Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na jedno stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wałbrzychu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 474.

Akty korporacyjne

Sędz.2020.10.15

Akt nieoceniany
Wersja od: 15 października 2020 r.

UCHWAŁA NR 796/2020
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 15 października 2020 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na jedno stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wałbrzychu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 474

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Patryka Donocika do pełnienia urzędu na jedno stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wałbrzychu;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Marcina Piotra Luniaka oraz Pani Jadwigi Mazurkiewicz do pełnienia urzędu na jedno stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wałbrzychu.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wałbrzychu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r. pod poz. 474, zgłosili się: - Pan Patryk Donocik - starszy asystent sędziego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, - Pan Marcin Piotr Luniak - radca prawny, - Pani Jadwiga Mazurkiewicz - starszy asystent sędziego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu 12 października 2020 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, uznał je za wystarczające, przeprowadził naradę i postanowił bezwzględną większością głosów (3 głosy "za", 0 głosów "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się") rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Marcina Piotra Luniaka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wałbrzychu. Pozostali kandydaci uzyskali odpowiednio: Pan Patryk Donocik 2 głosy "za", 0 głosów "przeciw", 1 głos "wstrzymujący się"; Pani Jadwiga Mazurkiewicz 1 głos "za", 0 głosów "przeciw", 2 głosy "wstrzymujące się". W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Krajowej Rady Radców Prawnych, prawidłowo powiadomiony o terminie.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendacją Pana Marcina Piotra Luniaka przemawiają w szczególności (ocenione łącznie): dotychczasowe doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w wykonywaniu zawodu radcy prawnego, uzyskana ocena kwalifikacji, ukończenie studiów podyplomowych.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci biorący udział w konkursie spełniają wymagania ustawowe określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 365; dalej: p.u.s.p.) i art. 18 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2017 r. poz. 1139). Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 i 3 ustawy o KRS i uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych oraz wynik głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Świdnicy.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, nie podzieliła stanowiska zespołu członków i postanowiła, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na jedno stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wałbrzychu zostanie przedstawiona kandydatura Pana Patryka Donocika.

2. Pan Patryk Donocik urodził się 26 maja 1985 r. w Głuszycy. Od 4 sierpnia 2008 r. do 29 sierpnia 2008 r., od 3 listopada 2008 r. do 19 grudnia 2008 r. oraz od 2 marca 2009 r. do 29 maja 2009 r. odbywał praktykę w Kancelarii Adwokackiej "BIJAS" z siedzibą we Wrocławiu. W 2010 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 17 listopada 2010 r. do 17 lutego 2011 r. odbywał staż w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu na stanowisku referenta. Od 21 lutego 2011 r. do 31 maja 2015 r. (przy czym do 9 maja 2011 r. na podstawie umowy cywilnoprawnej) pracował w tym Sądzie na stanowisku asystenta sędziego, wykonując obowiązki w I Wydziale Cywilnym. Od 1 czerwca 2015 r. jest zatrudniony w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, kolejno na stanowisku asystenta sędziego oraz starszego asystenta sędziego (od 1 kwietnia 2019 r.), przy czym obowiązki wykonywał początkowo w I Wydziale Cywilnym (do 31 marca 2018 r.), a od 1 kwietnia 2018 r. pełni je w XII Wydziale Cywilnym. W listopadzie 2018 r. złożył egzamin sędziowski w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury uzyskując 218 pkt. Kandydat podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pana Patryka Donocika sporządził Pan Waldemar Kuś - sędzia Sądu Okręgowego w Świdnicy, który stwierdził, że bardzo wysoko należy ocenić projekty uzasadnień orzeczeń sporządzone przez kandydata z uwagi na ich rzeczowość, dobrą konstrukcję oraz bardzo dobry język prawniczy. Projekty te zawierają stanowiska stron, ustalenia stanu faktycznego, omówienie i ocenę dowodów, a także ocenę prawną ze wskazaniem przepisów prawa, doktryny i orzecznictwa. Pozwala to na ustalenie przesłanek wydanego przez sąd rozstrzygnięcia. Opiniujący podniósł, że projekty uzasadnień orzeczeń sporządzane były w sprawach bardzo różnorodnych prawniczo, często o dużym stopniu skomplikowania, a więc oczywiste jest, że oznaczało to konieczność starannej analizy przepisów prawa materialnego i procesowego. Projekty spełniały wymagania stawiane przez art. 328 Kodeksu postępowania cywilnego. Sędzia wizytator zwrócił także uwagę, że kandydat cieszy się bardzo dobrą opinią wśród sędziów, z którymi współpracował.

