Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kartuzach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2019 r., poz. 225.

Akty korporacyjne

Sędz.2019.10.4

Akt nieoceniany
Wersja od: 4 października 2019 r.

UCHWAŁA 897/2019
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 4 października 2019 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kartuzach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2019 r., poz. 225

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Anny Agnieszki Rodak do pełnienia urzędu na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kartuzach;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Agnieszki Genowefy Knut, Pani Joanny Organiak, Pani Joanny Elżbiety Rodowskiej, Pana Dawida Leszka Świeczkowskiego, Pani Doroty Wierzbowskiej i Pani Hanny Zofii Wojszwiłło-Grześ do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kartuzach.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kartuzach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2019 r. pod poz. 225, zgłosili się:

- Pani Natalia Alicja Cyrny-Gintowt - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Tczewie,

- Pani Agnieszka Genowefa Knut - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Gdyni,

- Pani Joanna Organiak - starszy asystent sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku,

- Pani Anna Agnieszka Rodak - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Kartuzach,

- Pani Joanna Elżbieta Rodowska - referendarz sądowym w Sądzie Rejonowym w Gdyni,

- Pan Dawid Leszek Świeczkowski - starszy asystent sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku,

- Pani Dorota Wierzbowska - asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku,

- Pani Hanna Zofia Wojszwiłło-Grześ - referendarz sądowym w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ w Gdańsku.

Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła postępowanie wobec Pani Natalii Alicji Cyrny-Gintowt (uchwała nr 671/2019 z 9 lipca 2019 r.) z uwagi na cofnięcie zgłoszenia.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84 ze zm.; dalej: "ustawa o KRS").

Na posiedzeniu 27 września 2019 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, uznał je za wystarczające, przeprowadził naradę i postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Joanny Organiak (2 głosy "za", 0 głosów "przeciw" i 1 głos "wstrzymujący się") i Pani Anny Agnieszki Rodak (3 głosy "za", 0 głosów "przeciw" i 0 głosów "wstrzymujących się") na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kartuzach ogłoszone w Monitorze Polskim z 2019 r., poz. 225. Odnośnie do pozostałych kandydatur nie oddano głosów "za" ani "przeciw", oddano zaś po 3 głosy "wstrzymujące się".

Przedstawiając powyższe stanowisko zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że w jego ocenie Pani Joanna Organiak i Pani Anna Agnieszka Rodak spełniają w stopniu najwyższym wszystkie kryteria powołania na urząd sędziego sądu rejonowego spośród kandydatów uczestniczących w niniejszej procedurze konkursowej. Zespół podkreślił, że Pani Joanna Organiak ukończyła studia podyplomowe z zakresu prawa pracy oraz uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacji, a oprócz obowiązków asystenckich wykonuje ona także funkcję koordynatora do spraw kontaktów sądu ze środkami masowego przekazu. Odnośnie do kandydatury Pani Anny Agnieszki Rodak zespół stwierdził, że uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacji i najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku (13 głosów "za", przy braku głosów "przeciw").

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci biorący udział w konkursie spełniają wymagania ustawowe określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52, ze zm.) oraz w art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1139, ze zm.). Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacji, ich doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także miała na uwadze stanowisko Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku oraz stanowisko Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku wstrzymujące opiniowanie kandydatów do pełnienia urzędu na stanowiskach sędziów sądów rejonowych okręgu gdańskiego do czasu zajęcia stanowiska przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Anny Agnieszki Rodak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kartuzach. Rada podzieliła stanowisko zespołu odnośnie tej kandydatury i uznała, że z racji uzyskania najwyższego poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku kandydatka ta wypełnia w najwyższym stopniu, łącznie oceniane, ustawowe kryteria wyboru spośród wszystkich uczestników postępowania, w tym od również rekomendowanej przez zespół Pani Joanny Organiak.

