Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Legnicy, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 371.

Akty korporacyjne

Sędz.2014.12.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 grudnia 2014 r.

UCHWAŁA Nr 484/2014
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 9 grudnia 2014 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Legnicy, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 371.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2011 r. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
I. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Legnicy kandydaturę Pani Joanny Moniki Pasak sędzi Sądu Rejonowego w Legnicy,

II. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Legnicy kandydatur:

1. Pani notariusz Przemysławy Marty Bakalskiej-Sochaj,

2. Pani sędzi Sylwii Elżbiety Kolasy-Barczyńskiej,

3. Pana sędziego Adama Miki,

4. Pani sędzi Anety Murawskiej.

UZASADNIENIE

I

1. Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Legnicy, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 371, zgłosiło się pięcioro kandydatów powyżej wymienionych.

2. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w dniu 8 grudnia 2014 r. w przedmiocie przygotowania stanowiska dotyczącego rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Legnicy, postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa kandydaturę Pani Joanny Moniki Pasak sędzi Sądu Rejonowego w Legnicy.

Zespół podejmując decyzje dotyczącą rekomendacji kandydatury Pani sędzi Joanny Moniki Pasak stwierdził, że Kandydatka jest osobą sumienną, pracowitą i zdyscyplinowaną. Jednocześnie osiąga dobre wyniki zarówno w zakresie sprawności postępowania jak i terminowości sporządzania pisemnych uzasadnień wyroków. Zespół zwrócił również uwagę na bardzo dobrą stabilność orzecznictwa Pani Sędzi. Kandydatura Pani sędzi Joanny Moniki Pasak uzyskała bardzo wysokie poparcie środowiska sędziowskiego. Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani sędzi Joanny Moniki Pasak. Na Zgromadzeniu Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej Kandydatka otrzymała następujące poparcie: 69 głosów "za", przy 18 głosach "przeciw" i 12 głosach "wstrzymujących się"). Członkowie Zespołu mając na uwadze całokształt zgromadzonych w sprawie materiałów oraz przebieg i efekty pracy Pani sędzi Joanny Moniki Pasak postanowili zarekomendować Radzie właśnie Jej kandydaturę. Natomiast pozostałe kandydatury Zespół uznał za dobre, jednak nie były one lepsze od kandydatury Pani sędzi Joanny Moniki Pasak.

O terminie posiedzenia Zespołu został zawiadomiony organ, o którym mowa w art. 36 ust. 1 ustawy, tj. Krajowa Rada Notarialna, gdyż na stanowisko sędziowskie swoją kandydaturę zgłosiła osoba wykonująca zawód notariusza. Nie stawił się, prawidłowo powiadomiony o terminie posiedzenia Zespołu, przedstawiciel Krajowej Rady Notarialnej.

II

1. Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, kierując się przedstawioną przez Zespół rekomendacją uwzględniając przede wszystkim doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów, tj. kryteria wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Procedura wyboru kandydata na urząd sędziego ma charakter konkursowy. Krajowa Rada Sądownictwa ma za zadanie wybrać najlepszych spośród bardzo dobrych i dobrych kandydatów. Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa uznałą że w obecnej procedurze nominacyjnej, najlepszą Kandydatką spośród osób ubiegających się o jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Legnicy jest Pani Joanna Monika Pasak sędzia Sądu Rejonowego w Legnicy.

2. Pani sędzia Joanna Monika Pasak urodziła się w dniu 15 lipca 1972 r. W 1996 roku ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim Wydziale Prawa i Administracji, z wynikiem bardzo dobrym. W latach 1996 do 1998 odbyła aplikację sądową w Sądzie Okręgowym w Legnicy, a następnie złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym celującym. Z dniem 1 listopada 1998 r. Pani Joanna Monika Pasak mianowana została asesorem w Sądzie Rejonowym w Legnicy, a następnie postanowieniem Prezydenta RP z dnia 28 listopada 2000 r. powołana została na stanowisko Sędziego Sądu Rejonowego w Legnicy, gdzie orzekała początkowo w I Wydziale Cywilnym, a następnie z dniem 1 stycznia 2000 r. została przeniesiona do VIII Wydziału Cywilno - Karnego Sądu Rejonowego w Legnicy, w którym orzekała do 9 kwietnia 2000 r., od 10 kwietnia 2000 r. do chwili obecnej pełni czynności sędziowskie w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Legnicy. Po pozytywnym zaopiniowaniu przez Kolegium Sądu Rejonowego Legnicy Pani Sędzi powierzono funkcję Zastępcy Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego, a od 1 lipca 2011 r., a z dniem 1 stycznia 2012 r. Prezes Sądu Okręgowego w Legnicy powołał Panią sędzię Joannę Monikę Pasak do pełnienia funkcji zastępcy Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Legnicy, na czas nieokreślony. Z dniem 27 marca 2014 r. Prezes Sądu Okręgowego w Legnicy zwolnił

