Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Szczecinie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2012 r., poz. 664.

Akty korporacyjne

Sędz.2013.4.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 kwietnia 2013 r.

UCHWAŁA Nr 215/2013
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 9 kwietnia 2013 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Szczecinie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2012 r., poz. 664.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2011 r. Nr 126, poz. 714), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
I.
przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Szczecinie kandydaturę Pana sędziego Pawła Jerzego Balcerowicza,
II.
nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Szczecinie kandydatur:
1.
Pani sędzi Agnieszki Mai Brodzińskiej,
2.
Pani sędzi Marzanny Aliny Kucharczyk.

UZASADNIENIE

I

1. Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Szczecinie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2012 r., poz. 664, zgłosiło się troje kandydatów powyżej wymienionych.

2. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w dniu 8 kwietnia 2013 r. w przedmiocie przygotowania stanowiska dotyczącego rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Szczecinie, postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa kandydaturę Pana sędziego Pawła Jerzego Balcerowicza.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa przedstawiając listę rekomendowanych kandydatów Krajowej Radzie Sądownictwa na stanowisko sędziowskie na wyżej wskazane ogłoszenie wziął pod uwagę załączone do przekazanych Krajowej Radzie Sądownictwa zgłoszeń uczestników postępowania: oceny kwalifikacyjne kandydatów, opinie przełożonych, rekomendacje, dokumenty dotyczące doświadczenia zawodowego kandydatów, opinie Kolegium Sądu Apelacyjnego, ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów oraz inne dołączone dokumenty.

W przekonaniu Zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa kandydatura Pana sędziego Pawła Jerzego Balcerowicza jest wyróżniająca. Kandydat posiada bardzo duże doświadczenie zawodowe w pracy w strukturach wymiaru sprawiedliwości. Z powodzeniem pełnił funkcję Przewodniczącego II Wydziału Karnego Sądu Rejonowego Goleniowie, był również delegowany do pełnienia obowiązków orzeczniczych w Sądzie Okręgowym w Szczecinie, zaś ocena Jego kwalifikacji jest pozytywna. Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie udzieliło poparcia kandydaturze Pana sędziego następującym stosunkiem głosów: 3 głosy "za", przy 2 głosach "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się". Kandydat ten uzyskał najwyższe poparcie dla swojej kandydatury podczas głosowania Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Szczecińskiej (40 głosów "za", przy 30 głosach "przeciw"). Wyniki pracy i poziom kwalifikacji pana sędziego zostały wysoko ocenione przez wizytatora. W przekonaniu Opiniującego Kandydat prezentuje na dobrym poziomie wiedzę z zakresu prawa karnego materialnego oraz procesowego. Pan sędzia Paweł Jerzy Balcerowicz posiada odpowiednie przygotowanie i predyspozycje niezbędne do kierowania sądami. Ponadto Kandydat stale podwyższa swoje kwalifikacje zawodowe, co w połączeniu z pracowitością, sumiennością, terminowością, zdecydowaniem i dobrą organizacją pracy uzasadnia przedstawienie Jego kandydatury z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu sędziego Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Jednocześnie Pan sędzia Paweł Jerzy Balcerowicz zaprezentował się korzystnie, podczas rozmowy przeprowadzonej z Zespołem członków Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 8 kwietnia 2013 r.

II

1. Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, kierując się przedstawioną przez Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa rekomendacją, uwzględniając przede wszystkim doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów, tj. kryteria wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Procedura wyboru kandydata na urząd sędziego ma charakter konkursowy. Krajowa Rada Sądownictwa ma za zadanie wybrać najlepszych spośród bardzo dobrych i dobrych kandydatów. Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że w obecnej procedurze nominacyjnej, najlepszym Kandydatem spośród wszystkich osób ubiegających się o jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Szczecinie jest Pan sędzia Paweł Jerzy Balcerowicz.

2. Pan sędzia Paweł Jerzy Balcerowicz urodził się 19 listopada 1970 r. w Szczecinie. W 1996 r. ukończył wyższe studia prawnicze, uzyskując tytuł magistra prawa z oceną dobrą. Po ukończeniu aplikacji sądowej, w 1999 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym.

Minister Sprawiedliwości, decyzją z dnia 28 października 1999 r. nr KD.1.12/1484/9, mianował Pana Pawła Jerzego Balcerowicza, z dniem 1 listopada 1999 r. asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Goleniowie i powierzył mu pełnienie czynności sędziowskich na okres dwóch lat. Okres ten następnie - decyzją z dnia 26 października 2001 r. nr DK.I.121/1911/2001 - przedłużono na kolejny rok, tj. do 1 listopada 2003 r. Przydzielony został do II Wydziału Karnego. (W tym wydziale orzeka także i w chwili obecnej).

