Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na jedno z dwudziestu dwóch stanowisk sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach, ogłoszonych w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 274.

Akty korporacyjne

Sędz.2022.6.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 czerwca 2022 r.

UCHWAŁA Nr 427/2022
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 9 czerwca 2022 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na jedno z dwudziestu dwóch stanowisk sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach, ogłoszonych w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 274

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:

przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Agnieszki Beaty Szczygiel-Czaputy do pełnienia urzędu na jedno z dwudziestu dwóch stanowisk sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Pani Agnieszka Beata Szczygieł-Czaputa - sędzia Sądu Rejonowego w Chorzowie - zgłosiła się na jedno z dwudziestu dwóch wolnych stanowisk sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach, ogłoszonych w Monitorze Polskim z 2018 r. poz. 274.

Sąd Najwyższy wyrokiem z 1 lipca 2020 r. w sprawie o sygnaturze akt I NO 156/19, wydanym w ramach niniejszego postępowania nominacyjnego uchylił częściowo zaskarżoną uchwałę Krajowej Rady Sądownictwa Nr 440/2019 z dnia 7 maja 2019 r. w punkcie 1 w stosunku do Pana Mariusza Wojciecha Witkowskiego i w punkcie 2 w stosunku do Pani Agnieszki Beaty Szczygieł-Czaputy, przekazując w tym zakresie sprawę do ponownego rozpoznania Krajowej Radzie Sądownictwa.

Krajowa Rada Sądownictwa, po ponownym rozpoznaniu sprawy, uchwałą nr 246/2021 z dnia 11 marca 2021 r. - przedstawiła Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Mariusza Wojciecha Witkowskiego do pełnienia urzędu na jedno spośród dwudziestu dwóch stanowisk sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach. Rada nie przedstawiła Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Agnieszki Beaty Szczygieł-Czaputy na jedno spośród dwudziestu dwóch stanowisk sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach.

Odwołanie od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa nr 246/2021 z dnia 11 marca 2021 r. złożyła do Sądu Najwyższego Pani Agnieszka Beata Szczygiel-Czaputa.

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 30 marca 2022 r., o sygn. akt I NKRS 67/21, uchylił zaskarżoną uchwałę i przekazał sprawę Krajowej Radzie Sądownictwa do ponownego rozpatrzenia.

W uzasadnieniu wyroku Sąd Najwyższy wskazał, podzielając argumentację odwołującej się, że oboje uczestnicy postępowania powinni być oceniani na podstawie kryteriów jednakowych dla wszystkich kandydatów biorących udział w konkursie na dwadzieścia dwa wolne stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach. Nie można bowiem przyjąć, że w sytuacji, w której Rada ponownie rozpatruje kandydaturę na urząd sędziego, a w ramach konkursu wskazani zostali już prawomocnie kandydaci na pozostałe stanowiska, kolejna uchwala stanowi odrębne rozstrzygnięcie sztucznie wyodrębnionego konkursu na jedno pozostałe wolne stanowisko sędziego. Prowadziłoby to do przypisania Radzie kompetencji do samodzielnego kreowania kolejnych konkursów na stanowiska sędziowskie, w sprzeczności z wyznaczonym ustawowo zakresem kompetencji tego organu (wyrok z 23 czerwca 2021 r., I NKRS 33/21). Rada ma obowiązek zastosowania jednakowych kryteriów w odniesieniu do wszystkich kandydatów, również tych, których kandydatury rozpatrywane są ponownie, w następstwie częściowego uchylenia uchwały przez Sąd Najwyższy.