Wskazywali oni na wysoką jakość jego pracy, zdyscyplinowanie i umiejętność samodzielnego działania, a także dokładność, wnikliwość oraz zaangażowanie. Elementami pozytywnej oceny są również wysoka kultura osobista, umiejętność współpracy, bardzo wysoki poziom wiedzy merytorycznej i umiejętność logicznego rozumowania. Opiniowany jest osobą o dużym już doświadczeniu w pracy wymagającej wszechstronnej wiedzy prawniczej i umiejętności organizacyjnych. W konkluzji opiniujący wyraził pogląd, że powyższe ustalenia dają asumpt do stwierdzenia bardzo wysokich merytorycznych i formalnych kwalifikacji Pana Patryka Donocika jako kandydata do objęcia urzędu sędziego. Sędzia wizytator dodał, że sporządzona przez niego ocena pozostaje w pozytywnym związku z bardzo wysoką oceną kwalifikacji dokonaną w kwietniu 2019 r. przez SSO Macieja Ejsmonta, co oznacza kontynuację znakomitej pracy kandydata.

Odnośnie do kandydatów nieprzedstawianych z wnioskiem o powołanie, Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła między innymi, co następuje:

3. Pan Marcin Piotr Luniak urodził się 11 stycznia 1974 r. w Wałbrzychu. W 2000 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 27 września 1994 r. do 31 stycznia 2006 r. był zatrudniony w PKP Polskie Linie Kolejowe Zakład Linii Kolejowych w Wałbrzychu jako pracownik działu kadr, asystent radcy prawnego oraz kierownik działu organizacyjnego. Od 4 marca 2005 r. do 10 listopada 2006 r. pracował w Przedsiębiorstwie Handlowo Usługowym "WYS-ECO" Roman Kałuża na stanowisku doradcy prawnego. W 2005 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie zarządzania finansowego unijnymi funduszami strukturalnymi. Od 6 listopada 2006 r. do 30 marca 2007 r. współpracował - na podstawie umowy cywilnoprawnej - z Kancelarią Radcy Prawnego Jerzego Popławskiego z siedzibą w Wałbrzychu jako asystent radcy prawnego. Od 2 kwietnia 2007 r. do 26 sierpnia 2014 r. prowadził działalność gospodarczą w formie Kancelarii Prawnej TEMIDA Marcin Luniak. Od 1 października 2008 r. jest Prezesem Zarządu Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Świebodzicach. W 2014 r. złożył egzamin radcowski z łącznym wynikiem pozytywnym. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Wałbrzychu z 5 czerwca 2014 r. został wpisany na listę radców prawnych tej Izby. Od 27 sierpnia 2014 r. wykonuje zawód radcy prawnego w Kancelarii Radcy Prawnego "TEMIDA" Marcin Luniak z siedzibą w Wałbrzychu.

