Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na jedno stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2019 r., poz. 179.

Akty korporacyjne

Sędz.2020.7.8

Akt nieoceniany
Wersja od: 8 lipca 2020 r.

UCHWAŁA NR 524/2020
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 8 lipca 2020 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na jedno stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2019 r., poz. 179

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Pawła Stępnia do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach,

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Anny Górnej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2019 r. pod poz. 179, zgłosili się:

- Pani Anna Górna - sędzia Sądu Rejonowego w Rybniku,

- Pan Paweł Stępień - sędzia Sądu Rejonowego w Wodzisławiu Śląskim.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu zespołu 7 lipca 2020 r., zespół przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, omówił wszystkie kandydatury, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować na jedno wolne stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Gliwicach kandydatury w następującej kolejności: Pani Anny Górnej i Pana Pawła Stępnia.

Przedstawiając powyższe, zespół uwzględnił dyspozycję art. 35 ust. 1 i 2 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci, biorący udział w konkursie, spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 365, ze zm.; dalej: p.u.s.p.).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła oceny kwalifikacji kandydatów, ich doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu w części, postanowiła, że przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Pawła Stępnia dopełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.

2. Pan Paweł Stępień urodził się 29 marca 1978 roku w Staszowie. W 2002 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z wynikiem dobrym, uzyskując tytuł magistra. W latach 2003-2006 odbył aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Kielcach, przy czym od 1 października 2003 r. do 14 listopada 2004 r. jako aplikant sądowy pozaetatowy, a następnie od 15 listopada 2004 r. do 30 września 2006 r. jako aplikant etatowy, przydzielony do Sądu Rejonowego w Staszowie. We wrześniu 2006 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym plus. Od 1 lutego 2007 r. do 22 października 2007 r. był zatrudniony w Sądzie Okręgowym w Kielcach na stanowisku asystenta sędziego. Z dniem 23 października 2007 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Wodzisławiu Śląskim z powierzeniem pełnienia czynności sędziowskich na okres czterech lat. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 czerwca 2009 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Wodzisławiu Śląskim, w którym do dnia dzisiejszego nieprzerwanie orzeka. Początkowo wykonywał obowiązki w Wydziale Grodzkim, a obecnie orzeka w VI Wydziale Karnym. Z dniem 16 listopada 2017 r. został powołany do pełnienia funkcji Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Wodzisławiu Śląskim, na okres czterech lat. Od 21 listopada 2017 r. do 15 listopada 2021 r. Prezes Sądu Okręgowego w Gliwicach powierzył Panu Pawłowi Stępniowi funkcję Przewodniczącego II Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Wodzisławiu Śląskim. Z dniem 23 maja 2018 r. powołany został do pełnienia funkcji Prezesa Sądu Rejonowego w Wodzisławiu Śląskim, na okres czterech lat. Funkcję tę pełni do dnia dzisiejszego. Od 23 maja 2018 r. do 22 maja 2022 r. Prezes Sądu Okręgowego w Gliwicach powierzył kandydatowi funkcję Przewodniczącego II Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Wodzisławiu Śląskim. Kandydat uczestniczył w szkoleniach organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury. W roku 2014 ukończył z wynikiem bardzo dobrym studia podyplomowe na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z zakresu prawa karnego skarbowego i gospodarczego. W sierpniu 2018 r. ukończył organizowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości szkolenie dla prezesów oraz wiceprezesów sądów w zakresie kompetencji medialnych dla pracowników wymiaru sprawiedliwości.

Ocenę kwalifikacji Pana Pawła Stępienia sporządził Pan Marcin Mierz - sędzia wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego w Gliwicach, który podkreślił, że opiniowany spełnia warunki i wykazuje predyspozycje do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego. Kandydat cechuje się bardzo dobrym przygotowaniem zawodowym i wysokim stopniem staranności oraz terminowości i jakości podejmowanych czynności. Ustawicznie podnosi kwalifikacje zawodowe. W pracy orzeczniczej Pan Paweł Stępień jest osobą sumienną, obowiązkową i dobrze zorganizowaną, o czym świadczą wyniki w zakresie sprawności i efektywności podejmowanych czynności przedstawione w sprawozdaniu, w szczególności stale zmniejszająca się zaległość w referacie kandydata przy zachowaniu wysokiej stabilności orzecznictwa. Sprawność postępowania w rozpoznawanych sprawach ocenić należy jako ponadprzeciętną. Wyrazem tego jest niewielka ilość spraw w referacie kandydata, brak spraw zaliczanych do kategorii "starych" oraz wysoka efektywność procedowania.