Panią Sędzię z pełnienia funkcji Przewodniczącej I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Legnicy, a następnie z dniem 28 marca 2014 r. powierzył Jej tę funkcję na okres trzech lat.

Pani sędzia Joanna Monika Pasak pełniąc funkcję Zastępcy Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Legnicy orzeka w tym Wydziale w sprawach kategorii: C, Ns, Cps, a także w sprawach kategorii Co dotyczących nadzoru nad egzekucją z nieruchomości oraz w sprawach Nc, podejmuje również czynności w postępowaniu międzyinstancyjnym, wykonuje czynności określone w § 61 oraz § 62 regulaminu urzędowania sądów powszechnych oraz czynności zlecone jej przez Prezesa Sądu i Przewodniczącego Wydziału, gdy wymagają tego względy służbowe.

Pani sędzia Joanna Monika Pasak uczestniczyła:

- w szkoleniu organizowanym przez Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratur, w dniach 19 do 21 września 2007 r. dla sędziów orzekających w wydziałach cywilnych,

- w szkoleniu organizowanym przez Ad - Rem w dniach 6 do 7 marca 2008 r. dotyczącym autoprezentacji sędziego w mediach,

- szkoleniach organizowanych przez Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sadów Powszechnych i Prokuratur, w dniach od 31 marca do 2 kwietnia 2014 r. dla sędziów orzekających w sprawach cywilnych,

- w szkoleniach organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury w dniach: od 19 do 22 października 2009 r. dla sędziów orzekających w sprawach cywilnych, od 22 do 24 marca 2011 r. w przedmiocie służebności przesyłu, od 19 do 22 marca 2011 r. dla sędziów orzekających w sprawach cywilnych, w dniu 21 listopada 2012 r. w zakresie elektronicznego nadzoru administracyjnego i w dniu 4 października 2013 r. w przedmiocie wybranych zagadnień materialne prawnych i procesowych odpowiedzialności jednostek służby zdrowia i ubezpieczycieli.

Pani Sędzia w opiniowanym okresie delegowana była do orzekania w Sądzie Okręgowym w Legnicy w II Wydziale Cywilnym Odwoławczym w dniu 24 kwietnia 2013 r. i w dniu 5 czerwca 2014 r.

Wizytator stwierdził, że na podstawie badanych akt, Pani sędzia Joanna Monika Pasak posiada dużą wiedzę prawniczą z zakresu prawa cywilnego i procedury cywilnej. Materia spraw, w których orzekała Pani Sędzia jest różnorodna. Sposób przygotowania rozpraw ocenić należy pozytywnie. Postępowania przebiegały sprawnie, nie stwierdzono okresów bezczynności, a terminy rozpraw nie były odległe. Akta spraw prowadzone są starannie, zarządzenia i protokoły są przejrzyste, Podobnie orzeczenia formułowane są w sposób właściwy, jasny i zrozumiały. Nie stwierdzono też, żeby rozprawy były odraczane bez uzasadnionych powodów, z reguły są to odroczenia związane z koniecznością przeprowadzenia dalszego postępowania dowodowego. Sporządzone przez Panią Sędzię uzasadnienia odpowiadały wymogom treści art. 328 § 1 kpc. były one zrozumiałe, świadczyły o dobrej znajomości przepisów, każdorazowo wskazana była podstawa prawna rozstrzygnięcia. Podkreślić należy, że Pani Sędzia wielokrotnie uczestniczyła w szkoleniach na gruncie zawodowym, zgłębiając swoją wiedzę. Przedstawione wyżej wskaźniki wpływu i załatwień, efektywności pracy i obciążenia, wskazują na to, że Pani Sędzia jest osobą pracowitą, rzetelną i wszystkie swoje obowiązku wykonuje z należytą starannością, sumiennie.