Ocenę kwalifikacji Pana Marcina Piotra Luniaka sporządziła Pani Joanna Sawicz - sędzia wizytator do spraw prawa pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Okręgowego w Świdnicy, która stwierdziła, że kandydat występował w sprawach zróżnicowanych rodzajowo (sprawy z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, prawa rodzinnego, prawa cywilnego, prawa gospodarczego) jako pełnomocnik stron reprezentując zarówno powodów, jak i pozwanych. Na zlecenie swoich mandantów sporządzał również opinie prawne odnoszące się do spornych kwestii związanych z szeroko rozumianym prawem cywilnym, prawem pracy czy prawem administracyjnym. Jako pełnomocnik procesowy sporządzał pisma procesowe (pozwy, odpowiedzi na pozwy, odpowiedzi na sprzeciwy od nakazów zapłaty, pisma przygotowawcze, apelacje, odpowiedzi na apelację, itp.), które merytorycznie odnosiły się do konkretnej sytuacji faktycznej, zawierały wnioski dowodowe, polemizowały ze stanowiskiem strony przeciwnej, czy wydanym orzeczeniem. Pisma procesowe, w szczególności pozwy, zawierały omówienie podstawy faktycznej i prawnej, a zgłaszane wnioski dowodowe były uzasadnione. Środki zaskarżenia zawierały zarzuty w zakresie naruszenia prawa materialnego, prawa procesowego oraz ich uzasadnienie; były składane w ustawowym terminie. Czynności procesowe były podejmowane przez kandydata w omówionych sprawach w terminie, bez zbędnej zwłoki. Nie odnotowano nieuzasadnionych wniosków o odwołanie czy odroczenie rozprawy, czy innych zgłaszanych wniosków, które miałyby wpływ na przewlekłość postępowania. Nie stwierdzono istotnych uchybień w zakresie prawa procesowego, poza jednym przypadkiem, kiedy opiniowany nie uzupełnił braków formalnych apelacji, co skutkowało jej odrzuceniem. Kandydat brał czynny udział w rozprawach, wykazując się kulturą osobistą. Również sposób jego zachowania wobec stron i uczestników postępowania nie budzi zastrzeżeń. Sporządzone opinie prawne zawierają omówienie przepisów prawnych dotyczących określonego stanu faktycznego, który był przedmiotem udzielanych odpowiedzi, z przytoczeniem właściwych przepisów prawa. W każdej opinii prawnej została udzielona odpowiedź na zadane pytanie wraz z jej uzasadnieniem. W konkluzji sędzia wizytator stwierdziła, że analiza zarówno czynności procesowych (pisma procesowe, wnioski, twierdzenia zgłaszane na rozprawach) podejmowanych w sprawach zawisłych przed sądami powszechnymi, jak również sporządzonych opinii prawnych daje asumpt do pozytywnej oceny kwalifikacji Pana Marcina Piotra Luniaka - kandydata na wolne stanowisko sędziowskie.

