Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na jedno stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2019 r., poz. 227.

Akty korporacyjne

Sędz.2019.10.18

Akt nieoceniany
Wersja od: 18 października 2019 r.

UCHWAŁA Nr 924/2019
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 18 października 2019 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na jedno stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2019 r., poz. 227

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Macieja Skórniaka do pełnienia urzędu na jedno stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2019 r. pod poz. 227, zgłosił się Pan Maciej Skórniak - sędzia Sądu Okręgowego we Wrocławiu.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa 18 października 2019 r. Przewodniczący zespołu poinformował, że w niniejszej procedurze nominacyjnej

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej podjęło uchwałę z 1 lipca 2019 r., w brzmieniu:

"Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej, w związku z Opinią Rzecznika Generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 27 czerwca 2019 roku w sprawie której przedmiotem jest rozpoznanie pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Najwyższy, Naczelny Sąd Administracyjny i sądy powszechne dotyczących wątpliwości związanych z procesem wyłaniania sędziowskich członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa (postępowania toczące się między innymi pod sygnaturami C-585/18, C-624/18, C-625/18), kierując się troską o zachowanie właściwego przebiegu procedury nominacyjnej na zwolnione stanowiska sędziowskie, odracza opiniowanie i przedstawianie kandydatów, objętych porządkiem obrad w dniu 1 lipca 2019 r., do objęcia urzędu sędziów Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, Sądów Okręgowych: w Legnicy, w Świdnicy i we Wrocławiu, do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podtrzymując swoje stanowisko wyrażone w poprzedniej uchwale odnoszącej się do tej kwestii". Zespół członków stwierdził, że w świetle art. 35 ust. 3 ustawy o KRS, brak oceny kandydata przez Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej nie stanowi przeszkody do opracowania listy rekomendowanych kandydatów.

Zespół członków zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, uznał je za wystarczające, przeprowadził naradę i postanowił bezwzględną większością głosów (3 głosy "za", 0 głosów "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się") rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Macieja Skórniaka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendacją Pana Macieja Skórniaka przemawiają w szczególności (ocenione łącznie) dotychczasowe doświadczenie orzecznicze, uzyskana ocena kwalifikacyjna, a także pozytywna opinia Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydat biorący udział w konkursie spełnia wymagania ustawowe określone w art. 64 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52, ze zm.; dalej: p.u.s.p.). Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 i 3 ustawy o KRS i uwzględniła uzyskaną przez kandydata ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz wyniki głosowania Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, a także miała na uwadze treść uchwały Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej z 1 lipca 2019 r.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu członków postanowiła, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu zostanie przedstawiona kandydatura Pana Macieja Skórniaka.

