Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na jedno stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Tczewie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 28.

Akty korporacyjne

Sędz.2020.8.19

Akt nieoceniany
Wersja od: 19 sierpnia 2020 r.

UCHWAŁA NR 668/2020
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 19 sierpnia 2020 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na jedno stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Tczewie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r., poz. 28

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Jerzego Akińczy do pełnienia urzędu na jedno stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Tczewie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie: Pana Pawła Wincentego Butrymowicza, Pani Natalii Alicji Cyrny-Gintowt, Pana Szymona Michała Hinza, Pana Marka Roberta Horodniczego, Pana Sławomira Koroluka, Pani Joanny Organiak, Pani Elżbiety Marii Pajdowskiej-Luty, Pani Iwony Joanny Różyckiej-Florek, Pani Beaty Zawadzkiej-Kowalczyk do pełnienia urzędu na jedno stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Tczewie.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Tczewie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2020 r. pod poz. 28, zgłosili się:

- Pan Jerzy Akińcza - radca prawny,

- Pan Paweł Wincenty Butrymowicz - radca prawny,

- Pani Natalia Alicja Cyrny-Gintowt - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Tczewie,

- Pan Szymon Michał Hinz - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Malborku,

- Pan Marek Robert Horodniczy - starszy referendarz w Sądzie Rejonowym Gdańsk -Północ w Gdańsku,

- Pan Sławomir Koroluk - adwokat,

- Pani Joanna Organiak - starszy asystent sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku,

- Pani Elżbieta Maria Pajdowska-Luty - starszy asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku,

- Pani Iwona Joanna Różycka-Florek - starszy referendarz w Sądzie Rejonowym Gdańsk -Południe w Gdańsku,

- Pani Beata Zawadzka-Kowalczyk - adwokat.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu 13 sierpnia 2020 r" które odbyło się w trybie zdalnym, zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, uznał je za wystarczające, przeprowadził naradę i postanowił bezwzględną większością głosów (3 głosy "za", 0 głosów "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się") rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Sławomira Koroluka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Tczewie. Pozostali kandydaci otrzymali odpowiednio: Pan Jerzy Akińcza (0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 3 głosy "wstrzymujące się"), Pan Paweł Wincenty Butrymowicz (1 głos "za", 0 głosów "przeciw", 2 głosy "wstrzymujące się"), Pani Natalia Alicja Cymy -Gintowt (0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 3 głosy "wstrzymujące się"), Pan Szymon Michał Hinz (0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 3 głosy "wstrzymujące się"), Pan Marek

Robert Horodniczy (0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 3 głosy "wstrzymujące się"), Pani Joanna Organiak (0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 3 głosy "wstrzymujące się"), Pani Elżbieta Maria Pajdowska-Luty (0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 3 głosy "wstrzymujące się"), Pani Iwona Joanna Różycka-Florek (1 głos "za", 0 głosów "przeciw", 2 głosy "wstrzymujące się"), Pani Beata Zawadzka-Kowalczyk (0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 3 głosy "wstrzymujące się").

Przedstawiając powyższe stanowisko zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendacją Pana Sławomira Koroluka przemawiają w szczególności (ocenione łącznie) ocena kwalifikacji, różnorodne doświadczenie zawodowe - w tym praca naukowo -dydaktyczna, ukończenie studiów podyplomowych i studiów doktoranckich, stopień naukowy doktora nauk prawnych, odbycie aplikacji sądowej i aplikacji radcowskiej oraz poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku (8 głosów "za", przy 7 głosach "przeciw").

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci biorący udział w konkursie spełniają wymagania ustawowe określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 365; dalej: p.u.s.p.) i art. 18 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2017 r. poz. 1139). Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 i 3 ustawy o KRS i uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz wyniki głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, nie podzieliła stanowiska zespołu członków i postanowiła, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na jedno stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Tczewie zostanie przedstawiona kandydatura Pana Jerzego Akińczy.

2. Pan Jerzy Akińcza urodził się 16 listopada 1977 r. w Olsztynie. W 2001 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie w Białymstoku z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 października 2002 r. do 30 września 2005 r. odbywał studia doktoranckie realizowane na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Od 1 października 2005 r. jest zatrudniony w Katedrze Postępowania Cywilnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, kolejno na stanowiskach asystenta i adiunkta. Od 1 stycznia 2009 r. współpracuje na podstawie umowy zlecenia z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Ornecie w zakresie obsługi jednostki i świadczenia bezpłatnej pomocy prawnej dla osób korzystających z pomocy Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ornecie. W latach 2011-2012 i 2014-2015 współpracował na podstawie umów zlecenia z Kancelarią Radcy Prawnego Diany Gładyś z siedzibą w Olsztynie. Uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie z 17 października 2014 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa cywilnego, na podstawie złożonej pracy doktorskiej pt.: "Timeshare w systemie prawa polskiego". Od 1 czerwca 2015 r. na podstawie umowy zlecenia współpracuje z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji "PWIK" Spółka z o.o. z siedzibą w Ornecie w zakresie obsługi prawnej. Od 12 września 2015 r. do 29 lutego 2016 r. współpracował na podstawie umowy zlecenia z Kancelarią Radców Prawnych Piszczek, Karpiński i Wspólnicy Spółka cywilna. Uchwałą nr 127/IX/2016 został wpisany na listę radców prawnych Okręgowej Izby Radców Prawnych w Olsztynie. Od 1 czerwca 2016 r. prowadzi kancelarię radcy prawnego. Jest autorem licznych publikacji, w tym monografii i skryptów z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego i postępowania cywilnego. Kandydat podnosi kwalifikacje zawodowe przez udział w szkoleniach i konferencjach naukowych.

