Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Płocku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 256.

Akty korporacyjne

Sędz.2014.11.4

Akt nieoceniany
Wersja od: 4 listopada 2014 r.

UCHWAŁA Nr 419/2014
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 4 listopada 2014 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Płocku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 256.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2011 r. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
I. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Płocku kandydaturę Pani Moniki Małgorzaty Lewandowskiej sędzi Sądu Rejonowego w Płocku,

II. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Płocku kandydatury Pana prokuratora Roberta Pawła Wojdkowskiego.

UZASADNIENIE I

1. Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Płocku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 256, zgłosiło się dwoje kandydatów powyżej wymienionych.

2. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w dniu 3 listopada 2014 r. w przedmiocie przygotowania stanowiska dotyczącego rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Płocku, postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa kandydaturę Pani Moniki Małgorzaty Lewandowskiej sędzi Sądu Rejonowego w Płocku.

Po dyskusji Zespół stwierdził, że Pani sędzia Monika Małgorzata Lewandowska posiada należyte przygotowanie teoretyczne i praktyczne. Kandydatka prezentuje wysoki poziom kwalifikacji zawodowych poparty ugruntowaną wiedzą prawniczą w tym dobrą znajomością judykatury i doktryny oraz umiejętnością stosowania ich w praktyce. Efektywność orzekania, staranność i poprawność w redagowaniu sentencji orzeczeń i ich uzasadnień, czynią tę kandydaturę bardzo dobrą i w pełni nadającą się do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego. Ponadto stabilność orzecznicza Pani sędzi jest dobra. Pani sędzia stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe czego wyrazem jest ukończenie przez Nią studiów podyplomowych. Jednocześnie Zespół zwrócił uwagę na poparcie środowiska sędziowskiego dla kandydatury Pani sędzi Moniki Małgorzaty Lewandowskiej. Na Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi Jej kandydatura została zaopiniowana jednogłośnie pozytywnie. Na Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Apelacji Łódzkiej kandydatura Pani sędzi uzyskała następujące poparcie: 82 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się".

W posiedzeniu Zespołu nie uczestniczył prawidłowo zawiadomiony przedstawiciel Krajowej Rady Prokuratury w związku ze zgłoszoną kandydaturą Pana prokuratora Roberta Pawła Wojdkowskiego.

II

1. Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, kierując się przedstawioną przez Zespół rekomendacją, uwzględniając przede wszystkim doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów, tj. kryteria wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Procedura wyboru kandydata na urząd sędziego ma charakter konkursowy. Krajowa Rada Sądownictwa ma za zadanie wybrać najlepszych spośród kandydatów. Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że w obecnej procedurze nominacyjnej, najlepszą Kandydatką spośród osób ubiegających się o jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Płocku jest Pani Monika Małgorzata Lewandowska sędzia Sądu Rejonowego w Płocku.

2. Pani Monika Lewandowska urodziła się dnia 28 maja 1973 r. w Płocku. W dniu 16 czerwca 1997 r. ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z wynikiem bardzo dobrym. Aplikację sądową odbywała w okręgu Sądu Okręgowego w Płocku od dnia 1 września 1997 r. Egzamin sędziowski zdała w dniach 2, 3, 28 września 1999 r. uzyskując ocenę bardzo dobrą. W dniu 1 listopada 1999 r. Pani Monika Lewandowska została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Kutnie. Od tego dnia do dnia 31 marca 2004 r. orzekała w Wydziale Karnym, najpierw w Sądzie Rejonowym w Kutnie, a od dnia 1 października 2000 r., po przeniesieniu na własną prośbę, w Sądzie Rejonowym w Płocku. Jeszcze w okresie asesury w marcu 2001 r. zostały jej na jeden miesiąc powierzone czynności sędziowskie w instancji odwoławczej w Sądzie Okręgowym w Płocku. W dniu 25 lutego 2002 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Płocku. Od dnia 1 kwietnia 2004 r. orzeka w Wydziale Gospodarczym tego Sądu. Od dnia 1 marca 2011 r. do dnia 27 marca 2014 r. Pani Sędzia pełniła funkcję Przewodniczącej Wydziału. W okresie tym czterokrotnie uczestniczyła w orzekaniu w instancji odwoławczej w Sądzie Okręgowym w Łodzi. Decyzją Ministra Sprawiedliwości została delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Płocku w I Wydziale Cywilnym na okres od dnia 1 kwietnia 2014 r. do dnia 30 września 2014 r. Pani sędzia Monika Lewandowska podwyższa swoje kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w szkoleniach. W styczniu 2006 r. ukończyła dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie rachunku ekonomicznego i regulacji prawnych w postępowaniu naprawczym i upadłościowym na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Wizytator stwierdził, że wyniki analizy są pozytywne i świadczą o bardzo dobrym przygotowaniu Pani sędzi Moniki Lewandowskiej do orzekania w sprawach cywilnych. Ujawnione błędy procesowe są drobne, a co więcej nie wpłynęły w żaden sposób na treść wydanych orzeczeń. Jakość orzecznictwa, doskonała znajomość przepisów prawa procesowego i materialnego, pracowitość, sumienność pozwoliły stwierdzić wizytatorowi, że Pani sędzia Monika Lewandowska zasługuje na powołanie Jej na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Płocku.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi, na posiedzeniu w dniu 8 września 2014 r" jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało powyższą kandydaturę.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Łódzkiej w dniu 22 września 2014 r. Kandydatka uzyskała następujące poparcie: 82 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się".

