Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Siemianowicach Śląskich, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 1115.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.7.28

Akt nieoceniany
Wersja od: 28 lipca 2015 r.

UCHWAŁA Nr 895/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 28 lipca 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Siemianowicach Śląskich, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 1115

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Siemianowicach Śląskich kandydaturę Pani Agaty Anny Paluch asystenta sędziego;

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Siemianowicach Śląskich kandydatur:

- Pani Eweliny Małgorzaty Chrobot-Broniszewskiej asystenta sędziego,

- Pani Joanny Antoniny Kamionki-Kowalik asystenta sędziego,

- Pani Anny Barbary Kozłowskiej-Holewik adwokata,

- Pani Katarzyny Nosek-Zemczak asystenta sędziego,

- Pani Katarzyny Eweliny Połowniak-Baran asystenta sędziego.

UZASADNIENIE

I

Na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Siemianowicach Śląskich, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 1115, zgłosiło się sześć wyżej wymienionych kandydatek.

Kandydatura Pani Joanny Antoniny Kamionki-Kowalik została oceniona najwyżej przez Krajową Radę Sądownictwa w postępowaniu nominacyjnym na stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Siemianowicach Śląskich, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 649, i przedstawiona Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie uchwałą Nr 556/2015 z dnia 14 kwietnia 2015 r.

II

Podczas posiedzenia w dniu 27 lipca 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wnikliwie przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Siemianowicach Śląskich kandydaturę Pani Agaty Anny Paluch. W ocenie Zespołu wniosek taki jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych i opinii służbowych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatkę doświadczenia zawodowego oraz poziomem uzyskanego przez nią poparcia środowiska sędziowskiego.

Przy powyższym Zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust.1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa podkreślił, że:

- Pani Agata Anna Paluch uzyskała ocenę dobrą na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz ocenę dobrą plus z egzaminu sędziowskiego, posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, jej kwalifikacje zostały ocenione przez wizytatora jako bardzo dobre a środowisko sędziowskie udzieliło jej najwyższego poparcia.

W posiedzeniu Zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa nie uczestniczył przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej - o terminie prawidłowo zawiadomiony.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że wszystkie kandydatki biorące udział w tym postępowaniu nominacyjnym spełniają wymagania ustawowe określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133) w zw. z art. 65 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230 ze zm.).

Przy podejmowaniu niniejszej uchwały Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się kryteriami wyrażonymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Rada uwzględniła uzyskane przez kandydatki oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i z egzaminu zawodowego, a także uzyskane poparcie środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Chrzanowie zostanie przedstawiona kandydatura Pani Agaty Anny Paluch.

2. Pani Agata Anna Paluch w 2003 r. ukończyła wyższe studia prawnicze, uzyskując tytuł magistra prawa z ogólną oceną dobrą. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej we wrześniu 2009 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym plus.

W okresie od 2 czerwca 2003 r. do 30 września 2009 r. pracowała w kancelarii adwokackiej. Od 9 listopada 2009 r. jest zatrudniona w Sądzie Okręgowym w Katowicach na stanowisku asystenta sędziego w pełnym wymiarze czasu pracy. Powierzone obowiązki wykonuje w XVIII Wydziale Cywilnym Rodzinnym.

Pani Agata Anna Paluch nieustannie podnosi kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w licznych szkoleniach organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury. Udziela się również społecznie, m.in. współpracowała ze Zrzeszeniem Prawników Polskich przy organizacji XVIII Ogólnopolskiej Letniej Spartakiady Prawników.

Praca i kwalifikacje kandydatki zostały ocenione bardzo dobrze przez wizytatora ds. rodzinnych i nieletnich Sądu Okręgowego w Katowicach sędzię Elżbietę Michalską -Bartosiak. W ocenie pani sędzi Pani Agata Anna Paluch doskonale sporządza projekty orzeczeń i ich pisemnych uzasadnień, posiada odpowiednią wiedzę, umiejętności i predyspozycje osobiste, aby zostać sędzią sądu rejonowego. Powołując się na opinie służbowe, pani sędzia podkreśliła dokładność, solidność i efektywność wykonywania powierzonych obowiązków, a także samodzielność i kreatywność kandydatki w podejmowaniu decyzji.

Pozytywne opinie o kandydatce przedstawili także Prezes Sądu Okręgowego w Katowicach, Przewodnicząca XVIII Wydziału Cywilnego Rodzinnego tego Sądu oraz sędziowie orzekający w tym Wydziale.

Podczas posiedzenia w dniu 16 kwietnia 2015 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę pani Agaty Anny Paluch. Moc poparcia kandydatki wyniosła 33 punkty. Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach w dniu 15 maja 2015 r. oddało na tę kandydaturę 72 głosy "za", 1 głos "przeciw", przy 6 głosach "wstrzymujących się".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek. Kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe w pracy na stanowisku asystenta sędziego i jako prawnik w kancelarii adwokackiej. Prezentuje bardzo wysokie kwalifikacje zawodowe, co znajduje odzwierciedlenie w ocenie sporządzonej przez wizytatora oraz w załączonych do jej karty zgłoszenia opiniach sędziów i przełożonych.

Za wyborem kandydatury Pani Agaty Anny Paluch przemawiało posiadane przez nią ponad pięcioletnie doświadczenie w pracy na stanowisku asystenta sędziego w wydziale cywilnym rodzinnym, a także uzyskanie drugiego w kolejności miejsca w zakresie poziomu poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach i najwyższego poparcia Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu tego Sądu.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także oceny uzyskane przez kandydatki na dyplomach wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu sędziowskiego. Wysokie oceny (dobre i dobre plus) otrzymały wszystkie osoby za wyjątkiem Pani Eweliny Małgorzaty Chrobot-Broniszewskiej, która z egzaminu sędziowskiego uzyskała ocenę dostateczną.

5. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła również pod uwagę poparcie środowiska sędziowskiego. Kandydatka przedstawiona z wnioskiem o powołanie uzyskała drugie w kolejności miejsce w zakresie poziomu poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach i najwyższy wynik podczas głosowania Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu tego Sądu. Dane potwierdzające tę tezę, zostały zaprezentowane powyżej.

Osobą, której kandydatura została zaopiniowana przez Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach nieznacznie lepiej od kandydatury Pani Agaty Anny Paluch, jest Pani Joanna Antonina Kamionka-Kowalik (jednogłośnie pozytywnie z mocą poparcia na poziomie 34 punktów) - przedstawiona z wnioskiem o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w procedurze nominacyjnej wskazanej w punkcie I.

Kandydatury pozostałych osób uzyskały niższe poparcie środowiska sędziowskiego.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Agaty Anny Paluch zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności posiadane przez nią doświadczenie zawodowe, zwłaszcza w pracy w wydziale cywilnym rodzinnym, bardzo dobra ocena kwalifikacyjna i pozytywne opinie służbowe, a także najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa pozostałe kandydatki, jakkolwiek dobre i bardzo dobre, posiadają niższe kwalifikacje zawodowe. Uzyskały również mniejsze poparcie środowiska sędziowskiego.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 28 lipca 2015 r. na kandydaturę:

- Pani Eweliny Małgorzaty Chrobot-Broniszewskiej oddano 0 głosów "za", 3 głosy "przeciw", przy 10 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Joanny Antoniny Kamionki-Kowalik oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Anny Barbary Kozłowskiej-Holewik oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw", przy 11 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Katarzyny Nosek-Zemczak oddano 0 głosów "za", 2 głosy "przeciw", przy 11 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Agaty Anny Paluch oddano 13 głosów "za", 0 głosów "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się", udzielając jej jednogłośnego poparcia,

- Pani Katarzyny Eweliny Połowniak-Baran oddano 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126 poz. 714 ze zm.).