Ocenę kwalifikacji Pana Jerzego Akińczy sporządziła wizytator do spraw cywilnych Pani Dorota Kołodziej - sędzia Sądu Okręgowego w Gdańsku. Z oceny tej wynika, że kandydat niewątpliwie posiada szeroką wiedzę w zakresie prawa cywilnego materialnego, jak i procesowego, którą prawidłowo wykorzystuje wykonując obowiązki zawodowe radcy prawnego. Pisma procesowe sporządzane przez opiniowanego również świadczą o dużej znajomości zagadnień prawa cywilnego czy rodzinnego. Opiniująca wskazała, że biorąc pod uwagę dotychczasowy przebieg pracy kandydata na stanowisku radcy prawnego wskazać należy na pogłębione umiejętności pracy na sali sądowej, w tym w relacji do stron postępowania, pełnomocników, świadków czy też biegłych. Pan Jerzy Akińcza jest osobą wyważoną, właściwie reprezentuje interes strony składając odpowiednie żądania, wnioski dowodowe i środki odwoławcze. Posiada także duży dorobek naukowy z dziedziny prawa cywilnego i rodzinnego. W konkluzji sędzia wizytator wyraziła pogląd, że wskazane okoliczności pozwalają na stwierdzenie, że Pan Jerzy Akińcza spełnia wymagania stawiane kandydatom ubiegającym się o stanowisko sędziego sądu rejonowego i daje podstawy do sformułowania pozytywnej prognozy odpowiedniego wykonywania tych obowiązków w przypadku powołania go na to stanowisko.

Odnośnie do kandydatów nieprzedstawianych z wnioskiem o powołanie, Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła między innymi, co następuje:

3. Pan Paweł Wincenty Butrymowicz urodził się 26 października 1980 r. w Gdańsku. W 2005 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Od 20 lutego 2006 r. do 19 maja 2006 r. pracował na stanowisku prawnik-aplikant radcowski w Kancelarii Radców Prawnych Zimmermann & Romanowski Spółka Komandytowa z siedzibą w Sopocie. Od 14 lipca 2006 r. jest zatrudniony w Swissmed Centrum Zdrowia Spółka Akcyjna z siedzibą w Gdańsku, kolejno na stanowisku asystenta radcy prawnego, a obecnie na stanowisku radcy prawnego. Po odbyciu aplikacji radcowskiej, w 2009 r. złożył egzamin radcowski z wynikiem pozytywnym. Uchwałą nr 1238/2009 Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku z 8 grudnia 2009 r. został wpisany na listę radców prawnych tej Izby. Od 6 kwietnia 2010 r. do 31 marca 2015 r. prowadził Kancelarię Radcy Prawnego Paweł Butrymowicz z siedzibą w Gdańsku. W 2012 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie prawa medycznego dla prawników. Kandydat podnosi kwalifikacje zawodowe przez udział w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pana Pawła Wincentego Butrymowicza sporządziła wizytator do spraw cywilnych Pani Dorota Kołodziej - sędzia Sądu Okręgowego w Gdańsku. Z oceny tej wynika, że kandydat niewątpliwie posiada szeroką wiedzę w zakresie prawa cywilnego materialnego, jak i procesowego, którą prawidłowo wykorzystuje wykonując obowiązki zawodowe radcy prawnego. Pisma procesowe i opinie prawne sporządzane przez Pana Pawła Wincentego Butrymowicza świadczą również o dużej znajomości zagadnień prawa cywilnego czy administracyjnego. Niewątpliwie opiniowany posiada wystarczające doświadczenie zawodowe, zważywszy na fakt, że obowiązki radcy prawnego wykonuje od 10 lat, zaś jego doświadczenie zawodowe datuje się od 2006 r. Przebieg pracy zawodowej świadczy o tym, że jest on osobą podnoszącą kwalifikacje, kompetentną, sumienną i dobrze zorganizowaną. Dotychczasowy przebieg pracy kandydata wskazuje na pogłębione umiejętności pracy na sali sądowej, w tym w relacji do stron postępowania, pełnomocników, świadków czy też biegłych. Pan Paweł Wincenty Butrymowicz jest osobą obowiązkową, wyważoną, właściwie reprezentuje interes strony składając odpowiednie żądania, wnioski dowodowe i środki odwoławcze. Wskazane powyżej okoliczności pozwalają na stwierdzenie, że opiniowany spełnia wymagania stawiane kandydatom ubiegającym się o stanowisko sędziego sądu rejonowego i daje podstawy do sformułowania pozytywnej prognozy odpowiedniego wykonywania tych obowiązków w przypadku powołania go na to stanowisko.

4. Pani Natalia Alicja Cyrny-Gintowt urodziła się 25 lipca 1986 r. w Słupsku. W 2010 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Ukończyła również aplikację ogólną, którą odbywała od 29 listopada 2010 r. do 29 listopada 2011 r. w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, uzyskując łącznie 43,5 punktów. Od 30 stycznia 2012 r. do 14 kwietnia 2016 r. odbywała aplikację sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. W sierpniu 2014 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem celującym, uzyskując 308 punktów. Prezes Sądu Apelacyjnego z dniem 15 października 2014 r. mianował kandydatkę referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Tczewie, w którym początkowo orzekała w I Wydziale Cywilnym, a od 1 marca 2019 r. orzeka w IV Wydziale Ksiąg Wieczystych. Kandydatka podnosi kwalifikacje zawodowe przez udział w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pani Natalii Alicji Cyrny-Gintowt sporządziła wizytator do spraw wieczystoksięgowych Pani Bożena Bojko-Szczegiecka - sędzia Sądu Okręgowego w Gdańsku w stanie spoczynku. Z oceny tej wynika, że kandydatka jest bardzo dobrze przygotowana merytorycznie do orzekania, a przy tym nieustannie pogłębia swoją wiedzę uczestnicząc w szkoleniach. Opiniowana jest osobą koleżeńską, w kontaktach z przełożonymi, pracownikami administracyjnymi i kolegami z pracy wykazuje się dużą kulturą osobistą. Przedstawione powyżej ustalenia pozwalają, zdaniem sędziego wizytatora, na stwierdzenie, że Pani Natalia Alicja Cyrny-Gintowt zdobyła odpowiednie doświadczenie i będzie właściwie wypełniała obowiązki sędziego sądu rejonowego, a tym samym zasługuje na nominację na to stanowisko.