2. Pani Anna Agnieszka Rodak urodziła się w 1980 r. w Kartuzach. W 2004 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 2004-2006 pracowała poza sądownictwem, między innymi jako konsultant prawny w kancelarii radcy prawnego. W latach 2006-2007 zajmowała stanowisko asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Kartuzach. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku, we wrześniu 2007 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem dobry plus. Od 1 stycznia 2008 r. zajmuje stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Kartuzach, w którym orzeka w I Wydziale Cywilnym i V Wydziale Ksiąg Wieczystych. Kandydatka podnosi swoje kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pani Anny Agnieszki Rodak sporządziła Pani Bożena Bojko- Szczegiecka - sędzia wizytator do spraw wieczystoksięgowych Sądu Okręgowego w Gdańsku, która stwierdziła, że kandydatka jest bardzo dobrze przygotowana merytorycznie do orzekania. Jej orzeczenia i ich uzasadnienia są prawidłowe i są one adekwatne do stanu sprawy oraz wskazują dokładnie podstawy prawne. Posiada biegłą umiejętność stosowania prawa w praktyce, podejmowane przez nią decyzje są trafne, wyważone i dojrzałe. Ponadto kandydatka wykazuje predyspozycje osobowościowe do zawodu sędziego. W kontaktach z przełożonymi i pracownikami administracyjnymi wyróżnia się dużą kulturą osobistą, a nadto jest osobą pracowitą, sumienną, obowiązkową, o wysokiej samodyscyplinie i zdolnościach organizacyjnych, zaangażowaną w pracę sądu. W konkluzji opiniująca stwierdziła, że Pani Anna Agnieszka Rodak, orzekając od 2008 r. na stanowisku referendarza zdobyła odpowiednie doświadczenie i będzie właściwie wypełniała obowiązki sędziego sądu rejonowego.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Rada, po zapoznaniu się z treścią ocen kwalifikacyjnych, aktami osobowymi oraz dokumentacją złożoną przez wszystkich uczestników postępowania stwierdziła, że posiadają oni kwalifikacje zawodowe i spełniają ustawowe wymagania do ubiegania się o stanowisko sędziego sądu rejonowego. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa w niniejszej procedurze konkursowej najlepszą kandydatką jest Pani Anna Agnieszka Rodak.

Powyższe wynika z tego, że wybrana kandydatka posiada doświadczenie wynikające z pracy poza sądem oraz wykonywania obowiązków asystenta sędziego i referendarza sądowego, a także uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacji i jednocześnie najwyższą ocenę Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła doświadczenie zawodowe i kwalifikacje pozostałych uczestników niniejszego postępowania nominacyjnego, uznając, że nie wypełniają oni w wyższym stopniu niż Pani Anna Agnieszka Rodak, ocenianych łącznie, kryteriów wyboru wymienionych w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS.

Pani Agnieszka Genowefa Knut urodziła się 10 maja 1982 r. w Kościerzynie. W 2006 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W 2007 r. pracowała w kancelarii adwokackiej w Gdyni na stanowisku prawnika. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku, we wrześniu 2009 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem dobrym. W latach 2009-2017 pracowała jako asystent sędziego, a następnie starszy asystent sędziego w Sądzie Rejonowym w Gdyni, zaś powierzone jej obowiązki wykonywała w VIII Wydziale Grodzkim oraz I Wydziale Cywilnym. Uchwałą Okręgowej Rady Izby Radców Prawnych w Gdańsku z dnia 1 lutego 2011 r. została wpisana na listę radców prawnych Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku (nie wykonuje zawodu), a decyzją Prezesa Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, z dniem 15 maja 2017 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gdyni, w którym orzeka w I Wydziale Cywilnym. Podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pani Agnieszki Genowefy Knut sporządziła Pani Magdalena Chrzanowska - sędzia wizytator do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Gdańsku, która stwierdziła, że Pani Agnieszka Knut jest bardzo dobrze przygotowana do orzekania i posiada wysokie predyspozycje do wykonywania zawodu sędziego. Wydawane przez kandydatkę orzeczenia są prawidłowe, sporządzane uzasadnienia są wnikliwe i w pełni odpowiadają wymogom formalnym. Sprawność postępowania i wydajność nie budzi żadnych zastrzeżeń oraz pozostaje na bardzo wysokim poziomie. Kandydatka posiada biegłą umiejętność stosowania prawa w praktyce, podejmowane przez nią decyzje są trafne, wywarzone i dojrzałe, a jej organizacja pracy nie budzi żadnych zastrzeżeń. Stale podnosi swoje kwalifikacje, jest osobą zaangażowaną w wykonywanie powierzonych obowiązków, pracowitą, o bardzo wysokiej kulturze osobistej, koleżeńską, taktowną, odnoszącą się z szacunkiem do współpracowników i przełożonych. W konkluzji sędzia wizytator stwierdziła, że opiniowana jest osobą w pełni przygotowaną do objęcia urzędu sędziego. W swojej dotychczasowej pracy wykazała się samodzielnością, decyzyjnością, wysoką wiedzą prawniczą i umiejętnością wykorzystania jej w praktyce. Wieloletnie doświadczenie zawodowe w pracy w sądzie, nieposzlakowana opinia i wysoki poziom orzecznictwa oraz sporządzanych przez nią uzasadnień pozwala na bardzo dobrą ocenę i sformułowanie pozytywnej prognozy odpowiedniego wykonywania przez nią obowiązków sędziego sądu rejonowego.

