Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na jedno stanowisko asesora sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 1044.

Akty korporacyjne

Sędz.2019.10.3

Akt nieoceniany
Wersja od: 3 października 2019 r.

UCHWAŁA Nr 884/2019
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 3 października 2019 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na jedno stanowisko asesora sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 1044

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Anny Zenobii Dębowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku asesora sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi,

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Aleksandry Barbary Stawińskiej i Pani Dominiki Katarzyny Trelli do pełnienia urzędu na stanowisku asesora sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko asesorskie w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r. pod poz. 1044, zgłosili się:

- Pani Anna Zenobia Dębowska - starszy asystent sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi,

- Pani Aleksandra Barbara Stawińska - konsultant (prawnik) w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej,

- Pani Dominika Katarzyna Trella - starszy asystent sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie skorzystał z uprawnienia do przedstawienia opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: "ustawa o KRS").

Zespół na posiedzeniu 30 września 2019 r. przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, omówił wszystkie kandydatury, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować na jedno wolne stanowisko asesora sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi kandydaturę Pani Anny Zenobii Dębowskiej.

W uzasadnieniu Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pani Anny Zenobii Dębowskiej przemawiały (ocenione łącznie): bogate i wieloletnie doświadczenie zawodowe asystenta sędziego (niemal szesnastoletnie), które jest najdłuższe z pośród wszystkich kandydatów, biorących udział w postępowaniu, szeroka wiedza prawnicza, potwierdzona oceną kwalifikacyjną, a także pozytywnymi opiniami służbowymi oraz oceną dobrą z egzaminu sędziowskiego.

Przedstawiając powyższe, zespół uwzględnił dyspozycję art. 35 ust. 1 i 2 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia sędziów.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci biorący udział w konkursie spełniają wymagania formalne określone w art. 6a § 1 pkt 1 w zw. z art. 6 § 1 pkt 1-4 oraz art. 6a § 1 pkt 2 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. - Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 2107, ze zm.; dalej: "p.u.s.a"). Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się również wymogiem posiadania odpowiedniej wiedzy prawniczej z art. 6a § 1 pkt 1 w zw. z art. 6 § 1 pkt 6 p.u.s.a. oraz kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła: stopień posiadanej przez kandydatów wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej, uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie

przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia oraz opinię Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, postanowiła, że przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Anny Zenobii Dębowskiej do pełnienia urzędu na stanowisku asesora sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi.

2. Pani Anna Zenobia Dębowska urodziła się 26 lipca 1976 r. w Łomży. W 2000 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Od 1 października 2000 r. kandydatka odbywała pozaetatową, a od 1 kwietnia 2001 r. etatową aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Częstochowie, którą ukończyła w 2003 r. i złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Łodzi z 29 maja 2009 r. została wpisana na listę radców prawnych prowadzoną przez Radę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Łodzi. Od 16 do 31 grudnia 2003 r. kandydatka pracowała na stanowisku asystenta w Naczelnym Sądzie Administracyjnym Ośrodku Zamiejscowym w Łodzi, a następnie od 1 stycznia 2004 r. na stanowisku asystenta w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi. Z dniem 1 października 2017 r. została przeniesiona na stanowisko starszego asystenta sędziego w tym Sądzie. Pani Anna Zenobia Dębowska podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w licznych szkoleniach, a także przez studia podyplomowe w zakresie prawa konkurencji ukończone w 2017 r. z wynikiem dobrym plus. Kandydatka jest także autorem artykułu pt. "Doręczanie pism w postępowaniu sądowoadministracyjnym w obrocie zagranicznym a prawo do sądu, zakaz dyskryminacji i zasada autonomii proceduralnej państw członkowskich" zamieszczonej w wydanej w 2019 r. przez Naczelny Sąd Administracyjny publikacji "Stosowanie prawa europejskiego w orzecznictwie sądowym".