5. Pan Szymon Michał Hinz urodził się 10 marca 1986 r. w Tczewie. W 2010 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Ukończył również aplikację ogólną, którą odbywał od 29 listopada 2010 r. do 29 listopada 2011 r. w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, uzyskując łącznie 41,44 punktów. Od 30 stycznia 2012 r. do 14 kwietnia 2016 r. odbywał aplikację sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. W sierpniu 2014 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując 253 punkty. Prezes Sądu Apelacyjnego z dniem 15 października 2014 r. mianował kandydata referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Malborku, w którym obecnie orzeka w IX Zamiejscowym Wydziale Ksiąg Wieczystych z siedzibą w Nowym Dworze Gdańskim. Od 1 września 2018 r. pełni funkcję Przewodniczącego IX Zamiejscowego Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Malborku z siedzibą w Nowym Dworze Gdańskim. Kandydat podnosi kwalifikacje przez udział w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pana Szymona Michała Hinza sporządził wizytator do spraw wieczystoksięgowych Pani Bożena Bojko-Szczegiecka - sędzia Sądu Okręgowego w Gdańsku w stanie spoczynku. Z oceny tej wynika, że kandydat jest bardzo dobrze przygotowany merytorycznie do orzekania. Orzeczenia w sprawach są prawidłowe, uzasadnienia orzeczeń wskazują na dużą wiedzę w zakresie prawa cywilnego materialnego i procesowego. Opiniowany nieustannie pogłębia wiedzę uczestnicząc w szkoleniach. Jest przy tym osobą koleżeńską. W kontaktach z przełożonymi, pracownikami administracyjnymi i kolegami z pracy wykazuje się dużą kulturą osobistą. Przedstawione powyżej ustalenia, zdaniem sędzi wizytator, pozwalają na stwierdzenie, że Pan Szymon Michał Hinz jest kandydatem wyróżniającym się. Zdobył odpowiednie doświadczenie pracując na stanowisku referendarza sądowego i będzie właściwie wypełniał obowiązki sędziego sądu rejonowego, a tym samym w pełni zasługuje na nominację na to stanowisko.

6. Pan Marek Robert Horodniczy urodził się 14 stycznia 1977 r. w Gdańsku. W 2001 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku, w 2004 r. złożył egzamin sędziowski z oceną dostateczną. Od 1 stycznia 2005 r. do 28 lutego 2005 r. pracował na stanowisku oskarżyciela skarbowego w Urzędzie Skarbowym w Sopocie. Z dniem 1 kwietnia 2005 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Okręgowym w Warszawie, w którym wykonywał obowiązki w Ośrodku Migracyjnym Ksiąg Wieczystych w Górze Kalwarii. Od 1 lipca 2006 r. do 19 listopada 2006 r. pracował na stanowisku referendarza sądowego w V Wydziale Ksiąg Wieczystych w Sądzie Rejonowym w Starogardzie Gdańskim. Od 20 listopada 2006 r. do 31 grudnia 2009 r. pracował na stanowisku referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ w Gdańsku w X Wydziale Grodzkim. Od 15 stycznia 2007 r. do 14 marca 2007 r. był delegowany przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości, w którym wykonywał obowiązki głównego specjalisty w Departamencie Centrum Ogólnopolskich Rejestrów Sądowych (CORS) i Informatyzacji Resortu. Od 1 stycznia 2010 r. do 20 listopada 2012 r. pracował na stanowisku referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ w Gdańsku w Wydziale Cywilnym - sekcji do spraw rozpoznawanych w postępowaniu uproszczonym. Od 1 czerwca do 20 listopada 2012 r. był delegowany do pełnienia czynności referendarza sądowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku w Wydziale Cywilnym. Od 21 listopada 2012 r. pracuje na stanowisku referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ w Gdańsku kolejno w VIII Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego i VII Wydziale Gospodarczym Krajowego Rejestru Sądowego z tym, że od 1 października 2016 r. do 31 marca 2017 r. oraz od 6 kwietnia 2017 r. do 30 czerwca 2020 r. był ponownie delegowany do orzekania w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, w którym wykonywał obowiązki w I Wydziale Cywilnym. Z dniem 1 lipea 2017 r. został mianowany starszym referendarzem sądowym. Po ukończeniu studiów doktoranckich z dniem 15 kwietnia 2019 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Jest autorem dwóch glos do wyroków Trybunału Konstytucyjnego dotyczących sądowego wymiaru sprawiedliwości opublikowanych w kwartalniku "Gdańskie Studia Prawnicze - Przegląd Orzecznictwa" w 2012 i 2013 r" artykułu w dzienniku "Rzeczpospolita" oraz felietonów w kwartalniku "Krajowa Rada Sądownictwa" w 2012 i 2014 r. Jest również współautorem pracy zbiorowej pt: "Dobre studenckie praktyki - kodeks, opinie, przykłady". W przygotowaniu wydanie monografii dotyczące niezawisłości sędziów sądów powszechnych. Kandydat podnosi swoje kwalifikacje przez udział w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pana Marka Roberta Horodniczego sporządził wizytator do spraw gospodarczych Pan Marek Grodziński - sędzia Sądu Okręgowego w Gdańsku, z której wynika, że sprawność, efektywność, organizacja pracy oraz wydajność pracy kandydata - w świetle danych statystycznych, omówionych w części szczegółowej oceny - pozostawała w okresie objętym przedmiotową oceną na dobrym poziomie. Kompetencje zawodowe opiniowanego w zakresie metodyki pracy, kultury i organizacji pracy nie budzą zastrzeżeń. W toku kontroli nie stwierdzono istotnych uchybień w prowadzeniu spraw. Orzeczenia z uzasadnieniami sporządzone przez opiniowanego są zredagowane w sposób staranny i dokładny. Pan referendarz jest osobą o wysokiej kulturze osobistej, zrównoważoną i taktowną. W sposób systematyczny podnosi kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach stacjonarnych i e-leamingowych. Opiniująca podniosła, że Pan Marek Robert Horodniczy pracując już blisko 15 lat na stanowisku referendarza sądowego wykazał, zdaniem sędziego wizytatora, że spełnia wszelkie warunki niezbędne do wykonywania w sposób prawidłowy pracy na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Na podstawie zbadanych spraw, sędzia wizytator, wyraził opinię, że kandydat jest osobą dobrze przygotowaną do pełnienia obowiązków sędziego. Sposób wykonywania przez niego dotychczasowych obowiązków referendarza sądowego, duża wiedza oraz wykazana umiejętność stosowania jej w praktyce uzasadniają wniosek, że prawidłowo wykonywać będzie obowiązki sędziego.

