Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisko sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego w Izbie Finansowej, ogłoszonego w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 358.

Akty korporacyjne

Sędz.2023.8.24

Akt nieoceniany
Wersja od: 24 sierpnia 2023 r.

UCHWAŁA NR 706/2023
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 24 sierpnia 2023 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisko sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego w Izbie Finansowej, ogłoszonego w Monitorze Polskim z 2022 r., poz. 358

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269) Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Bogusława Adama Woźniaka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego w Izbie Finansowej;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Małgorzaty Bejgerowskiej, Pani Elżbiety Iwony Olechniewicz, Pana Alojzego Skrodzkiego i Pana Dariusza Mariana Zalewskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego w Izbie Finansowej.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na jedno wolne stanowisko sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego w Izbie Finansowej, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2022 r. pod poz. 358, zgłosili się:

- Pani Małgorzata Bejgerowska - sędzia WSA w Poznaniu,

- Pani Elżbieta Iwona Olechniewicz - sędzia WSA w Warszawie,

- Pan Alojzy Skrodzki - sędzia WSA w Warszawie,

- Pan Bogusław Adam Woźniak - sędzia WSA w Gdańsku,

- Pan Dariusz Marian Zalewski - sędzia WSA w Warszawie.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust.

2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. z 2021 r. poz. 269 - dalej: ustawa o KRS).

W dniu 21 sierpnia 2023 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa odbył posiedzenie w celu przygotowania stanowiska w przedmiocie rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na jedno stanowisko sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego w Izbie Finansowej, objętych niniejszym konkursem. Członkowie zespołu zapoznali się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, przeanalizowali je, omówili szczegółowo wszystkie kandydatury, odbyli naradę i zadecydowali o odroczeniu głosowania w sprawie do 24 sierpnia 2023 r.

W dniach 22 i 23 sierpnia 2023 r. miało miejsce publiczne wysłuchanie kandydatów przed Radą, a w dniu 24 sierpnia 2023 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa odbył kolejne posiedzenie w sprawie, podczas którego omówiono szczegółowo przebieg wysłuchań kandydatów. Po przeprowadzeniu narady członkowie zespołu stwierdzili, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. W jawnym głosowaniu, w obecności wszystkich członków zespołu, kandydaci uzyskali odpowiednio: Pani Małgorzata Bejgerowska 1 głos "za", przy braku głosów "przeciw" i 4 głosach "wstrzymujących się", Pani Elżbieta Iwona Olechniewicz 2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się", Pan Alojzy Skrodzki 1 głos "za", przy braku głosów "przeciw" i 4 głosach "wstrzymujących się", Pan Bogusław Adam Woźniak 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się", a Pan Dariusz Marian Zalewski 2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się".

W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowiska sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego w Izbie Finansowej Pana Bogusława Adama Woźniaka. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony bogatym i wieloletnim doświadczeniem zawodowym, szeroką wiedzą prawniczą, różnorodnym doświadczeniem w zakresie prawa administracyjnego oraz w dziedzinach pobocznych związanych z działaniem organów administracji publicznej (podatkowych). Rekomendowany przez zespół kandydat spełnia w najwyższym stopniu powyższe kryteria, w tym posiada - w ocenie zespołu - największe doświadczenie zawodowe. Zespół zwrócił uwagę, że kandydat od dnia 1 lutego 2014 r. jest delegowany na stałe do pełnienia obowiązków orzeczniczych w Naczelnym Sądzie Administracyjnym w Warszawie w Izbie Finansowej. Wcześniej był delegowany do pełnienia obowiązków orzeczniczych w Naczelnym Sądzie Administracyjnym w Izbie Finansowej w okresie od dnia 1 stycznia 2010 do dnia 31 grudnia 2010 r. Żaden z pozostałym kandydatów nie posiada tak dużego doświadczenia orzeczniczego w NSA. Wyróżnia się on zatem w sposób szczególny na tle pozostałych kandydatów, którzy jakkolwiek spełniają formalne przesłanki powołania na stanowisko sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego, to - zdaniem zespołu - nie w stopniu uzasadniającym przedstawianie ich Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie w niniejszym konkursie zamiast Pana Bogusława Adama Woźniaka.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia.