4. Pani Jadwiga Mazurkiewicz urodziła się 1 czerwca 1979 r. w Świdnicy. W 2004 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 października 2004 r. do 31 stycznia 2007 r. odbywała praktykę w jednej z kancelarii adwokackich z siedzibą w Świdnicy. Od kwietnia 2005 r. jako wolontariusz zaangażowana była w udzielanie porad prawnych w Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Świdnicy. Od 9 maja 2006 r. do 30 września 2006 r. była zatrudniona w Sądzie Rejonowym w Dzierżoniowie - w wymiarze /2 etatu - na stanowisku asystenta sędziego. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Świdnicy, w 2007 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dostatecznym plus. Od 5 listopada 2007 r. do 30 listopada 2007 r. pracowała w Sądzie Okręgowym w Świdnicy na stanowisku asystenta sędziego. Od 1 grudnia 2007 r. jest zatrudniona w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu początkowo na stanowisku asystenta sędziego, a od 6 czerwca 2019 r. na stanowisku starszego asystenta sędziego. Obowiązki wykonuje w III Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych tego Sądu. Kandydatka podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pani Jadwigi Mazurkiewicz sporządziła Pani Joanna Sawicz - sędzia wizytator do spraw prawa pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Okręgowego w Świdnicy, która stwierdziła, że kandydatka sporządzała projekty orzeczeń i projekty uzasadnień orzeczeń w różnych kategoriach spraw zarówno z zakresu prawa pracy, jak i ubezpieczeń społecznych rozpoznawanych w wydziale odwoławczym. Projekty te nie wymagały istotnych poprawek. Ponadto kandydatka samodzielnie wydawała zarządzenia. Projekty uzasadnień wskazują, że opiniowana opanowała zagadnienia zarówno prawa materialnego, jak i procesowego, posiada usystematyzowaną wiedzę nie tylko w zakresie przepisów prawa, ale również bogatego orzecznictwa i literatury prawniczej z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, a także z zakresu procedury cywilnej. Projekty orzeczeń sporządzone przez kandydatkę są redagowane w sposób zwięzły, czytelny, ze wskazaniem właściwej podstawy prawnej. Opiniująca podkreśliła, że zakres sporządzanych projektów odnosił się nie tylko do prawa pracy czy ubezpieczeń społecznych, ale - na co wskazywali w swoich opiniach sędziowie współpracujący z kandydatką - obejmował również prawo cywilne, prawo handlowe czy nawet unijne. Wszyscy opiniujący sędziowie podkreślali, że kandydatka jest osobą pracowitą, sumienną, rzetelną, posiadającą umiejętność logicznego myślenia i wysnucia właściwych wniosków w świetle podstawy prawnej i faktycznej danej sprawy. Swoje obowiązki wykonuje terminowo, z dużym zaangażowaniem. W konkluzji sędzia wizytator wyraziła pogląd, że analiza przedstawionych projektów orzeczeń i uzasadnień oraz zarządzeń, a przede wszystkim dołączone opinie sędziów współpracujących z Panią Jadwigą Mazurkiewicz wskazują na to, że posiada ona predyspozycje do wykonywania zawodu sędziego. Ocena pozytywna.

5. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pan Patryk Donocik posiada doświadczenie zawodowe, obejmujące zatrudnienie na stanowisku asystenta sędziego oraz starszego asystenta sędziego. Kwalifikacje kandydata zostały bardzo wysoko ocenione przez sędziego wizytatora w sporządzonej na potrzeby niniejszego postępowania nominacyjnego ocenie. Opiniujący w szczególności bardzo wysoko ocenił projekty uzasadnień orzeczeń sporządzone przez Pana Patryka Donocika z uwagi na ich rzeczowość, dobrą konstrukcję oraz bardzo dobry język prawniczy. Dodał, że projekty te sporządzane były w sprawach bardzo różnorodnych prawniczo, często o dużym stopniu skomplikowania, co oznaczało konieczność starannej analizy przepisów prawa materialnego i procesowego. Sędzia wizytator zwrócił uwagę, że współpracujący z kandydatem sędziowie wskazywali na wysoką jakość jego pracy, zdyscyplinowanie i umiejętność samodzielnego działania, a także dokładność, wnikliwość oraz zaangażowanie. Elementami pozytywnej oceny są również wysoka kultura osobista, umiejętność współpracy, bardzo wysoki poziom wiedzy merytorycznej i umiejętność logicznego rozumowania. Opiniujący podkreślił, że kandydat jest osobą o dużym już doświadczeniu w pracy wymagającej wszechstronnej wiedzy prawniczej i umiejętności organizacyjnych oraz wyraził pogląd, że poczynione ustalenia dają asumpt do stwierdzenia bardzo wysokich merytorycznych i formalnych kwalifikacji Pana Patryka Donocika jako kandydata do objęcia urzędu sędziego. Co więcej sędzia wizytator podniósł, że sporządzona przez niego ocena kwalifikacji pozostaje w pozytywnym związku z bardzo wysoką oceną kwalifikacji kandydata dokonaną w kwietniu 2019 r. przez SSO Macieja Ejsmonta, co oznacza kontynuację jego znakomitej pracy. Ponadto Pan Patryk Donocik uzyskał pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Świdnicy, otrzymując zdecydowanie najwyższą spośród uczestników niniejszej procedury nominacyjnej liczbę głosów "za".