Ponadto Sąd Najwyższy stwierdził, że uchybienia dotyczące ustalenia stanu faktycznego oraz uzasadnienia zaskarżonej uchwały, przy istniejących różnicach w treści ocen kwalifikacyjnych obojga kandydatów sprawiły, że zaskarżoną uchwałę należało uznać za podjętą z naruszeniem art. 33 ust. 1 i art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: "ustawa o KRS") oraz art. 60 w zw. z art. 32 Konstytucji RP. Zdaniem Sądu Najwyższego treść uzasadnienia podjętej uchwały, wobec istotnych różnic między kwalifikacjami kandydatów, stwierdzonych w ocenach kwalifikacji, nie pozwalają na ustalenie, że rekomendowanie Pana Mariusza Wojciecha Witkowskiego zamiast Pani Agnieszki Beaty Szczygieł-Czaputy do pełnienia urzędu na stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach jest rozstrzygnięciem opartym na prawidłowych ustaleniach faktycznych i uzasadnionym w sposób świadczący o zastosowaniu przejrzystych, jednolitych i sprawiedliwych kryteriów selekcyjnych.

Wobec cofnięcia zgłoszenia przez Pana Mariusza Wojciecha Witkowskiego, Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 367/2022 z dnia 26 maja 2022 r. umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z jego zgłoszenia.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodnicząca Rady wyznaczyła zespół, zawiadomiła Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy o KRS.

Na posiedzeniu w dniu 9 czerwca 2022 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatkę, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Agnieszkę Beatę Szczygieł-Czaputę oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach Pani Agnieszki Beaty Szczygieł-Czaputy.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że kandydatka posiada wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe zdobyte podczas pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w wydziałach cywilnych i grodzkim oraz w trakcie delegacji w III Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Katowicach, jak również w związku z pełnieniem funkcji przewodniczącej wydziału.

W toku postępowania kandydatka otrzymała celującą ocenę kwalifikacji, w której wskazano na wysoki poziom merytoryczny jej orzecznictwa, świadczący o doskonałej znajomości przepisów prawa cywilnego, zarówno materialnego, jak i procesowego. Panią sędzię cechuje ogromna pracowitość i zaangażowanie w wypełnianie obowiązków zawodowych. Ponadto uzyskała pełne poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

Kandydatura Pani Agnieszki Beaty Szczygieł-Czaputy, zdaniem zespołu, wypełnia zatem w wysokim stopniu kryteria, o których mowa w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymaganie ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatki, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: oceną kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym kandydatki, a także uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Agnieszki Beaty Szczygieł-Czaputy do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach.