Zgodnie z art. 49 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. - Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2492; dalej: p.u.s.a.) w sprawach nieuregulowanych w przywołanej ustawie, do Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz do sędziów, urzędników i pracowników tego Sądu, stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące Sądu Najwyższego, a w zakresie w nich nieuregulowanym przepisy ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 217, ze zm.). Oznacza to, że zgodnie. ze stosowanym odpowiednio art. 31 § 3a ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym

(Dz. U. z 2023 r. poz. 1093, ze zm.) ocenę kandydatów na stanowisko sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego przeprowadza się w oparciu o dokumenty przedstawione przez kandydatów.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 6 § 1 pkt 1-6 i art. 7 p.u.s.a., oraz kryteria wymienione w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do kart zgłoszeń.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Bogusława Adama Woźniaka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego w Izbie Finansowej.

II

Charakterystyka kandydatów

Pani Małgorzata Bejgerowska urodziła się 16 maja 1973 r. w Płocku. W 1997 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji prokuratorskiej w okręgu Prokuratury Okręgowej w Poznaniu złożyła w dniach 30 września - 13 października 1999 r. egzamin prokuratorski z wynikiem ogólnym dobrym. Od dnia 1 listopada 1999 r. do dnia 31 października 2001 r. pełniła obowiązki asesora w Prokuraturze Rejonowej Poznań- Grunwald w Poznaniu. Z dniem 1 listopada 2001 r. została mianowana prokuratorem w tej jednostce, gdzie pracowała do dnia 31 stycznia 2006 r. Z dniem 1 lutego 2006 r. została mianowana przez Prezesa NSA asesorem sądowym w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Poznaniu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 lutego 2009 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu. Orzekała w Wydziale III i w Wydziale I. Od dnia 1 września 2017 r. do dnia 30 września 2018 r. była delegowana do orzekania w Izbie Finansowej NSA w wymiarze jednej sesji w miesiącu, a od dnia 1 października 2018 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. - w pełnym wymiarze, w Wydziale II tej Izby. W 2009 r. ukończyła Podyplomowe Studium Prawa Europejskiego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z wynikiem pozytywnym. Podnosi kwalifikacje zawodowe przez udział w licznych konferencjach i szkoleniach. W styczniu 2018 r. została powołana w skład Komisji Egzaminacyjnej do przeprowadzenia egzaminu radcowskiego z siedzibą w Poznaniu. Prowadziła cykliczne szkolenia dla doradców podatkowych w Krajowej Izbie Doradców Podatkowych Oddział Wielkopolski w Poznaniu.

Do zgłoszenia załączono także pozytywne opinie służbowe.

Kandydatka w sposób profesjonalny zaprezentowała swoje kwalifikacje i predyspozycje osobowościowe podczas wysłuchania przed Krajową Radą Sądownictwa.

