Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na jedno stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Legnicy, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2019 r., poz. 698.

Akty korporacyjne

Sędz.2020.1.28

Akt nieoceniany
Wersja od: 28 stycznia 2020 r.

UCHWAŁA Nr 177/2020
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 28 stycznia 2020 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na jedno stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Legnicy, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2019 r., poz. 698

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Katarzyny Pozlewicz-Szymańskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Legnicy.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Legnicy, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2019 r. pod poz. 698, zgłosiła się Pani Katarzyna Pozlewicz-Szymańska - sędzia Sądu Rejonowego w Lubinie.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa 28 stycznia 2020 r. zespół członków zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, uznał je za wystarczające, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Katarzyny Pozlewicz-Szymańskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Legnicy.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendacją Pani Katarzyny Pozlewicz-Szymańskiej przemawiają (ocenione łącznie): odpowiedni staż zawodowy, bogate doświadczenie zawodowe, wysoka ocena kwalifikacyjna kandydatki, z której wynika, że posiada dużą wiedzę prawniczą z zakresu szeroko rozumianego prawa cywilnego i procedury cywilnej, a także osiąga wysokie wyniki ilościowe. Zespół uwzględnił również, że Pani Katarzyna Pozlewicz-Szymańska otrzymała także jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydatka biorąca udział w konkursie spełnia wymagania ustawowe określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52, ze zm.).

Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła uzyskaną przez kandydatkę ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz wyniki głosowania Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu oraz inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także miała na uwadze treść uchwały nr 1 Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej podjętej 25 listopada 2019 r. w sprawie odroczenia opiniowania kandydatów na wolne stanowiska sędziowskie w apelacji wrocławskiej.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu członków postanowiła, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Legnicy zostanie przedstawiona kandydatura Pani Katarzyny Pozlewicz- Szymańskiej.

2. Pani Katarzyna Pozlewicz-Szymańska urodziła się w 1975 r. Jeleniej Górze. W 1999 r. ukończyła na Uniwersytecie Wrocławskim wyższe studia prawnicze z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. W latach 1999-2003 pracowała w kancelarii adwokackiej na stanowisku referenta prawnego. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej, w 2002 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą. Z dniem 12 maja 2003 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Głogowie. Orzekała w Wydziale Cywilnym i Wydziale Pracy. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 14 listopada 2006 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Głogowie. Orzekała w Wydziale Cywilnym. Od stycznia 2008 r. do marca 2013 r. była delegowana do pełnienia czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości na stanowisku głównego specjalisty w Departamencie Wykonania Orzeczeń i Probacji oraz Departamencie Sądów Powszechnych - Wydziale Egzekucji Sądowej. Od kwietnia 2013 r. do czerwca 2015 r. ponownie orzekała w Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Głogowie. Z dniem 1 lipca 2015 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Lubinie. Orzeka w Wydziale Cywilnym, w którym od listopada 2016 r. pełnił funkcję Przewodniczącej Wydziału. Z dniem 1 grudnia 2016 r. powierzono jej na okres 4 lat funkcję Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Lubinie. Od października 2017 r. do czerwca 2019 r. kilkukrotnie orzekała w ramach jednodniowych delegacji w Sądzie Okręgowym w Legnicy. Decyzją Ministra Sprawiedliwości od 8 stycznia 2020 r. do 7 lipca 2020 r. jest delegowana do orzekania w Sądzie Okręgowym w Legnicy. Kandydatka z dniem 1 lutego 2020 r. złożyła rezygnację z funkcji Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Lubinie oraz została zwolniona z tym dniem z funkcji Przewodniczącej I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Lubinie. Kandydatka ukończyła studia podyplomowe: w 2006 r. na Uniwersytecie Wrocławskim w zakresie prawa europejskiego dla sędziów z wynikiem bardzo dobrym, w 2009 r. Podyplomowe Studium Prawa Cywilnego dla Sędziów Sądów Powszechnych, w 2011 r. w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej w Warszawie w zakresie psychologii w praktyce wymiaru sprawiedliwości z wynikiem bardzo dobrym.

Kandydatka otrzymała ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Panią Joannę Pasak - wizytatora do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Legnicy. Wynika z niej, że kandydatka posiada dużą wiedzę prawniczą z zakresu szeroko rozumianego prawa cywilnego i procedury cywilnej. Materia spraw, w których kandydatka orzekała jest różnorodna. Wysoki poziom sporządzanych uzasadnień, trafność orzeczeń w sprawach zróżnicowanych tematycznie i o różnym stopniu skomplikowania, niewielki stopień zaskarżalności orzeczeń i tylko łącznie 22 sprawy, w których na przestrzeni ocenianego okresu pracy opiniowanej doszło do korekty przez sądy odwoławcze, to elementy, które przemawiają za uznaniem opiniowanej za właściwą kandydatkę na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Pozytywną ocenę opiniowanej potwierdzają ponadto osiągane wyniki ilościowe, które w niewielu spośród analizowanych kategorii były słabsze od wyników innych sędziów. O pracowitości opiniowanej świadczy także równa i systematyczna na przestrzeni lat praca orzecznicza, co ma istotne znaczenie w kontekście pełnionych przez opiniowaną funkcji Przewodniczącej I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Lubinie i Wiceprezesa tego Sądu. Powyższe cechy Pani sędzi oraz przedstawione wyniki jej pracy w sporządzonej ocenie, pozwoliły na wyprowadzenie wniosku, że kandydatka zasługuje na awans zawodowy.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Pani Katarzyna Pozlewicz-Szymańska posiada niemal siedemnastoletnie doświadczenie orzecznicze. Wykonywanie obowiązków orzeczniczych kandydatka łączyła z pełnieniem funkcji administracyjnych w sądownictwie, w tym przewodniczącej wydziału i wiceprezesa sądu. Kwalifikacje Pani Katarzyny Pozlewicz-Szymańskiej zostały wysoko ocenione przez sędziego wizytatora w sporządzonej na potrzeby tego postępowania nominacyjnego ocenie. Wynika z niej, że kandydatka wykazuje się odpowiednim poziomem wiedzy, wysokimi wynikami w zakresie stabilności orzecznictwa i dobrą terminowością sporządzania uzasadnień. Jest osobą pracowitą i zaangażowaną w wykonywanie swoich obowiązków.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu oraz Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej.

Na posiedzeniu 4 listopada 2019 r. Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Katarzyny Pozlewicz-Szymańskiej.

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej podjęło uchwałę nr 1 z 25 listopada 2019 r. w sprawie odroczenia opiniowania kandydatów na wolne stanowiska sędziowskie w apelacji wrocławskiej do czasu rozstrzygnięcia przez Sąd Najwyższy zagadnienia, czy Krajowa Rada Sądownictwa spełnia warunki niezależności od władzy politycznej w związku z wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 19 listopada 2019 r. w połączonych sprawach C-585/18, C-624/18 i C-625/18.

Zgodnie z art. 35 ust. 3 ustawy o KRS brak oceny kandydatów przez Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej nie stanowi przeszkody do przeprowadzenia niniejszego konkursu.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Katarzyny Pozlewicz-Szymańskiej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Legnicy zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności: bogate i wieloletnie doświadczenie zawodowe, potwierdzone pozytywną oceną kwalifikacyjną, a także jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu.

6. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 28 stycznia 2020 r. na kandydaturę Pani Katarzyny Pozlewicz-Szymańskiej oddano 15 głosów, nie oddano głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art.44 ust.1 - 3 ustawy z dnia 12 maja 2011r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2019 r., poz. 84, ze zm.).