2. Pan Maciej Skórniak urodził się 8 sierpnia 1970 r. w Wieruszowie. W 1994 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej etatowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego we Wrocławiu, we wrześniu 1996 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem bardzo dobrym. Z dniem 1 listopada 1996 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 maja 1998 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu. Orzekał w II Wydziale Karnym oraz XII Wydziale Karnym tego Sądu. Równocześnie, od 1 października 2000 r. do 30 września 2003 r., współpracował jako asystent (pracownik naukowo-dydaktyczny) z Katedrą Prawa Gospodarczego Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. W latach 2000-2010 był wielokrotnie delegowany do orzekania na pojedynczych sesjach w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu. Z dniem 15 października 2001 r. został powołany do pełnienia funkcji Zastępcy Przewodniczącego II Wydziału Karnego Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, a od 1 stycznia 2003 r. do 30 czerwca 2003 r. pełnił funkcję Kierownika Sekcji 2 w tym Wydziale. Ponadto od 1 lipca 2003 r. do 14 października 2010 r. pełnił funkcję Przewodniczącego XII Wydziału Karnego, a od 1 lipca 2006 r. do 30 czerwca 2010 r. funkcję Wiceprezesa Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu. Od 15 października 2010 r. do 14 kwietnia 2012 r. był delegowany przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia czynności sędziego w III Wydziale Karnym Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 kwietnia 2012 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego we Wrocławiu. Orzekał kolejno w III Wydziale Karnym oraz (od 1 stycznia 2019 r.) w IV Wydziale Karnym - Odwoławczym tego Sądu. Od 15 listopada 2016 r. do 30 kwietnia 2019 r. pełnił funkcję Prezesa Sądu Okręgowego we Wrocławiu. W latach 2018-2019 był kilkakrotnie delegowany do orzekania na pojedynczych sesjach w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu. Od 1 maja 2019 r. jest delegowany przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia czynności sędziego w II Wydziale Karnym Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu (delegacja do 30 kwietnia 2020 r.). Kandydat podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pana Macieja Skórniaka sporządził Pan Bogusław Tocicki - sędzia wizytator do spraw karnych Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, który stwierdził, że wyniki pracy uzyskane przez kandydata zasługują na bardzo wysoką ocenę. W jego referacie występowały sprawy złożone pod względem faktycznym i prawnym, wymagające dużej wiedzy prawniczej oraz znacznego nakładu pracy. Przedstawione do oceny akta spraw pozwalają na stwierdzenie, że opiniowany czyniąc stałe postępy jako sędzia, a także osoba sprawująca nadzór administracyjny (prezes sądu okręgowego) osiągnął bardzo wysoki poziom wiedzy prawniczej i doświadczenia życiowego, a także odznacza się należytym warsztatem zawodowym, niezbędnym do orzekania w sądzie apelacyjnym. W konkluzji sędzia wizytator stwierdził, że wiedza prawnicza kandydata, szczególnie znajomość problematyki prawa karnego materialnego i procesowego, wybijająca się merytoryczna jakość orzecznictwa oraz wskaźniki sprawności postępowania rozpoznawczego, a także kultura urzędowania, w połączeniu z cechami charakteru (pracowitość, sumienność, zdecydowanie, bezkonfliktowość) w pełni predestynują Pana Macieja Skórniaka do powołania na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydata.

Pan Maciej Skórniak posiada doświadczenie orzecznicze zdobyte w trakcie pełnienia urzędu na stanowisku asesora sądowego oraz sędziego w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia- Fabrycznej we Wrocławiu, sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, a także podczas orzekania na delegacji w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu. Kwalifikacje Pana Macieja Skórniaka zostały wysoko ocenione przez sędziego wizytatora w sporządzonej na potrzeby tego postępowania nominacyjnego ocenie. Kwalifikacje te kandydat podnosi przez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu oraz wzięła pod uwagę fakt niewyrażenia opinii o kandydacie przez Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej.

Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu na posiedzeniu 13 czerwca 2019 r. wyraziło - uchwałą - pozytywną opinię o Panu Macieju Skórniaku, przy 6 głosach "za".

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej podjęło uchwałę z 1 lipca 2019 r., w brzmieniu:

"Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej, w związku z Opinią Rzecznika Generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 27 czerwca 2019 roku w sprawie której przedmiotem jest rozpoznanie pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Najwyższy, Naczelny Sąd Administracyjny i sądy powszechne dotyczących wątpliwości związanych z procesem wyłaniania sędziowskich członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa (postępowania toczące się między innymi pod sygnaturami C-585/18, C-624/18, C-625/18), kierując się troską o zachowanie właściwego przebiegu procedury nominacyjnej na zwolnione stanowiska sędziowskie, odracza opiniowanie i przedstawianie kandydatów, objętych porządkiem obrad w dniu 1 lipca 2019 r., do objęcia urzędu sędziów Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, Sądów Okręgowych: w Legnicy, w Świdnicy i we Wrocławiu, do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podtrzymując swoje stanowisko wyrażone w poprzedniej uchwale odnoszącej się do tej kwestii".

Zgodnie z art. 35 ust. 3 ustawy o KRS brak oceny kandydata przez Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Wrocławskiej nie stanowi przeszkody do przeprowadzenia niniejszego konkursu.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Macieja Skórniaka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności oceniane łącznie: dotychczasowe doświadczenie orzecznicze, uzyskana ocena kwalifikacyjna, a także pozytywna opinia Kolegium Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu.

6. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 18 października 2019 r. na kandydaturę Pana Macieja Skórniaka oddano 14 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art.44 ust.1 - 3 ustawy z dnia 12 maja 2011r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2019 r., poz. 84 ze zm.).