Pani Joanna Organiak urodziła się 28 sierpnia 1979 r. w Skarżysku Kamiennej. W latach 1998-2001 pracowała poza sądownictwem, między innymi jako pracownik biurowy. Od 1 listopada 2001 r. pracuje w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku, kolejno na stanowiskach: referenta stażysty, protokolanta, sekretarza sądowego. W 2003 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po ukończeniu studiów kontynuowała pracę w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku, przy czym od 17 maja 2004 r. zajmowała stanowisko asystenta sędziego, zaś od 1 czerwca 2017 r. starszego asystenta sędziego. Powierzone jej obowiązki wykonuje w III Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. W 2008 r. ukończyła studia podyplomowe z zakresu prawa pracy z wynikiem bardzo dobrym. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku złożyła we wrześniu 2010 r., egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dostatecznym plus. W 2015 r. została koordynatorem do spraw kontaktu sądu ze środkami masowego przekazu Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. Podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pani Joanny Organiak sporządziła Pani dr Katarzyna Brzozowska - sędzia Sądu Okręgowego w Gdańsku, która stwierdziła, że analiza projektów orzeczeń i uzasadnień sporządzonych przez kandydatkę wskazuje na ugruntowaną wiedzę prawniczą, tak z zakresu prawa pracy, prawa ubezpieczeń społecznych, jak i z zakresu postępowania cywilnego. Kandydatka posiadaną wiedzę potrafi bardzo dobrze wykorzystać w praktyce, co jest widoczne w konstrukcji projektów uzasadnień i sposobie argumentacji. Prawidłowo przywołuje podstawy prawne rozstrzygnięć. Projekty orzeczeń i uzasadnień mają właściwą, przejrzystą konstrukcję. Potrafi dokonać pogłębionej wykładni przepisów prawa, wykazując przy tym bardzo dobrą znajomość orzecznictwa i poglądów doktryny, o czym świadczą odniesienia do orzeczeń Sądu Najwyższego i sądów apelacyjnych, jak również odwołania do poglądów przedstawicieli nauki. Argumentacja opiniowanej cechuje się logiką. Kandydatka posługuje się językiem prawniczym na bardzo dobrym poziomie. Na bardzo wysoką ocenę zasługuje także jej organizacja pracy, sprawność i efektywność, a terminowość wykonywanych czynności nie budzi żadnych zastrzeżeń, zwłaszcza uwzględniając, że oprócz wykonywania obowiązków asystenta sędziego, pełni także funkcję koordynatora do spraw kontaktów sądu ze środkami masowego przekazu, która wymaga zaangażowania. Kandydatka jest samodzielna, zaangażowana, obowiązkowa i sumienna. Posiada bardzo duże doświadczenie zawodowe, długoletni staż pracy, a jej kultura osobista i kultura pracy nie budzi żadnych zastrzeżeń. Jest osobą taktowną, uprzejmą, komunikatywną i koleżeńską, co w konkluzji daje podstawy do bardzo dobrej oceny jej kwalifikacji.

