Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na jedno wolne stanowisko sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Karnej, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2017 r., poz. 729.

Akty korporacyjne

Sędz.2017.11.27

Akt nieoceniany
Wersja od: 27 listopada 2017 r.

UCHWAŁA Nr 1112/2017
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 27 listopada 2017 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na jedno wolne stanowisko sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Karnej, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2017 r., poz. 729

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2016 r., poz. 976 ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła
przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na wolne stanowisko sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Karnej kandydaturę Pana Grzegorza Janusza Salamona

- sędziego Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

UZASADNIENIE

I

Do Krajowej Rady Sądownictwa wpłynęło zgłoszenie Pana Grzegorza Janusza Salamona na jedno wolne stanowisko sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Karnej, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2017 r., pod poz. 729.

II

Na posiedzeniu 16 listopada 2017 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował i uznał za wystarczające, przeprowadził naradę i postanowił bezwzględną większością głosów rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Karnej kandydaturę Pana Grzegorza Janusza Salamona.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pana Grzegorza Janusza Salamona przemawiają, brane pod uwagę łącznie, zdobyte kwalifikacje i doświadczenie zawodowe pozytywnie ocenione w sporządzonej na użytek niniejszego postępowania ocenie kwalifikacyjnej. Kandydat legitymuje się wieloletnim doświadczeniem orzeczniczym, w tym zdobytym w okresie delegacji do orzekania w Sądzie Najwyższym, a także doświadczeniem w pełnieniu funkcji administracyjnych w sądownictwie powszechnym - m.in. wiceprezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Ponadto Pan Grzegorz Janusz Salamon uzyskał pozytywną opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Warszawie oraz wysokie poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydat biorący udział w niniejszej procedurze konkursowej spełnia wymagania ustawowe określone w art. 22 § 1 i § 2 ustawy z dnia 23 listopada 2002 r. o Sądzie Najwyższym (Dz. U. z 2016 r., poz. 1254 ze zm.). Przy podejmowaniu niniejszej uchwały Rada kierowała się kryteriami wyrażonymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2016 r. poz. 976 ze zm.) i uwzględniła uzyskaną przez kandydata ocenę kwalifikacyjną, jego doświadczenie zawodowe, a także opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Warszawie, ocenę Zgromadzenia Sędziów Izby Karnej i ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu członków postanowiła, że kandydatura Pana Grzegorza Janusza Salamona zostanie przedstawiona Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na jedno wolne stanowisko sędziego Sądu Najwyższego w Izbie Karnej.

