Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowiskach sędziów Sądu Najwyższego Izby Karnej, ogłoszonych w Monitorze Polskim z 2012 r., poz. 245.

Akty korporacyjne

Sędz.2012.12.4

Akt nieoceniany
Wersja od: 4 grudnia 2012 r.

UCHWAŁA NR 462/2012
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 4 grudnia 2012 roku
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowiskach sędziów Sądu Najwyższego Izby Karnej, ogłoszonych w Monitorze Polskim z 2012 r., poz. 245.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 37 ust 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego Izby Karnej kandydatury:

- pana sędziego Andrzeja RYŃSKIEGO,

- pana sędziego Andrzeja STĘPKI.

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego Izby Karnej kandydatury pana sędziego Dariusza Edwarda KALI.

UZASADNIENIE

I

Na dwa wolne stanowiska sędziowskie w Sądzie Najwyższym Izby Karnej, obwieszczone w Monitorze Polskim z 2012 r., poz. 245 zgłosiło się trzech kandydatów:

l) pan Dariusz Edward KALA sędzia Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, urodzony w 1968 r.;

2) pan Andrzej RYŃSKI sędzia Sądu Apelacyjnego w Krakowie, urodzony w 1958 r.;

3) pan Andrzej STĘPKA sędzia Sądu Apelacyjnego w Krakowie, urodzony w 1956 r.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa dnia 3 grudnia 2012 r. odbył posiedzenie w przedmiocie przygotowania stanowiska dotyczącego rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na dwa wolne stanowiska sędziowskie w Sądzie Najwyższym, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2012 r., poz. 245. W jawnym głosowaniu Zespół przyjął stanowisko w przedmiocie rekomendacji kandydatur w następującej kolejności:

1) pana Andrzeja RYŃSKIEGO sędziego Sądu Apelacyjnego w Krakowie (3 głosy "za", 0 głosów "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się"),

2) pana Dariusza Edwarda KALI sędziego Sądu Apelacyjnego w Gdańsku i pana Andrzeja STĘPKI sędziego Sądu Apelacyjnego w Krakowie - ex-aequo (3 głosy "za", 0 głosów "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się").

Zespół postanowił zarekomendować z pierwszego miejsca kandydaturę pana Andrzeja Ryńskiego, który został bardzo dobrze oceniony przez sędziego wizytatora oraz prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Spośród kandydatów analizowanych w tym postępowaniu nominacyjnym posiada najdłuższy staż pracy na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego, Urząd sędziowski sprawuje od 1987 r. Początkowo był sędzią Sądu Rejonowego w Ostrowcu Świętokrzyskim, następnie sędzią Sądu Wojewódzkiego w Kielcach, a w chwili obecnej - od października 2000 r. - orzeka w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. Trzykrotnie był delegowany do orzekania w Sądzie Najwyższym. Pełnił też funkcję Zastępcy Rzecznika Interesu Publicznego. Prowadzi zajęcia z aplikantami aplikacji sędziowskiej w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, uczestniczył również w szkoleniu aplikantów adwokackich i w egzaminach kolokwialnych tych aplikantów. Kandydat uzyskał najwyższe poparcie Zgromadzenia Sędziów Izby Karnej Sądu Najwyższego (20 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 4 głosy "wstrzymujące się", liczba punktów poparcia 109) i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego (51 głosów "za", 12 głosów "przeciw", 6 głosów "wstrzymujących się").

Natomiast z drugiego miejsca ex-aequo Zespół postanowił przedstawić kandydatury pana Dariusza Edwarda Kali oraz pana Andrzeja Stępki.

Kwalifikacje pana Dariusza Edwarda Kali zostały bardzo dobrze ocenione przez sędziego wizytatora. Przedstawił on również rekomendacje prof. Stanisława Waltosia i prof Andrzeja Bulsiewicza. Pracę na stanowisku sędziego rozpoczął w 1996 r. w Sądzie Rejonowym w Bydgoszczy, gdzie pełnił funkcję przewodniczącego wydziału karnego, następnie orzekał w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy, w którym pełnił funkcję sędziego konsultanta asesorów, zaś w chwili obecnej - od lutego 2009 r. - orzeka w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku, dodatkowo pełniąc funkcję sędziego wizytatora. Kandydat jest autorem licznych publikacji, których wykaz załączył do swojego wniosku. Od 1 października 1993 r. był zatrudniony jako asystent, a od lipca 2002 r. pracuje jako adiunkt w Katedrze Postępowania Karnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2002 r. obronił rozprawę doktorską pod tytułem "Postępowanie w przedmiocie wydania wyroku łącznego (zagadnienia karnomaterialne i procesowe)" uzyskując stopień naukowy doktora nauk prawnych. Aktualnie jest wykładowcą w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury oraz prowadzi wykłady dla sędziów i prokuratorów w ramach studiów podyplomowych organizowanych przez Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski. Prowadzi także szkolenia dla adwokatów i radców prawnych oraz uczestniczy w szkoleniu aplikantów adwokackich. Zespól zauważył, że pan Dariusz Edward Kala posiada znaczny dorobek orzeczniczy i naukowy, ale jego staż na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego wynosi niepełne cztery lata.