Pani Elżbieta Iwona Olechniewicz urodziła się 17 listopada 1969 r. w Wołominie. W 1993 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od dnia 10 lutego 1992 r. do dnia 30 kwietnia 1994 r. była zatrudniona w Agencji Celnej RUSAK BUSINESS SERVICES na stanowiskach kolejno referenta prawnego i konsultanta celnego. Od dnia 20 kwietnia 1994 r. do dnia 14 marca 1995 r. była zatrudniona w PHZ UNIVERSAL S.A. w Warszawie na stanowisku specjalisty. Od dnia 15 marca 1995 r. do dnia 31 grudnia 2003 r. była zatrudniona w Ministerstwie Finansów na stanowiskach kolejno radcy, starszego radcy, referendarza, specjalisty i starszego specjalisty. W latach 1995-1996 r. odbyła aplikację administracyjną. Po odbyciu aplikacji radcowskiej prowadzonej przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Warszawie złożyła w 1999 r. egzamin radcowski z wynikiem pozytywnym. Uchwałą nr 261/67/99 Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie z dnia 19 listopada 1999 r. została wpisana na listę radców prawnych prowadzoną przez tę Izbę. Od dnia 1 września 2003 r. do dnia 12 grudnia 2012 r. wykonywała zawód radcy prawnego w ramach Kancelarii Radcy Prawnego Elżbieta Olechniewicz z siedzibą w Kobyłce oraz filialnie w Warszawie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 listopada 2012 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Orzeka w Wydziale III (ds. podatkowych) tego Sądu (z wyjątkiem okresu 9- miesięcznej delegacji do Wydziału gospodarczego tego Sądu). W latach 2017-2021 pełniła funkcję zastępcy Przewodniczącego Wydziału III Kierownika Sekcji 1 (zajmującej się sprawami podatku od towarów i usług). Od 2018 r. orzeka także w ramach delegacji w Naczelnym Sądzie Administracyjnym w Izbie Finansowej. W latach 2018-2020 były to delegacje półroczne w wymiarze jednej sesji w miesiącu. Natomiast od października 2021 r. orzeka w ramach delegacji w pełnym wymiarze (delegacja do 23 września 2023 r.). Podnosi kwalifikacje zawodowe przez udział w licznych konferencjach (w tym dwukrotnie w konferencjach międzynarodowych: w 2014 r. Rzymie i 2021 r. w Łodzi) i szkoleniach w charakterze uczestnika lub prelegenta. Prowadziła szereg wykładów i szkoleń (w tym dla aplikantów radcowskich), głownie o tematyce podatkowej. Od grudnia 2020 r. jest wykładowcą w ramach szkolenia aplikantów adwokackich, prowadzonego przez Okręgową Radę Adwokacką w Warszawie z prawa administracyjnego, w szczególności z tematyki związanej ze skargą i skargą kasacyjną. W 2018 r., 2021 r., 2022 r. i 2023 r. była członkiem komisji egzaminacyjnej do prowadzenia egzaminu radcowskiego, powołanym przez Ministra Sprawiedliwości jako egzaminator z prawa administracyjnego.

Do zgłoszenia załączono także pozytywne opinie służbowe.

Kandydatka w sposób profesjonalny zaprezentowała swoje kwalifikacje i predyspozycje osobowościowe podczas wysłuchania przed Krajową Radą Sądownictwa.