Pani Joanna Elżbieta Rodowska urodziła się 27 kwietnia 1980 r. w Bytowie. W 2004 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 2004-2006 pracowała w Urzędzie Skarbowym w Wejherowie na stanowisku inspektora. W latach 2006-2009 pracowała na stanowisku asystenta sędziego, początkowo w Sądzie Rejonowym w Gdyni (VI Wydział Gospodarczy, VII Wydział Cywilny), a od 12 listopada 2007 r. w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku (III Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych). Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku złożyła we wrześniu 2008 r., egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym plus. Z dniem 15 września 2009 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gdyni, w którym początkowo orzekała w I i VII Wydziale Cywilnym, a od 17 stycznia 2011 r. orzeka w VI Wydziale Gospodarczym. Podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pani Joanna Elżbiety Rodowskiej sporządziła Pani Magdalena Kiedrowicz-Kopeć - sędzia Sądu Okręgowego w Gdańsku, która stwierdziła, że sprawność, efektywność, organizacja pracy oraz wydajność pracy kandydatki w świetle danych statystycznych, pozostawała w okresie objętym przedmiotową opinią na dobrym poziomie, a jej metodyka pracy, kultury i organizacji pracy nie budzi zastrzeżeń. Nie stwierdzono istotnych uchybień w prowadzeniu spraw. Wprawdzie w wielu sprawach terminowość podejmowanych czynności nie jest zadowalająca, nie mniej jednak wynika to w znacznej mierze z braków kadrowych wydziału, w konsekwencji czego dochodzi do istnienia znacznych, przekraczających możliwe do spełnienia norm dla orzekających w wydziale sędziów i referendarza, na co zwrócił uwagę Sąd Okręgowy w Gdańsku przy okazji rozpoznania skargi na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki w jednej ze spraw "GNc". Analiza akt poddanych kontroli pozwala także na wniosek, iż w przewarzającej większości sprawom nadany jest prawidłowy bieg, a wydawane zarządzenia, są formułowane w sposób jasny i czytelny, zrozumiały dla stron. Stronom udzielane są poprawne i adekwatne do rodzaju podejmowanych czynności pouczenia. Zarówno nakazy zapłaty jaki i wydawane postanowienia mają właściwą i staranną formę, ich redakcja co do zasady nie budzi zastrzeżeń. Opiniująca dobrze również oceniła jakość sporządzanych uzasadnień orzeczeń, które spełniają wymagania ustawowe i w sposób dostateczny i jasny wyjaśniają podstawę faktyczną i prawną rozstrzygnięcia. Kandydatka posiada także bogate doświadczenie życiowe i zawodowe. Wykazuje się szeroką wiedzą prawniczą zarówno przepisów prawa materialnego jak i procesowego oraz orzecznictwa Sądu Najwyższego. Zna zasady wykładni i prawidłowo je wykorzystuje przy podejmowaniu czynności procesowych i wydawaniu orzeczeń. Orzecznictwo opiniowanej poddane kontroli instancyjnej pozostaje na dobrym poziomie. Jest osobą grzeczną i kulturalną, taktowną. W sposób prawidłowy potrafi ułożyć sobie stosunki zarówno z przełożonymi jak i współpracownikami. Powyższe zatem w ocenie opiniującej pozwala na sformułowanie pozytywnej prognozy odpowiedniego wykonywania obowiązków sędziego sądu rejonowego.

Pan Dawid Leszek Świeczkowski urodził się 1 listopada 1987 r. w Starogardzie Gdańskim. W 2011 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 2009-2011 pracował w kancelarii adwokackiej i w kancelarii radcowskiej. Od 6 lutego 2012 r. do 5 lutego 2013 r. odbywał aplikację ogólną w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. W październiku 2017 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując 270 punktów. Od 18 marca 2013 r. pracuje w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku na stanowisku asystenta sędziego, a od 1 lutego 2018 r. starszego asystenta sędziego - powierzone mu obowiązki wykonuje w II Wydziale Karnym tego Sądu. Od 2016 r. pełni funkcję sekretarza kwartalnika redakcji Kwartalnika Sądowego Apelacji Gdańskiej, a od 2017 r. współpracuje także z wydawnictwem Wolters Kluwer Polska S.A. z siedzibą w Warszawie, opracowując merytorycznie orzecznictwo. Podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach, jest autorem i współautorem kilku artykułów i glosy do wyroku Sądu Najwyższego z dnia 4 lipca 2013 r, sygn. akt III KK 21/13.