2. Pan Grzegorz Janusz Salamon urodził się 25 maja 1955 r. w Skierniewicach. W 1978 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego z wynikiem dobrym. Po ukończeniu w latach 1980-1982 aplikacji sądowej etatowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Skierniewicach, w lipcu 1982 r., złożył egzamin sędziowski z wynikiem bardzo dobrym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z 3 września 1982 r. został mianowany asesorem sądowym w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Skierniewicach - orzekał w sprawach karnych w Sądzie Rejonowym w Skierniewicach i w Sądzie Rejonowym w Rawie Mazowieckiej. Uchwałą Rady Państwa z dnia 14 lutego 1985 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Rawie Mazowieckiej. Z dniem 14 marca 1985 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Żyrardowie, w którym w okresie od 1 kwietnia 1985 r. do 3 sierpnia 1990 r., pełnił funkcję Prezesa. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 18 października 1990 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Wojewódzkiego w Skierniewicach, w którym orzekał w sprawach karnych. W okresie od 11 września 1995 r. do 31 stycznia 1996 r. pełnił funkcję rzecznika dyscyplinarnego przy Sądzie Wojewódzkim w Skierniewicach, a w latach 1995-1998 pełnił funkcję rzecznika prasowego tego Sądu. Na podstawie decyzji Ministra Sprawiedliwości był delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie na okres od 1 maja 1998 r. do 31 października 1998 r. oraz od 1 listopada 1998 r. do 30 kwietnia 1999 r. Orzekał w II Wydziale Karnym tego Sądu. W okresie od 1 maja 1998 r. do 31 lipca 1999 r. pełnił funkcję sędziego wizytatora do spraw karnych Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 23 marca 1999 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Orzeka w II Wydziale Karnym. Od 17 maja 1999 r. do 17 października 2007 r. pełnił kolejno funkcję rzecznika dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Warszawie i zastępcy rzecznika dyscyplinarnego przy tym Sądzie. W okresie od 15 listopada 2010 r. do 14 listopada 2016 r. pełnił funkcję wiceprezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie i jednocześnie funkcję Przewodniczącego IV Wydziału Wizytacji tego Sądu. Na wniosek Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego był delegowany przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia czynności sędziowskich w Sądzie Najwyższym w dniach: 8-12 stycznia 2007 r., 5-9 lutego 2007 r., 5-9 marca 2007 r., 10-13 kwietnia 2007 r., 7-11 maja 2007 r. i 11-15 czerwca 2007 r. oraz na okres od 1 listopada 2007 r. do 31 stycznia 2008 r. Kandydat uczestniczył w szkoleniach zawodowych, w tym organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Pan Grzegorz Janusz Salamon uzyskał bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Pana Krzysztofa Cesarza - sędziego Sądu Najwyższego, z której wynika, że spełnia wymogi stawiane osobom ubiegającym się o stanowisko sędziego Sądu Najwyższego. Kandydat wykazuje się bardzo dobrą znajomością judykatury, w tym orzecznictwa Sądu Najwyższego, które przywołuje tylko w niezbędnym zakresie - prawidłowo realizuje zasadę samodzielności jurysdykcyjnej sądu wynikającą z art. 8 § 1 Kodeksu postępowania karnego i dokonuje celującej wykładni przepisów prawa materialnego. Uzasadnienia sporządza na bardzo wysokim poziomie, umiejętnie odnosząc się do zarzutów apelacji, w tym także w wieloosobowych sprawach. Unika przy tym praktyki wskazywania i cytowania orzeczeń tylko pozornie wzbogacających argumentację sądu odwoławczego, a w rzeczywistości oderwanych od realiów danej sprawy i osłabiających stanowisko sądu odwoławczego. Formułując wskazania lub zapatrywania prawne artykułował je w sposób zgodny z kodeksowymi wymaganiami.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Warszawie na posiedzeniu 14 września 2017 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pana Grzegorza Janusza Salamona.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Sędziów Izby Karnej Sądu Najwyższego 26 października 2017 r. Pan Grzegorz Janusz Salamon otrzymał: 20 głosów "za", 1 głos "przeciw", przy braku głosów "wstrzymujących się".

Na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego 8 listopada 2017 r. Pan Grzegorz Janusz Salamon otrzymał: 43 głosy "za", 14 głosów "przeciw" i 16 głosów "wstrzymujących się".

Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydata.

Pan Grzegorz Janusz Salamon legitymuje się bogatym doświadczeniem orzeczniczym na wszystkich szczeblach sądownictwa powszechnego oraz uzyskanym w trakcie pracy w ramach delegacji do Sądu Najwyższego. Jego wysokie kwalifikacje zawodowe zostały bardzo dobrze ocenione w sporządzonej na potrzeby niniejszego postępowania ocenie. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła także pod uwagę jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Warszawie oraz poparcie Zgromadzenia Sędziów Izby Karnej i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego.

3. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pana Grzegorza Janusza Salamona zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności doświadczenie zawodowe kandydata, wnioski płynące z oceny kwalifikacyjnej, wysoki poziom merytoryczny jego pracy orzeczniczej, a także opinia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Warszawie oraz wynik głosowania w trakcie Zgromadzenia Sędziów Izby Karnej i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Grzegorz Janusz Salamon spełnia ustawowe kryteria powołania na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego, dając gwarancję prawidłowego wykonywania związanych z tym obowiązków. Kandydat prezentuje bardzo wysokie kwalifikacje merytoryczne, co znajduje odzwierciedlenie w ocenie kwalifikacyjnej sporządzonej na potrzeby niniejszego postępowania nominacyjnego oraz w materiałach dokumentujących jego doświadczenie zawodowe.

4. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 27 listopada 2017 r. na kandydaturę Pana Grzegorza Janusza Salamona oddano 14 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw" i oddano 4 głosy "wstrzymujące się", w rezultacie czego kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2016 r., poz. 976 ze zm.).