Pan Alojzy Skrodzki urodził się 17 sierpnia 1971 r. w Grajewie. W 1995 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim Filia w Białymstoku z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W 1996 r. ukończył aplikację administracyjną w Izbie Skarbowej w Łomży z wynikiem bardzo dobrym. Od dnia 18 grudnia 1995 r. do dnia 31 maja 1999 r. pracował w Izbie Skarbowej w Łomży na stanowisku komisarza skarbowego, a od dnia 22 listopada 1999 r. do dnia 31 grudnia 2001 r. w Izbie Skarbowej w Warszawie na stanowisku komisarza skarbowego. Od dnia 1 stycznia 2002 r. do dnia 30 czerwca 2002 r. był zatrudniony w BDO Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie na stanowisku konsultanta podatkowego, następnie od dnia 1 lipca 2002 r. do dnia 31 stycznia 2003 r. w BDO Polska Tax & Financial Services sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie na stanowisku konsultanta podatkowego, a od 1 lutego 2003 r. do 31 grudnia 2003 r. w BDO Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie na stanowisku konsultanta podatkowego. Z dniem 1 stycznia 2004 r. został mianowany referendarzem sądowym w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie. Z dniem 1 listopada 2004 r. został mianowany asesorem sądowym w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 26 czerwca 2007 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie. Od dnia 17 października 2011 r. do dnia 16 lutego 2016 r. pełnił funkcję Zastępcy Przewodniczącego Wydziału III Orzeczniczego, a od dnia 17 lutego 2016 r. do dnia 5 listopada 2017 r. Przewodniczącego tego Wydziału. Z dniem 6 listopada 2017 r. został powołany na stanowisko Wiceprezesa Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na pięcioletnią kadencję. Był wielokrotnie delegowany do pełnienia obowiązków orzeczniczych w Izbie Finansowej Naczelnego Sądu Administracyjnego, w tym: w lutym 2010 r. na trzy sesje w miesiącu, od dnia 1 marca 2014 r. do dnia 31 marca 2015 r. w wymiarze jednej sesji w miesiącu, od kwietnia do grudnia 2015 r. w wymiarze jednej sesji w miesiącu, od stycznia do czerwca 2016 r. w wymiarze jednej sesji w miesiącu, w styczniu 2017 r. w wymiarze jednej sesji, od dnia 1 września 2018 r. do dnia 31 grudnia 2019 r. w wymiarze jednej sesji w miesiącu, od dnia 1 stycznia 2020 r. do dnia 30 września 2020 r. w wymiarze jednej sesji w miesiącu i od dnia 1 maja 2021 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. w wymiarze jednej sesji w miesiącu. W 2005 r. ukończył dwusemestralne Podyplomowe Studium Prawa Europejskiego dla sędziów sądów administracyjnych organizowane przez Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Kilkukrotnie był członkiem komisji egzaminacyjnych do przeprowadzenia egzaminu radcowskiego i jednokrotnie komisji egzaminacyjnej do przeprowadzenia egzaminu adwokackiego. W latach 2014-2015 pełnił czteroletnią kadencję członka Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do spraw Doradztwa podatkowego. W dniu 7 marca 2016 r. wygłosił wykład w trakcie Konferencji organizowanej przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu

Łódzkiego na temat: "Centralizacja rozliczeń gminy i jej jednostek organizacyjnych na gruncie podatku od towarów i usług jako następstwo wyroku TSUE z 29.09.2015 r" w sprawie Gm. Wrocław (C-276/14). Jest autorem kilku publikacji z zakresu prawa podatkowego.

Do zgłoszenia załączono także pozytywne opinie służbowe.

Kandydat w sposób profesjonalny zaprezentował swoje kwalifikacje i predyspozycje osobowościowe podczas wysłuchania przed Krajową Radą Sądownictwa.

Pan Bogusław Adam Woźniak urodził się 18 grudnia 1972 r. w Sieradzu. W 1997 r. ukończył studia wyższe prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od dnia 1 lipca 1995 r. do dnia 31 grudnia 1998 r. pracował w Izbie Skarbowej w Sieradzu kolejno na stanowiskach: referenta, starszego referenta, inspektora, a następnie od dnia 1 stycznia 1999 r. do dnia 15 czerwca 1999 r. w Izbie Skarbowej w Łodzi - Ośrodku Zamiejscowym w Sieradzu kolejno na stanowiskach: starszego inspektora i komisarza skarbowego. Od dnia 15 czerwca 1999 r. do dnia 30 kwietnia 2005 r. był zatrudniony w Izbie Skarbowej w Gdańsku (z zaliczeniem okresu pracy w Ministerstwie Finansów od dnia 15 czerwca 1999 r. do dnia 31 sierpnia 2003 r.) kolejno na stanowiskach: specjalisty, starszego specjalisty i komisarza skarbowego. Od dnia 1 maja 2005 r. do dnia 14 lutego 2006 r. pracował w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gdańsku na stanowisku asystenta sędziego. Z dniem 15 lutego 2006 r. został mianowany asesorem sądowym w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gdańsku. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 września 2008 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gdańsku. W okresie od dnia 1 stycznia 2010 do dnia 31 grudnia 2010 r. oraz od dnia 1 lutego 2014 r. delegowany na stałe do pełnienia obowiązków orzeczniczych w Naczelnym Sądzie Administracyjnym w Warszawie w Izbie Finansowej. Na mocy decyzji Krajowej Rady Doradców Podatkowych z 5 lipca 2005 r. uzyskał wpis na listę doradców podatkowych nr 10280, po czym na wniosek kandydata Krajowa rada Doradców Podatkowych skreśliła go z listy doradców podatkowych. W 2007 r. ukończył dwusemestralne Podyplomowe Studium Prawa Europejskiego dla sędziów sądów administracyjnych organizowane przez Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Jest również autorem glosy do wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 23 listopada 2022 r., sygn. akt III FSK 2395/21: "Zakończenie rekultywacji gruntów a stwierdzenie, że grunty rolne lub leśne przestały być zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej." Prowadzi wykłady dla pracowników jednostek samorządowych z zakresu Ordynacji podatkowej.