Kandydat złożył uwagi do oceny kwalifikacji.

7. Pan Sławomir Koroluk urodził się 23 marca 1971 r. w Grudziądzu. W 1995 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 1995-2000 odbył studia doktoranckie na Uniwersytecie Gdańskim. W 1997 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie jakości usług ubezpieczeniowych. Od 3 maja 1999 r. do 31 sierpnia 2000 r. pracował na stanowisku asystenta adwokata w Kancelarii Adwokackiej Tomasza Kopoczyńskiego z siedzibą w Gdyni. Uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego z 29 maja 2000 r. na podstawie przedstawionej rozprawy doktorskiej pt.: "Nadzór nad działalnością ubezpieczeniową w Polsce" uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa. Od 2 października 2000 r. do 29 września 2006 r. pracował na stanowisku wykładowcy w Wyższej Szkole Gospodarowania Nieruchomościami w Warszawie. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej w Okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku, w 2002 r. złożył egzamin sędziowski z oceną dobrą. Od 1 października 2002 r. do 1 lutego 2008 r. był zatrudniony, kolejno na stanowisku asystenta i adiunkta, na Uniwersytecie Gdańskim. W latach 2004-2006 odbył aplikację radcowską i w 2006 r. został wpisany na listę radców prawnych Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku. W latach 2006-2008 prowadził indywidualną kancelarię radcowską z siedzibą w Gdyni. Od 26 września 2005 r. do 30 lipca 2006 r. pracował na stanowisku wykładowcy w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Elblągu. Na listę adwokatów Izby Gdańskiej kandydat został wpisany 14 stycznia 2008 r. i rozpoczął wykonywanie zawodu adwokata w indywidualnej kancelarii z siedzibą w Gdyni. Od 1 października 2008 r. pracuje na stanowisku wykładowcy w Gdańskiej Szkole Wyższej w Gdańsku. Od 1 października 2009 r. do 30 września 2014 r. był zatrudniony na stanowisku adiunkta w Wyższej Szkole Zarządzania w Gdańsku. Od 2009 r. jest wykładowcą dla aplikantów adwokackich Pomorskiej Izby Adwokackiej w Gdańsku (prawo ubezpieczeniowe). Z dniem 5 maja 2011 r. zgłosił Dziekanowi Pomorskiej Izby Adwokackiej w Gdańsku zamiar rozpoczęcia wykonywania zawodu adwokata poza siedzibą kancelarii - w filii znajdującej się w Kwidzynie począwszy od 1 czerwca 2011 r. oraz zgłosił zamiar rozpoczęcia wykonywania zawodu adwokata - niezależnie od prowadzonej kancelarii indywidualnej - w formie spółki partnerskiej pod firmą "Brałkowska Koroluk Adwokaci i Radcowie Prawni" z siedzibą w Gdyni. W dniu 28 września 2016 r. zawiadomił Okręgową Radę Adwokacką w Gdańsku o zmianie siedziby wykonywania działalności na Kwidzyn oraz zmianie adresu filii na Gdynię. Jest stałym mediatorem przy Sądzie Okręgowym w Warszawie oraz Sądzie Okręgowym w Gdańsku, a także arbitrem Sądu Arbitrażowego przy Pomorskiej Izbie Adwokackiej w Gdańsku. Jest autorem publikacji między innymi z zakresu prawa ubezpieczeń i prawa ochrony konkurencji i konsumentów. Kandydat podnosi kwalifikacje zawodowe przez udział w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pana Sławomira Koroluka sporządziła wizytator do spraw cywilnych Pani Dorota Kołodziej - sędzia Sądu Okręgowego w Gdańsku. Z oceny tej wynika, że kandydat niewątpliwie posiada bardzo szeroką wiedzę w zakresie prawa cywilnego materialnego, jak i procesowego, którą prawidłowo wykorzystuje wykonując obowiązki zawodowe adwokata. Szeroko rozumiane pisma procesowe tj. pozwy, odpowiedzi na pozew, sprzeciwy, środki zaskarżenia i odpowiedzi na nie sporządzane przez opiniowanego świadczą o dużej znajomości zagadnień prawa cywilnego. Sędzia wizytator wskazała, że niewątpliwie kandydat posiada wystarczające doświadczenie zawodowe, zważywszy na fakt, że obowiązki adwokata wykonuje od 11 lat, a wcześniej wykonywał zawód radcy prawnego. Przebieg pracy zawodowej opiniowanego, świadczy o tym, że jest on osobą podnoszącą kwalifikacje, kompetentną, sumienną i dobrze zorganizowaną. Dotychczasowy przebieg pracy kandydata wskazuje na pogłębione umiejętności pracy na sali sądowej, w tym w relacji do sądu, stron postępowania, pełnomocników, świadków czy też biegłych. Po zbadaniu akt spraw, sędzia wizytator stwierdziła, że kandydat jest osobą obowiązkową, wyważoną, właściwie reprezentuje interes strony składając odpowiednie żądania, wnioski dowodowe i środki odwoławcze. Wskazane w ocenie okoliczności pozwalają na stwierdzenie, że Pan Sławomir Koroluk jest dobrym kandydatem na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Sposób wykonywania przez opiniowanego obowiązków adwokata, bogate doświadczenie zawodowe, cechy osobowości jak i bardzo duża wiedza oraz wykazana umiejętność stosowania jej w praktyce w pełni uzasadniają wniosek, że prawidłowo wykonywać będzie on obowiązki sędziego sądu rejonowego.