Kwalifikacje pana Andrzeja Stępki zostały bardzo dobrze ocenione przez sędziego wizytatora. Pracę na stanowisku sędziego rozpoczął w 1987 r. w Sądzie Rejonowym w Dębicy, następnie orzekał w Sądzie Rejonowym w Tarnowie, gdzie pełnił funkcję przewodniczącego wydziału karnego, a od lutego 1992 r. wiceprezesa sądu. Później orzekał w Sądzie Wojewódzkim i Okręgowym w Tarnowie, w Sądzie Okręgowym w Krakowie, a w chwili obecnej - od kwietnia 2004 roku - orzeka w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. Pan Andrzej Stępka posiada dłuższy niż pan Dariusz Edward Kala staż na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego, który wynosi ponad osiem lat.

Natomiast, pan Dariusz Edward Kala uzyskał wyższe poparcie Zgromadzenia Sędziów Izby Karnej Sądu Najwyższego (19 głosów "za", 3 glosy "przeciw", 2 głosy "wstrzymujące się", liczba punktów poparcia 102) niż pan Andrzej Stępka (17 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 7 głosów "wstrzymujących się", liczba punktów poparcia 72). Z kolei pan Andrzej Stępka uzyskał wyższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego (31 głosów "za", 16 głosów "przeciw", 22 głosy "wstrzymujące się") niż pan Dariusz Edward Kala (30 głosów "za", 22 głosy "przeciw", 17 glosy "wstrzymujące się").

II

Krajowa Rada Sądownictwa podczas posiedzenia w dniu 4 grudnia 2012 r. po wszechstronnym rozważeniu i ocenie zgłoszonych w niniejszym postępowaniu konkursowym kandydatur, opierając swoje rozstrzygnięcia na zgromadzonym w sprawie materiale, podjęła uchwałę o przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego Izby Karnej kandydatury:

1) pana sędziego Andrzeja RYŃSKIEGO.

2) pana sędziego Andrzeja STĘPKI.

1. Pan Andrzej Franciszek Ryński urodził się 2 kwietnia 1958 r. w Sandomierzu. W 1983 roku ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curic-Skłodowskiej w Lublinie z wynikiem dobrym. Po odbyciu aplikacji sądowej, złożył w 1985 r. egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dostatecznym.

Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 25 października 1985 r. pan Andrzej Ryński został mianowany asesorem sądowym w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Kielcach, gdzie z dniem 1 listopada 1985 r. został przydzielony do Sądu Rejonowego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Dnia 18 grudnia 1987 r. został powołany na stanowisko sędziego tegoż Sądu.

Kolejną decyzją Ministra Sprawiedliwości został delegowany do pełnienia obowiązków sędziego Sądu Rejonowego w Szczecinie na okres od 1 kwietnia do 30 czerwca 1988 r.

W latach 1993-1994 Kandydat był kilkakrotnie delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w wydziale karnym Sądu Wojewódzkiego w Kielcach.

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 19 września 1994 r. pan Andrzej Ryński został powołany na stanowisko sędziego Sądu Wojewódzkiego w Kielcach.

Kandydat w okresie od 8 września 1998 r. do 8 października 1998 r., a następnie od 1 września 1999 r. do 31 grudnia 1999 r. był delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. Delegacja ta była kilkakrotnie przedłużana - ostatnia do 31 października 2000 r.

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 lipca 2000 r. pan Andrzej Ryński został powołany na stanowisko sędziego Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

W okresie od 1 stycznia 2005 r. do 14 marca 2007 r. pełnił funkcję Zastępcy Rzecznika Interesu Publicznego. Do chwili obecnej pełni obowiązki sędziego Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Na wniosek Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego Kandydat był delegowany przez Ministra Sprawiedliwości do orzekania w Sądzie Najwyższym w następujących okresach: od 1 czerwca 2009 r. do 31 sierpnia 2009 r., od 1 stycznia 2011 r. do 31 marca 2011 r., od 1 stycznia 2012 r. do 31 marca 2012 r.

