Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na jedno stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Chojnicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2019 r., poz. 479.

Akty korporacyjne

Sędz.2020.7.21

Akt nieoceniany
Wersja od: 21 lipca 2020 r.

UCHWAŁA NR 568/2020
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 21 lipca 2020 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na jedno stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Chojnicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2019 r., poz. 479

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Joanny Olgi Belzerowskiej do pełnienia urzędu na jedno stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Chojnicach;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Justyny Bizio do pełnienia urzędu na jedno stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Chojnicach.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Chojnicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2019 r. pod poz. 479, zgłosili się:

- Pani Joanna Olga Belzerowska - starszy referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Chojnicach;

- Pan Justyna Bizio - radca prawny.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu 16 lipca 2020 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, uznał je za wystarczające, przeprowadził naradę i postanowił bezwzględną większością głosów (2 głosy "za", 0 głosów "przeciw", 1 głos "wstrzymujący się") rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Joanny Olgi Belzerowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Chojnicach. Kandydatura Pani Joanny Bizio uzyskała: 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw", 3 głosy "wstrzymujące się". W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył przedstawiciel Krajowej Rady Radców Prawnych, prawidłowo powiadomiony o terminie.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendacją Pani Joanny Olgi Belzerowskiej przemawiają w szczególności (ocenione łącznie) odpowiednia wiedza prawnicza i stosowny staż zawodowy oraz, że jej praca i kwalifikacje zostały pozytywnie ocenione przez sędziego wizytatora. W ocenie zespołu rekomendowana kandydatka daje gwarancję prawidłowego wykonywania obowiązków orzeczniczych na poziomie sądu rejonowego.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydatki biorące udział w konkursie spełniają wymagania ustawowe określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 365; dalej: p.u.s.p.) i art. 18 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2017 r. poz. 1139). Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 i 3 ustawy o KRS i uwzględniła uzyskane przez kandydatki oceny kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz uchwałę nr 4 Kolegium Sądu Okręgowego w Słupsku z 30 września 2019 r.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu członków postanowiła, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na jedno stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Chojnicach przedstawiona zostanie kandydatura Pani Joanny Olgi Belzerowskiej.

2. Pani Joanna Olga Belzerowska urodziła się 10 maja 1975 r. w Chojnicach. W 1999 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej pozaetatowej w okręgu Sądu Okręgowego w Słupsku, w 2002 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem ogólnym dostatecznym. Z dniem 11 kwietnia 2003 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Chojnicach. Z dniem 14 czerwca 2013 r. została mianowana starszym referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Chojnicach. Początkowo orzekała w V Wydziale Ksiąg Wieczystych, a obecnie pełni obowiązki orzecznicze równocześnie w V Wydziale Ksiąg Wieczystych oraz w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. Kandydatka podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach i konferencjach.

Ocenę kwalifikacji Pani Joanny Olgi Belzerowskiej sporządziła Pani Jolanta Deniziuk - sędzia wizytator do spraw wieczystoksięgowych Sądu Okręgowego w Słupsku, która stwierdziła, że wnioski końcowe oceny dotyczą sprawności postępowania za ostatnie trzy lata oraz stabilności orzeczniczej kandydatki w I Wydziale Cywilnym oraz w V Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Chojnicach we wskazanym okresie. Wnioski dotyczące zaś podejmowanych przez opiniowaną czynności w przedstawionych do oceny sprawach są tożsame z wnioskami zawartymi w ocenie kwalifikacji sporządzonej 10 sierpnia 2015 r. Odnosząc się do sprawności postępowania w wydziale ksiąg wieczystych za ostatnie trzy lata, opiniująca wskazała, że wskaźnik zaległości w decernacie kandydatki przekraczał półtora miesięczną, a nawet w 2017 r. przekroczył trzymiesięczną zaległość, co należy uznać za wysoki wskaźnik. Przeciwko opiniowanej nie toczyło się żadne postępowanie dyscyplinarne. Nie została też złożona żadna skarga w trybie ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki. Rozstrzyganie spraw wieczystoksięgowych wyłącznie na posiedzeniu niejawnym nie pozwala ocenić zachowania opiniowanej na sali sądowej.

Sędzia wizytator podniosła, że opinię z przebiegu pracy Pani Joanny Olgi Belzerowskiej sporządziła Prezes Sądu Rejonowego w Chojnicach, w tym również w zakresie uwag co do sprawności czynności podejmowanych przez kandydatkę w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. Zdaniem sędzi wizytator nie budzi większych zastrzeżeń stabilność orzecznicza Pani Joanny Olgi Belzerowskiej, jednak zarówno w sprawach cywilnych, jak i wieczystoksięgowych doszło do zmiany orzeczenia w wyniku odmiennej oceny prawnej. Pracę opiniowanej na stanowisku referendarza sądowego w I Wydziale Cywilnym oraz w V Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Chojnicach należy - zdaniem sędzi wizytator - ocenić z jednej strony pozytywnie mając na uwadze wiedzę i poziom merytoryczny kandydatki, natomiast dostatecznie ocenić należy sprawność postępowania.

