Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Apelacyjnym w Lublinie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 155.

Akty korporacyjne

Sędz.2013.10.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 października 2013 r.

UCHWAŁA Nr 461/2013
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 9 października 2013 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Apelacyjnym w Lublinie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 155.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2011 r. Nr 126, poz. 714), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
I.
przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Lublinie kandydaturę Pani Elżbiety Jóźwiakowskiej sędziego Sądu Okręgowego w Lublinie,
II.
nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Lublinie kandydatur:
1.
Pani Katarzyny Ewy Dudki doktora habilitowanego nauk prawnych,
2.
Pani sędzi Grażyny Jakubowskiej,
3.
Pana sędziego Marka Mariana Siwka,
4.
Pana sędziego Mirosława Roberta Styka,
5.
Pana sędziego Arkadiusza Śmiech,
6.
Pani sędzi Urszuli Zwolak.

UZASADNIENIE

I

1. Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Apelacyjnym w Lublinie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2013 r., poz. 155, zgłosiło się siedmioro kandydatów powyżej wymienionych.

2. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w dniu 7 października 2013 r. w przedmiocie przygotowania stanowiska dotyczącego rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Apelacyjnym w Lublinie, postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa kandydaturę Pani sędzi Elżbiety Jóźwiakowskiej.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa przedstawiając listę rekomendowanych kandydatów Krajowej Radzie Sądownictwa na wskazane - w powołanym ogłoszeniu - stanowisko sędziowskie, wziął pod uwagę załączone do przekazanych Krajowej Radzie Sądownictwa zgłoszeń uczestników postępowania: oceny kwalifikacyjne kandydatów, opinie przełożonych, rekomendacje, dokumenty dotyczące doświadczenia zawodowego kandydatów, opinie Kolegium Sądu Apelacyjnego, ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów oraz inne dołączone dokumenty.

Zespół podejmując decyzję dotyczącą rekomendacji kandydatury Pani sędzi Elżbiety Jóźwiakowskiej wziął pod uwagę Jej duże doświadczenie zawodowe. Kandydatka ta od 1999 r. jest sędzią Sądu Okręgowego w Lublinie. Posiada bardzo pozytywną opinię sporządzoną przez sędziego wizytatora. Osiąga dobre wyniki w zakresie terminowości sporządzania pisemnych uzasadnień wyroków, jak również stabilności orzecznictwa. Pani sędzia była kilkukrotnie delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Lublinie. Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani sędzi Elżbiety Jóźwiakowskiej. Na Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Apelacji Lubelskiej kandydatka otrzymała następujące poparcie: 39 głosów "za", przy 39 głosach "przeciw". Jest to drugi w kolejności najwyższy wynik, spośród wszystkich kandydatów biorących udział w konkursie, osiągnięty podczas tego głosowania.

II

1. Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, kierując się przedstawioną przez Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa rekomendacją, uwzględniając przede wszystkim doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów, tj. kryteria wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Procedura wyboru kandydata na urząd sędziego ma charakter konkursowy. Krajowa Rada Sądownictwa ma za zadanie wybrać najlepszych spośród bardzo dobrych i dobrych kandydatów. Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że w obecnej procedurze nominacyjnej, najlepszą kandydatką spośród wszystkich osób ubiegających się o jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Apelacyjnym w Lublinie jest Pani sędzia Elżbieta Jóźwiakowska.

2. Pani sędzia Elżbieta Jóźwiakowska urodziła się 2 maja 1963 r. w Lublinie. W 1987 r. ukończyła wyższe studia prawnicze, uzyskując tytuł magistra prawa z oceną dobrą. Po ukończeniu aplikacji sądowej, w 1989 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym.