8. Pani Joanna Organiak urodziła się 28 sierpnia 1979 r. w Skarżysku Kamiennej. Od 14 marca 2000 r. do 31 października 2001 r. pracowała w Przedsiębiorstwie Autobusowym "Gryf' w Kartuzach na stanowisku pracownika biurowego. Od 1 listopada 2001 r. do 16 maja 2004 r. pracowała w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku kolejno na stanowisku referenta-stażysty, protokolanta oraz sekretarza sądowego. W 2003 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W dniu 17 maja 2004 r. podjęła pracę na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku w III Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, a od 1 czerwca 2017 r. jest starszym asystentem sędziego w tym Sądzie. W 2008 r. ukończyła studia podyplomowe z zakresu prawa pracy. W 2010 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem dostatecznym plus. Z dniem 3 listopada 2015 r. została koordynatorem do spraw kontaktu sądu ze środkami masowego przekazu w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku. Kandydatka podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pani Joanny Organiak sporządziła Pani dr Katarzyna Brzozowska - sędzia Sądu Okręgowego w Gdańsku, która stwierdziła, że organizację pracy, efektywność i sprawność kandydatki należy ocenić bardzo wysoko. Opiniowana ze swoich obowiązków wywiązuje się terminowo, przejawiając przy tym dużą samodzielność. Cechuje ją zaangażowanie w pracę, sumienność i obowiązkowość. Sędzia wizytator podkreśliła, że oprócz wykonywania obowiązków asystenta sędziego, Pani Joanna Organiak pełni też funkcję koordynatora do spraw kontaktów sądu ze środkami masowego przekazu. Czynności te są czasochłonne oraz wymagają dużej staranności, jednak kandydatka harmonijnie godzi te dwie sfery, rzetelnie i terminowo wywiązując się z powierzonych jej obowiązków. Świadczy to o dużej pracowitości oraz bardzo dobrej organizacji pracy. Opiniowana posiada rozległą i ugruntowaną wiedzę prawniczą, w szczególności z zakresu prawa pracy, prawa ubezpieczeń społecznych oraz procedury cywilnej. Treść projektów uzasadnień wskazuje także na znajomość innych dziedzin prawa, np. prawa cywilnego czy administracyjnego. Opiniowana potrafi bardzo dobrze wykorzystać w praktyce posiadaną wiedzę, o czym świadczą prawidłowo przywoływane podstawy prawne, pogłębiona wykładnia przepisów prowadząca do ich właściwego zastosowania w sprawie, a także przejrzysty sposób argumentacji. Sędzia wizytator wskazała, że niejednokrotnie w sprawach, w których opiniowana sporządziła projekty uzasadnień, występowały skomplikowane problemy prawne. Na znajomość poglądów prezentowanych w doktrynie i judykaturze wskazują trafne odwołania do nich w zakresie rozważanego problemu prawnego. Pani Joanna Organiak posługuje się językiem prawniczym na bardzo dobrym poziomie. Jest osobą o wysokiej kulturze osobistej, taktowną, komunikatywną. Potrafi w sposób bardzo dobry ułożyć swoją współpracę z sędziami, a także z asystentami i innymi pracownikami. Podnosi swoje kwalifikacje przez udział w szkoleniach, przy czym jest to proces stały. Powyższe daje podstawy do bardzo dobrej oceny kwalifikacji Pani Joanny Organiak w zakresie przygotowania do pełnienia obowiązków sędziego sądu rejonowego.

