Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Koszalinie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 578.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.2.4

Akt nieoceniany
Wersja od: 4 lutego 2015 r.

UCHWAŁA Nr 100/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 4 lutego 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Koszalinie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 578.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 i art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2011 r. Nr 126, poz. 714 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
I. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Koszalinie kandydaturę Pani Iwony Dziurko sędzi Sądu Rejonowego w Kołobrzegu,

II. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Koszalinie kandydatur:

1. Pani sędzi Ingi Barbary Dzieciątkowskiej,

2. Pani sędzi Renaty Agnieszki Grześkowiak,

3. Pani sędzi Marty Agnieszki Knotz,

4. Pani sędzi Bożeny Ewy Korpalskiej,

5. Pani sędzi Małgorzaty Zuzanny Plesiewicz,

6. Pani sędzi Stanisławy Strauchmann.

UZASADNIENIE

I

1. Na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Koszalinie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 578, zgłosiło się siedem kandydatek powyżej wymienionych.

2. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa na posiedzeniu w dniach 12 stycznia 2014 r. i 3 lutego 2015 r. w przedmiocie przygotowania stanowiska dotyczącego rozpatrzenia i oceny na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa kandydatów na jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Koszalinie, postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa kandydaturę Pani Iwony Dziurko sędzi Sądu Rejonowego w Kołobrzegu.

Po dyskusji Zespół stwierdził, że Pani sędzia Iwona Dziurko posiada bardzo duże doświadczenie zawodowe i życiowe oraz należyte przygotowanie teoretyczne i praktyczne. Kandydatka prezentuje wysoki poziom kwalifikacji zawodowych poparty ugruntowaną wiedzą prawniczą, w tym dobrą znajomością judykatury i doktryny oraz umiejętnością stosowania ich w praktyce. Efektywność orzekania, staranność i poprawność w redagowaniu sentencji orzeczeń i ich uzasadnień, czynią tę kandydaturę bardzo dobrą. Pani Sędzia spełnia wszelkie kryteria, niezbędne do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego. Ponadto stabilność orzecznicza Pani sędzi jest dobra. Jednocześnie Zespół zwrócił uwagę na poparcie środowiska sędziowskiego dla kandydatury Pani sędzi Iwony Dziurko. Na Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie kandydatura Pani Sędzi została zaopiniowana jednogłośnie pozytywnie (6 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się"). Na Zgromadzeniu Sędziów Apelacji Szczecińskiej kandydatura Pani Sędzi uzyskała następujące poparcie: 57 głosów "za", przy 13 głosach "przeciw".

Pani sędzia Iwona Dziurko bardzo korzystnie zaprezentowała się podczas wideokonferencji, potrafiła rzeczowo odpowiadać na zadane pytania i wykazała się dużą dojrzałością życiową. Il

1. Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, kierując się przedstawioną przez Zespół rekomendacją, uwzględniając przede wszystkim doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów, tj. kryteria wyrażone w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Procedura wyboru kandydata na urząd sędziego ma charakter konkursowy. Krajowa Rada Sądownictwa ma za zadanie wybrać najlepszych spośród bardzo dobrych i dobrych kandydatów. Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że w obecnej procedurze nominacyjnej, najlepszą Kandydatką spośród osób ubiegających się o jedno wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Koszalinie jest Pani Iwona Dziurko sędzia Sądu Rejonowego w Kołobrzegu.

2. Pani Iwona Dziurko urodzona w dniu 28 lutego 1966 r. w Bielawie, studia prawnicze ukończyła w roku 1990 r. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z wynikiem dobrym, uzyskując tytuł magistra prawa. W okresie od dnia 1 września 1990 r. do dnia 31 sierpnia 1992 r. odbyła aplikację sądową pozaetatową w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Koszalinie, jednocześnie pracując w Urzędzie Miejskim w Kołobrzegu na stanowisku zastępcy naczelnika Wydziału Ogólnomiejskiego. We wrześniu 1992 r. zdała egzamin sędziowski z wynikiem dobrym.

Przebieg służby:

- 1 wrzesień 1990 r. - 31 sierpień 1992 r. - aplikant sądowy w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Koszalinie,

- 1 listopad 1992 r. - 19 styczeń 1994 r.- asesor sądowy w Sądzie Rejonowym w Drawsku Pomorskim, Wydział Cywilny,

- 20 styczeń 1994 r. - 4 lipiec 1994 r. asesor sądowy w Sądzie Rejonowym w Kołobrzegu, Wydział Rodzinny,

- 5 lipiec 1994 r. i nadal - Sędzia Sądu Rejonowego w Kołobrzegu, Wydział Cywilny.