Decyzją z dnia 25 stycznia 1991 r. Minister Sprawiedliwości mianował Panią Elżbietę Jóźwiakowską asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Radzyniu Podlaskim i powierzył Jej - od dnia 1 lutego 1991 r. - pełnienie czynności sędziowskich w tym Sądzie na okres dwóch lat. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 stycznia 1993 r. Pani Elżbieta Jóźwiakowska została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Radzyniu Podlaskim. Z dniem 1 października 1994 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Lublinie. Od 1 września 1995 r. do 29 lutego 1996 r. pełniła obowiązki kierownika Sekcji Wykonania Orzeczeń w IV Wydziale Karnym tego Sądu. W okresie od 1 marca 1997 r. do 31 marca 1998 r. Pani Elżbieta Jóźwiakowska była delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Wojewódzkim w Lublinie. Obowiązki te wykonywała początkowo w IV Wydziale Karnym (pierwszo instancyjnym), a następnie w V Wydziale Karnym Odwoławczym tego Sądu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 stycznia 1999 r. Pani Elżbieta Jóźwiakowska została powołana na stanowisko sędziego Sądu

Okręgowego w Lublinie. Z dniem 1 marca 1999 r. została przydzielona do pełnienia czynności służbowych w V Wydziale Karnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Lublinie, a po reorganizacji tego Wydziału z dniem 1 stycznia 2005 r. została przydzielona do XI Wydziału Karnego Odwoławczego, w którym orzeka do chwili obecnej. W okresie od 1 września 2002 r. do 14 października 2003 r. pełniła funkcję Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego dla okręgu Sądu Okręgowego w Lublinie. Od dnia 1 maja 2012 r. pełni funkcję sędziego wizytatora do spraw karnych. Prezes Sadu Apelacyjnego w Lublinie delegował Panią Elżbietę Jóźwiakowską do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Lublinie w dniach: 29, 31 maja; 25 czerwca; 21 sierpnia; 25, 26 września; 25, 31 października; 13 listopada oraz 4 grudnia 2012 r.

Wizytator stwierdził, że przedstawiona analiza pozwala na bardzo pozytywną ocenę pracy Kandydatki. Podkreślenia wymagają korzystne wyniki w zakresie obciążenia, wręcz wzorowa terminowość sporządzonych uzasadnień wyroków, a także brak uchyleń wyroków w trybie kasacji. Kandydatka dysponuje rozległą wiedzą z zakresu szeroko rozumianego prawa karnego, wspartą należytym doświadczeniem zawodowym oraz połączoną z umiejętnością zastosowania jej w praktyce, a także bardzo dobrym opanowaniem warsztatu sędziowskiego, o czym przekonuje wysoki poziom sporządzanych uzasadnień wyroków. Cechuje Ją staranność i wnikliwość. Wszystkie te cechy, przy uwzględnieniu nienagannej postawy etyczno - moralnej przekonują o spełnieniu przez Panią sędzię Elżbietę Jóźwiakowską wymogów i warunków do objęcia stanowiska sędziego Sądu Apelacyjnego w Lublinie.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie, na posiedzeniu w dniu 21 sierpnia 2013 r., jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani sędzi Elżbiety Jóźwiakowskiej.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Lubelskiej, które odbyło się w dniu 16 września 2013 r. kandydatura Pani sędzi Elżbiety Jóźwiakowskiej uzyskała 39 głosów "za", przy 39 głosach "przeciw". Jest to drugi w kolejności najwyższy wynik, spośród wszystkich kandydatów biorących udział w konkursie, osiągnięty podczas tego głosowania.

3. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę oceny kwalifikacyjne oraz doświadczenie zawodowe wszystkich kandydatów.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani sędzia Elżbieta Jóźwiakowską, to osoba o bardzo wysokich kwalifikacjach i dużym doświadczeniu zawodowym. Pani sędzia posiada ponad dwudziestoletni staż orzeczniczy, który zdobyła pracując jako asesor w sądzie rejonowym, następnie jako sędzia sądu rejonowego oraz jako sędzia sądu okręgowego, jak również na delegacjach w sądzie apelacyjnym. Pani sędzia podczas całego okresu pracy w wymiarze sprawiedliwości dała się poznać jako osoba pracowita, sumienna, zdyscyplinowana oraz potrafiąca dobrze organizować sobie pracę.

Podkreślić również należy, że praca Pani sędzi została bardzo pozytywnie oceniona przez sędziego wizytatora, przełożonych oraz sędziów, z którymi współpracuje lub współpracowała.

4. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się również poparciem środowiska sędziowskiego dla kandydatury Pani sędzi Elżbiety Jóźwiakowskiej.