Postanowieniem z dnia 28 listopada 2001 r. Nr 112-17-01 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej powołał Pana Pawła Balcerowicza na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Goleniowie.

Następnie Minister Sprawiedliwości - decyzją z dnia 29 lipca 2004 r. nr DK.L 121/1401/2004 - powołał Pana Pawła Balcerowicza, z dniem 1 sierpnia 2004 r., na stanowisko wiceprezesa Sądu Rejonowego w Goleniowie na okres 4 lat (funkcje tę pełnił do 30.09.2005r.), zaś - Prezes Sądu Okręgowego w Szczecinie - decyzją z dnia 18 lipca 2005 r., nr SSK-644/2005 powierzył mu pełnienie funkcji Przewodniczącego II Wydziału Karnego tego Sądu. Decyzją z dnia 26 września 2005 r. nr DK-I-101-1441/05 - Minister Sprawiedliwości powołał Pana sędziego Pawła Jerzego Balcerowicza, z dniem 1 października 2005 r., do pełnienia funkcji prezesa Sądu Rejonowego w Goleniowie na okres czterech lat. Następnie Minister Sprawiedliwości - decyzją z dnia 21 sierpnia 2005 r. nr DK-I-101-710/09 - powołał go, z dniem 1 października 2009 r., do pełnienia funkcji prezesa Sądu Rejonowego w Goleniowie na okres kolejnych czterech lat. Od 2006 r. Pan sędzia orzeka również na delegacjach w IV Wydziale Karnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Szczecinie.

Pan sędzia Paweł Balcerowicz ukończył:

- w 2009 roku z wynikiem bardzo dobrym dwu - semestralne studia podyplomowe w zakresie Prawa Karnego;

- w 2010 roku z wynikiem bardzo dobrym dwu - semestralne studia podyplomowe w zakresie Organizacji i Zarządzania w Wymiarze Sprawiedliwości;

- w 2012 roku kurs przeprowadzony przez ośrodek szkoleniowy PBSG obejmujący zakres "kontroli zarządczej oraz zarządzanie ryzykiem w kontekście ustawy o finansach publicznych i systemu Risk Portal".

Nadto uczestniczył w szkoleniach organizowanych przez Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury/Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury:

1) w dniach 7-9 lutego 2007r. dotyczącym obrotu międzynarodowego w postępowaniu karnym;

2) w dniach 19-21 marca 2007r. z zakresu wybranych zagadnień praktycznych postępowania wykonawczego;

3) w dniach 22-25 czerwca 2008r. na temat postępowania wykonawczego (wybrane zagadnienia);

4) w dniu 13 marca 2012r. obejmującym: "Zmiany w prawie karnym wykonawczym wynikające z nowelizacji kodeksu karnego wykonawczego, wprowadzonych ustawą z dnia 16 września 201 Ir. o zmianie ustawy - Kodeks karny wykonawczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 240 poz. 1431) oraz dotyczące wykonywania środków karnych";

5) w dniu 4 czerwca 2012 r. dotyczącym Ochrony praw człowieka i systemu konwencyjnego (Konwencja o ochronie praw człowiek i podstawowych wolności z 1950 r.).

Wizytator stwierdził, że Pan sędzia Paweł Jerzy Balcerowicz posiada odpowiednią wiedzę z zakresu prawa karnego materialnego oraz procesowego. Posiada znaczne doświadczenie zawodowe. Jest przy tym osobą pracowitą i sumienną. Terminowo wywiązuje się ze swoich obowiązków. Jego metodyka pracy nie budzi żadnych zastrzeżeń. Posiada odpowiednie przygotowanie i predyspozycje niezbędne do kierowania sądami. Stale podnosi swoje kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w licznych szkoleniach i kursach. Cechuje Go przy tym wysoka kultura osobista, konsekwencja i zdecydowanie, jak również duża dojrzałość zawodowa. Jego strona etyczna nie budzi żadnych zastrzeżeń. Reasumując wizytator stwierdził, że Pan sędzia Paweł Jerzy Balcerowicz spełnia ustawowe kryteria i zasługuje na powołanie na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie, na posiedzeniu w dniu 17 grudnia 2012 r., poparło kandydaturę Pana sędziego Pawła Jerzego Balcerowicza stosunkiem głosów: 3 głosy "za", przy 2 głosach "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się".

Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Szczecińskiej w dniu 14 stycznia 2013 r. kandydatura Pana sędziego Pawła Jerzego Balcerowicza uzyskała poparcie na poziomie: 40 głosów "za", przy 30 głosach "przeciw".

3. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę oceny kwalifikacyjne oraz doświadczenie zawodowe kandydatów.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan sędzia Paweł Jerzy Balcerowicz, to osoba o bardzo wysokich kwalifikacjach i dużym doświadczeniu zawodowym. Pan sędzia jest osobą pracowitą, zdyscyplinowaną, potrafiącą bardzo dobrze organizować sobie pracę. Stale podnosi swoje kwalifikacje poprzez studia podyplomowe i uczestnictwo w szkoleniach i kursach zawodowych.

Pan sędzia Paweł Jerzy Balcerowicz posiada kilkunastoletnie doświadczenie zawodowe w wymiarze sprawiedliwości, które zdobył jako asesor sądowy, sędzia sądu rejonowego oraz podczas delegacji w sądzie okręgowym. Jednocześnie Pan sędzia posiada doświadczenie z zakresu zarządzania kadrami wymiaru sprawiedliwości, które zdobył pełniąc funkcję przewodniczącego II Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Goleniowie, jak również Prezesa tego Sądu.

Podkreślić również należy, że praca Pana sędziego Pawła Jerzego Balcerowicza została bardzo dobrze oceniona przez sędziego wizytatora, przełożonych oraz sędziów, z którymi współpracuje lub współpracował.

4. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się również poparciem środowiska sędziowskiego dla kandydatury Pana sędziego Pawła Jerzego Balcerowicza.

Pan sędzia uzyskał poparcie dla swojej kandydatury na Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie. Na Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów Apelacji Szczecińskiej kandydatura Pana sędziego uzyskała największe poparcie - spośród wszystkich Kandydatów uczestniczących w tym konkursie. Nadmienić należy, że dwie pozostałe Kandydatki nie uzyskały poparcia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Szczecińskiej dla swoich kandydatur.

Wyniki te zostały omówione powyżej.

Krajowa Rada Sądownictwa przeanalizowała również poparcie środowiska sędziowskiego pozostałych kandydatów biorących udział w konkursie. Żadna z pozostałych kandydatur nie uzyskała zbliżonego poparcia środowiska sędziowskiego.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także uzyskane przez wnioskowanych kandydatów oceny z ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz egzaminu sędziowskiego.

Pan sędzia Paweł Jerzy Balcerowicz ukończył wyższe studia prawnicze, uzyskując tytuł magistra prawa z oceną dobrą. Po ukończeniu aplikacji sądowej, złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym.

Pani sędzia Agnieszka Maja Brodzińska i Pani sędzia Marzanna Alina Kucharczyk uzyskały wyższe oceny zakończenia studiów prawniczych oraz egzaminu sędziowskiego w porównaniu do Kandydata przedstawianego z wnioskiem o powołanie, jednakże Krajowa Rada Sądownictwa biorąc pod uwagę całokształt okoliczności sprawy uznała, że nie jest to czynnik, któremu należy nadać szczególne znaczenie i wyróżnić go spośród pozostałych kryteriów - tym bardziej, że od daty ukończenia studiów i zakończenia aplikacji upłynął znaczny czas i kandydaci swoimi predyspozycjami mogli wykazać się w okresie wykonywania powierzonych im obowiązków służbowych.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pana sędziego Pawła Jerzego Balcerowicza z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu sędziego Sądu Okręgowego w Szczecinie zadecydował całokształt okoliczności przedmiotowej sprawy, w szczególności uzyskane przez Niego wysokie kwalifikacje zawodowe, duże doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego, opinie przełożonych oraz rekomendacje.

Pozostali kandydaci biorący udział w konkursie, tj.: Pani sędzia Agnieszka Maja Brodzińska oraz Marzanna Alina Kucharczyk nie spełniają na takim poziomie kryteriów z art. 35 ust. 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

7. Te okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 9 kwietnia 2013 r. na kandydaturę:

- Pana sędziego Pawła Jerzego Balcerowicza oddano 14 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów,

- Pani sędzi Agnieszki Mai Brodzińskiej nie oddano głosów "za" i głosów "przeciw", oddano natomiast 14 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani sędzi Marzanny Aliny Kucharczyk nie oddano głosów "za" i głosów "przeciw", oddano natomiast 14 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714).