3. Pan Robert Wojdkowski ukończył studia w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu na Wydziale Prawa i Administracji z wynikiem bardzo dobrym i w dniu 14 czerwca 1995 r. uzyskał tytuł magistra. Z dniem 1 września 1995 r. Pan Robert Wojdkowski rozpoczął pracę w prokuraturze rejonowej jako aplikant, a po zdaniu z wynikiem bardzo dobrym egzaminu prokuratorskiego pracował jako asesor prokuratorski w Prokuraturze Rejonowej w Płocku. Następnie został z dniem 1 listopada 1999 r. powołany na stanowisko prokuratora Prokuratury Rejonowej w Płocku. Z dniem 20 marca 2005 r. Pan prokurator został powołany na stanowisko prokuratora Prokuratury Okręgowej w Płocku. Pan prokurator Robert Wojdkowski uzyskał w pełni pozytywne oceny przełożonych, a także sędziego wizytatora tym postępowaniu nominacyjnym.

4. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę oceny kwalifikacyjne oraz doświadczenie zawodowe kandydatów.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani sędzia Monika Lewandowska to osoba o wysokich kwalifikacjach zawodowych. Pani Sędzia doskonale łączy pracę orzeczniczą z pracą administracyjną. Na szczególne podkreślenie zasługuje bardzo dobra organizacja pracy tej

Kandydatki. Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa Pani sędzia Monika Lewandowska jest Kandydatką sumienną i bardzo starannie wykonującą swoje obowiązki. Stabilność orzecznictwa również jest na dobrym poziomie. Kandydatka stale podnosi swoje kwalifikacje czego wyrazem są ukończone studia podyplomowe, kursy zawodowe oraz uczestnictwo w szeregu szkoleń. Z uwagi na wiedzę merytoryczną, poziom orzecznictwa, doświadczenie zawodowe i przymioty charakteru Kandydatki Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła przedstawić właśnie tę kandydaturę Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu Sędziego Sądu Okręgowego w Płocku.

Podkreślić również należy, że praca orzecznicza Kandydatki została bardzo dobrze oceniona przez sędziego wizytatora, przełożonych oraz przez sędziów z którymi Kandydatka współpracuje lub współpracowała.

Istotnym argumentem przemawiającym za kandydaturą Pani sędzi Moniki Lewandowskiej w porównaniu z kandydaturą Pana prokuratora Roberta Wojdkowskiego jest Jej doświadczenie z zakresu prawa cywilnego. Jak wynika z protokołu posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Łódzkiej z dnia 22 września 2014, wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Płocku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 256 przeznaczone jest do pionu cywilnego.

5. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się również poparciem środowiska sędziowskiego.

Kandydatury Pani sędzi Moniki Lewandowskiej oraz Pana prokuratora Roberta Wojdkowskiego uzyskały jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Łódzkiej wnioskowana Kandydatka uzyskała niemal jednogłośne poparcie dla swojej kandydatury.

Kandydatura Pana prokuratora Roberta Wojdkowskiego na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Łódzkiej w dniu 22 września 2014 r. nie uzyskała poparcia: 6 głosów "za", przy 28 głosach "przeciw" i 44 głosach "wstrzymujących się".

Wyniki głosowania Pani sędzi Moniki Lewandowskiej zostały omówione powyżej.

6. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także uzyskane oceny z ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz egzaminu zawodowego.

Pani sędzia Monika Lewandowska ukończyła wyższe studia prawnicze, uzyskując tytuł magistra prawa z oceną bardzo dobrą. Po ukończeniu aplikacji sądowej, złożyła egzamin sędziowski z wynikiem bardzo dobrym.

Krajowa Rada Sądownictwa przeanalizowała również oceny z ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz egzaminu Pana prokuratora Roberta Wojdkowskiego.

Pan prokurator Robert Wojdkowski ukończył wyższe studia prawnicze, uzyskując tytuł magistra prawa z oceną bardzo dobrą. Po ukończeniu aplikacji prokuratorskiej, złożył egzamin prokuratorski z wynikiem bardzo dobrym.

7. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani sędzi Moniki Lewandowskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu sędziego Sądu Okręgowego w Płocku zadecydował całokształt wskazanych wyżej okoliczności, w szczególności uzyskane przez Kandydatkę wysokie kwalifikacje zawodowe, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego, opinie przełożonych oraz rekomendacje.

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa Pan prokurator Robert Wojdkowski nie spełnia na takim poziomie kryteriów z art. 35 ust. 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

8. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 4 listopada 2014 r. na kandydaturę:

- Pani sędzi Moniki Małgorzaty Lewandowskiej oddano 15 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów,

- Pana prokuratora Roberta Pawła Wojdkowskiego nie oddano głosów "za", oddano natomiast 1 głos "przeciw" oraz 14 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie. Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714).