Z wykazu służbowego wynika, że w dniach 12 stycznia 1998 r. i 19 września 2005 r. Pani Sędzia była delegowana przez Prezesa Sądu Okręgowego (Wojewódzkiego) w Koszalinie do orzekania w sprawach odwoławczych w VII Wydziale Cywilnym Odwoławczym Sądu Okręgowego w Koszalinie.

Pani Sędzia zajmowała/zajmuje następujące stanowiska funkcyjne:

- 1 styczeń 1993 r. - 19 styczeń 1994 r. - p.o. Przewodniczącej Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Drawsku Pomorskim,

- 1 listopad 1999 r. - 4 grudzień 2000 r. - p.o. Przewodniczącej I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Kołobrzegu,

- 5 grudzień 2000 r. i nadal - Przewodnicząca I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Kołobrzegu,

-15 październik 2010 r. - i nadal - Wiceprezes Sądu Rejonowego w Kołobrzegu. Przez cały okres pracy kandydatka orzekała w sprawach cywilnych.

Pani Sędzia odbyła następujące szkolenia:

- 3 - 5 marzec 2008 r. - szkolenie dla sędziów orzekających w sprawach cywilnych, zorganizowane przez Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury, - 23 -25 maj 2012 r. - szkolenie zawodowe sędziów okręgu koszalińskiego organizowane przez Prezesa Sądu Okręgowego w Koszalinie,

- 21-23 maj 2013 r. - szkolenie zawodowe sędziów okręgu koszalińskiego organizowane przez Prezesa Sądu Okręgowego w Koszalinie.

W ocenie wizytatora, dotychczasowa praca Pani Sędzi Iwony Dziurko świadczy o Jej bardzo dobrym przygotowaniu do wykonywania obowiązków służbowych. Podsumowując wskazać należy, że pracę Kandydatki cechuje:

1. bardzo dobra efektywność orzekania,

2. wzorowa terminowość sporządzania uzasadnień,

3. bardzo dobre wskaźniki stabilności orzecznictwa i zaskarżalności orzeczeń,

4. bardzo dobry poziom sporządzanych zarządzeń, orzeczeń i ich uzasadnień,

5. bardzo dobry sposób prowadzenia postępowań, co dotyczy również praktyki w stosowaniu przepisów prawa procesowego, sprzyjających urzeczywistnieniu postulatu sprawności postępowania,

6. bardzo dobre przygotowanie do rozpoznania spraw.

Opisane w części analitycznej uchybienia, w zdecydowanej większości dotyczące kwestii drugorzędnych, nie mogą w żaden sposób negatywnie wpłynąć na ocenę predyspozycji Pani Sędzi do powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Nie budzi żadnych zastrzeżeń kultura urzędowania Kandydatki. Właściwemu wykonywaniu obowiązków orzeczniczych niewątpliwie sprzyja Jej duże doświadczenie zawodowe i życiowe. Bardzo pozytywną pisemną opinie o Kandydatce wyraził Prezes Sądu Rejonowego w Kołobrzegu, potwierdzające w pełni przedstawione wyżej spostrzeżenia, dotyczące przygotowania zawodowego Kandydatki i Jej przymiotów osobistych.

W konsekwencji, wizytator stwierdził, że Pani sędzia Iwona Dziurko jest bardzo dobrze merytorycznie przygotowaną Kandydatką do wykonywania obowiązków orzeczniczych w Sądzie Okręgowym w Koszalinie, co - w połączeniu z cechami osobistymi Opiniowanej - prowadzi do jednoznacznego wniosku, że spełnia Ona wszelkie kryteria do skutecznego ubiegania się o powołanie na stanowisko sędziego tego Sądu.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie, na posiedzeniu w dniu 27 listopada 2014 r., jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało powyższą kandydaturę (6 głosów "za").

Na posiedzeniu Zgromadzenia Sędziów Apelacji Szczecińskiej w dniu 8 grudnia 2014 r. Kandydatka uzyskała następujące poparcie: 57 głosów "za", przy 13 głosach "przeciw".

3. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę oceny kwalifikacyjne oraz doświadczenie zawodowe kandydatów.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Iwona Dziurko to sędzia o wysokich kwalifikacjach zawodowych. Pani Sędzia doskonale łączy pracę orzeczniczą z pracą administracyjną. Jej wyniki statystyczne są bardzo dobre. Na szczególne podkreślenie zasługuje bardzo dobra organizacja pracy tej Kandydatki. Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa Pani sędzia Iwona Dziurko jest Kandydatką sumienną i bardzo starannie wykonującą powierzone Jej obowiązki. Stabilność orzecznictwa Pani Sędzi również jest na dobrym poziomie. Przedstawiana z wnioskiem Kandydatka stale podnosi swoje kwalifikacje czego wyrazem jest uczestnictwo w szeregu szkoleń. Z uwagi na wiedzę merytoryczną poziom orzecznictwa, doświadczenie zawodowe i przymioty charakteru tej Kandydatki Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła przedstawić tę kandydaturę Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu Sędziego Sądu Okręgowego w Koszalinie.

Podkreślić również należy, że praca orzecznicza tej Kandydatki została bardzo dobrze oceniona przez sędziego wizytatora oraz przez sędziów z którymi Kandydatka współpracuje lub współpracowała.

4. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się również poparciem środowiska sędziowskiego.

Kandydatura Pani sędzi Iwony Dziurko uzyskała jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie, co stanowiło również najwyższe poparcie spośród wszystkich kandydatek biorących udział w niniejszym konkursie. Na posiedzeniu Zgromadzenia Sędziów Apelacji Szczecińskiej Pani sędzia Iwona Dziurko również uzyskała najwyższe poparcie spośród wszystkich kandydatek uczestniczących w niniejszym postępowaniu konkursowym. Żadna z pozostałych uczestniczek mniejszego postępowania konkursowego nie uzyskała tak wysokiego poparcia środowiska sędziowskiego, wyrażonego zarówno poprzez głosowanie na Kolegium Sądu Apelacyjnego w Szczecinie, jak i na Zgromadzeniu Sędziów Apelacji Szczecińskiej.

Wyniki głosowania Pani sędzi Iwony Dziurko zostały omówione powyżej.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także uzyskane oceny z ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz egzaminu zawodowego.

Pani sędzia Iwona Dziurko ukończyła wyższe studia prawnicze, uzyskując tytuł magistra prawa z oceną dobrą. Po ukończeniu aplikacji sądowej, złożył egzamin sędziowski z wynikiem dobrym.

Krajowa Rada Sądownictwa przeanalizowała również oceny z ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz egzaminu zawodowego pozostałych kandydatek biorących udział w konkursie. Krajowa Rada Sądownictwa biorąc pod uwagę całokształt okoliczności sprawy uznała, że pomimo uzyskania przez niektóre kandydatki biorące udział w konkursie porównywalnych lub takich samych ocen z ukończenia studiów prawniczych lub egzaminów zawodowych w porównaniu z ocenami jakie uzyskała wnioskowana Kandydatka, nie jest to czynnik, któremu należy nadać szczególne znaczenie i wyróżnić go spośród pozostałych kryteriów jeśli uwzględnić, że od daty ukończenia studiów i zakończenia aplikacji upłynął znaczny czas i kandydatki swoimi osiągnięciami i kompetencją mogły wykazać się w okresie wykonywania powierzonych im obowiązków służbowych.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani sędzi Iwony Dziurko z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu sędziego Sądu Okręgowego w Koszalinie zadecydował całokształt wskazanych wyżej okoliczności, w szczególności uzyskane przez Kandydatkę wysokie kwalifikacje zawodowe, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego, opinie przełożonych oraz rekomendacje.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 4 lutego 2015 r. na kandydaturę:

- Pani sędzi Iwony Dziurko oddano 12 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 4 głosach "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów,

- Pani sędzi Ingi Barbary Dzieciątkowskiej nie oddano głosów "za", oddano natomiast 1 głos "przeciw" oraz 15 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani sędzi Renaty Agnieszki Grześkowiak nie oddano głosów "za", oddano natomiast 4 głosy "przeciw" oraz 12 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani sędzi Marty Agnieszki Knotz oddano 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 12 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani sędzi Bożeny Ewy Korpalskiej nie oddano głosów "za", oddano natomiast 2 głosy "przeciw" oraz 12 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani sędzi Małgorzaty Zuzanny Plesiewicz nie oddano głosów "za", oddano natomiast 2 głosy "przeciw" oraz 12 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani sędzi Stanisławy Strauchmann nie oddano głosów "za", oddano natomiast 2 głosy "przeciw" oraz 12 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714).