Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 210.

Akty korporacyjne

Sędz.2014.12.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 grudnia 2014 r.

UCHWAŁA Nr 478/2014
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 9 grudnia 2014 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 210.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2011 r. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
I. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze kandydaturę Pani Agnieszki Wiercińskiej-Bałagi sędzi Sądu Rejonowego w Zgorzelcu,

II. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze kandydatur:

1. Pani sędzi Sylwii Małgorzaty Bańki-Mrozewskiej,

2. Pana sędziego Zbigniewa Klina,

3. Pani sędzi Bożeny Roman,

4. Pana sędziego Tomasza Jakuba Sprocha,

5. Pana sędziego Grzegorza Mariana Stupnickiego.

UZASADNIENIE I

1. Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 210, zgłosiło się siedmioro kandydatów. Pan sędzia Jarosław Staszkiewicz pismem z dnia 31 maja 2014 r. cofnął swoje zgłoszenie, w skutek czego Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła postępowanie w odniesieniu do tej kandydatury uchwałą Nr 455/2014 z dnia 9 grudnia 2014 r.

2. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w dniu 8 grudnia 2014 r. w przedmiocie przygotowania stanowiska dotyczącego rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze, postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa kandydaturę Pani Agnieszki Wiercińskiej-Bałagi sędzi Sądu Rejonowego w Zgorzelcu.

Po dyskusji Zespół stwierdził, że Pani sędzia Agnieszka Wiercińska-Bałaga prezentuje wysoki poziom kwalifikacji zawodowych poparty ugruntowaną wiedzą prawniczą, w tym dobrą znajomością judykatury i doktryny oraz umiejętnością stosowania ich w praktyce. Zespół wziął pod uwagę duży staż pracy orzeczniczej Kandydatki. Zespół, uwzględniając zakres obciążenia, ocenił bardzo dobrze wyniki pracy Pani Sędzi. Wysoko oceniono jakość pisemnych uzasadnień wyroków sporządzonych przez Kandydatkę. Terminowość sporządzanych uzasadnień, wskazuje na dobrą organizację pracy Pani Sędzi. Zespół miał również na uwadze bardzo dobrą ocenę kwalifikacji, którą uzyskała Pani sędzia Agnieszka Wiercińska-Bałaga. Członkowie Zespołu wzięli pod uwagę wysokie poparcie środowiska sędziowskiego dla tej kandydatury. Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani sędzi Agnieszki Wiercińskiej-Bałagi. Na Zgromadzeniu Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej kandydatura Pani Sędzi otrzymała wysokie poparcie (52 głosy "za", przy 33 głosach "przeciw" i 15 głosach "wstrzymujących się").

II

1. Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, kierując się przedstawioną przez Zespół rekomendacją, uwzględniając przede wszystkim doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów, tj. kryteria wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Procedura wyboru kandydata na urząd sędziego ma charakter konkursowy. Krajowa Rada Sądownictwa ma za zadanie wybrać najlepszych spośród bardzo dobrych i dobrych kandydatów. Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że w obecnej procedurze nominacyjnej, najlepszą Kandydatką spośród osób ubiegających się o jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze jest Pani Agnieszka Wiercińska-Bałaga sędzia Sądu Rejonowego w Zgorzelcu.

2. Pani Sędzia Agnieszka Wiercińska-Bałaga urodziła się 29 czerwca 1974 r. Studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ukończyła w 1998 r. z wynikiem bardzo dobrym. W tym samym roku rozpoczęła etatową aplikację sądową w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze, którą ukończyła w 2001 r. egzaminem sędziowskim z wynikiem bardzo dobrym. Z dniem 1 czerwca 2001 r. mianowana została asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Zgorzelcu, a na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Zgorzelcu została powołana postanowieniem Prezydenta RP z dnia 18 grudnia 2003 r. W okresie od 15 maja 2003 r. do 30 listopada 2003 r. pełniła funkcję Przewodniczącego Wydziału Rodzinnego i Nieletnich, od 1 grudnia 2003 r. do 30 czerwca 2009 r. Przewodniczącego VI Wydziału Grodzkiego, od 1 lipca 2009 r. do 31 grudnia 2010 r. Przewodniczącego Wydziału Ksiąg Wieczystych. Z dniem 1 lutego 2004 r. powołana została na stanowisko Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Zgorzelcu, a od dnia 25 listopada 2010 r. na stanowisko Prezesa Sądu Rejonowego w Zgorzelcu. Od 1 lutego 2012 r. jednocześnie pełni funkcję Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego. Pani Sędzia uczestniczyła w szkoleniach z zakresu prawa zamówień publicznych, modernizacji procesów zarządzania kadr wymiaru sprawiedliwości.

Wizytator stwierdził, że Pani Sędzia Agnieszka Wiercińska-Bałaga prezentuje wysoki merytoryczny poziom orzecznictwa. Jej pracę w okresie objętym oceną należy ocenić bardzo pozytywnie. Zwracają uwagę bardzo dobre przygotowanie spraw, dyscyplinowanie stron do składania wniosków dowodowych w terminach umożliwiających ich przeprowadzenie na najbliższej rozprawie, dyscyplinowanie świadków i biegłych, bardzo sprawne prowadzenie postępowań, wyczerpujące i spełniające wymogi k.p.c. uzasadnienia. Z analizy akt spraw i danych statystycznych wynika, że Pani Sędzia znakomicie łączyła obowiązki wynikające z pełnionych funkcji początkowo Wiceprezesa, później Prezesa Sądu Rejonowego w Zgorzelcu i Przewodniczącego Wydziału Cywilnego, z obowiązkami orzeczniczymi, przy czym spełnianie tych pierwszych nie miało żadnego wpływu ani na sprawność prowadzonych postępowań, ani na jakość orzecznictwa. Z dokonanej analizy niezbicie wynika wyjątkowa pracowitość Pani sędzi i jej zaangażowanie w sprawne zakończenie prowadzonych postępowań. Różnorodność spraw w których orzeka i jakość orzecznictwa wskazują na bardzo wysoki poziom wiedzy prawniczej i umiejętność jej stosowania w praktyce orzeczniczej. Powyższe oraz analiza danych statystycznych i akt spraw, w których opiniowana była referentem, pozwala przedstawić Panią Sędzię, jako bardzo dobrego kandydata na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego.

Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, na posiedzeniu w dniu 30 września 2014 r., jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało powyższą kandydaturę.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej w dniu 20 października 2014 r. Kandydatka uzyskała następujące poparcie: 52 głosów "za", przy 33 głosach "przeciw" i 15 głosach "wstrzymujących się".

3. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę oceny kwalifikacyjne oraz doświadczenie zawodowe kandydatów.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani sędzia Agnieszka Wiercińska-Bałaga to osoba o wysokich kwalifikacjach zawodowych. Pani Sędzia doskonale łączy pracę orzeczniczą z pracą administracyjną. Jej wyniki statystyczne są bardzo dobre. Na szczególne podkreślenie zasługuje bardzo dobra organizacja pracy tej Kandydatki. Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa Pani sędzia Agnieszka Wiercińska-Bałaga jest Kandydatką sumienną i bardzo starannie wykonującą powierzone Jej obowiązki. Stabilność orzecznictwa tej Pani Sędzi również jest na dobrym poziomie. Przedstawiana z wnioskiem Kandydatka stale podnosi swoje kwalifikacje czego wyrazem są ukończone kursy zawodowe oraz uczestnictwo w szeregu szkoleń. Z uwagi na wiedzę merytoryczną, poziom orzecznictwa, doświadczenie zawodowe i przymioty charakteru tej Kandydatki Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła przedstawić tę kandydaturę

Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu Sędziego Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze.

Podkreślić również należy, że praca orzecznicza tej Kandydatki została bardzo dobrze oceniona przez sędziego wizytatora, przez przełożonych oraz przez sędziów z którymi Kandydatka współpracuje lub współpracowała.

4. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się również poparciem środowiska sędziowskiego.

Kandydatura Pani sędzi Agnieszki Wiercińskiej-Bałagi uzyskała jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej wnioskowana Kandydatka uzyskała drugie w kolejności najwyższe poparcie spośród wszystkich kandydatów uczestniczących w niniejszym postępowaniu konkursowym. Nieznacznie wyższe poparcie dla swojej kandydatury uzyskał jedynie Pan sędzia Tomasz Jakub Sproch (53 głosów "za", przy 29 głosach "przeciw" i 21 głosach "wstrzymujących się"..

Wyniki głosowania Pani sędzi Agnieszki Wiercińskiej-Bałagi zostały omówione powyżej.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także uzyskane oceny z ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz egzaminu zawodowego.

Pani sędzia Agnieszka Wiercińska-Bałaga ukończyła wyższe studia prawnicze, uzyskując tytuł magistra prawa z oceną bardzo dobrą. Po ukończeniu aplikacji sądowej, złożyła egzamin sędziowski z wynikiem bardzo dobrym.

Krajowa Rada Sądownictwa przeanalizowała również oceny z ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz egzaminu zawodowego pozostałych kandydatów ubiegających się o jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze ogłoszone w Monitorze Polskim z 2014 r" poz. 256. Jedynie Pani sędzia Bożena Roman oraz Pan sędzia Tomasz Jakub Sproch uzyskali porównywalne oceny z ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz egzaminu zawodowego w odniesieniu do wnioskowanej Kandydatki.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani sędzi Agnieszki Wiercińskiej-Bałagi z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu sędziego Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze zadecydował całokształt wskazanych wyżej okoliczności, w szczególności uzyskane przez Kandydatkę wysokie kwalifikacje zawodowe, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego, opinie przełożonych oraz rekomendacje. Krajowa Rada Sądownictwa bardzo dobrze ocenia również kandydaturę Pana sędziego Tomasza Jakuba Sprocha, jednakże w niniejszym postępowaniu została ona oceniona nieznacznie gorzej od kandydatury Pani sędzi Agnieszki Wiercińskiej-Bałagi.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa pozostali kandydaci biorący udział w tym postępowaniu nominacyjnym nie spełniają na takim poziomie kryteriów z art. 35 ust. 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 9 grudnia 2014 r. na kandydaturę:

- Pani sędzi Agnieszki Wiercińskiej-Bałagi oddano 18 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów,

- Pani sędzi Sylwii Małgorzaty Bańki-Mrozewskiej nie oddano głosów "za", oddano natomiast 3 głosy "przeciw" oraz 15 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana sędziego Zbigniewa Klina nie oddano głosów "za", oddano natomiast 2 głosy "przeciw" oraz 16 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani sędzi Bożeny Roman nie oddano głosów "za", oddano natomiast 3 głosy "przeciw" oraz 15 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana sędziego Tomasza Jakuba Sprocha nie oddano głosów "za", oddano natomiast 2 głosy "przeciw" oraz 16 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana sędziego Grzegorza Mariana Stupnickiego nie oddano głosów "za", oddano natomiast 3 głosy "przeciw" oraz 15 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie. Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714).