Panią Beatę Bihuń pozytywnie. Podczas głosowania na Zgromadzeniu Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Olsztynie 11 października 2018 r. na kandydatkę oddano 11 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się".

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Beaty Bihuń zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności, oceniane łącznie: posiadane przez nią doświadczenie zawodowe, wysokie kwalifikacje, ocenione bardzo pozytywnie przez sędziów wizytatorów, a także staż pracy i poziom poparcia środowiska sędziowskiego.

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 8 stycznia 2019 r. na Panią Beatę Bihuń oddano 18 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2018 r. poz. 389, ze zm.).