Odnośnie do kandydatki nieprzedstawianej z wnioskiem o powołanie, Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła między innymi, co następuje:

3. Pani Justyna Bizio urodziła się 11 października 1976 r. w Chojnicach. Od 2 listopada 1998 r. do 31 sierpnia 2000 r. współpracowała - w ramach umowy cywilnoprawnej - z Kancelarią Prawniczą Krzysztof Małecki radca prawny z siedzibą w Chojnicach w charakterze asystentki radcy prawnego. W 2000 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Suwałkach, w 2006 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Białymstoku z 20 grudnia 2006 r. została wpisana na listę radców prawnych tej Izby. Od 15 stycznia 2007 r. do 7 marca 2007 r. była zatrudniona w Kancelarii Prawniczej Krzysztof Małecki radca prawny z siedzibą w Chojnicach jako prawnik w Kancelarii. Od 12 marca 2007 r. wykonuje zawód radcy prawnego w indywidualnej kancelarii z siedzibą w Chojnicach. Wobec zmiany miejsca zamieszkania Rada Okręgowej Izby Radców Prawnych w Bydgoszczy uchwałą z 21 maja 2007 r. przeniosła wpis kandydatki zgodnie z właściwością miejscową Izby. Ponadto, na podstawie umów cywilnoprawnych, współpracowała od 13 lutego 2012 r. do 31 marca 2012 r. z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Chojnicach wykonując czynności zgodnie z projektem Klub Integracji Społecznej "Mogę wiele", a od 30 września 2013 r. do 20 grudnia 2013 r. z Miejsko -Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Miastku przeprowadzając kursy zawodowe oraz konsultacje prawne w ramach projektu "Aktywność szansą lepszego jutra". Od 1 stycznia 2016 r. - także w ramach umowy cywilnoprawnej - współpracuje jako radca prawny z powiatem chojnickim udzielając porad prawnych w ramach ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej. Kandydatka podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pani Justyny Bizio sporządzili łącznie Pani Mariola Watemborska - sędzia wizytator do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Słupsku i Pan Robert Rzeczkowski - sędzia wizytator do spraw karnych Sądu Okręgowego w Słupsku.

Sędzia wizytator do spraw cywilnych stwierdziła, że obowiązki radcy prawnego w badanych sprawach wykonywane były przez opiniowaną rzetelnie i profesjonalnie. Składane do akt sprawy pisma procesowe były bardzo dobrze przygotowane, zawsze zawierały jasne stanowisko strony w sprawie. We właściwy sposób i we właściwym czasie kandydatka składała też wnioski dowodowe, wskazując na jakie okoliczności mają być przeprowadzone dowody. Z analizy protokołów rozpraw wynika ponadto, że opiniowana aktywnie uczestniczyła w postępowaniu dowodowym, zadając przesłuchiwanym świadkom i stronom liczne pytania, co świadczy o właściwym przygotowaniu do prowadzenia sprawy. W sytuacji, gdy opiniowana jako pełnomocnik nie mogła uczestniczyć osobiście w rozprawie, udzielała pełnomocnictwa substytucyjnego innemu fachowemu pełnomocnikowi - nie pozostawiając strony samej w procesie - co świadczy o właściwym i odpowiedzialnym wypełnianiu obowiązków radcy prawnego.

Sędzia wizytator do spraw karnych stwierdził, że pełniąc rolę obrońcy i pełnomocnika stron kandydatka dochowywała należytej staranności celem ochrony ich interesów. Na każdej rozprawie i posiedzeniu byli oni w sposób prawidłowy reprezentowani, a opiniowana przejawiała wymaganą w takich przypadkach aktywność. Na uwagę zasługuje postawa w jednej ze spraw, prowadząca do zakończenia istniejącego sporu na skutek pojednania. Sporządzane przez kandydatkę pisma procesowe co do zasady nie budzą zastrzeżeń. W jednej sprawie Pani Justyna Bizio sporządziła jednak akt oskarżenia, który nie wskazywał dostatecznie wyraźnie w jaki sposób miało dojść do znieważenia oskarżyciela, niemniej zostało to uzupełnione na rozprawie. Poza tym w apelacji i odpowiedzi na zarzuty obrońcy mowa jest o wymierzonej karze, której nie orzeczono, ponieważ sąd warunkowo umorzył postępowanie. W innej sprawie kandydatka składając wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku nie wskazała jakiej części tego orzeczenia miało ono dotyczyć, do czego obligowała ją treść art. 422 § 3 Kodeksu postępowania karnego.