Do zgłoszenia załączono także pozytywne opinie służbowe.

Kandydat w sposób profesjonalny zaprezentował swoje kwalifikacje i predyspozycje osobowościowe podczas wysłuchania przed Krajową Radą Sądownictwa.

Pan Dariusz Marian Zalewski urodził się 8 grudnia 1969 r. w Białymstoku. W 1993 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od dnia 1 sierpnia 1991 r. do dnia 30 września 1993 r. był zatrudniony w wymierzę pełnego etatu w Spółdzielni Pracy "Kurier Podlaski" w Białymstoku na stanowisku kolejno: dziennikarz stażysta i dziennikarz. Od dnia 9 września 1991 r. do dnia 23 listopada 1991 r. był zatrudniony w wymiarze /2 etatu na Uniwersytecie warszawskim Filia w Białymstoku na stanowisku referenta. Od dnia 1 lutego 1995 r. do dnia 14 kwietnia 2000 r. był zatrudniony w wymiarze pełnego etatu w Agencji Wydawniczo-Handlowej "Edytor" S.A. w Białymstoku na stanowisku dziennikarz w redakcji "Kuriera Porannego". W 1996 r., po ukończeniu aplikacji w okręgu Prokuratury Wojewódzkiej w Białymstoku, złożył egzamin prokuratorski z wynikiem ogólnym dobrym. Od dnia 17 kwietnia 2000 r. do dnia 20 czerwca 2001 r. był zatrudniony Drukarni Cezar w Białymstoku na stanowisku kierownika działu PR. W dniu 22 czerwca 2001 r. został wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Białymstoku. Od dnia 1 września 2001 r. do dnia 30 kwietnia 2005 r. był zatrudniony w wymiarze pełnego etatu w PUBLIKATOR Sp. z 0.0. na stanowisku dziennikarz. Od 2003 r. do 2005 r. wykonywał zawód radcy prawnego w ramach własnej kancelarii radcowskiej. Od dnia 11 kwietnia 2005 r. do dnia 14 stycznia 2007 r. był zatrudniony w wymiarze pełnego etatu w Izbie Skarbowej w Białymstoku, a od dnia 15 stycznia 2007 r. do dnia 19 września 2012 r. w Urzędzie Kontroli Skarbowej w Białymstoku na stanowisku radcy prawnego, kierownika referatu. Od dnia 11 maja 2009 r. do dnia 10 maja 2011 r. był zatrudniony w wymiarze /2 etatu w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie na stanowisku radcy prawnego. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 6 września 2012 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie. Decyzją Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 28 czerwca 2017 r. został przeniesiony z Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku od dnia 1 października 2017 r. W 1997 r. ukończył dwusemestralne Podyplomowe Studium Menedżerskie organizowane przez Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadził liczne wykłady, w tym w ramach Podyplomowego Studium Rachunkowości i Finansów Szkoły Głównej Handlowej oraz Seminarium Monitora Podatkowego. Prowadził zajęcia z zakresu postępowania administracyjnego dla aplikantów Okręgowej Izby Radców Prawnych w Białymstoku. Brał udział w konferencjach oraz prowadził wykłady z zakresu prawa podatkowego. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych z zakresu prawa podatkowego i administracyjnego, w tym m.in.: 16 publikacji książkowych, 3 publikacji książkowych na tematy społeczno-ekonomiczne, 40 publikacji w czasopismach specjalistycznych i naukowych. Posiada ponad 60 powołań (na dzień 15 marca 2023 r.) w uzasadnieniach uchwał NSA i orzeczeń sądowych. Uchwałą nr 121 Rady Dyscypliny Nauki Prawne Uniwersytetu w Białymstoku z dnia 11 grudnia 2020 r. został mu nadany stopień naukowy doktora w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne.

