Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na jedno wolne stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 143.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.9.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 września 2015 r.

UCHWAŁA Nr 997/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 9 września 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na jedno wolne stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 143

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz. 714 z późn. zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie kandydaturę Pani Eweliny Marty Sołtysik asystenta sędziego,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Krakowa -Nowej Huty w Krakowie kandydatury Pani Renaty Małgorzaty Pawlik referendarza sądowego.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 143, zgłosiły się cztery kandydatki.

Wobec rezygnacji Pani Aleksandry Partyk asystenta sędziego i Pani Ewy Żmudzkiej -Kmiecik referendarza sądowego z ubiegania się o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z ich wniosków uchwałami Nr 747/2015 z 16 czerwca 2015 r. i Nr 813/2015 z 19 czerwca 2015 r.

II

Podczas posiedzenia w dniu 27 lipca 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wnikliwie przeanalizował zgromadzony materiał, ocenił, że nie jest wystarczający do zajęcia stanowiska w sprawie i zadecydował (3 głosami "za", przy 1 głosie "wstrzymującym się") o wystąpieniu do Krajowej Rady Sądownictwa z wnioskiem o zaproszenie na rozmowę obu kandydatek. Wniosek Zespołu został uwzględniony przez Krajową Radę Sądownictwa.

W trakcie posiedzenia 7 września 2015 r. członkowie Zespołu przeprowadzili rozmowę z Panią Renatą Małgorzatą Pawlik i Panią Eweliną Martą Sołtysik, a następnie przeprowadzili naradę i postanowili jednogłośnie (4 głosami "za") rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym dla Krakowa -Nowej Huty w Krakowie kandydaturę Pani Eweliny Marty Sołtysik. W ocenie Zespołu wniosek taki jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych i opinii służbowych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatki doświadczenia zawodowego, poziomem uzyskanego przez nie poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Krakowie, a także sposobem zaprezentowania się podczas rozmowy z członkami Zespołu.

Przy powyższym Zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz. 714 z późn. zm.), zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa podkreślił, że rekomendowana kandydatka posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, uzyskała bardzo dobrą opinię kwalifikacyjną, ukończyła wyższe studia prawnicze z oceną dobrą a egzamin sędziowski złożyła z łącznym wynikiem dobrym plus, otrzymała pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie, a także najwyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu tego Sądu. Ponadto zaprezentowała się pozytywnie podczas rozmowy z członkami Zespołu.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że obie kandydatki biorące udział w tym postępowaniu spełniają wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca

2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133 z późn. zm.) w zw. z art. 65 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz.U. z 2012 r., poz. 1230 z późn. zm.).

Przy podejmowaniu niniejszej uchwały Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się kryteriami wyrażonymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Rada uwzględniła uzyskane przez kandydatki oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i z egzaminu zawodowego, a także uzyskane poparcie środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko Zespołu i uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie zostanie przedstawiona kandydatura Pani Eweliny Marty Sołtysik.

2. Pani Ewelina Marta Sołtysik urodziła się 29 lipca 1976 r. w Brzesku. W 2000 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego z oceną dobrą. Od września 2000 r. do listopada 2007 r. pracowała jako referent prawny w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Krakowie. Po odbyciu aplikacji sądowej we wrześniu 2007 r. złożyła egzamin sędziowski, uzyskując ocenę dobrą plus. Z dniem 4 grudnia 2007 r. została zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie. Powierzone obowiązki wykonuje w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Praca i kwalifikacje Pani Eweliny Marty Sołtysik zostały ocenione jako bardzo dobre przez sędziego wizytatora do spraw pracy i ubezpieczeń społecznych. W opinii kwalifikacyjnej podkreślono, że kandydatka posiada dużą wiedzę z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, którą stale pogłębia. Jest osobą o wysokiej kulturze osobistej, inteligentną, sumienną i punktualną, a powierzone obowiązki wykonuje z dużym zaangażowaniem. W ocenie sędziego wizytatora Pani Ewelina Marta Sołtysik należy do grona bardzo dobrych, wręcz wyróżniających się kandydatów na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Pozytywne opinie o kandydatce sporządzili Prezes Sądu Rejonowego dla Krakowa -Nowej Huty w Krakowie, Przewodniczący i Zastępca Przewodniczącego IV Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, a także sędziowie orzekający w tym Wydziale.

Pani Ewelina Marta Sołtysik uczestniczy w szkoleniach zawodowych organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Podczas posiedzenia 8 czerwca 2015 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Eweliny Marty Sołtysik. Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Krakowie 10 czerwca 2015 r. oddało na tę kandydaturę: 77 głosów "tak", 10 głosów "nie", przy 1 głosie "wstrzymującym się", udzielając jej najwyższego poparcia.