Pani sędzia uzyskała jednogłośnie pozytywną opinię dla swojej kandydatury na Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie. Na Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Apelacji Lubelskiej kandydatura Pani sędzi uzyskała drugi w kolejności najwyższy wynik, spośród wszystkich kandydatów biorących udział w konkursie, osiągnięty podczas głosowania.

Wyniki te zostały omówione powyżej.

Krajowa Rada Sądownictwa przeanalizowała również poparcie środowiska sędziowskiego pozostałych kandydatów biorących udział w konkursie. Jedynie kandydatura Pani sędzi Grażyny Jakubowskiej uzyskała wyższe poparcie podczas głosowania na Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Apelacji Lubelskiej od kandydatury Kandydatki przedstawianej z wnioskiem o powołanie, jednakże zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa jest to niewielka różnica - bo jedynie 4 głosów "za". Natomiast zbliżone poparcie do wnioskowanej kandydatki uzyskał jedynie Pan sędzia Mirosław Rober Styk. Na Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Apelacji Lubelskiej Jego kandydatura uzyskała 38 głosów "za", przy 40 głosach "przeciw".

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także uzyskane przez wnioskowanych kandydatów oceny z ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz egzaminu sędziowskiego.

Pani sędzia Elżbieta Jóźwiakowska ukończyła wyższe studia prawnicze, uzyskując tytuł magistra prawa z oceną dobrą. Po ukończeniu aplikacji sądowej, złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym.

Następujący kandydaci uzyskali takie same lub wyższe oceny z ukończenia studiów prawniczych lub egzaminu zawodowego w porównaniu do Kandydatki przedstawianej z wnioskiem o powołanie:

Pani doktor habilitowany Katarzyna Ewa Dudka, Pani sędzia Grażyna Jakubowska, Pan sędzia Marek Marian Siwek, Pan sędzia Arkadiusz Śmiech oraz Pani sędzia Urszula Zwolak. Jednakże Krajowa Rada Sądownictwa biorąc pod uwagę całokształt okoliczności sprawy uznała, że nie jest to czynnik, któremu należy nadać szczególne znaczenie i wyróżnić go spośród pozostałych kryteriów jeśli uwzględnić, że od daty ukończenia studiów i zakończenia aplikacji upłynął znaczny czas i kandydaci swoimi osiągnięciami (na dotychczasowych stanowiskach) i kompetencją mogli wykazać się w okresie wykonywania powierzonych im obowiązków służbowych.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani sędzi Elżbiety Jóźwiakowskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu sędziego Sądu Apelacyjnego w Lublinie zadecydował całokształt okoliczności przedmiotowej sprawy, w szczególności uzyskane przez kandydatkę bardzo wysokie kwalifikacje zawodowe, duże doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego, opinie przełożonych oraz rekomendacje.

Pozostali kandydaci biorący udział w konkursie, tj.: Pani doktor habilitowany Katarzyna Ewa Dudka, Pani sędzia Grażyna Jakubowska, Pan sędzia Marek Marian Siwek, Pan sędzia Mirosław Robert Styk, Pan sędzia Arkadiusz Śmiech oraz Pani sędzia Urszula Zwolak nie spełniają na takim poziomie kryteriów z art. 35 ust. 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

7. Te okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 9 października 2013 r. na kandydaturę:

- Pani sędzi Elżbiety Jóźwiakowskiej oddano 13 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów,

- Pani doktora habilitowanego Katarzyny Ewy Dudki nie oddano głosów "za" i

głosów "przeciw", oddano natomiast 13 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani sędzi Grażyny Jakubowskiej nie oddano głosów "za" i

głosów "przeciw", oddano natomiast 13 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana sędziego Marka Mariana Siwka nie oddano głosów "za" i głosów "przeciw", oddano natomiast 13 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana sędziego Mirosława Roberta Styka nie oddano głosów "za" i głosów "przeciw", oddano natomiast 13 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana sędziego Arkadiusza Śmiech nie oddano głosów "za" i głosów "przeciw", oddano natomiast 13 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani sędzi Urszuli Zwolak nie oddano głosów "za" i głosów "przeciw", oddano natomiast 13 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714).