Ocenę kwalifikacji Pani Anny Zenobii Dębowskiej sporządziła Pani Monika Krzyżaniak - sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, która stwierdziła, że kandydatka posiada bardzo dobrą znajomość prawa administracyjnego materialnego i procesowego oraz orzecznictwa sądowego i poglądów doktryny. Opiniująca zwróciła uwagę na wysoki poziom sporządzanych projektów uzasadnień, w których powołuje się także na uregulowania prawne mające swe źródło w prawie wspólnotowym, a także przytacza orzecznictwo sądów europejskich. W ocenie opiniującej kandydatka jest bardzo dobrze przygotowana do wykonywania zawodu asesora sądu administracyjnego. Ogólna ocena końcowa jest bardzo dobra.

Do zgłoszenia kandydatka załączyła także szereg opinii.

W opinii sporządzonej przez Pana Janusza Furmanka - sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego kandydatka samodzielnie przygotowuje projekty zarządzeń, projekty odpowiedzi na pisma wpływające do spraw oraz projekty orzeczeń wydawanych na posiedzeniach niejawnych. Przedstawia również propozycje rozstrzygnięć w sprawach rozpoznawanych na rozprawie. Sporządzane przez kandydatkę projekty uzasadnień są przemyślane, napisane jasnym i precyzyjnym językiem. Pani Anna Zenobia Dębowska wykonuje powierzone jej obowiązki w sposób odpowiedzialny i sumienny. Jest osobą bardzo dobrze zorganizowaną i zdyscyplinowaną. Wykazuje się wysokim poziomem inteligencji i bardzo dobrą znajomością prawa administracyjnego i prawa procesowego oraz pozostałych dziedzin prawa w zakresie niezbędnym do rozpoznawania. Kandydatkę cechuje także bardzo wysoka kultura osobista.

W opinii Pana Cezarego Kozińskiego - sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego kandydatka z powierzonych zadań wywiązuje się solidnie i rzetelnie. Samodzielnie i racjonalnie ocenia realizowane zadania. Trafnie definiuje i analizuje okoliczności przygotowywanych spraw, nawet jeżeli przedstawiają wysoki stopień trudności. Wyciąga prawidłowe wnioski i właściwie stosuje przepisy prawa również w bardzo nietypowych sytuacjach. Proponuje rozstrzygnięcie, przedstawia argumenty za przyjęciem konkretnego stanowiska w sposób logiczny i przekonujący. Sporządzane projekty uzasadnień wyróżniają się wysokim poziomem merytorycznym. Są dokładne i wyczerpujące. Kandydatka odnosi się w projektach do wszystkich występujących w sprawach problemów i umiejętnie stosuje przepisy. W stosunkach ze współpracownikami kandydatka jest uprzejma i taktowna. Godnie zachowuje się w pracy i poza nią. Z własnej inicjatywy stosuje rozwiązania zgodne z powszechnie przyjmowanymi standardami. Bardzo dobrze opanowała umiejętności praktyczne.