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła doświadczenie zawodowe i kwalifikacje pozostałych uczestników tego postępowania nominacyjnego, uznając, że nie wypełniają oni w stopniu wyższym niż Pan Patryk Donocik, ocenianych łącznie, kryteriów wyboru wymienionych w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS.

Pan Marcin Piotr Luniak od sierpnia 2014 r. wykonuje zawód radcy prawnego i tym samym posiada krótszy staż zawodowy na stanowisku uprawniającym do ubiegania się o stanowisko sędziego sądu powszechnego niż Pan Patryk Donocik, który od lutego 2011 r. pracuje kolejno na stanowisku asystenta sędziego oraz starszego asystenta sędziego. Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa, ocena kwalifikacji Pana Marcina Piotra Luniaka również nie różnicuje jego kandydatury na niekorzyść kandydata przedstawianego Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie. Sędzia wizytator stwierdziła bowiem, że analiza zarówno czynności procesowych (pisma procesowe, wnioski, twierdzenia zgłaszane na rozprawach) podejmowanych przez Pana Marcina Piotra Luniaka w sprawach zawisłych przed sądami powszechnymi, jak też sporządzonych przez niego opinii prawnych, daje asumpt do pozytywnej oceny jego kwalifikacji jako kandydata na stanowisko sędziowskie. Z oceny kwalifikacji Pana Patryka Donocika wynika natomiast, że poczynione w niej ustalenia dają asumpt do stwierdzenia bardzo wysokich merytorycznych i formalnych kwalifikacji Pana Patryka Donocika jako kandydata do objęcia urzędu sędziego. Ponadto Pan Patryk Donocik otrzymał pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Świdnicy uzyskując zdecydowanie najwyższą liczbę głosów "za" (7 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 2 głosy "wstrzymujące się"), podczas gdy Pan Marcin Piotr Luniak otrzymał negatywną opinię tego gremium (0 głosów "za", 4 głosy "przeciw", 5 głosów "wstrzymujących się").

Pani Jadwiga Mazurkiewicz posiada doświadczenie zawodowe, obejmujące zatrudnienie na stanowisku asystenta sędziego oraz starszego asystenta sędziego. Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa - uwzględniając uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacji, a w szczególności poziom poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Świdnicy - dłuższy (wynikający z różnicy wieku kandydatów) staż zawodowy Pani Jadwigi Mazurkiewicz w pracy na stanowisku uprawniającym do ubiegania się o stanowisko sędziego sądu powszechnego (w tym wypadku na stanowisku asystenta sędziego oraz starszego asystenta sędziego) nie stanowi kryterium rozstrzygającego w niniejszym postępowaniu nominacyjnym na niekorzyść Pana Patryka Donocika. Sędzia wizytator ocenie kwalifikacji kandydatki stwierdziła, że analiza przedstawionych przez Panią Jadwigę Mazurkiewicz projektów orzeczeń i uzasadnień oraz zarządzeń, a przede wszystkim dołączone opinie sędziów współpracujących wskazują na to, że posiada ona predyspozycje do wykonywania zawodu sędziego (ocena pozytywna). Z oceny kwalifikacji Pana Patryka Donocika wynika natomiast, że poczynione w niej ustalenia dają asumpt do stwierdzenia jego bardzo wysokich merytorycznych i formalnych kwalifikacji jako kandydata do objęcia urzędu sędziego. Wobec powyższego, to jest łącznego uwzględnienia dotychczasowego doświadczenia zawodowego tych kandydatów (w tym jego długości) oraz uzyskanych przez nich ocen kwalifikacji Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że kryterium różnicującym te kandydatury w najwyższym stopniu jest poziom poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Świdnicy. Rada uwzględniła, że Pan Patryk Donocik otrzymał pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Świdnicy uzyskując zdecydowanie najwyższą liczbę głosów "za" (7 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 2 głosy "wstrzymujące się"), podczas gdy Pani Jadwiga Mazurkiewicz otrzymała co prawda pozytywną opinię tego gremium to jednak uzyskała wyraźnie niższą liczbę głosów "za" oraz wyższą liczbę głosów "przeciw" (2 głosy "za", 1 głos "przeciw", 6 głosów "wstrzymujących się").