Ocenę kwalifikacji Pana Dawida Leszka Świeczkowskiego sporządził Pan Janusz Zimny - sędzia wizytator do spraw karnych Sądu Okręgowego w Gdańsku, który stwierdził, że kandydat zasługuje na ocenę bardzo dobrą. Pracując równocześnie na kilku stanowiskach wykazał się wysokim poziomem wiedzy z zakresu prawa - w tym w szczególności prawa karnego materialnego i procesowego, jak też umiejętnością wykorzystania go w praktyce. Posiadane przez niego zdolności bardzo dobrej organizacji pracy i ogromna pracowitość skutkowały szybkością i terminowością podejmowanych decyzji. Mimo już zdobytego doświadczenia stale podnosi swoje kwalifikacje uczestnicząc w szeregu szkoleń organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury. Wysoka ocena pracy kandydata znalazła także odzwierciedlenie w dołączonych do wniosku opiniach. Praca ta jak też poprzednio zdobyta praktyka w kancelariach adwokackich oraz praca naukowa pozwoliły zdobyć opiniowanemu doświadczenie, które mógłby z powodzeniem wykorzystać w przyszłej pracy orzeczniczej w wypadku powołania go na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Pani Dorota Wierzbowska urodziła się 7 lipca 1979 r. w miejscowości Reszel. W 2003 r. ukończyła wyższe studia prawnicze w Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. R. Łazarskiego w Warszawie z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W 2005 r. ukończyła podyplomowe studia z zakresu zarządzania nieruchomościami z wynikiem bardzo dobrym. W latach 2003-2005 prowadziła własną działalność gospodarczą w zakresie administrowania i zarządzania nieruchomościami oraz pracowała w Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. R. Łazarskiego w Warszawie na stanowisku asystenta (2003-2005). W latach 2004-2005 była zatrudniona w Kancelarii Notarialnej w Warszawie na stanowisku prawnikaasystenta notariusza, a od 24 kwietnia 2006 r. do 31 marca 2007 r. zajmowała stanowisko asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku w Wydziale Karnym. Po odbyciu aplikacji sądowej pozaetatowej w okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku, we wrześniu 2008 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem dobrym. Od 2 kwietnia 2007 r. objęła stanowisko asystenta sędziego Sądu Okręgowego w Gdańsku, gdzie początkowo pracowała w XV i VIII Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, a od 1 czerwca 2016 r. jest starszym asystentem tego Sądu, a powierzone jej obowiązki wykonuje w VII Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pani Doroty Wierzbowskiej sporządziła Pani dr Katarzyna Brzozowska - sędzia Sądu Okręgowego w Gdańsku, która stwierdziła, że analiza projektów uzasadnień orzeczeń sporządzonych przez kandydatkę wskazuje, że posiada ona ugruntowaną wiedzę prawniczą, tak z zakresu prawa pracy, prawa ubezpieczeń społecznych, jak i z zakresu postępowania cywilnego oraz dużą znajomość innych dziedzin prawa, np. prawa cywilnego czy prawa administracyjnego. Wiedzę tę kandydatka potrafi praktycznie wykorzystać, prawidłowo przywołując podstawy prawne rozstrzygnięć. Projekty uzasadnień orzeczeń sporządzane przez nią mają właściwą, przejrzystą konstrukcję - zawierają przedstawienie poczynionych ustaleń faktycznych ze wskazaniem środków dowodowych stanowiących ich podstawę, szczegółową ocenę materiału dowodowego oraz wyjaśnienie podstaw rozstrzygnięcia, z przywołaniem poglądów wyrażanych w orzecznictwie, czy piśmiennictwie. Wykazuje się także, bardzo dobrą znajomością orzecznictwa i poglądów doktryny, o czym świadczą odniesienia do orzeczeń Sądu Najwyższego i sądów apelacyjnych, jak również odwołania do poglądów przedstawicieli nauki. Argumentacja kandydatki cechuje się logiką, jest ona formułowana z użyciem języka prawniczego na bardzo dobrym poziomie, a jej organizację pracy, sprawność i efektywność należy ocenić bardzo wysoko. Powierzone czynności wykonuje terminowo, właściwie organizując czas pracy. Jest zaangażowana w pracę, pracowita i zdyscyplinowana. Wykazuje sumienność i rzetelność w pracy. Potrafi również bardzo dobrze ułożyć współpracę ze wszystkimi sędziami. Ma bardzo duże doświadczenie zawodowe, długoletni staż pracy, podnosi kwalifikacje zawodowe poprzez udział w szkoleniach, a jej kultura osobista i kultura pracy nie budzi żadnych zastrzeżeń, jest osobą taktowną, uprzejmą i koleżeńską, co daje podstawy do wyróżniającej oceny jej kwalifikacji.