W opinii Pana Janusza Nawackiego - sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego kandydatka bardzo dobrze wykonuje obowiązki asystenta. Posiada bardzo dobrą znajomość przepisów prawa administracyjnego materialnego, procedury administracyjnej i sądowoadministracyjnej. Bardzo dobrze zna również orzecznictwo Sądu Najwyższego i sądów administracyjnych. Pani Anna Zenobia Dębowska posiada umiejętność logicznego rozumowania, trafnie analizuje stany faktyczne, wyciąga z nich prawidłowe wnioski i właściwie stosuje przepisy prawa. Potrafi w sposób umiejętny wykorzystać swoją wiedzę w poszczególnych sprawach. Projekty uzasadnień wyroków i postanowień sporządzone przez kandydatkę są dokładne, wyczerpujące i stoją na wysokim poziomie. Ustosunkowuje się w nich do wszystkich problemów występujących w konkretnej sprawie i umiejętnie stosuje przepisy prawne w poszczególnych przypadkach. W każdej sprawie wyznaczonej na rozprawę kandydatka przygotowuje projekty rozstrzygnięcia. Proponując rozstrzygnięcie, przedstawia argumenty przemawiające za przyjęciem konkretnego stanowiska. Argumenty te są logiczne i przekonujące. Pani Anna Zenobia Dębowska posiada umiejętność jasnego i poprawnego wysławiania się. Kandydatka bardzo dobrze opanowała metodykę pracy sędziego. Posiada umiejętność logicznego rozumowania zaś dużą wiedzę z zakresu prawa materialnego i procesowego potrafi właściwie wykorzystać w poszczególnych sprawach, podejmując szybkie i trafne decyzje. Kandydatka terminowo i wydajnie wykonuje wszystkie swoje obowiązki. Jest osobą sumienną i zdyscyplinowaną, na której można polegać. W sposób odpowiedzialny wykonuje swoje obowiązki. Chętnie wykonuje zlecone jej czynności i nie wymaga nadzoru. Jest osobą zrównoważoną i spokojną, o wysokiej kulturze osobistej. Jest samodzielna w działaniu, zdolna i ambitna.

W opinii Pani Ewy Alberciak - sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego kandydatka samodzielnie przygotowuje stosowne projekty zarządzeń zmierzających do skierowania sprawy do rozpoznania na posiedzeniu niejawnym lub na rozprawie. Przygotowuje projekty rozstrzygnięć i uzasadnień w sprawach zakwalifikowanych do rozpatrzenia na posiedzeniach niejawnych. Sporządzone projekty uzasadnień są bardzo dokładne i wyczerpujące, a argumenty przytaczane dla wykazania zasadności stanowiska są spójne i logiczne. Kandydatka w sposób solidny, skrupulatny przygotowuje także sprawy do ich rozpoznania na rozprawie. W tym zakresie kandydatka gromadzi niezbędne orzecznictwo i piśmiennictwo pozostające w związku z zagadnieniami prawnymi poruszanymi w sprawie. Pani Anna Zenobia Dębowska posiada szeroką wiedzę z zakresu prawa administracyjnego materialnego, procedury administracyjnej i sądowoadministracyjnej. Wykazuje duże zainteresowanie literaturą i piśmiennictwem prawniczym oraz orzecznictwem sądowym. Zdobytą wiedzę potrafi w znakomity sposób wykorzystać do prawidłowego wykonywania powierzonych obowiązków. Kandydatkę cechuje obowiązkowość, sumienność, staranność, rzetelność, samodzielność oraz terminowość w wykonywaniu swoich obowiązków. Pani Anna Zenobia Dębowska jest osobą inteligentną, zdolną i ambitną. Biorąc pod uwagę wiedzę, umiejętność stosowania prawa w praktyce, zaangażowanie w realizację powierzonych zadem oraz rzetelność, zdyscyplinowanie, wysoką kulturę osobistą, kandydatka jest prawnikiem mającym predyspozycje na stanowisko asesora sądowego.

