Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na jedno stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2019 r., poz. 714.

Akty korporacyjne

Sędz.2020.1.30

Akt nieoceniany
Wersja od: 30 stycznia 2020 r.

UCHWAŁA Nr 182/2020
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 30 stycznia 2020 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na jedno stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2019 r., poz. 714

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Doroty Majerskiej-Janowskiej do pełnienia urzędu na jedno stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2019 r. pod poz. 714, zgłosili się:

- Pani Dorota Majerska-Janowska - sędzia Sądu Okręgowego w Gdańsku;

- Pan Jerzy Akińcza - radca prawny.

Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła postępowanie wobec Pana Jerzego Akińczy (uchwała nr 790/2019 z 29 sierpnia 2019 r.), z uwagi na cofnięcie zgłoszenia.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa 27 stycznia 2020 r. Przewodniczący zespołu poinformował, że w niniejszej procedurze nominacyjnej Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku podjęło uchwałę nr 153/2019 z 2 grudnia 2019 r. wstrzymując się z opiniowaniem kandydatów na wolne stanowiska sędziowskie, zaś Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej podjęło uchwałę nr 1 z 7 grudnia 2019 r. w sprawie wstrzymania się z opiniowaniem kandydatów do objęcia urzędu sędziego. Zespół członków działając na podstawie art. 35 ust. 3 ustawy o KRS stwierdził, że brak oceny kandydatki przez Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku oraz przez Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej nie stanowi przeszkody do opracowania listy rekomendowanych kandydatów.

Zespół członków zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, uznał je za nie wystarczające i postanowił zwrócić się do Prezesa Sądu Apelacyjnego w Gdańsku o nadesłanie Krajowej Radzie Sądownictwa aktualnych danych statystycznych dotyczących stabilności orzecznictwa Pani Doroty Majerskiej-Janowskiej w trakcie delegacji do Sądu Apelacyjnego w Gdańsku oraz odroczyć posiedzenie na dzień 30 stycznia 2020 r.

Na posiedzeniu zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa 30 stycznia 2020 r. zespół zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, w tym z informacją statystyczną dotyczącą pracy kandydatki nadesłaną przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, uznał je za wystarczające, przeprowadził naradę i postanowił bezwzględną większością głosów (2 głosy "za", 0 głosów "przeciw", 1 głos "wstrzymujący się") rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Doroty Majerskiej-Janowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendacją Pani Doroty Majerskiej-Janowskiej przemawiają w szczególności (ocenione łącznie) dotychczasowe doświadczenie orzecznicze oraz uzyskana ocena kwalifikacyjna.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydatka biorąca udział w konkursie spełnia wymagania ustawowe określone w art. 64 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52, ze zm.; dalej: p.u.s.p.). Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 i 3 ustawy o KRS i uwzględniła uzyskaną przez kandydatkę ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego, a także miała na uwadze treść uchwały Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku nr 153/2019 z 2 grudnia 2019 r. i uchwały Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej nr 1 z 7 grudnia 2019 r. w sprawie wstrzymania się z opiniowaniem kandydatów do objęcia urzędu sędziego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu członków postanowiła, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku zostanie przedstawiona kandydatura Pani Doroty Majerskiej- Janowskiej.