We wnioskach końcowych opiniujący wskazali, że przeprowadzona lustracja akt spraw cywilnych i rodzinnych, w których kandydatka uczestniczyła w charakterze pełnomocnika strony, daje podstawy do stwierdzenia, że posiada ona szeroką wiedzę z zakresu prawa cywilnego i prawa rodzinnego zarówno materialnego, jak i procesowego oraz bardzo dobrze stosuje tę wiedzę w praktyce radcy prawnego. Podsumowując natomiast analizę akt spraw karnych opiniujący podnieśli, że Pani Justyna Bizio wykonywała powierzone jej obowiązki obrońcy i pełnomocnika w sposób prawidłowy, wykazując się właściwą znajomością prawa oraz przejawiając wymaganą od niej aktywność. Wskazane uchybienia mogą być natomiast szybko wyeliminowane. Sędziowie wizytatorzy podkreślili, że jak wynika z wykazu przedstawionych akt, opiniowana występowała w sprawach karnych przede wszystkim jako obrońca i pełnomocnik z urzędu, a liczba postępowań tego rodzaju, w których uczestniczyła, stanowi znikomą część jej aktywności zawodowej. Materiał podlegający ocenie nie jest zatem szczególnie obszerny, niemniej nie zawiera uchybień, które nie pozwalałyby pozytywnie ocenić przydatności kandydatki do pełnienia urzędu sędziego. W konkluzji opiniujący wyrazili pogląd, że mając powyższe na uwadze podtrzymują stanowisko zawarte w ocenie kwalifikacji sporządzonej przez Pana Bogumiła Goraja - sędziego wizytatora do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, z którego wynika, że Pani Justyna Bizio spełnia merytoryczne i formalne kryteria przydatności do zawodu sędziego wobec czego należy pozytywnie zaopiniować jej kandydaturę na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

4. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Pani Joanna Olga Belzerowska posiada zdecydowanie dłuższy (o prawie cztery lata) staż zawodowy na stanowisku uprawniającym do ubiegania się o stanowisko sędziego sądu powszechnego niż jej kontrkandydatka. Zdobyła bowiem ponad siedemnastoletnie doświadczenie w pracy na stanowisku referendarza sądowego (od kwietnia 2003 r.) oraz starszego referendarza sądowego (od czerwca 2013 r.), podczas gdy Pani Justyna Bizio wykonuje zawód radcy prawnego od marca 2007 r. Obie kandydatki uzyskały przy tym pozytywne oceny kwalifikacji sporządzone przez sędziów wizytatorów, jak również obie podnoszą kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych. Krajowa Rada Sądownictwa dokonała wszechstronnej oceny zgromadzonej w niniejszej procedurze nominacyjnej dokumentacji i uznała, że dłuższy o prawie cztery lata staż pracy na stanowisku uprawniającym do ubiegania się o urząd sędziego sądu powszechnego, w połączeniu z odpowiednim poziomem wiedzy prawniczej i pozytywną oceną kwalifikacji, przemawia za przedstawieniem Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Joanny Olgi Belzerowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Chojnicach.

5. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatki na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu zawodowego.

Pani Joanna Olga Belzerowska uzyskała ocenę dobrą na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i z wynikiem dostatecznym złożyła egzamin sędziowski.

Pani Justyna Bizio uzyskała ocenę dobrą na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i z wynikiem dobrym złożyła egzamin sędziowski.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa oceny uzyskane przez kandydatki na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu zawodowego w kontekście ich doświadczenia zawodowego nie mogą stanowić kryterium rozstrzygającego w niniejszej procedurze nominacyjnej.

6. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła fakt niewyrażenia opinii o kandydatkach przez Kolegium Sądu Okręgowego w Słupsku.

Kolegium Sądu Okręgowego w Słupsku 30 września 2019 r. podjęło uchwałę nr 4 dotyczącą odroczenia opiniowania kandydatów na wolne stanowisko sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Chojnicach do czasu rozstrzygnięcia w sprawie pytań prejudycjalnych i wydania orzeczenia przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Zgodnie z art. 35 ust. 3 ustawy o KRS brak oceny kandydatek przez Kolegium Sądu Okręgowego w Słupsku nie stanowi przeszkody do przeprowadzenia niniejszego konkursu.

7. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Joanny Olgi Belzerowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Chojnicach zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności oceniane łącznie: odpowiednia wiedza prawnicza, dotychczasowe kilkunastoletnie doświadczenie zawodowe zdobyte w trakcie pracy na stanowisku referendarza sądowego oraz starszego referendarza sądowego, uzyskana ocena kwalifikacyjna oraz podnoszenie kwalifikacji zawodowych przez uczestnictwo w szkoleniach.

8. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 21 lipca 2020 r. na kandydaturę:

- Pani Joanny Olgi Belzerowskiej oddano 12 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw" i 4 głosy "wstrzymujące się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pani Justyny Bizio oddano 5 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw", oddano 11 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art.44 ust.1 - 3 ustawy z dnia 12 maja 201 Ir. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2019 r., poz. 84, ze zm.).