W opinii Pani Małgorzaty Łuczyńskiej - sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego kandydatka to osoba, która solidnie, rzetelnie i starannie wywiązuje się z powierzonych zadań. Pani Anna Zenobia Dębowska prezentuje wysoką umiejętność samodzielnego wyszukiwania i zdobywania trafnych niezbędnych informacji przydatnych w trakcie realizowania zadań. Racjonalnie wykorzystuje je przy analizie stanów faktycznych sprawy. Przedstawia przemyślane, logicznie umotywowane, samodzielne koncepcje najlepszych, optymalnych rozwiązań i procedur. Kandydatka z władnej inicjatywy podejmuje i realizuje większość potrzebnych zadań związanych ze stanowiskiem asystenta sędziego. Można zdać się na ocenę kandydatki w kwestii bieżących działań, które powinna podjąć. Dzięki dobremu planowaniu swoich czynności służbowych, zwraca uwagę celowością podejmowanych działań. Potrafi dobrze wykorzystać czas i możliwości, jakimi dysponuje. W stosunkach ze współpracownikami kandydatka jest zawsze uprzejma i taktowna. Godnie zachowuje się w pracy, przestrzegając zasad współżycia społecznego oraz ogólnie przyjętych kulturalnych norm postępowania wobec przełożonych i współpracowników.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pani Anna Zenobia Dębowska posiada najdłuższe doświadczenie zawodowe spośród pozostałych kandydatów, ponieważ na stanowisku asystenta sędziego pracuje niemal szesnaście lat, dzięki czemu zdobył bogatą praktykę zawodową. Z oceny kwalifikacyjnej wynika, że kandydatka prezentuje wysoki poziom wiedzy prawniczej i umiejętność stosowania jej w praktyce. Wykonuje swoje czynności służbowe rzetelnie i z dużym zaangażowaniem. Powyższe czyni kandydaturę Pani Anny Zenobii Dębowskiej najbardziej wyróżniającą w tym postępowaniu.

Pozostali uczestnicy postępowania posiadają kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd asesora sądowego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, jednak w świetle wszystkich kryteriów wyboru nie okazali się kandydatami lepszymi niż Pani Anna Zenobia Dębowska.

Pani Aleksandra Barbara Stawińska urodziła się 7 stycznia 1982 r. w Łodzi. W 2006 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego z oceną plus dobrą, uzyskując tytuł magistra. Kandydatka w 2006 r. pracowała na stanowisku sekretarki w Szkole Języków Obcych Felberg, a następnie od 1 stycznia 2007 r. podjęła zatrudnienie w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej w Warszawie na stanowisku specjalisty. Od 1 stycznia 2008 r. kandydatka pracowała na stanowisku starszego specjalisty, a od 1 lipca 2008 r. głównego specjalisty w Departamencie Hurtowego Rynku Telekomunikacyjnego Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Od 1 października 2008 r. do 1 lutego 2011 r. kandydatce powierzono pełnienie obowiązków Naczelnika Wydziału Ofert Ramowych i Kosztów w Departamencie Hurtowego Rynku Telekomunikacyjnego Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Od 1 sierpnia 2016 r. Pani Aleksandra Barbara Stawińska została zatrudniona na stanowisku konsultanta w Departamencie Hurtowego Rynku Telekomunikacyjnego Urzędu Komunikacji Elektronicznej, a od 17 lipca 2018 r. w Departamencie Regulacji Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Pani Aleksandra Barbara Stawińska podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w licznych szkoleniach, a także przez studia podyplomowe w zakresie: Szkoły Prawa Francuskiego ukończone w 2007 r. z wynikiem dostatecznym; negocjacji i mediacji biznesowych ukończone w 2018 r. z wynikiem bardzo dobrym; zamówień publicznych ukończone w 2015 r. z wynikiem plus dobrym oraz szkolenie mediatora w sprawach pracowniczych, cywilnych i gospodarczych.

Ocenę kwalifikacji Pani Aleksandry Barbary Stawińskiej sporządziła Pani Joanna Tamo - sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, która stwierdziła, że kandydatka spełnia wszystkie wymagania formalne do objęcia stanowiska asesora WSA w Łodzi. Jednakże w swojej dotychczasowej karierze zawodowej stykała się z dość wąskim zakresem przepisów prawa materialnego, na podstawie których uczestniczyła w podejmowaniu omówionych wyżej decyzji i postanowień. Działalność orzecznicza kandydatki w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej w Warszawie nie ma charakteru samodzielnego, ponieważ polega na przygotowywaniu projektów decyzji i postanowień dla pracowników tego Urzędu posiadających upoważnienie Prezesa UKE do załatwiania spraw w jego imieniu. Liczba aktów przedłożonych do oceny nie jest duża (znacznie mniejsza niż 50), a nadto sprawy z zakresu prawa telekomunikacyjnego nie należą do właściwości WSA w Łodzi. Opiniująca dobrze oceniła kwalifikacje kandydatki.