Do zgłoszenia załączono także pozytywne opinie służbowe.

Kandydat w sposób profesjonalny zaprezentował swoje kwalifikacje i predyspozycje osobowościowe podczas wysłuchania przed Krajową Radą Sądownictwa.

Wszyscy kandydaci biorący udział w niniejszym postępowaniu posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego w Izbie Finansowej, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej jedynie Pan Bogusław Adam Woźniak spełnia wszystkie kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się: kwalifikacje, doświadczenie zawodowe oraz dane potwierdzające zdobycie umiejętności dodatkowych.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia stanowiska sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego w Izbie Finansowej, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tej osoby, która spełnia wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria oceny kandydatów przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa

Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pan Bogusław Adam Woźniak posiada 28-letnie doświadczenie zawodowe zdobyte na stanowiskach: referenta, starszego referenta i inspektora w Izbie Skarbowej w Sieradzu, starszego inspektora i komisarza skarbowego w Izbie Skarbowej w Łodzi - Ośrodku Zamiejscowym w Sieradzu, specjalisty, starszego specjalisty i komisarza skarbowego w Izbie Skarbowej w Gdańsku (z zaliczeniem 4-letniego okresu pracy w Ministerstwie Finansów), asystenta sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gdańsku oraz w pełnieniu urzędu na stanowiskach: asesora sądowego (od 2006 r.) i sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gdańsku. Wybrany kandydat jest od ponad 9 lat delegowany na stałe do pełnienia obowiązków orzeczniczych w Naczelnym Sądzie Administracyjnym w Izbie Finansowej (dodatkowo ma za sobą okres rocznej delegacji w 2010 r.). Pan Bogusław Adam Woźniak ukończył również Podyplomowe Studium Prawa Europejskiego dla sędziów sądów administracyjnych organizowane przez Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, jak też ma za sobą działalność dydaktyczną związaną z prowadzeniem wykładów dla pracowników jednostek samorządowych z zakresu Ordynacji podatkowej. Jest także autorem glosy do wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 23 listopada 2022 r., sygn. akt III FSK 2395/21.

Kontrkandydatka w osobie Pani Małgorzaty Bejgerowskiej posiada 23-letnie doświadczenie zawodowe zdobyte podczas pełnienia urzędu na stanowiskach: asesora prokuratury i prokuratora w Prokuraturze Rejonowej Poznań-Grunwald w Poznaniu, asesora sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Poznaniu (od 2009 r.) oraz sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu. Była również delegowana do orzekania w Izbie Finansowej Naczelnego Sądu Administracyjnego w pełnym wymiarze przez okres 4 lat. Ukończyła Podyplomowe Studium Prawa Europejskiego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykazuje się także na polu dydaktycznym prowadząc cykliczne szkolenia dla doradców podatkowych w Krajowej Izbie Doradców Podatkowych Oddział Wielkopolski w Poznaniu. Kandydatka posiada krótsze doświadczenie zawodowe niż Pan

Bogusław Adam Woźniak, w tym związane z orzekaniem w ramach delegacji w Naczelnym Sądzie Administracyjnym w Izbie Finansowej, przez co w mniejszym stopniu niż Pan Bogusław Adam Woźniak zdobyła przygotowanie merytoryczne do rozpoznawania spraw podlegających właściwości Naczelnego sądu Administracyjnego - Izby Finansowej.