Pan sędzia Andrzej Ryński prowadził zajęcia z aplikantami aplikacji sędziowskiej w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, uczestniczył też w szkoleniu aplikantów adwokackich i w egzaminach tych aplikantów. Dodatkowo sprawował patronat nad aplikantami, pełnił czynności sędziego konsultanta w stosunku do asesorów sądowych, a także sporządzał oceny pracy asesorów oraz analizę orzecznictwa.

Ocenę pracy kandydata sporządził pan Andrzej Siuchniński sędzia Sądu Najwyższego.

Pan sędzia Andrzej Siuchniński na podstawie opinii sędziów Sądu Najwyższego orzekających z sędzią Andrzejem Ryńskim, akt osobowych oraz analizy orzeczeń wydawanych w sprawach, w których był on sprawozdawcą i autorem projektów uzasadnień, stwierdził, że Pan sędzia jest osobą prezentującą wysoki pozom wiedzy prawniczej, pracowitą i obowiązkową, wobec czego jest odpowiednim kandydatem na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego.

Pozytywną opinię o kandydacie wydał również Prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie, którego zdaniem pan Andrzej Ryński jest osobą o bogatym doświadczeniu zawodowym, prezentującą rozległą wiedzę prawniczą oraz dużą zawodową dojrzałość. Wyróżnia się wysokim poziomem orzecznictwa, pracowitością, obowiązkowością oraz starannym przygotowaniem do rozprawy. Kandydat przez cały okres pracy w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie wywiązywał się ze swoich obowiązków w sposób nienaganny. Sędzia Andrzej Ryński jest osobą o wysokiej kulturze osobistej, opanowaną, spokojną, ale stanowczą i konsekwentną.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie na posiedzeniu w dniu 31 maja 2012 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę pana sędziego Andrzeja Ryńskiego na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego.

2. Pan Andrzej Stępka urodził się 8 lipca 1956 r. w Świdniku. W 1979 r. ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie z wynikiem bardzo dobrym. Po odbyciu aplikacji sądowej, złożył w 1985 r. egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dostatecznym.

Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 grudnia 1985 r. pan Andrzej Stępka został mianowany asesorem sądowym w okręgu Sądu Wojewódzkiego w. Tarnowie, gdzie z dniem 1 stycznia 1986 r. został przydzielony do pracy w Sądzie Rejonowym w Dębicy. Z dniem 10 lipca 1987 r. został powołany na stanowisko sędziego tego Sądu,

Dnia 1 listopada 1990 r. Kandydat został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Tarnowie, w którym od 1 grudnia 1990 r. pełnił obowiązki Przewodniczącego Wydziału II Karnego, zaś od 1 lutego 1992 r. został powołany na stanowisko Wiceprezesa Sądu.

Od 1 lutego 1995 r. pan sędzia Andrzej Stępka był delegowany do orzekania w Sądzie Wojewódzkim w Tarnowie, pełniąc obowiązki sędziego wizytatora w Wydziale III Penitencjarnym. W dniu 9 grudnia 1995 r. został sędzią Sądu Wojewódzkiego w Tarnowie. Od dnia 15 lipca 1998 r. do dnia 31 marca 1999 r. najpierw pełnił funkcję wiceprezesa Sądu Wojewódzkiego w Tarnowie, następnie w związku ze zmianami w organizacji sądownictwa - wiceprezesa Sądu Okręgowego w Tarnowie.

Z dniem 1 kwietnia 1999 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie, Decyzją z dnia 15 października 2002 r. Minister Sprawiedliwości delegował kandydata do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie na okres od 1 listopada 2002 r, do 31 stycznia 2003 r. Delegacja ta była parokrotnie przedłużana.

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 lutego 2004 r. pan Andrzej Stępka powołany został na stanowisko sędziego Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Na wniosek Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego Minister Sprawiedliwości delegował Kandydata do pełnienia czynności sędziowskich w Sądzie Najwyższym w okresie od dnia 1 października 2009 r, do dnia 30 listopada 2009 r., od dnia 1 stycznia 2010 r. do dnia 31 stycznia 2010 r., od dnia 1 września 2011 r. do dnia 30 listopada 2011 r., od dnia 1 kwietnia 2012 r. do dnia 30 czerwca 2012 r.