Pani Hanna Zofia Wojszwilło-Grześ urodziła się 1 października 1978 r. w Gdańsku. W 2002 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W 2003 r. ukończyła podyplomowe studia z zakresu integracji europejskiej. W latach 2002-2006 r. pracowała w Sądzie Okręgowym w Gdańsku na stanowisku starszego inspektora. W roku 2003 i 2006 prowadziła szkolenia w Sądzie Okręgowym w Gdańsku dla urzędników gdańskiego okręgu sądowego z zakresu międzynarodowego postępowania w sprawach cywilnych i karnych. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku, we wrześniu 2008 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem dobrym. Uchwałą Okręgowej Rady Izby Radców Prawnych w Gdańsku z dnia 3 listopada 2009 r. została wpisana na listę radców prawnych Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku. W latach 2006-2011 zajmowała stanowisko asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku (w I Wydziale Cywilnym, III Wydziale Cywilnym-Odwoławczym, VIII Wydziale Pracy oraz XV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych), a także w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku (w VI Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych). Z dniem 11 lipca 2011 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Wejherowie, w którym orzekała w IV Wydziale Ksiąg Wieczystych. Od 1 października 2015 r., jako referendarz sądowy, rozpoczęła obowiązki orzecznicze w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ w Gdańsku, w którym orzekała w I Wydziale Cywilnym, V Wydziale Gospodarczym, a od 1 kwietnia 2017 r. orzeka w III Wydziale Ksiąg Wieczystych. Podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pani Hanny Zofii Wojszwiłło-Grześ sporządził Pan Przemysław Jasinkiewicz - sędzia Sądu Okręgowego w Gdańsku, który stwierdził, że na podstawie zbadanych spraw oraz przedłożonych do wniosku dokumentów, kandydatka jest dobrze przygotowana do zawodu sędziego i pozytywnie ocenił jej kandydaturę. Podkreślił przy tym sprawność postępowania oraz małą liczbę spraw objętych zaskarżeniem i zmianami, zaznaczył także, że liczba załatwień w III Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego Gdańsk- Północ w Gdańsku jest mniejsza od średniej wydziału, co można wytłumaczyć specyfiką rozpoznawanych spraw.

Pani Hanna Zofia Wojszwiłło-Grześ zgłosiła uwagi do oceny, wskazując, że ocena jej kandydatury została sporządzona za okres 4 lat, zamiast 2 lat wstecz. Ponadto przed sporządzeniem oceny została wezwana do przedłożenia jedynie akt z ostatniego roku z wydziału ksiąg wieczystych, wykaz ten został następnie uzupełniony o 50 spraw. W związku z powyższym zbadano sprawy sprzed okresu objętego opinią, uwzględniając zatrudnienie w wydziale gospodarczym oraz wydziale cywilnym w latach 2015-2016. W ocenie kandydatki analiza okresu czteroletniego skutkowała za przyjęciem opinii z lat minionych, wskazującej na uchybienie procesowe tzn. używania przez kandydatkę w treści orzeczeń sądowych w skrótowej nazwy formy prawnej działalności gospodarczej.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła stanowisko Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku oraz Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku na posiedzeniu 13 czerwca 2019 r. zaopiniowało kandydatów następującą liczbą głosów: Panią Agnieszkę Genowefę Knut 7 głosami "za" i 6 głosami "przeciw", Panią Joannę Organiak 7 głosami "za" i 6 głosami "przeciw", Panią Annę Agnieszkę Rodak 13 głosami "za", przy braku głosów "przeciw", Panią Joannę Elżbietę Rodowską 1 głosem "za" i 12 głosami "przeciw", Pana Dawida Leszka Świeczkowskiego 2 głosami "za" i 11 głosami "przeciw", Panią Dorotę Wierzbowską 4 głosami "za" i 9 głosami "przeciw" a Panią Hannę Zofię Wojszwiłło-Grześ 1 głosem "za" i 12 głosami "przeciw".

