Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 256.

Akty korporacyjne

Sędz.2014.12.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 grudnia 2014 r.

UCHWAŁA Nr 479/2014
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 9 grudnia 2014 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 256.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2011 r. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
I. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze kandydaturę Pana Daniela Stefana Strzeleckiego sędziego Sądu Rejonowego w Bolesławcu,

II. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze kandydatur:

1. Pani sędzi Beaty Choj nackiej -Kucharskiej,

2. Pana sędziego Andrzeja Wiktora Muszki,

3. Pani sędzi Joanny Alicji Polikowskiej,

4. Pana sędziego Jarosława Staszkiewicza,

5. Pana sędziego Grzegorza Mariana Stupnickiego,

6. Pana sędziego Bartosza Wasilewskiego.

UZASADNIENIE

I

1. Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 256, zgłosiło się siedmioro kandydatów powyżej wymienionych.

2. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w dniu 8 grudnia 2014 r. w przedmiocie przygotowania stanowiska dotyczącego rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze, postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa kandydaturę Pana Daniela Stefana Strzeleckiego sędziego Sądu Rejonowego w Bolesławcu.

Po dyskusji Zespół stwierdził, że Pan sędzia Daniel Stefan Strzelecki jest osobą sumienną, pracowitą, zdyscyplinowaną, zaangażowaną w wykonywaną pracę, znakomicie zorganizowaną i posiadającą wysoki poziom wiedzy merytorycznej. Jednocześnie osiąga dobre wyniki zarówno w zakresie sprawności postępowania jak i terminowości sporządzania pisemnych uzasadnień wyroków. Zespół zwrócił również uwagę na dobrą stabilność orzecznictwa Kandydata. Członkowie zespołu mieli również na uwadze bardzo wysokie poparcie środowiska sędziowskiego, znalazło to odzwierciedlenie w wynikach głosowania na Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, które jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pana sędziego Daniela Stefana Strzeleckiego oraz na Zgromadzeniu Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej (66 głosów "za", przy 20 głosach "przeciw" i 16 głosów "wstrzymujących się").

Zespół uznał również za dobrą kandydaturę Pani sędzi Beaty Chojnackiej-Kucharskiej, jednakże w odniesieniu do tej kandydatury Pan sędzia Daniel Stefan Strzelecki posiada większe doświadczenie w sprawach typowo karnych. Z powyższych przyczyn Zespół postanowił rekomendować kandydaturę Pana sędziego Daniela Stefana Strzeleckiego.

II

1. Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, kierując się przedstawioną przez Zespół rekomendacją, uwzględniając przede wszystkim doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów, tj. kryteria wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Procedura wyboru kandydata na urząd sędziego ma charakter konkursowy. Krajowa Rada Sądownictwa ma za zadanie wybrać najlepszych spośród bardzo dobrych i dobrych kandydatów. Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że w obecnej procedurze nominacyjnej, najlepszym Kandydatem spośród osób ubiegających się o jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze jest Pan Daniel Stefan Strzelecki sędzia Sądu Rejonowego w Bolesławcu.

2. Pan Sędzia Daniel Stefan Strzelecki urodził się 21 sierpnia 1978 r. w Bolesławcu. W maju 2002 r. ukończył z wynikiem plus dobrym studia na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Z dniem 1 października 2002 r. rozpoczął aplikację sądową pozaetatową w okręgu Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze, którą kontynuował już na etacie od dnia 1 kwietnia 2003 r. do 30 września 2005 r. w Sądzie Rejonowym w Jeleniej Górze. W dniach 1, 2 i 19 września 2005 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym bardzo dobrym. Minister Sprawiedliwości z dniem 1 grudnia 2005 r. mianował go asesorem sądowym i powierzył pełnienie czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Zgorzelcu na okres 4 lat. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej postanowieniem z dnia 21 kwietnia 2009 r. powołał go do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Zgorzelcu. Minister Sprawiedliwości, na wniosek sędziego z dniem 1 października 2009 r. przeniósł go na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Bolesławcu. Pan sędzia Daniel Stefan Strzelecki orzeka w II Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Bolesławcu. Zgodnie z zatwierdzonym uchwałą Kolegium Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze podziałem czynności, sędzia orzeka w sprawach karnych "K" w 1/6 wpływu bieżącego, w 1/4 wykroczeń i 1/4 spraw "Kp" z wpływu bieżącego; w sprawach "Ko" orzeka z wyłączeniem spraw z zakresu wykonywania orzeczeń.

Pan Sędzia jest autorem publikacji "Charakter jurydyczny wykroczenia skarbowego z art.

57 § 1 kks" zamieszczonej w "Prokuraturze i Prawie" nr 9 z 2013 r. i artykułu "Złożenie przez oskarżonego wyjaśnień jako warunek kontynuowania rozprawy głównej pod jego nieobecność" opublikowanego w "Prokuraturze i Prawie" nr 12 z 2013 r.