Krajowa Rada Sądownictwa dokonała wszechstronnej analizy wszystkich zgromadzonych w niniejszej sprawie materiałów - w tym między innymi załączonych do kart zgłoszenia opinii służbowych i informacji dotyczącyc podnoszenia kwalifikacji zawodowych - i uznała, że Pan Patryk Donocik spełnia wszelkie wymagania ustawowe, w tym także w zakresie długości wymaganego stażu pracy, stawiane osobom ubiegającym się o stanowisko sędziego sądu rejonowego, a całokształt okoliczności sprawy - w tym przede wszystkim odpowiednia wiedza prawnicza, zdobyte doświadczenie zawodowe, a także wysoka ocena kwalifikacji oraz zdecydowanie najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Świdnicy - przemawiają za wyższością jego kandydatury nad kandydaturami Pana Marcina Piotra Luniaka i Pani Jadwigi Mazurkiewicz. Mając na względzie przedstawione wyżej argumenty Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że w niniejszej procedurze nominacyjnej, oceniane łącznie, kryteria wyboru wymienione w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS w najwyższym stopniu wypełnia Pan Patryk Donocik, który zostanie przedstawiony Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wałbrzychu.

6. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Świdnicy.

Kolegium Sądu Okręgowego w Świdnicy na posiedzeniu 9 września 2020 r. pozytywnie zaopiniowało kandydatury Pana Patryka Donocika (7 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 2 głosy "wstrzymujące się") i Pani Jadwigi Mazurkiewicz (2 głosy "za", 1 głos "przeciw", 6 głosów "wstrzymujących się") oraz negatywnie zaopiniowało kandydaturę Pana Marcina Piotra Luniaka (0 głosów "za", 4 głosy "przeciw", 5 głosów "wstrzymujących się").

Krajowa Rada Sądownictwa miała na uwadze, że najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Świdnicy, tj. pozytywną opinię ze zdecydowanie najwyższą liczbą głosów "za" otrzymał Pan Patryk Donocik.

7. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Patryka Donocika do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Wałbrzychu zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności oceniane łącznie: odpowiednia wiedza prawnicza, dotychczasowe doświadczenie zawodowe, wysoka ocena kwalifikacji; najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Świdnicy.

8. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 15 października 2020 r. na kandydaturę:

- Pana Patryka Donocika oddano 11 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw", oddano 4 głosy "wstrzymujące się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pana Marcina Piotra Luniaka oddano 10 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw", oddano 5 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pani Jadwigi Mazurkiewicz oddano 3 głosy "za", nie oddano głosów "przeciw", oddano 12 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Jak wynika z powyższego, Pan Patryk Donocik i Pan Marcin Piotr Luniak uzyskali bezwzględną większość głosów. W związku z tym, że do obsadzenia w tym postępowaniu przewidziano jedno stanowisko sędziowskie, to zgodnie z § 12 ust. 2 Regulaminu Krajowej Rady Sądownictwa stanowiącego załącznik do uchwały nr 158/2019 Krajowej Rady Sądownictwa z dnia 24 stycznia 2019 r. w sprawie Regulaminu Krajowej Rady Sądownictwa (M.P. z 2019 r. poz. 192), za wybranego do przedstawienia z wnioskiem o powołanie uznano Pana Patryka Donocika, który uzyskał najwięcej głosów "za" spośród osób, które otrzymały bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust.1 - 3 ustawy z dnia 12 maja 201 Ir. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2019 r., poz. 84, ze zm.).