3. Pani Renta Małgorzata Pawlik urodziła się 23 września 1974 r. w Krakowie. W 1998 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego z oceną dobrą. Po odbyciu aplikacji sądowej we wrześniu 2005 r. złożyła egzamin sędziowski, uzyskując ocenę dobrą. Od 1 października 2002 r. jest pracownikiem naukowym w Katedrze Prawa Karnego i Kryminologii Wydziału Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego (od 2007 r. na stanowisku adiunkta). Prowadzi zajęcia dydaktyczne dla studentów wyższych studiów prawniczych z zakresu prawa karnego materialnego i procesowego oraz prawa wykroczeń. Z dniem 1 lipca 2006 r. została zatrudniona na stanowisku referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Krowodrzy w Krakowie. Orzeka w I Wydziale Cywilnym. W 2007 r. uzyskała stopień naukowy doktora nauk prawnych (na podstawie rozprawy doktorskiej pt. "Pełnienie czynności związanych bezpośrednio z zapewnieniem bezpieczeństwa ruchu pojazdów mechanicznych w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego - art. 188 k.k. Zagadnienia teoretyczne i praktyczne.").

Praca i kwalifikacje Pani Renaty Małgorzaty Pawlik zostały ocenione wyróżniająco przez sędziego wizytatora do spraw cywilnych. W opinii kwalifikacyjnej podkreślono, że kandydatka jest osobą pracowitą i ambitną, stale poszerza swoje umiejętności, posiada predyspozycje osobowościowe i pełne kwalifikacje do sprawowania urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

Pozytywne opinie o kandydatce sporządzili Prezes Sądu Rejonowego dla Krakowa -Krowodrzy w Krakowie oraz Przewodniczący I Wydziału Cywilnego tego Sądu.

Kandydatka uczestniczy w stażach naukowych i bierze udział w licznych konferencjach. Jest autorką wielu publikacji z zakresu prawa karnego i europejskiego, a także prawa i postępowania cywilnego. Stale podnosi kwalifikacje, uczestnicząc w zróżnicowanych formach kształcenia zawodowego. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu: prawa konkurencji (1999 r.), prawa europejskiego (2007 r.), ekonomii i prawa gospodarczego (2008 r.) oraz prawa cywilnego (2009 r.). W 2013 r. opracowała na zlecenie Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury projekt programu stażu referendarskiego w obrębie aplikacji sądowej (przyjęty uchwałą Rady Programowej Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury Nr 3/2013 z 29 maja 2013 r.).

Podczas posiedzenia 8 czerwca 2015 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Renaty Małgorzaty Pawlik. Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Krakowie 10 czerwca 2015 r. oddało na tę kandydaturę: 22 głosy "tak", 59 głosów "nie", przy 3 głosach "wstrzymujących się".

4. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Osoba przedstawiona z wnioskiem o powołanie posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, prezentuje bardzo wysokie kwalifikacje, co znajduje odzwierciedlenie w ocenie sporządzonej przez sędziego wizytatora i w pozytywnych opiniach służbowych na temat jej pracy.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa obie kandydatki wyróżniają się wysokimi kwalifikacjami zawodowymi. Rada dokonała wyboru jednej z nich, gdyż w ramach niniejszego konkursu pozostaje do obsadzenia tylko jedno stanowisko sędziowskie.

Pani Renata Małgorzata Pawlik, przy wieloletnim i różnorodnym doświadczeniu zawodowym, uzyskała zdecydowanie niższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Krakowie. Poza tym Pani Ewelina Marta Sołtysik zaprezentowała się korzystnie podczas rozmowy z Zespołem członków Krajowej Rady Sądownictwa.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także oceny uzyskane przez kandydatki na dyplomach wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu sędziowskiego.

Obie kandydatki otrzymały oceny dobre na dyplomach ukończenia wyższych studiów prawniczych. Pani Ewelina Marta Sołtysik uzyskała nieznacznie lepszą ocenę z egzaminu sędziowskiego (dobrą plus) niż Pani Renata Małgorzata Pawlik (ocenę dobrą).

6. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie oraz ocenę Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Krakowie.

Kandydatka zaopiniowana pozytywnie w tym postępowaniu uzyskała najwyższe poparcie. Wyniki głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie oraz Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu tego Sądu, potwierdzające tę tezę, zostały przedstawione powyżej.

7. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Eweliny Marty Sołtysik zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności posiadane przez nią doświadczenie zawodowe, bardzo dobra ocena kwalifikacyjna, pozytywne opinie służbowe i opinia Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie, a także najwyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu tego Sądu. Poza tym kandydatka ta korzystnie zaprezentowała się w trakcie rozmowy z członkami Zespołu Krajowej Rady Sądownictwa.

Krajowa Rada Sądownictwa za bardzo dobrą uznała także kandydaturę Pani Renaty Małgorzaty Pawlik, która nie została jednak przedstawiona z wnioskiem o powołanie, z przyczyn omówionych powyżej.

8. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 9 września 2015 r. na kandydaturę:

- Pani Renaty Pawlik oddano 0 głosów "za", 3 głosy "przeciw", przy 11 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Eweliny Marty Sołtysik oddano 13 głosów "za", 0 głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się", udzielając jej jednogłośnego poparcia.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126 poz. 714 z późn. zm.).