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku 17 czerwca 2019 r. podjęło uchwałę o wstrzymaniu się z opiniowaniem kandydatów do pełnienia urzędu na stanowiskach sędziów sądów rejonowych okręgu gdańskiego do czasu zajęcia stanowiska przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła w świetle art. 35 ust. 3 ustawy o KRS, że powyższa okoliczność nie stanowi przeszkody do podjęcia uchwały w przedmiocie obsady wolnego stanowiska sędziowskiego w niniejszej procedurze nominacyjnej.

Krajowa Rada Sądownictwa przedstawiła z wnioskiem Panią Annę Agnieszkę Rodak z uwzględnieniem najwyższego poparcia jakie uzyskała w trakcie głosowania przez Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku. Poparcie Kolegium świadczy, zdaniem Rady, o uznaniu przez środowisko sędziowskiego kwalifikacji zawodowych Pani Anny Agnieszki Rodak, których poziom potwierdzają także inne materiały zgromadzone w niniejszym postępowaniu, a w szczególności ocena kwalifikacji dotycząca jej pracy.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Anny Agnieszki Rodak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kartuzach zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności oceniane łącznie: stale podwyższane przez udział w szkoleniach kwalifikacje, kilkunastoletnie doświadczenie w pracy w sądownictwie powszechnym, w tym ponad jedenastoletnie na stanowisku referendarza sądowego oraz wyniki ilościowe w zakresie obciążenia wpływem oraz stabilności orzecznictwa. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła dane wynikające z oceny kwalifikacji sporządzonej na potrzeby niniejszego postępowania nominacyjnego, dotyczące pracy kandydatki w I Wydziale Cywilnym i V Wydziale Ksiąg Wieczystych. Pani Anna Agnieszka Rodak uzyskała najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku, co dodatkowo potwierdza, że posiada ona najwyższe, wśród osób biorących udział w niniejszej procedurze konkursowej, kwalifikacje do objęcia urzędu sędziego sądu rejonowego.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa pozostali kandydaci nie posiadają - w świetle zgromadzonych w sprawie materiałów - wyższych kwalifikacji zawodowych, przede wszystkim z uwagi na staż pracy orzeczniczej jakim się legitymują oraz wyniki liczbowe pracy, niż Pani Anna Agnieszka Rodak i dlatego Rada nie wystąpiła z wnioskiem o ich powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kartuzach. Pani Genowefa Knut, Pani Joanna Elżbieta Rodowska oraz Pani Hanna Zofia Wojszwiłło-Grześ legitymują się krótszymi okresami pracy orzeczniczej na stanowisku referendarza sądowego, zaś Pani Joanna Organiak, Pan Dawid Leszek Świeczkowski i Pani Dorota Wierzbowska nie posiadają doświadczenia w samodzielnej pracy orzeczniczej - wykonują pracę na stanowiskach asystenckich.

6. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 4 października 2019 r. na kandydaturę:

- Pani Agnieszki Genowefy Knut oddano 2 głosy "za", nie oddano głosów "przeciw", oddano 11 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Joanny Organiak oddano 5 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw", oddano 8 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Anny Agnieszki Rodak oddano 11 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw", oddano 2 głosy "wstrzymujące się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pani Joanny Elżbiety Rodowskiej nie oddano głosów "za", ani głosów "przeciw", oddano 13 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Dawida Leszka Świeczkowskiego oddano 4 głosy "za", nie oddano głosów "przeciw", oddano 9 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Doroty Wierzbowskiej nie oddano głosów "za", ani głosów "przeciw", oddano 13 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Hanny Zofii Wojszwiłło-Grześ nie oddano głosów "za", ani głosów "przeciw", oddano 13 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r., poz. 84 ze zm.).