Do zgłoszenia załączono także opinię służbową sporządzoną przez Pana Tomasza Batora - Zastępcę Dyrektora Departamentu Regulacji Urzędu Komunikacji Elektronicznej, zgodnie z którą kandydatka posiada bardzo dobrą znajomość uregulowań prawa materialnego i procesowego. Prezentuje wysoką umiejętność przygotowywania pism procesowych, a postępowania prowadzone są przez kandydatkę sprawnie i rzetelnie. W okresie zatrudnienia powierzono Pani Aleksandrze Barbarze Stawińskiej również wykonywanie zadań związanych z przeprowadzaniem analiz prawnych oraz rozstrzyganiem kwestii problematycznych z zakresu prawa telekomunikacyjnego. Przedstawiane stanowiska spotykały się z akceptacją przełożonych, a wydawane decyzje administracyjne były rzadko zaskarżone. Kandydatka reprezentowała Urząd Komunikacji Elektronicznej podczas konferencji międzynarodowych i formalnych spotkań z Komisją Europejską. W trakcie zatrudnienia wykazała się umiejętnościami w zakresie kierowania zespołem, pełniąc obowiązki naczelnika wydziału. Podczas realizacji zadań sprawnie organizuje prace własną, jest uczynna, koleżeńska oraz chętnie podejmuje się nowych wyzwań. Jest osobą sumienną, pracowitą, punktualną oraz odpowiedzialną. Potrafi podejmować samodzielnie decyzje zmierzające do rozstrzygnięcia napotykanych w pracy problemów.

Pani Dominika Katarzyna Trella urodziła się 23 listopada 1980 r. w Łodzi. W 2004 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 1 października 2004 r. kandydatka odbywała pozaetatową aplikację sądową w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, którą ukończyła w 2007 r. i złożyła egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym plus. Od 21 marca 2005 r. do 31 grudnia 2005 r. kandydatka pracowała na stanowisku referentastażysty w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi, a następnie od 1 stycznia 2006 r. na stanowisku p.o. asystenta sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi. Od 1 grudnia 2007 r. została przeniesiona na stanowisko asystenta sędziego, a od 1 grudnia 2012 r. na stanowisko starszego asystenta sędziego. Pani Dominika Trella podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w licznych szkoleniach. Kandydatka prowadziła także wykłady i szkolenia.

Ocenę kwalifikacji Pani Dominiki Katarzyny Trelli sporządziła Pani Joanna Grzegorczyk- Drozd - sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, która stwierdziła, że kandydatka posiada bardzo dobrą znajomość prawa administracyjnego materialnego oraz procedury administracyjnej, którą doskonale potrafiła wykorzystać w wykonywanej przez siebie pracy. Wykazała się również bardzo dobrą wiedzą dotyczącą orzecznictwa sądowego i poglądów doktryny. Na uwagę zasługuje wysoki poziom sporządzanych projektów uzasadnień, w których powołuje się także na uregulowania prawne mające swe źródło w prawie wspólnotowym i przytacza orzecznictwo sądów europejskich. Cechuje ją zdolność logicznego myślenia, jak również umiejętność precyzyjnego wyrażania swojego stanowiska. W ocenie opiniującej Pani Dominika Katarzyna Trella jest bardzo dobrze przygotowana do wykonywania zawodu sędziego sądu administracyjnego. Ocena końcowa jest bardzo dobra.

Do zgłoszenia kandydatka załączyła także szereg opinii.

W opinii sporządzonej przez Pana Janusza Furmanka - sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego - sporządzane przez kandydatkę projekty uzasadnień orzeczeń były przemyślane, napisane jasnym i precyzyjnym językiem. Pani Dominika Katarzyna Trella wykonuje powierzone obowiązki w sposób odpowiedzialny i sumienny. Jest osobą bardzo dobrze zorganizowaną i zdyscyplinowaną. Wykazuje się wysokim poziomem inteligencji i bardzo dobrą znajomością prawa administracyjnego i prawa procesowego oraz pozostałych dziedzin prawa w zakresie niezbędnym do rozpoznania sprawy. Opiniowaną cechuje także bardzo wysoka kultura osobista.

