Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na jedno stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2019 r., poz. 178.

Akty korporacyjne

Sędz.2020.1.8

Akt nieoceniany
Wersja od: 8 stycznia 2020 r.

UCHWAŁA Nr 37/2020
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 8 stycznia 2020 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na jedno stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2019 r., poz. 178

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Pawła Hajdysa do pełnienia urzędu na jedno stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2019 r. pod poz. 178, zgłosił się Pan Paweł Hajdys - sędzia Sądu Rejonowego Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa 7 stycznia 2020 r. Przewodniczący zespołu poinformował, że w niniejszej procedurze nominacyjnej Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej podjęło uchwałę nr 1 z 2 grudnia 2019 r. odraczając opiniowanie kandydatów na wolne stanowiska sędziowskie w Apelacji Łódzkiej. Zespół członków stwierdził, że w świetle art. 35 ust. 3 ustawy o KRS, brak oceny kandydata przez Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej nie stanowi przeszkody do opracowania listy rekomendowanych kandydatów.

Zespół członków zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, uznał je za wystarczające, przeprowadził naradę i postanowił bezwzględną większością głosów (3 głosy "za", 0 głosów "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się") rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Pawła Hajdysa do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendacją Pana Pawła Hajdysa przemawiają w szczególności (ocenione łącznie) dotychczasowe doświadczenie orzecznicze, uzyskana ocena kwalifikacyjna oraz jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydat biorący udział w konkursie spełnia wymagania ustawowe określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52, ze zm.; dalej: p.u.s.p.). Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 i 3 ustawy o KRS i uwzględniła uzyskaną przez kandydatkę ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz wyniki głosowania Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi, a także miała na uwadze treść uchwały nr 1 Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej z 2 grudnia 2019 r.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu członków postanowiła, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi zostanie przedstawiona kandydatura Pana Pawła Hajdysa.

2. Pan Paweł Hajdys urodził się 15 stycznia 1980 r. w Zgierzu. Od 4 marca 2004 r. do 30 września 2004 r. pracował, w wymiarze /2 etatu, w Kancelarii Adwokackiej Jarosława Macieja Trocińskiego z siedzibą w Łodzi na stanowisku asystenta. W 2004 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej etatowej w okręgu Sądu Okręgowego w Łodzi, we wrześniu 2008 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem bardzo dobrym. Z dniem 17 listopada 2008 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi. W 2011 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 kwietnia 2014 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Kutnie. Orzekał w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich tego Sądu. Z dniem 1 maja 2015 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, w którym podjął obowiązki orzecznicze w XIII Wydziale Gospodarczym. Od 21 września 2015 r. do 31 grudnia 2017 r. pełnił czynności Zastępcy Przewodniczącego XIII Wydziału Gospodarczego Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi w okresach nieobecności Przewodniczącego tego Wydziału. W latach 2017-2019 był delegowany do orzekania na pojedynczych sesjach w Sądzie Okręgowym w Łodzi. Od 15 kwietnia 2019 r. jest delegowany przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia czynności sędziego w X Wydziale Gospodarczym Sądu Okręgowego w Łodzi. Kandydat jest autorem bądź współautorem dwóch publikacji. Podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pana Pawła Hajdysa sporządziła Pani Elżbieta Gawryszczak - sędzia wizytator do spraw cywilnych wieczystoksięgowych i egzekucyjnych Sądu Okręgowego w Łodzi, która stwierdziła, że wyniki przeprowadzonej lustracji wskazują na posiadanie przez kandydata dobrej znajomości prawa cywilnego materialnego i procesowego oraz umiejętności stosowania prawa w praktyce. Wypracowana przez opiniowanego technika pracy sędziowskiej pozostaje na dobrym poziomie. Kandydat dostrzega istotę problematyki prawnej rozstrzyganych spraw. Gromadzi materiał dowodowy z zachowaniem zasady koncentracji i reguł wynikających z Kodeksu postępowania cywilnego. Powierzone obowiązki wykonuje z zaangażowaniem. Stwierdzone nieliczne uchybienia, zważywszy na ich rodzaj, nie rzutują negatywnie na ocenę jego pracy. Kultura urzędowania nie budzi zastrzeżeń. Terminowość sporządzania uzasadnień należy ocenić jako bardzo dobrą, wręcz wzorową. Konstrukcja uzasadnień jest bardzo dobra. Poziom orzecznictwa opiniowanego, potwierdzony wskaźnikami stabilności jest bardzo dobry. W konkluzji sędzia wizytator wyraziła pogląd, że biorąc powyższe pod uwagę i uwzględniając dobre statystyczne wyniki pracy oraz doświadczenie zawodowe wynikające z blisko sześciu lat stażu pracy na stanowisku referendarza sądowego, a następnie pięciu lat na stanowisku sędziego w sądzie rejonowym, należy stwierdzić, że Pan Paweł Hajdys posiada wiedzę i przygotowanie zawodowe uzasadniające przedstawienie jego kandydatury na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydata.

Pan Paweł Hajdys posiada doświadczenie orzecznicze zdobyte w trakcie pełnienia urzędu na stanowisku referendarza asesora sądowego (Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi) oraz sędziego sądu rejonowego (Sąd Rejonowy w Kutnie, Sąd Rejonowy dla Łodzi- Śródmieścia w Łodzi), a także podczas orzekania na delegacji w Sądzie Okręgowym w Łodzi. Kwalifikacje Pana Pawła Hajdysa zostały wysoko ocenione przez sędziego wizytatora w sporządzonej na potrzeby tego postępowania nominacyjnego ocenie. Kwalifikacje te kandydat podnosi przez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi oraz wzięła pod uwagę fakt niewyrażenia opinii o kandydacie przez Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi na posiedzeniu 24 czerwca 2019 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pana Pawła Hajdysa.

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej podjęło uchwałę nr 1 z 2 grudnia 2019 r. odraczając opiniowanie kandydatów na wolne stanowiska sędziowskie w Apelacji Łódzkiej.

Zgodnie z art. 35 ust. 3 ustawy o KRS brak oceny kandydata przez Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej nie stanowi przeszkody do przeprowadzenia niniejszego konkursu.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Pawła Hajdysa do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Łodzi zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności oceniane łącznie: dotychczasowe doświadczenie orzecznicze, uzyskana ocena kwalifikacyjna, a także jednogłośnie pozytywna opinia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi.

6. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 8 stycznia 2019 r. na kandydaturę Pana Pawła Hajdysa oddano 13 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art.44 ust. 1 - 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2019 r., poz. 84 ze zm.).