Kolejna kontrkandydatka - Pani Elżbieta Iwona Olechniewicz posiada ponad 31-letnie doświadczenie zawodowe zdobyte na stanowiskach: referenta prawnego i konsultanta celnego w Agencji Celnej RUSAK BUSINESS SERVICES, specjalisty w PHZ UNIVERSAL S.A. w Warszawie, radcy, starszego radcy, referendarza, specjalisty i starszego specjalisty w Ministerstwie Finansów, związane z wykonywaniem zawodu radcy prawnego w ramach Kancelarii Radcy Prawnego Elżbieta Olechniewicz z siedzibą w Kobyłce oraz filialnie w Warszawie, a także w pełnieniu urzędu na stanowisku sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (od 2012 r.). Od 5 lat wykonuje w ramach delegacji obowiązki orzecznicze w Naczelnym Sądzie Administracyjnym w Izbie Finansowej, w tym dopiero od 2021 r. w ramach delegacji w pełnym wymiarze. Wykazuje się także na polu dydaktycznym prowadząc szereg wykładów i szkoleń (w tym dla aplikantów radcowskich i adwokackich), głównie z zakresu prawa administracyjnego i podatkowego. Niewątpliwie Pani Elżbieta Iwona Olechniewicz posiada bogate doświadczenie zawodowe. Należy jednak zauważyć, że posiada jedynie 11-letnie doświadczenie orzecznicze, podczas gdy Pan Bogusław Adam Woźniak orzeka w sądownictwie administracyjnym od 17 lat, w tym 10 w ramach stałej delegacji w Naczelnym Sądzie Administracyjnym w Izbie Finansowej. W ocenie Rady wybrany kandydat zdobył w większym zakresie doświadczenie orzecznicze niż Pani Elżbieta Iwona Olechniewicz.

Kontrkandydat w osobie Pana Alojzego Skrodzkiego posiada 28-letnie doświadczenie zawodowe zdobyte na stanowiskach: komisarza skarbowego w Izbie Skarbowej w Łomży i w Izbie Skarbowej w Warszawie, konsultanta podatkowego w BDO Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, w BDO Polska Tax & Financial Services sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie oraz w BDO Polska sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, a także w pełnieniu urzędu na stanowiskach referendarza sądowego i asesora sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie (od 2004 r.) oraz sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (od 2007 r.). Był wielokrotnie delegowany do pełnienia obowiązków orzeczniczych w Izbie Finansowej Naczelnego Sądu Administracyjnego, przy czym nigdy w formie stałej delegacji. Ukończył Podyplomowe Studium Prawa Europejskiego dla sędziów sądów administracyjnych organizowane przez Instytut Nauk

Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Jest autorem kilku publikacji z zakresu prawa podatkowego. Niewątpliwie Pan Alojzy Skrodzki posiada bogate doświadczenie zawodowe, porównywalne do Pana Bogusława Adama Woźniaka, jednakże nie może konkurować z nim pod względem stażu orzeczniczego w pełnieniu obowiązków orzeczniczych w Izbie Finansowej Naczelnego Sądu Administracyjnego. Pan Bogusław Adam Woźniak ma za sobą tego rodzaju staż orzeczniczy w wymiarze 10 lat, a do tego przez cały ten okres w ramach stałej delegacji. Z kolei Pan Alojzy Skrodzki orzekał w Izbie Finansowej Naczelnego Sądu Administracyjnego jedynie w wymiarze jednej sesji w miesiącu, a do tego nieregularnie. W tych okolicznościach, nie budzi wątpliwości, że doświadczenie orzecznicze wybranego kandydata jest większe. Sprawdził się on jako orzecznik w Izbie Finansowej Naczelnego Sądu Administracyjnego i daje rękojmię należytego piastowania urzędu sędziego tego sądu.