9. Pani Elżbieta Maria Pajdowska-Luty urodziła się 15 czerwca 1979 r. w Gdańsku. W 2004 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W 2008 r. ukończyła aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku. W 2011 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą plus. Od 1 października 2004 r. do 30 września 2005 r. była zatrudniona na stanowisku etatowego aplikanta referendarskiego w Sądzie Rejonowym w Lęborku. Od 8 maja 2006 r. pracuje w Sądzie Okręgowym w Gdańsku na stanowisku asystenta sędziego, początkowo w wymiarze 1/2 etatu, a od 1 grudnia 2008 r. w wymiarze pełnego etatu, od 9 maja 2016 r. jest starszym asystentem sędziego w tym Sądzie, a swoje obowiązki wykonuje w III Wydziale Cywilnym -Odwoławczym. Kandydatka podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pani Elżbiety Marii Pajdowskiej-Luty sporządziła wizytator do spraw wieczystoksięgowych Pani Bożena Bojko-Szczegiecka - sędzia Sądu Okręgowego w Gdańsku w stanie spoczynku, która uznała, że opiniowana dysponuje rozległą wiedzą z zakresu prawa cywilnego materialnego i procesowego, dokonuje prawidłowej wykładni norm prawa cywilnego, sporządzane przez nią projekty w pełni spełniają wymogi przepisane prawem. Szerokie przytaczanie w projektach uzasadnień orzecznictwa Sądu Najwyższego i poglądów doktryny wskazuje jednoznacznie na bardzo dobrą znajomość tegoż orzecznictwa, jak również na umiejętność jego stosowania w praktyce. Pani Elżbieta Maria Pajdowska-Luty jest asystentem sędziego, wyróżnia się poziomem merytorycznym sporządzanych projektów uzasadnień, wykazała się umiejętnością szybkiego podejmowania trafnych decyzji, dostrzegania problemów faktycznych i prawnych w rozpoznawanych sprawach oraz dużą samodzielnością. Na podkreślenie zasługuje wysoka ocena z egzaminu sędziowskiego oraz zdobyte doświadczenie w pracy asystenta sędziego, ponieważ kandydatka pełni te obowiązki od 2006 r. Opiniowana podnosi kwalifikacje, uczestnicząc w licznych szkoleniach organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury. Jak wynika z załączonych do zgłoszenia opinii jest odpowiedzialna, opanowana, o wysokiej kulturze osobistej, uprzejma i komunikatywna zarówno w stosunku do sędziów, jak i pozostałych pracowników sekretariatu. W ocenie współpracujących z nią sędziów posiada predyspozycje, zarówno pod względem wiedzy prawnej, jak i cech osobistych, do godnego wykonywania zawodu sędziego. Uwzględniając powyższe sędzia wizytator uznała, że opiniowana jest wyróżniającym się kandydatem i będzie właściwie wypełniała obowiązki sędziego sądu rejonowego. Jej pracę, doświadczenie i dotychczasową postawę należy ocenić bardzo wysoko. W ocenie sędziego wizytatora opiniowana w pełni zasługuje na nominację na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

10. Pani Iwona Joanna Różycka-Florek urodziła się 19 sierpnia 1976 r. w Gdyni. W 2000 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. W 2003 r. ukończyła aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku. W 2005 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dostateczną. Od 1 września 1995 r. do 31 stycznia 1996 r. była zatrudniona w Sądzie Rejonowym w Gdyni na stanowisku protokolanta. Od 11 września 2000 r. pracowała w Sądzie Rejonowym w Sopocie, kolejno na stanowisku pomocnika sekretarza (do 11 grudnia 2000 r.), protokolanta (od 2 stycznia 2001 r. do 30 maja 2001 r. i od 1 grudnia 2001 r. do 20 czerwca 2003 r.), od 1 czerwca 2001 r. do 30 listopada 2001 r. referenta stażysty (od 1 czerwca 2001 r. do 30 listopada 2001 r.). Od 4 kwietnia 2005 r. do 14 maja 2006 r. była zatrudniona w Sądzie Rejonowym w Kartuzach na stanowisku asystenta sędziego. Z dniem 15 maja 2006 r. została mianowana referendarzem sądowym (z dniem 1 lutego 2019 r. została mianowana starszym referendarzem sądowym) w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe w Gdańsku, w którym pełni obowiązki w XII Wydziale Cywilnym oraz w Sekcji do spraw egzekucyjnych (jak wynika z oceny kwalifikacji pracowała również w I Wydziale Cywilnym i IX Wydziale Cywilnym tego Sądu). Kandydatka podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pani Iwony Joanny Różyckiej-Florek sporządziła wizytator do spraw cywilnych Pani Magdalena Chrzanowska - sędzia Sądu Okręgowego w Gdańsku, która uznała, że kandydatka jest dobrze przygotowana do orzekania, a ponadto posiada predyspozycje do wykonywania zawodu sędziego. Wydawane przez opiniowaną orzeczenia są prawidłowe, sporządzane uzasadnienia są odpowiednio wnikliwe i w pełni odpowiadają przepisom prawa. Sprawność postępowania i wydajność pracy Pani Iwony Joanny Różyckiej -Florek nie budzi zastrzeżeń. Opiniowana posiada umiejętność stosowania prawa w praktyce, podejmowane przez nią decyzje są trafne, wywarzone i dojrzałe. Kandydatka nabyła już doświadczenie na sali sądowej rozpoznając na posiedzeniach jawnych wnioski o wyjawienie majątku dłużnika oraz oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Stale podnosi kwalifikacje, jest osobą zaangażowaną w wykonywanie powierzonych obowiązków i pracowitą. Ponadto, jak wynika z załączonych opinii, jest osobą o wysokiej kulturze osobistej, koleżeńską, taktowną, odnoszącą się z szacunkiem do współpracowników i przełożonych. Uwzględniając powyższe, sędzia wizytator wyraziła pogląd, że Pani Iwona Joanna Różycka-Florek jest przygotowana do objęcia urzędu sędziego. W swojej dotychczasowej pracy wykazała się samodzielnością, decyzyjnością, wysoką wiedzą prawniczą i umiejętnością wykorzystania jej w praktyce. Wieloletnie doświadczenie zawodowe kandydatki na stanowisku referendarza sądowego (od maja 2006 r.), nieposzlakowana opinia i wysoki poziom orzecznictwa pozwala na dobrą ocenę kwalifikacji Pani Iwony Joanny Różyckiej-Florek i sformułowanie pozytywnej prognozy odpowiedniego wykonywania przez nią obowiązków sędziego sądu rejonowego.