II

Charakterystyka kandydatki

Pani Agnieszka Beata Szczygieł-Czaputa urodziła się w 1974 r. w Bytomiu. W 1998 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 października 1998 r. do 15 lipca 2002 r. pracowała w PPUH "FaPoN" Sp. z o.o. z siedzibą w Bytomiu na stanowisku specjalisty do spraw organizacyjno-prawnych. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach, w kwietniu 2002 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem bardzo dobrym. Z dniem 1 sierpnia 2002 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Chorzowie i orzekała w I Wydziale Cywilnym oraz IV Wydziale Grodzkim, w którym pełniła także funkcję Przewodniczącej Wydziału. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 23 marca 2006 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Chorzowie, w którym kontynuowała obowiązki orzecznicze i nadal pełniła funkcję Przewodniczącej IV Wydziału Grodzkiego do 31 grudnia 2009 r. Od 1 stycznia 2010 r. orzekała w I Wydziale Cywilnym tego Sądu, w którym do 11 września 2010 r. pełniła funkcję Kierownika Sekcji do spraw uproszczonych, a od 12 września 2010 r. do 14 marca 2018 r. funkcję Przewodniczącej Wydziału. W 2011 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego z wynikiem bardzo dobrym. Począwszy od 2013 r. była wielokrotnie delegowana do orzekania na pojedynczych sesjach w Sądzie Okręgowym w Katowicach, a od 15 marca 2018 r. do 14 marca 2019 r. była delegowana przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia czynności w III Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Katowicach. Obecnie orzeka w VIII Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Chorzowie. Kandydatka podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pani Agnieszki Beaty Szczygieł-Czaputy sporządziła Pani Elżbieta Brzózka-Służałek - sędzia wizytator ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Katowicach, która wskazała, że przeprowadzone badanie akt oraz załączone wyniki statystyczne pozwalają na ocenę pracy kandydatki celująco. Poziom merytoryczny jej orzecznictwa jest wysoki i świadczący o doskonałej znajomości przepisów prawa cywilnego, zarówno materialnego, jak i procesowego. Na aprobatę zasługuje nie tylko znajomość poglądów orzecznictwa i doktryny w kwestiach, które były przedmiotem rozstrzygania w badanych sprawach, ale też umiejętność poddania krytycznej analizie cytowanych judykatów. Uzasadnienia rozstrzygnięć sporządzonych przez Panią sędzię są niezwykle klarowne, zawierają szczegółowe omówienie problemów czy zagadnień, jakie w sprawie wystąpiły, a także odniesienie się do wszystkich zarzutów stawianych przez strony czy uczestników postępowania. Metodyka pracy Pani sędzi nie budzi najmniejszych zastrzeżeń. Zarządzenia wydawane w toku postępowania są rzeczowe, adekwatne do stanu sprawy, pisane w sposób bardzo staranny, nienastręczający żadnych trudności przy ich wykonywaniu przez pracowników sekretariatu, co ma istotny wpływ na sprawność postępowania. Z sekwencji tych zarządzeń i ich treści można wnioskować, że Pani sędzia w bardzo dobry sposób planuje swą pracę przy rozstrzyganiu danej sprawy (co szczególnie dobrze jest widoczne w sprawach, w których sąd ma obowiązek działania z urzędu). Czynności w sprawach prowadzonych przez Panią sędzię podejmowane są nie tylko sprawnie, ale z uwagi na ich przemyślany charakter są też w pełni efektywne. Najmniejszych zastrzeżeń nie można sformułować odnośnie kultury urzędowania Pani sędzi oraz poszanowania przez nią praw stron lub uczestników postępowania przy rozpoznawaniu spraw. W ocenie sędzi wizytator na uwagę i docenienie zasługuje także ogromna pracowitość Pani sędzi i jej zaangażowanie w wypełnianie obowiązków zawodowych.

III

Ocena kandydatki

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę.

Uczestniczka postępowania, pretendująca do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach, spełnia formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie oceny tej osoby.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, przy ocenie kandydatki;

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki. Uwzględniła także wytyczne Sądu Najwyższego.

Pani Agnieszka Beata Szczygieł-Czaputa posiada wieloletnie i bogate doświadczenie orzecznicze zdobyte zarówno na szczeblu sądu rejonowego, jak i sądu okręgowego. Jej wysokie kwalifikacje merytoryczne znajdują odzwierciedlenie w ocenie kwalifikacji pracy na stanowisku sędziego, w której wskazano, że poziom merytoryczny jej orzecznictwa świadczy o doskonałej znajomości przepisów prawa cywilnego, zarówno materialnego, jak i procesowego.

W ocenie Rady, powyższe okoliczności zadecydowały o uznaniu Pani Agnieszki Beaty Szczygieł-Czaputy za kandydatkę spełniającą w niniejszej procedurze konkursowej kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach, które na posiedzeniu 10 grudnia 2018 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Agnieszki Beaty Szczygieł-Czaputy, oddając: 5 głosów "za" przy braku "przeciw" i "wstrzymujących się", z łączną sumą poparcia 30/30 punktów. Kandydatka wybrana przez Radę uzyskała zatem pełne poparcie tego gremium.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Agnieszka Beata Szczygieł-Czaputa posiada wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Katowicach.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Agnieszki Beaty Szczygieł-Czaputy zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe, zdobyte podczas wykonywania obowiązków sędziego na szczeblu sądu rejonowego, jak i sądu okręgowego, pełnienie funkcji kierowniczych w wymiarze sprawiedliwości, wnioski płynące z celującej oceny jej pracy i wysoki poziom kwalifikacji zawodowych, a także pełne poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

IV

Wynik głosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 9 czerwca 2022 r. na Panią Agnieszkę Beatę Szczygieł-Czaputę oddano 14 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" (przy udziale 14 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 87' k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).