Pan sędzia Andrzej Stępka był wykładowcą w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, a także pełnił funkcje sędziego konsultanta oraz sprawował patronat nad aplikantami sądowymi.

Ocenę pracy kandydata sporządził pan Michał Laskowski sędzia Sądu Najwyższego. Pan sędzia Michał Laskowski wyraził opinię, że orzeczenia i uzasadnienia sporządzane przez Kandydata wyróżniają się wnikliwością i starannością. Wszystkie zarzuty poddawał drobiazgowej ocenie, której rezultat wyczerpująco przedstawiany był w treści uzasadnienia. Wiedza, doświadczenie zawodowe, poziom orzecznictwa, pracowitość i staranność oraz cechy osobowe pana Andrzeja Stępki sprawiają, że jest on bardzo dobrym kandydatem na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego.

Pozytywną opinię o kandydacie wyraził również Prezes Sądu Apelacyjnego w Krakowie, którego zdaniem pan Andrzej Stępka dysponuje rozległą wiedzą z zakresu prawa karnego materialnego i procesowego oraz dysponuje bogatym doświadczeniem zawodowym. Prezes Sądu podkreślił, że pan sędzia Andrzej Stępka zawsze znakomicie jest przygotowany do rozpoznania konkretnej sprawy, jest także pracowity, a uzasadnienia orzeczeń są sporządzane na wysokim poziomie, terminowo i z najwyższą starannością. Sędzia Andrzej Stępka jest człowiekiem taktownym, uprzejmym, opanowanym, łubianym i cenionym.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie na posiedzeniu w dniu 31 maja 2012 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę pana sędziego Andrzeja Stępki na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego.

Procedura wyboru kandydata na urząd sędziego ma charakter konkursowy co oznacza, że Krajowa Rada Sądownictwa, kierując się kryteriami ustawowymi ma za zadanie wybrać najlepszego, spośród bardzo dobrych i dobrych kandydatów.

Krajowa Rada Sądownictwa rozpatrując kandydaturę pana sędziego Dariusza Kali podkreśliła jego kwalifikacje i dotychczasowy dorobek zawodowy. Rada uznała, że jest bardzo dobrym kandydatem, jednakże posiada mniejsze doświadczenie orzecznicze, w tym także w Sądzie Apelacyjnym oraz mniejsze doświadczenie życiowe w porównaniu z pozostałymi kandydatami. Rada wzięła pod uwagę opinię wizytatora, wyniki głosowań podczas posiedzenia Kolegium Sądu Apelacyjnego, Zgromadzenia Sędziów Izby Karnej Sądu Najwyższego i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego. Te okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 4 grudnia 2012 r. na:

1) pana Dariusza Edwarda KAŁĘ sędziego Sądu Apelacyjnego w Gdańsku oddano 8 głosów "za", 0 głosów "przeciw" przy 11 głosach "wstrzymujących się", tym samym kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

2) pana Andrzeja RYŃSKIEGO sędziego Sądu Apelacyjnego w Krakowie oddano 19 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się", udzielając Jego kandydaturze poparcia,

3) pana Andrzeja STĘPKĘ sędziego Sądu Apelacyjnego w Krakowie oddano 9 głosów "za", 2 głosy "przeciw", 8 głosów "wstrzymujących się", tym samym kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Z uwagi na okoliczność, że w pierwszym głosowaniu tylko jeden kandydat uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów, a do obsadzenia pozostało jeszcze jedno stanowisko, na podstawie § 12 ust. 3 pkt 1 załącznika do uchwały Krajowej Rady Sądownictwa z dnia 22 lipca 2011 r. w sprawie regulaminu szczegółowego trybu działania Krajowej Rady Sądownictwa (M.P. z 2011 r., Nr 72, poz. 712), Krajowa Rada Sądownictwa przeprowadziła ponowne głosowanie, podczas którego na:

1. pana Dariusza Edwarda KAŁĘ sędziego Sądu Apelacyjnego w Gdańsku oddano 8 głosów "za", 0 głosów "przeciw" przy 11 głosach "wstrzymujących się", tym samym kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

2. pana Andrzeja STĘPKĘ sędziego Sądu Apelacyjnego w Krakowie oddano 10 głosów "za", 2 głosy "przeciw", 7 głosów "wstrzymujących się", udzielając Jego kandydaturze poparcia.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U, Nr 126, poz. 714).