11. Pani Beata Zawadzka-Kowalczyk urodziła się 21 stycznia 1978 r. w Tczewie. W 2006 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z oceną dostateczną plus, uzyskując tytuł magistra. Od 3 kwietnia 2000 r. do 21 listopada 2000 r. i od 9 maja 2001 r. do 16 czerwca 2002 r. pracowała w Invest Akara Spółka z o.o., kolejno na stanowisku sekretarki i asystenta zarządu. W 2002 r. została wpisana na listę agentów celnych prowadzoną przez Ministra Sprawiedliwości. W latach 2002-2007 prowadziła działalność gospodarczą - Agencja Celna Beta. Po odbyciu aplikacji adwokackiej, w 2011 r. złożyła egzamin adwokacki z wynikiem pozytywnym. W latach 2011-2015 była prezesem zarządu w Agencji Celnej i Spedycyjnej Beta Spółka z o.o. Od października 2011 r. prowadzi indywidualną kancelarię adwokacką z siedzibą w Tczewie. Kandydatka podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji Pani Beaty Zawadzkiej-Kowalczyk sporządzili wizytator do spraw rodzinnych i nieletnich Pani Ewa Ważny - sędzia Sądu Okręgowego w Gdańsku oraz wizytator do spraw karnych Pan Janusz Zimny - sędzia Sądu Okręgowego w Gdańsku, którzy uznali, że opiniowana posiada duży zasób wiedzy w zakresie prawa cywilnego materialnego i procesowego, prawa rodzinnego oraz prawa karnego materialnego i procesowego. Obowiązki zawodowe wykonuje w sposób rzetelny i staranny. Kandydatka jest osobą spokojną, taktowną i obowiązkową. Jej zachowanie na sali rozpraw nie budzi żadnych zastrzeżeń. Właściwie reprezentuje interesy stron składając wnioski dowodowe i środki odwoławcze. W uzasadnionych przypadkach prowadzi negocjacje między stronami w zakresie zawarcia ugody. Wskazane w opinii okoliczności pozwalają na stwierdzenie, że Pani Beata Zawadzka-Kowalczyk spełnia warunki do ubiegania się o powierzenie jej stanowiska sędziego sądu rejonowego.

12. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę dorobek naukowo-dydaktyczny Pana Jerzego Akińczy, który odbył studia doktoranckie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i jest zatrudniony w Katedrze Postępowania Cywilnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko -Mazurskiego w Olsztynie (od 2005 r., kolejno asystent, adiunkt). Ponadto uzyskał - w 2014 r. - stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa cywilnego, a także posiada duży dorobek naukowy z dziedziny prawa cywilnego i rodzinnego w zakresie licznych publikacji, w tym monografii i skryptów. Pracę naukowo-dydaktyczną Pan Jerzy Akińcza efektywnie łączy z aktywnością zawodową: od 2009 r. współpracuje z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Ornecie; w latach 2011-2012 oraz 2014-2015 współpracował z Kancelarią Radcy Prawnego Diany Gładyś z siedzibą w Olsztynie; od 1 czerwca 2015 r. współpracuje z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji "PWIK" Spółka z o.o. z siedzibą w Ornecie; od 12 września 2015 r. do 29 lutego 2016 r. współpracował z Kancelarią Radców Prawnych Piszczek, Karpiński i Wspólnicy Spółka cywilna; od 1 czerwca 2016 r. prowadzi kancelarię radcy prawnego. Kwalifikacje kandydata zostały pozytywnie ocenione przez sędziego wizytatora w sporządzonej na potrzeby niniejszego postępowania nominacyjnego ocenie kwalifikacji.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa atutem kandydata przedstawianego z wnioskiem o powołanie jest różnorodne doświadczenie zawodowe w zakresie stosowania prawa, które z sukcesami łączy on z pracą zawodową oraz pracą naukowo-dydaktyczną - posiada stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa cywilnego.

Wśród pozostałych kandydatów biorących udział w niniejszym postępowaniu konkursowym jedynie Pan Sławomir Koroluk i Pan Marek Robert Horodniczy odbyli studia doktoranckie, posiadają stopień naukowy doktora nauk prawnych, a Pan Sławomir Koroluk łączy ponadto pracę zawodową z pracą naukowo-dydaktyczną, jednakże ich kandydatury zostały ocenione niżej od kandydatury Pana Jerzego Akińczy.

Krajowa Rada Sądownictwa mając zatem na uwadze dotychczasowe doświadczenie zawodowe kandydatów oraz uzyskane przez nich oceny kwalifikacji, wszechstronnie analizując całą dokumentację dotyczącą uczestników niniejszego postępowania, w tym załączone do kart zgłoszenia, między innymi, opinie służbowe i informacje dotyczące podnoszenia kwalifikacji zawodowych, a także inne dokumenty uznała, że kandydaci, którzy nie zostali przedstawieni Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie nie wypełniają w stopniu wyższym niż Pan Jerzy Akińcza ocenianych łącznie, kryteriów wyboru wymienionych w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS.

13. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu zawodowego.

Pan Jerzy Akińcza uzyskał ocenę dobrą na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych. W 2014 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa cywilnego.

Pan Paweł Wincenty Butrymowicz uzyskał ocenę dobrą plus na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i z wynikiem pozytywnym złożył egzamin radcowski.

Pani Natalia Alicja Cyrny-Gintowt uzyskała ocenę bardzo dobrą na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i z wynikiem celującym złożyła egzamin sędziowski.