Do zgłoszenia kandydat załączył opinię z 16 stycznia 2015 r. sporządzoną przez Panią Anitę Ossak - wizytatora ds. karnych. W konkluzji opinii stwierdzono, że Pan Paweł

Stępień jest niezwykle rzetelny, wykazuje właściwe podejście do obowiązków służbowych, posiada dużą wiedzę z zakresu prawa karnego materialnego i procesowego, jest należycie przygotowany do wykonywania obowiązków sędziego sądu okręgowego i spełnia wymogi, by ubiegać się o powołanie na to stanowisko.

Pani Anna Górna posiada kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego, jednak - w świetle wszystkich kryteriów wyboru - nie okazała się kandydatką lepszą od Pana Pawła Stępnia.

Pani Anna Górny urodziła się 12 lipca 1975 r. w Katowicach. W 1999 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra. Od 9 października 2000 r. do 31 marca 2003 r. odbyła aplikację sądową pozaetatową i złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. Była zatrudniona w: Polkomtel S.A. Region Katowice - Biuro Prawne w charakterze asystenta radcy prawnego od 1 października 1998 r. do lutego 2000 r.; "Partner" Marcin Musiał w Katowicach w charakterze asystentki od 1 marca 2000 r. do 31 stycznia 2002 r.; Kancelarii Radcy Prawnego Tomasza Cackowskiego w charakterze asystenta radcy prawnego od 1 lutego 2002 r. do 30 września 2002 r.; Kancelarii Radcy Prawnego Marka Owczarskiego w charakterze asystenta radcy prawnego od 1 października 2002 r. do 14 lipca 2003 r. Z dniem 1 sierpnia 2003 r. została mianowana asesorem sądowym w okręgu Sądu Okręgowego w Gliwicach i powierzono jej pełnienie czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Rybniku. Od momentu powierzenia czynności asesora orzekała w IX Wydziale Grodzkim w sprawach karnych i wykroczeniowych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 marca 2007 r. powołana została do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Rybniku. Orzekała w IX Wydziale Karnym, a następnie w III Wydziale Karnym. Z dniem 1 października 2011 r. powierzono jej pełnienie obowiązków Kierownika Sekcji Wykonawczej przy Wydziale III Karnym Sądu Rejonowego w Rybniku. W 2014 r. kandydatka rozpoczęła orzekanie w ramach pojedynczych delegacji udzielanych jej przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Katowicach w Sądzie Okręgowym w Gliwicach w V Wydziale Karnym Ośrodka Zamiejscowego w Rybniku. Stałą delegację Ministra Sprawiedliwości do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach uzyskała od 1 kwietnia 2014 r. Z dniem 1 lipca 2018 r. powierzono jej obowiązki sędziego sądu dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Katowicach na okres 6 lat. Kandydatka brała udział w bardzo licznych szkoleniach i konferencjach naukowych.

Ocenę kwalifikacji Pani Anny Górnej sporządziła Pani Ewa Trzeja-Wagner - sędzia wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego w Gliwicach, która podkreśliła, że kandydatka jest doświadczonym sędzią. Dotychczasowa jej praca zasługuje na bardzo dobrą ocenę. Pani Anna Górny swoje obowiązki wykonuje z dużym zaangażowaniem i starannością. Jest osobą bardzo sumienną, dobrze organizuje sobie czas, terminowo wykonuje nałożone na nią obowiązki. Prezentuje bardzo dobry poziom w zakresie teoretycznej i praktycznej znajomości prawa karnego materialnego i procesowego. Wykazuje też należytą dbałość o sprawność postępowania. Do rozpoznawania przy dzielonych jej spraw przygotowuje się dokładnie, a motywy wydanych rozstrzygnięć są staranne. Opiniowana osiągnęła pożądany stopień rozwoju zawodowego i doświadczenia życiowego. Jest dobrze przygotowana do orzekania jako sędzia, ma wnikliwe i dojrzałe spojrzenie na każdą z rozpoznawanych spraw. Prezentuje wysoką kulturę osobistą, jest osobą zrównoważoną. Kandydatka cieszy się bardzo dobrą opinią i jest charakteryzowana jako osoba wysoce zaangażowana w swoje obowiązki, które wykonuje w sposób staranny. Ponadto jest osobą o wysokim poziomie kultury urzędowania i nienagannej kulturze osobistej.