2. Pani Dorota Majerska-Janowska urodziła się 12 sierpnia 1977 r. w Gdańsku. W 2001 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 lipca 2001 r. do 30 kwietnia 2002 r. była zatrudniona (w wymiarze 14 etatu) w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Gdańsku z siedzibą w Gdyni na stanowisku prawnika. Po odbyciu aplikacji sądowej - początkowo pozaetatowej, a od 1 maja 2005 r. etatowej - w okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku, w 2004 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem bardzo dobrym. Z dniem 15 listopada 2004 r. została mianowana asesorem sądowym i powierzono jej pełnienie czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Gdańsku. Wobec zniesienia tego Sądu oraz utworzenia Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku i Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku, z dniem 1 lipca 2005 r. powierzono jej pełnienie czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ w Gdańsku. W 2006 r. ukończyła podyplomowe studium prawa europejskiego dla sędziów sądów powszechnych i prokuratorów. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 23 października 2008 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku. Orzekała w IV Wydziale Gospodarczym i w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. W 2008 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego, a w 2009 r. studia podyplomowe w zakresie prawa cywilnego dla sędziów sądów powszechnych. Od 1 grudnia 2012 r. do 9 grudnia 2014 r. była delegowana przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia czynności sędziego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, w którym wykonywała obowiązki kolejno w IX Wydziale Gospodarczym i w XV Wydziale Cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 3 grudnia 2014 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Gdańsku. Orzekała początkowo w XV Wydziale Cywilnym, a od 1 czerwca 2017 r. w III Wydziale Cywilnym Odwoławczym tego Sądu. W 2018 r. była kilkakrotnie delegowana do orzekania na pojedynczych sesjach w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku, a od 1 września 2018 r. jest delegowana przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia czynności sędziego w I Wydziale Cywilnym Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. Kandydatka podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pani Doroty Majerskiej-Janowskiej sporządziła Pani Teresa Sobolewska - sędzia Sądu Apelacyjnego w Gdańsku w stanie spoczynku, wizytator do spraw cywilnych notarialnych i egzekucyjnych. Opiniująca wskazała, że przeprowadzona ocena orzecznictwa Pani Doroty Majerskiej-Janowskiej oraz sprawności, terminowości i efektywności podejmowanych czynności i organizowania pracy przy rozpoznawaniu spraw pozwala na stwierdzenie, że jest ona bardzo dobrym kandydatem do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego. Opiniowana posiada bardzo dużą wiedzę prawniczą, a także umiejętność dokonywania właściwej interpretacji przepisów prawa materialnego i procesowego oraz stosowania ich w praktyce orzeczniczej. Na podkreślenie zasługuje terminowość sporządzanych przez kandydatkę uzasadnień orzeczeń - jest ona wzorowa, wszystkie uzasadnienia (w poddanym ocenie okresie) zarówno w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, jak i w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku zostały sporządzone w ustawowym terminie. Sędzia wizytator dodała, że Wiceprezes Sądu Okręgowego w Gdańsku oraz Przewodniczący III Wydziału Cywilnego tego Sądu podkreślili w sporządzonych opiniach służbowych duże zaangażowanie Pani Doroty Majerskiej- Janowskiej w wykonywaniu obowiązków, sumienność, rzetelność i dokładność. Według tych opinii posiada ona bardzo szeroką wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystuje w pracy i dzieli się nią z innymi sędziami orzekającymi w wydziale. W konkluzji sędzia wizytator stwierdziła, że powyższe pozwala na sformułowanie wniosku o uzasadnionej prognozie odpowiedniego wykonywania przez kandydatkę obowiązków sędziego sądu apelacyjnego.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Pani Dorota Majerska-Janowska posiada doświadczenie orzecznicze zdobyte w trakcie pełnienia urzędu na stanowisku asesora sądowego, sędziego sądu rejonowego, sędziego sądu okręgowego, a także podczas orzekania na delegacji w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku. Kwalifikacje Pani Doroty Majerskiej-Janowskiej zostały wysoko ocenione przez sędziego wizytatora w ocenie sporządzonej na potrzeby tego postępowania nominacyjnego. Kwalifikacje te kandydatka podnosi przez ukończenie studiów podyplomowych i uczestnictwo w szkoleniach zawodowych.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła fakt niewyrażenia opinii o kandydatce przez Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku oraz przez Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku podjęło uchwałę nr 153/2019 z 2 grudnia 2019 r. wstrzymując się z opiniowaniem kandydatów na wolne stanowiska sędziowskie.

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej podjęło uchwałę nr 1 z 7 grudnia 2019 r. w sprawie wstrzymania się z opiniowaniem kandydatów do objęcia urzędu sędziego.

Zgodnie z art. 35 ust. 3 ustawy o KRS brak oceny kandydatki przez Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku i przez Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej nie stanowi przeszkody do przeprowadzenia niniejszego konkursu.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Doroty Majerskiej-Janowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Gdańsku zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności oceniane łącznie dotychczasowe doświadczenie orzecznicze oraz uzyskana ocena kwalifikacyjna.

6. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 30 stycznia 2019 r. na kandydaturę Pani Doroty Majerskiej-Janowskiej oddano 15 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw" i oddano 1 głos "wstrzymujący się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art.44 ust.1 - 3 ustawy z dnia 12 maja 2011r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2019 r., poz. 84 ze zm.).