Pan Szymon Michał Hinz uzyskał ocenę bardzo dobrą na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i z wynikiem bardzo dobrym złożył egzamin sędziowski.

Pan Marek Robert Horodniczy uzyskał ocenę bardzo dobrą na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i z wynikiem dostatecznym złożył egzamin sędziowski. W 2019 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych.

Pan Sławomir Koroluk uzyskał ocenę bardzo dobrą na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i z wynikiem dobrym złożył egzamin sędziowski. W 2000 r. uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych.

Pani Joanna Organiak uzyskała ocenę dobrą na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i z wynikiem dostatecznym plus złożyła egzamin sędziowski.

Pani Elżbieta Maria Pajdowska-Luty uzyskała ocenę dobrą na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i z wynikiem dobrym plus złożyła egzamin sędziowski.

Pani Iwona Joanna Różycka-Florek uzyskała ocenę dobrą na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i z wynikiem dostatecznym złożyła egzamin sędziowski.

Pani Beata Zawadzka-Kowalczyk uzyskała ocenę dostateczną plus na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i z wynikiem pozytywnym złożyła egzamin adwokacki.

14. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Na posiedzeniu 28 maja 2020 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku zaopiniowało kandydatów w następujący sposób:

- Pan Jerzy Akińcza - 3 głosy "za" i 13 głosów "przeciw";

- Pan Paweł Wincenty Butrymowicz - 0 głosów "za" i 16 głosów "przeciw";

- Pani Natalia Alicja Cyrny-Gintowt - 7 głosów "za" i 9 głosów "przeciw";

- Pan Szymon Michał Hinz - 14 głosów "za" i 2 głosy "przeciw";

- Pan Marek Robert Horodniczy - 3 głosy "za" i 12 głosów "przeciw" (1 głos nie został oddany);

- Pan Sławomir Koroluk - 8 głosów "za" i 7 głosów "przeciw" (1 głos nie został oddany);

- Pani Joanna Organiak - 12 głosów "za" i 4 głosy "przeciw";

- Pani Elżbieta Maria Pajdowska-Luty - 8 głosów "za" i 8 głosów "przeciw";

- Pani Iwona Joanna Różycka-Florek - 6 głosów "za" i 10 głosów "przeciw";

- Pani Beata Zawadzka-Kowalczyk - 1 głos "za" i 15 głosów "przeciw".

Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wyniki głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku nie korespondują z doświadczeniem zawodowym i kwalifikacjami posiadanymi przez kandydatów uczestniczących w niniejszej procedurze konkursowej. Jaskrawym przykładam na to jest fakt, że kandydat, który otrzymał największą liczbę głosów (Pan Szymon Michał Hinz) posiada dokładnie taki sam staż orzeczniczy na stanowisku referendarza sądowego (niespełna sześcioletni), jak Pani Natalia Alicja Cyrny-Gintowt. Pan Szymon Michał Hinz uzyskał niższy od Pani Natalii Alicji Cyrny-Gintowt wynik (punktowy) zarówno na dyplomie ukończenia aplikacji ogólnej, jak i na dyplomie ukończenia aplikacji sędziowskiej. Na korzyść Pana Szymona Michała Hinza przemawia pełnienie przez niego funkcji Przewodniczącego IX Zamiejscowego Wydziału Ksiąg Wieczystych w Nowym Dworze Gdańskim od września 2018 r., natomiast obie kandydatury uzyskały wysokie oceny kwalifikacji, jednakże kandydatura Pani Natalii Alicji Cyrny-Gintowt nie uzyskała poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku, co więcej otrzymała o połowę (siedem) głosów mniej "za", od kandydatury Pana Szymona Michała Hinza. Z uwagi na powyższe, Krajowa Rada Sądownictwa uznała wyniki głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Gdańsku za niereprezentatywne i nieadekwatne do zgromadzonej w niniejszym postępowaniu nominacyjnym dokumentacji i wobec powyższego nie stanowiące obiektywnego kryterium różnicującego kandydatów w niniejszym postępowaniu konkursowym.

15. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Jerzego Akińczy do pełnienia urzędu na jedno stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Tczewie zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności ocenione łącznie różnorodne doświadczenie zawodowe w zakresie stosowania prawa, łączenie pracy zawodowej z pracą naukowo-dydaktyczną, uzyskanie stopnia naukowego doktora nauk prawnych oraz pozytywna ocena kwalifikacji.

16. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 19 sierpnia 2020 r. na kandydaturę:

- Pana Jerzego Akińczy oddano 12 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw", oddano 7 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pana Pawła Wincentego Butrymowieża oddano 2 głosy "za", 0 głosów "przeciw" i 18 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Natalii Alicji Cyrny-Gintowt oddano 4 głosy "za", 0 głosów "przeciw" i 16 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Szymona Michała Hinza oddano 5 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 13 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Marka Roberta Horodniczego oddano 4 głosy "za", 0 głosów "przeciw" i 15 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Sławomira Koroluka oddano 4 głosy "za", 0 głosów "przeciw" i 16 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Joanny Organiak oddano 4 głosy "za", 0 głosów "przeciw" i 16 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Elżbiety Marii Pajdowskiej-Luty oddano 3 głosy "za", 0 głosów "przeciw" i 16 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Iwony Joanny Różyckiej-Florek oddano 3 głosy "za", 0 głosów "przeciw" i 16 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Beaty Zawadzkiej-Kowalczyk oddano 2 głosy "za", 0 głosów "przeciw" i 18 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art.44 ust.1 - 3 ustawy z dnia 12 maja 201 Ir. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2019 r., poz. 84, ze zm.).