Prezes Sądu Okręgowego w Legnicy w opinii służbowej stwierdziła, że Pani Sędzia dała się poznać jako osoba posiadająca dużą wiedzę prawniczą, dobre przygotowanie zawodowe, jako osoba opanowana, taktowna i bezkonfliktowa, a Jej dotychczasowa postawa, predyspozycje oraz zaangażowanie w obowiązki służbowe, potwierdzają Jej pełną przydatność do pracy w sądownictwie.

Powyższe cechy Pani sędzi Joanny Moniki Pasak oraz przedstawione wyniki Jej pracy w sporządzonej ocenie, pozwalają, zdaniem wizytatora, na wyprowadzenie wniosku, że Pani Sędzia w pełni zasługuje na awans zawodowy w służbie sędziowskiej.

Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, na posiedzeniu w dniu 30 września 2014 r., jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało powyższą kandydaturę.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej w dniu 20 października 2014 r. Kandydatka uzyskała następujące poparcie: 69 głosów "za", przy 18 głosach "przeciw" i 12 głosach "wstrzymujących się".

3. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę oceny kwalifikacyjne oraz doświadczenie zawodowe kandydatów.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani sędzia Joanna Monika Pasak to sędzia o wysokich kwalifikacjach zawodowych. Na szczególne podkreślenie zasługuje bardzo dobra organizacja pracy tej Kandydatki. Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa Pani sędzia Joanna Monika Pasak jest Kandydatką sumienną i bardzo starannie wykonującą swoje obowiązki. Stabilność orzecznictwa Pani Sędzi również jest na bardzo dobrym poziomie. Kandydatka stale podnosi swoje kwalifikacje czego wyrazem są ukończone kursy zawodowe oraz uczestnictwo w szeregu szkoleń. Z uwagi na wiedzę merytoryczną, poziom orzecznictwa, doświadczenie zawodowe i przymioty charakteru Kandydatki Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła przedstawić właśnie tę kandydaturę Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu Sędziego Sądu Okręgowego w Legnicy.

Podkreślić również należy, że praca orzecznicza Kandydatki została bardzo dobrze oceniona przez sędziego wizytatora, przełożonych oraz przez sędziów z którymi Kandydatka współpracuje lub współpracowała.

4. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się również poparciem środowiska sędziowskiego.

Kandydatura Pani sędzi Joanny Moniki Pasak uzyskała jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej wnioskowana Kandydatka uzyskała najwyższe poparcie spośród wszystkich kandydatów uczestniczących w niniejszym postępowaniu konkursowym.

Wyniki głosowania Pani sędzi Joanny Moniki Pasak zostały omówione powyżej.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także uzyskane oceny z ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz egzaminu zawodowego.

Pani sędzia Joanna Monika Pasak ukończyła wyższe studia prawnicze, uzyskując tytuł magistra prawa z oceną bardzo dobrą. Po ukończeniu aplikacji sądowej, złożyła egzamin sędziowski z wynikiem celującym.

Krajowa Rada Sądownictwa przeanalizowała również oceny z ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz egzaminu zawodowego pozostałych kandydatów ubiegających się o jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Legnicy ogłoszone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 371. Jedynie Pani sędzia Sylwia Elżbieta Kolasa-Barczyńska uzyskała porównywalne oceny z ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz egzaminu zawodowego w odniesieniu do wnioskowanej Kandydatki.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani sędzi Joanny Moniki Pasak z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu sędziego Sądu Okręgowego w Legnicy zadecydował całokształt wskazanych wyżej okoliczności, w szczególności uzyskane przez Kandydatkę wysokie kwalifikacje zawodowe, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego, opinie przełożonych oraz rekomendacje.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa pozostali kandydaci biorący udział w tym postępowaniu nominacyjnym nie spełniają na takim poziomie kryteriów z art. 35 ust. 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 9 grudnia 2014 r. na kandydaturę:

- Pani sędzi Joanny Moniki Pasak oddano 15 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów,

- Pani notariusz Przemysławy Marty Bakalskiej-Sochaj nie oddano głosów "za", oddano natomiast 2 głosy "przeciw" oraz 13 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani sędzi Sylwii Elżbiety Kolasy-Barczyńskiej nie oddano głosów "za", oddano natomiast 1 głos "przeciw" oraz 14 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana sędziego Adama Miki nie oddano głosów "za", oddano natomiast 1 głos "przeciw" oraz 14 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani sędzi Anety Murawskiej nie oddano głosów "za", oddano natomiast 1 głos "przeciw" oraz 14 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie. Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714).