Ostatni kontrkandydat Pan Dariusz Marian Zalewski również nie został przedstawiony przez Krajowa Radę Sądownictwa z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego w Izbie Finansowej. Kandydat posiada 32-letnie doświadczenie zawodowe, zdobyte na stanowiskach: dziennikarza stażysty i dziennikarza w Spółdzielni Pracy "Kurier Podlaski" w Białymstoku, referenta na Uniwersytecie Warszawskim Filia w Białymstoku, dziennikarza w redakcji "Kuriera Porannego" wydawanego przez Agencję Wydawniczo-Handlową "Edytor" S.A. w Białymstoku, kierownika działu PR w Drukarni Cezar w Białymstoku, dziennikarza w PUBLIKATOR Sp. z o.o., radcy prawnego i kierownika referatu w Urzędzie Kontroli Skarbowej w Białymstoku, radcy prawnego w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie, związane z wykonywaniem zawodu radcy prawnego w ramach własnej kancelarii radcowskiej (od 2003 r. do 2005 r.), a także w pełnieniu urzędu na stanowisku sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (od 2012 r.) i Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku (od 2017 r.) Ukończył dwusemestralne Podyplomowe Studium Menedżerskie organizowane przez Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Warszawskiego. Ma za sobą aktywność dydaktyczną związaną z prowadzeniem licznych wykładów, w tym w ramach Podyplomowego Studium Rachunkowości i Finansów Szkoły Głównej Handlowej oraz Seminarium Monitora Podatkowego, jak również dla aplikantów Okręgowej Izby Radców Prawnych w Białymstoku z zakresu postępowania administracyjnego. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych z zakresu prawa podatkowego i administracyjnego oraz posiada kilkadziesiąt powołań w uzasadnieniach uchwał NSA i orzeczeń sądowych. Uzyskał także stopnia naukowego doktora nauk prawnych. Nie ulega wątpliwości, że Pan

Dariusz Marian Zalewski jest dobrym kandydatem, ale nawet dłuższe doświadczenie zawodowe niż wybranego przez Radę kandydata, posiadanie stopnia naukowego doktora habilitowanego oraz aktywność na polu publicystycznym nie mogło przeważyć nad faktem, że Pan Bogusław Adam Woźniak posiada dłuży staż orzeczniczy, a mając na względzie, że od 10 lat orzeka w ramach stałej delegacji w Izbie Finansowej Naczelnego Sądu Administracyjnego, to dysponuje - w ocenie Rady - lepszym merytorycznym i praktycznym doświadczeniem do pełnienie urzędu na stanowisku sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego w Izbie Finansowej. Biorąc również pod uwagę sposób prezentacji swojej kandydatury przez Pana Bogusława Adama Woźniaka podczas wysłuchania przed Radą w pełniejszym zakresie daje on gwarancję prawidłowego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego w Izbie Finansowej.

W ocenie Rady, te wszystkie okoliczności zadecydowały o uznaniu Pana Bogusława Adama Woźniaka za kandydata spełniającego w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Bogusław Adam Woźniak posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego w Izbie Finansowej.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Bogusława Adama Woźniaka zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności bogate i wieloletnie doświadczenie zawodowe, związane przede wszystkich z działalnością orzeczniczą, w tym w ramach stałej delegacji w Naczelnym Sądzie Administracyjnym w Izbie Finansowej, szeroka wiedza prawnicza, różnorodne doświadczenie w zakresie prawa administracyjnego, wyniki przeprowadzonych rozmów, podczas których Pan Bogusław Adam Woźniak w sposób wyróżniający się zaprezentował swoją kandydaturę. Wybrany przez Radę kandydat wyróżnia się wysokim poziomem wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej.

IV

Wyniki glosowania Rady

W głosowaniu na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa dnia 24 sierpnia 2023 r. oddano na:

- Panią Małgorzatę Bejgerowską 2 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 14 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 16 głosów), zatem jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Elżbietę Iwonę Olechniewicz 5 głosów "za", przy 1 głosie "przeciw" i 10 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 16 głosów), zatem jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Alojzego Skrodzkiego 6 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 11 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 17 głosów), zatem jego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Bogusława Adama Woźniaka 11 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 5 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 16 głosów), zatem jego kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pana Dariusza Mariana Zalewskiego 7 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 10 głosach "wstrzymujących się" (oddano ogółem 17 głosów), zatem jego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Tym samym Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Zgodnie z dotychczasową praktyką Sądu Najwyższego, od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem.