Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 212.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.4.13

Akt nieoceniany
Wersja od: 13 kwietnia 2015 r.

UCHWAŁA Nr 560/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 13 kwietnia 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 212

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt. 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126. poz. 714, ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy -Mokotowa w Warszawie kandydaturę: Pana referendarza Piotra GRENDY.

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy -Mokotowa w Warszawie kandydatury Pani referendarz Joanny AKTYL.

UZASADNIENIE

I.

Na dwa wolne stanowiska sędziego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy -Mokotowa w Warszawie, ogłoszone w Monitorze Polskim z dnia 11 kwietnia 2013 r., poz. 212. zgłosiło się stu dziewiętnastu powyżej wymienionych kandydatów.

W wyniku rozpoznania sprawy Krajowa Rada Sądownictwa w dniu 16 października 2014 r. podjęła uchwałę NR 377/2014 o wyborze do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie kandydatury: Pana referendarza Piotra Grendy oraz Pani referendarz Joanny Katarzyny Kapicy. Od powyższej uchwały w dniu 29 listopada 2014 r. odwołanie wniosła Pani Joanna Aktyl w części dotyczącej Pana referendarza Piotra Grendy. Sąd Najwyższy wyrokiem z dnia 26 lutego 2015 r. uchylił zaskarżoną uchwałę w części odnoszącej się do Pana Piotra Grendy oraz Joanny Aktyl i w tym zakresie sprawę przekazał Krajowej Radzie Sądownictwa do ponownego rozpoznania. W wyniku ponownego rozpoznania sprawy Zespól postanowił zarekomendować

Krajowej Radzie Sądownictwa kandydaturę Pana referendarza Piotra Grendy. Przewodnicząca Zespołu podkreśliła również, że Pani referendarz Joanna Aktyl została pozytywnie zaopiniowana, Uchwałą Krajowej Rady Sądownictwa z dnia 10 marca 2015 r., Nr 408/2015 na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli w Warszawie. W związku z powyższym oczywistym jest, iż Zespół w niniejszym postępowaniu nominacyjnym nie mógł ponownie zarekomendować jej Kandydatury.

Na jedno wolne stanowisko sędziego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy -Mokotowa w Warszawie, ogłoszone w Monitorze Polskim z dnia 11 kwietnia 2013 r" poz. 212, zgłosiło się dwóch kandydatów: Pan referendarz Piotr Grenda oraz Pani referendarz Joanna Aktyl.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa odbył w dniu 7 kwietnia 2015 r. posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska do rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa po przeprowadzeniu narady ocenił, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Uwzględniając ustawowe kryteria, jednogłośnie (5 głosami "za") przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji kandydatury Pana referendarza Piotra Grendy.

W dniu 13 kwietnia 2015r. Rada wszechstronnie rozważyła całokształt okoliczności i podzielając stanowisko Zespołu uznała, że w obecnej procedurze nominacyjnej najlepszym kandydatem jest Pan referendarz Piotr Grenda, który zostanie przedstawiony Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie.

II.

Procedura wyboru kandydata na urząd sędziego ma charakter konkursowy. Krajowa Rada Sądownictwa, kierując się kryteriami ustawowymi, ma za zadanie wybrać najlepszego, spośród bardzo dobrych i dobrych kandydatów.

Krajowa Rada Sądownictwa na posiedzeniu plenarnym uznała, że ocena kwalifikacji Pana referendarza Piotra Grendy, posiadane przez Kandydata doświadczenie zawodowe, wnioski płynące z opinii na temat Jego pracy, a także uzyskane poparcie środowiska sędziowskiego przemawiają za przedstawieniem Jego kandydatury do powołania na stanowisko sędziego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie.

Pan Piotr Grenda urodził się w dniu 18 stycznia 1981 r. w Lubartowie. W 2006 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, uzyskując tytuł magistra prawa z ogólną oceną dobrą plus. Po odbyciu aplikacji sądowej, w marcu 2011 r., złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. W okresie od dnia 14 grudnia 2010 r. do dnia 31 października 2012 r. pracował jako asystent sędziego w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie z przydziałem służbowym do Sądu Rejonowego dla Warszaw}' Pragi-Południe w Warszawie w III Wydziale Karnym. W okresie od dnia 1 listopada 2012 r. do dnia 24 marca 2014 r. pracował w charakterze referendarza sądowego w II Wydziale Cywilnym i VI Wydziale Rodzinnym i Nieletnich Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy w Warszawie, a od dnia 25 marca 2014 r. do chwili obecnej wykonuje swoje obowiązki jako referendarz sądowy w II Wydziale Cywilnym tego Sądu.

Ocenę kwalifikacyjną Kandydata w zakresie pracy w pionie karnym sporządziła sędzia Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie Pani Małgorzata Młodawska- Piaseczna, która podniosła, że z opinii i oświadczeń Sędziów, z którymi współpracował Opiniowany wynika, że wykazał się taką organizacją pracy, która pozwalała na prawidłowe i terminowe wykonywanie powierzonych mu obowiązków. Podkreślono takie Jego cechy jak: sumienność, rzetelność, zaangażowanie w pracę oraz wysoką kulturę osobistą i właściwy stosunek zarówno do pracowników, jak i sędziów. Pan Piotr Grenda posiada dobrą znajomość prawa karnego materialnego i procesowego oraz umiejętność stosowania zdobytej wiedzy w praktyce. Zdaniem Pani sędzi wizytator przeprowadzona analiza pracy Opiniowanego w oparciu o przedłożone projekty orzeczeń i ich uzasadnień oraz treść pozytywnych opinii sporządzonych przez Sędziów' z Nim współpracujących o sposobie wykonywanych przez Kandydata obowiązków służbowych pozwala na stwierdzenie, że w zakresie prawa karnego spełnia On wymogi formalne związane z kandydowaniem na urząd sędziego sądu rejonowego.

Uzupełniającą ocenę kwalifikacyjną Kandydata sporządziła sędzia Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie Pani Beata Karczewska-Mazur, która wyraziła pogląd, że Pan referendarz Piotr Grenda posiada odpowiednią znajomość prawa materialnego i procesowego, którego stosowanie w praktyce nie budzi zastrzeżeń. Zdaniem Pani Sędzi Opiniowany spełnia formalne kryteria do ubiegania się o stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie na posiedzeniu w dniu 10 czerwca 2014 r. zaopiniowało kandydaturę Pana referendarza Piotra Grendy na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie, oddając na niego: 7 głosów "za", przy braku głosów ..przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się" (moc poparcia - 29 pkt).

Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie w dniu 11 września 2014 r. Kandydat uzyskał: 35 głosów "za" oraz 8 głosów "przeciw", przy 20 głosach "wstrzymujących się". W głosowaniu brało udział 63 sędziów spośród 121 uprawnionych do wzięcia udziału w głosowaniu.

Każde postępowanie nominacyjne stawia szczególne wymagania kandydatom do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego. W postępowaniu konkursowym przed Radą stosowane są jednakowe wobec wszystkich kandydatów kryteria i procedury. Rada dokonując rozpoznania i oceny każdej ze zgłoszonych kandydatur ma na uwadze także przymioty wymagane do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego.

Przy uwzględnieniu oceny całościowej wynikającej z łącznego zastosowania ustawowych kryteriów, w niniejszym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że na wybór zasługuje kandydatura Pana referendarza Piotra Grendy. Rada dokonując takiej oceny miała na uwadze przymioty wskazane w bardzo dobrych ocenach kwalifikacyjnych dotyczących pracy Kandydata. Pan referendarz posiada obszerną i pogłębioną wiedzę merytoryczną, predysponującą go do objęcia stanowiska sędziego. Posiada odpowiednie doświadczenie zawodowe, a ponadto otrzymał wysokie poparcie środowiska sędziowskiego.

Pani Joanna Aktyl została pozytywnie zaopiniowana, Uchwałą Krajowej Rady Sądownictwa z dnia 10 marca 2015 r., Nr 408/2015, na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli w Warszawie.

Przedstawione powyżej okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 13 kwietnia 2015 r. na kandydaturę:

- Pana Piotra Grendy oddano 16 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw" oraz nie oddano głosów "wstrzymujących się", udzielając Jego kandydaturze jednogłośnego poparcia,

- Pani Joanny Aktyl nie oddano głosów "za", nie oddano głosów "przeciw", natomiast 16 członków Krajowej Rady Sądownictwa wstrzymało się od oddania głosu, wobec czego Jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

Mając powyższe na uwadze. Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).