Do zgłoszenia kandydatka załączyła opinię Przewodniczącego V Wydziału Karnego Sądu Okręgowego w Gliwicach - Ośrodka Zamiejscowego w Rybniku, w której pozytywnie oceniono pracę orzeczniczą kandydatki, wskazując na jej duże zaangażowanie.

3. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach. Na posiedzeniu Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach na kandydaturę: - Pana Pawła Stępnia oddano 1 głos "za", przy 1 głosie "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się",

- Pani Anny Górnej oddano 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się".

4. Pan Paweł Stepień posiada ponad 13-letnie doświadczenie zawodowe na stanowiskach asystenta sędziego, asesora sądowego oraz w pełnieniu urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Pełnienie obowiązków orzeczniczych łączy ze sprawowaniem funkcji przewodniczącego wydziału, wiceprezesa oraz prezesa sądu. W ocenie kwalifikacji sporządzonej na potrzeby niniejszego postępowania nominacyjnego wskazano, że kandydat ponadprzeciętnie opanował metodykę pracy sędziego, praca orzecznicza kandydata odznacza się wysoką wydajnością, trafnością i zaangażowaniem.

Pani Anna Górny posiada 22-letnie doświadczenie zawodowe w pracy na stanowiskach asystenta radcy prawnego, asesora sądowego oraz w pełnieniu urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Od 6 lat jest delegowana do pełnienia obowiązków orzeczniczych w Sądzie Okręgowym w Gliwicach. Kandydatka sprawuje funkcję sędziego w sądzie dyscyplinarnym przy Sądzie Apelacyjnym w Katowicach. W ocenie wizytacyjnej sporządzonej na potrzeby niniejszego postępowania nominacyjnego wskazano, że kandydatka prezentuje bardzo dobry poziom w zakresie teoretycznej i praktycznej znajomości prawa karnego materialnego i procesowego, wykazuje też należytą dbałość o sprawność postępowania.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Pawła Stępnia na jedno stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności oceniane łącznie: bogate i wieloletnie doświadczenie zawodowe, rozległa wiedza prawnicza, ponadprzeciętne wyniki pracy orzeczniczej, łączenie obowiązków orzeczniczych z wykonywaniem funkcji administracyjnych w sądzie, a także ocena kwalifikacyjna, w której w sposób wyróżniający oceniono pracę orzeczniczą kandydata.

Pani Anna Górny, pomimo posiadania dłuższego stażu zawodowego, w tym orzeczniczego, od wybranego przez Radę kandydata, nie osiągnęła lepszych wyników pracy od Pana Pawła Stępnia, którego praca orzecznicza została ponadprzeciętnie oceniona przez sędziego wizytatora, przez co także poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach nie mogło przeważyć na korzyść kandydatki. W związku ze wskazanymi okolicznościami kandydatura Pani Anny Górnej nie mogła zostać uznana przez Radę za wyróżniającą się w takim stopniu, aby możliwym było wystąpienie z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego.

Jak wynika z powyższego Pani Anna Górny nie posiada - w świetle zgromadzonych w sprawie materiałów - wyższych kwalifikacji zawodowych niż Pan Paweł Stępień i dlatego Rada nie wystąpiła z wnioskiem o jej powołanie do pełnienia urzędu na jedno stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.

6. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 8 lipca 2020 r. na kandydaturę:

- Pani Anny Górnej oddano 2 głosy "za", przy 1 głosie "przeciw" i 15 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Pawła Stępnia oddano 15 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.).