Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 769.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.1.13

Akt nieoceniany
Wersja od: 13 stycznia 2021 r.

UCHWAŁA Nr 27/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 13 stycznia 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 769

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Piotra Markiewicza do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r. pod poz. 769, zgłosił się Pan Piotr Markiewicz - sędzia Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: "ustawa o KRS").

Na posiedzeniu 11 stycznia 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, uznał je za wystarczające, przeprowadził naradę i postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Piotra Markiewicza (bezwzględną większością głosów: 2 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i jednym głosie "wstrzymującym się") na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r. pod poz. 769.

Przedstawiając powyższe stanowisko zespół uwzględnił dyspozycję art. 35 ust. 1 ustawy o KRS, zgodnie z którym, przy ocenie kandydatury kierował się przede wszystkim oceną kwalifikacji, a ponadto uwzględnił doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia oraz opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że Pan Piotr Markiewicz spełnia wszystkie kryteria powołania na urząd sędziego sądu okręgowego. Kandydat legitymuje się siedemnastoletnim doświadczeniem orzeczniczym - w latach 2003-2007 zajmował stanowisko asesora sądowego, a postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 26 czerwca 2007 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Od 27 listopada 2019 r. kandydat znajduje się na liście wykładowców Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Uzyskał pozytywną ocenę kwalifikacji podkreślającą, między innymi, wysoką kulturę urzędowania i dobrą jakość sporządzanych przez niego uzasadnień orzeczeń.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydat biorący udział w konkursie spełnia wymagania ustawowe określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072 ze zm., dalej: "pm.s.p."). Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła uzyskaną przez kandydata ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, opinie przełożonych i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także miała na uwadze stanowisko Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała, podzielając stanowisko zespołu jej członków, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku zostanie przedstawiona kandydatura Pana Piotra Markiewicza.

2. Pan Piotr Markiewicz urodził się w 1975 r. w Gdańsku. W 1997 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z wynikiem dobrym, uzyskując tytuł magistra. W latach 1999-2001 pracował w kancelarii radcy prawnego na stanowisku prawnika. W latach 2001-2003 pracował w kancelarii adwokackiej na stanowisku prawnika. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku złożył w kwietniu 2002 r., egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. W latach 2003-2007 zajmował stanowisko asesora sądowego, początkowo w Sądzie Rejonowym w Starogardzie Gdańskim (orzekał w sprawach rodzinnych i cywilnych), a następnie w Sądzie Rejonowym w Tczewie (orzekał w sprawach karnych). Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 26 czerwca 2007 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Tczewie, zaś z dniem 15 października 2007 r. został przeniesiony do Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku. W Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ w Gdańsku kandydat powierzone mu obowiązki wykonywał w Wydziale Karnym, Gospodarczym i Cywilnym, pełniąc w latach 2009-2010 funkcję zastępcy Przewodniczącego II Wydziału Karnego. W 2006 r. ukończył studia podyplomowe z zakresu prawa europejskiego, w 2007 r. roczne seminarium z zakresu praw człowieka, w 2008 r. studia podyplomowe z zakresu ekonomii i prawa gospodarczego, a w 2009 r. ukończył studia podyplomowe z zakresu prawa dowodowego. Od grudnia 2013 r. do kwietnia 2017 r. był delegowany do Ministerstwa Sprawiedliwości, w którym współpracował z Pełnomocnikiem Polski przed Trybunałem Sprawiedliwości UE przy przygotowywaniu stanowisk w postępowaniach przed tym Trybunałem. Od 1 maja 2017 r. do 30 kwietnia 2019 r. był delegowany do Komisji Europejskiej - Generalnej Dyrekcji ds. Sprawiedliwości i Konsumentów, Wydział Prawa Spółek, do pełnienia funkcji delegowanego eksperta narodowego. Kandydat aktualnie orzeka w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku. Pan Piotr Markiewicz podnosi swoje kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach i konferencjach, posiada także doświadczenie dydaktyczne wynikające z prowadzenia szkoleń dla sekcji polskiej tłumaczy w Radzie Unii Europejskiej oraz w Komisji Europejskiej w roku 2017, szkolenia w języku angielskim dla sędziów z krajów UE w Bukareszcie 22-23 października 2015 r. oraz szkolenia w języku angielskim dla sędziów w Macedonii Północnej z zakresu europejskiego prawa spółek w dniach 2-3 marca 2020 r. w Skopje w ramach funduszu TAIEX finansowanego przez Komisję Europejską. Od 27 listopada 2019 r. znajduje się na liście wykładowców Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pana Piotra Markiewicza sporządził Pan Marek Grodziński - sędzia Sądu Okręgowego w Gdańsku, wizytator do spraw gospodarczych, który stwierdził, że wyniki statystyczne pracy kandydata świadczą o dobrym poziomie sprawności, efektywności, organizacji pracy oraz wydajności. Opiniujący pokreślił, że wydawane zarządzenia uwzględniają zasadę koncentracji materiału dowodowego, zapewniają prawidłową organizację i przebieg rozpraw, wyroki, jak i pozostałe orzeczenia mają właściwą i bardzo staranną formę, świadczącą o opanowaniu metodyki pracy sędziego na bardzo wysokim poziomie. Stwierdził także, że kandydat jest osobą o wysokiej kulturze osobistej, bezkonfliktową, opanowaną, zrównoważoną, taktowną, skromną i koleżeńską. Konkludując wyraził korzystną prognozę odpowiedniego wykonywania przez Pana Piotra Markiewicza obowiązków sędziego sądu okręgowego.

3. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Na posiedzeniu Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku 2 grudnia 2020 r. Pan Piotr Markiewicz uzyskał 9 głosów "za" oraz 1 głos "przeciw".

Rada uznała, że poparcie udzielone kandydatowi przez Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku dodatkowo potwierdza jego wysokie kwalifikacje zawodowe.

4. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Piotra Markiewicza do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wzięte pod uwagę łącznie: wysoko oceniony przez sędziego sporządzającego ocenę kwalifikacji poziom wiedzy prawniczej oraz jego dotychczasowe, siedemnastoletnie doświadczenie orzecznicze zdobyte w ramach wykonywania obowiązków asesora sądowego i sędziego sądu rejonowego. Ponadto kandydat stale podnosi swoje kwalifikacje oraz posiada bogate doświadczenie z pracy na poziomie eksperckim w organach Unii Europejskiej.

5. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 13 stycznia 2021 r. na kandydaturę Pana Piotra Markiewicza oddano 9 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw", przy 7 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki glosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r., poz. 84, ze zm.).