Wizytator stwierdził, że na sposób urzędowania Pana sędziego Daniela Stefana Strzeleckiego nie odnotowano żadnych skarg i w żadnej ze spraw nie została uwzględniona skarga w trybie ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki. W żadnej ze spraw nie stwierdzono niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia. Nie toczyło się i nie toczy się wobec Opiniowanego postępowanie dyscyplinarne. Nie zwrócono mu też uwagi czy wytyku w trybie art. 37 § 4 czy art. 40 § 1 ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych. O kulturze urzędowania Opiniowanego Sędziego świadczy też właściwe planowanie i wykorzystanie dnia sesyjnego, wysoka efektywność wokand, szybkość kierowania spraw na rozprawy czy posiedzenia, które to czynniki mają istotny wpływ na sprawność postępowania rozpoznawczego w szczególności. W analizowanych sprawach wizytator nie stwierdził zwłoki w rozpoznawaniu, postępowanie sądowe toczyło się sprawnie. Wysoka kultura urzędowania Pana Sędziego przejawia się też w terminowym sporządzaniu pisemnych uzasadnień wyroków. Opiniowany Sędzia odnosi się do uczestników postępowania, kolegów i pracowników administracyjnych taktownie, w sposób nienaganny co potwierdzają opinie służbowe; jest koleżeński, chętny do pomocy. Jest osobą rzeczową, zdecydowaną, przygotowaną merytorycznie, szybko podejmującą decyzje. Wyróżnia się jako osoba pracowita, systematyczna, odpowiedzialna, zaangażowana w wykonywaną pracę, znakomicie zorganizowana i posiadająca wysoki poziom wiedzy merytorycznej, którą potrafi umiejętnie wykorzystać. Cechuje go wysoka kultura osobista.

Reasumując wizytator stwierdził, że wyniki pracy, merytoryczna jakość orzecznictwa, poziom wiedzy z prawa karnego materialnego i procesowego, kultura urzędowania i osobista w pełni predestynują sędziego Daniela Stefana Strzeleckiego do powołania na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze.

Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, na posiedzeniu w dniu 30 września 2014 r" jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało powyższą kandydaturę.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej w dniu 20 października 2014 r. Kandydat uzyskał następujące poparcie: 66 głosów "za", przy 20 głosach "przeciw" i 16 głosach "wstrzymujących się".

3. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę oceny kwalifikacyjne oraz doświadczenie zawodowe kandydatów.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan sędzia Daniel Stefan Strzelecki to sędzia o wysokich kwalifikacjach zawodowych. Na szczególne podkreślenie zasługuje bardzo dobra organizacja pracy tego Kandydata. Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa Pan sędzia Daniel Stefan Strzelecki jest Kandydatem sumiennym i bardzo starannie wykonującym swoje obowiązki. Stabilność orzecznictwa Pana Sędziego również jest na dobrym poziomie. Kandydat stale podnosi swoje kwalifikacje czego wyrazem są ukończone kursy zawodowe oraz uczestnictwo w szeregu szkoleń. Z uwagi na wiedzę merytoryczną poziom orzecznictwa, doświadczenie zawodowe i przymioty charakteru Kandydata Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła przedstawić właśnie tę kandydaturę Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu Sędziego Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze.

Podkreślić również należy, że praca orzecznicza Kandydata została bardzo dobrze oceniona przez sędziego wizytatora, przełożonych oraz przez sędziów, z którymi Kandydat współpracuje lub współpracował.

4. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się również poparciem środowiska sędziowskiego.

Kandydatura Pana sędziego Daniela Stefana Strzeleckiego uzyskała jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej wnioskowany Kandydat uzyskał najwyższe poparcie spośród wszystkich kandydatów uczestniczących w niniejszym postępowaniu konkursowym.

Wyniki głosowania Pana sędziego Daniela Stefana Strzeleckiego zostały omówione powyżej.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także uzyskane oceny zukończema wyższych studiów prawniczych oraz egzaminu zawodowego.

Pan sędzia Daniel Stefan Strzelecki ukończył wyższe studia prawnicze, uzyskując tytuł magistra prawa z oceną dobrą plus. Po ukończeniu aplikacji sądowej, złożył egzamin sędziowski z wynikiem bardzo dobrym.

Krajowa Rada Sądownictwa przeanalizowała również oceny z ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz egzaminu zawodowego pozostałych kandydatów ubiegających się o jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze ogłoszone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 256. Jedynie Pani sędzia Beata Chojnacka-Kucharska oraz Pan sędzia Andrzej Wiktor Muszka uzyskali porównywalne oceny z ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz egzaminu zawodowego w odniesieniu do wnioskowanego Kandydata.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pana sędziego Daniela Stefana Strzeleckiego z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu sędziego Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze zadecydował całokształt wskazanych wyżej okoliczności, w szczególności uzyskane przez Kandydata wysokie kwalifikacje zawodowe, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego, opinie przełożonych oraz rekomendacje.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa pozostali kandydaci biorący udział w tym postępowaniu nominacyjnym nie spełniają na takim poziomie kryteriów z art. 35 ust. 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 9 grudnia 2014 r. na kandydaturę:

- Pana sędziego Daniela Stefana Strzeleckiego oddano 18 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów,

- Pani sędzi Beaty Chojnackiej-Kucharskiej nie oddano głosów "za", oddano natomiast 2 głosy "przeciw" oraz 16 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana sędziego Andrzeja Wiktora Muszki nie oddano głosów "za", oddano natomiast 4 głosy "przeciw" oraz 15 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani sędzi Joanny Alicji Polikowskiej nie oddano głosów "za", oddano natomiast 3 głosy "przeciw" oraz 15 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana sędziego Jarosława Staszkiewicza nie oddano głosów "za", oddano natomiast 2 głosy "przeciw" oraz 16 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana sędziego Grzegorza Mariana Stupnickiego nie oddano głosów "za", oddano natomiast 3 głosy "przeciw" oraz 15 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana sędziego Bartosza Wasilewskiego nie oddano głosów "za", oddano natomiast 2 głosy "przeciw" oraz 16 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714).