W opinii Teresy Rutkowskiej - sędziego Naczelnego Sądu Administracyjnego - kandydatka wszystkie obowiązki pracownicze wykonuje w terminie, bardzo starannie i skrupulatnie. Pracuje bardzo systematycznie i wydajnie. Skrupulatnie wywiązuje się z swoich obowiązków i powierzonych zadań. Potrafi bardzo dobrze zorganizować sobie pracę. Starannie i ze zrozumieniem przygotowuje niezbędne materiały do spraw wyznaczonych na sesję, co obejmuje zarówno sprawdzenie przepisów prawa materialnego i procesowego, jak i orzeczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego i wojewódzkich sądów administracyjnych, a także orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W przygotowaniu spraw i opracowaniu występujących w nich problemów wykazuje się dużą samodzielnością. W trakcie omawiania spraw przygotowywanych na sesję kandydatka zawsze wykazuje się ich bardzo dobra znajomością. Kandydatka sporządza też samodzielnie projekty uzasadnień orzeczeń, które odpowiadają wymogom art. 141 § 4 p.p.s.a., są na dobrym poziomie, napisane w przejrzysty i zrozumiały sposób oraz odwołują się do orzecznictwa sądów administracyjnych, TSUE i poglądów doktryny. W ocenie opiniującej kandydatka bardzo dobrze radzi sobie w procesie wykładni prawa, posiada zdolność logicznego rozumowania i wyciągania prawidłowych logicznie wniosków, a także potrafi we właściwy sposób przedstawić motywy danego rozstrzygnięcia i argumenty prawne na poparcie swojego stanowiska. Prezentuje wysoki poziom wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej. Kandydatka ze względu na odbytą aplikację sądową posiada szersze spojrzenie na sprawy rozstrzygane w sądzie administracyjnym, często łączące się z zagadnieniami z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego czy gospodarczego.

W opinii sporządzonej przez Panią Małgorzatę Łuczyńską - sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego - kandydatka jest osobą, która w sposób bardzo odpowiedzialny traktuje swoje obowiązki. Z wielkim zaangażowaniem podchodzi do powierzonych jej zadań. Zawsze trafnie definiuje problematykę powierzonych jej spraw i starannie analizuje okoliczności każdej sprawy nawet o wysokim stopniu trudności i skomplikowania. Zawsze można ufać, że na wzorowym poziomie zrealizuje każde zadanie, nawet o podwyższonym stopniu trudności. W pracy merytorycznej prezentuje wysoką umiejętność samodzielnego wyszukiwania i zdobywania trafnych, niezbędnych informacji przydatnych w trakcie realizowania zadań. Racjonalnie wykorzystuje je przy analizie stanów faktycznych sprawy. Przedstawia przemyślane, logicznie umotywowane, samodzielne koncepcje najlepszych, optymalnych rozwiązań i procedur. Pani Dominika Katarzyna Trella nie boi się spraw skomplikowanych i zawsze potrafi merytorycznie uzasadnić swoją koncepcję. W ocenie opiniującej kandydatka jest wyjątkowym asystentem o niespotykanym zaangażowaniu w wykonywaniu powierzonych jej obowiązków. Jest osobą bardzo ambitną, zainteresowaną podnoszeniem swojej wiedzy, którą chętnie dzieli się z innymi. Opiniująca podkreśliła fakt bardzo dobrego zorganizowania pracy kandydatki, która właściwie ustala priorytety działania, wszystkie zadania wykonuje terminowo, zaś czynności związane z przygotowywaniem spraw do rozstrzygnięcia na posiedzeniu niejawnym lub wyznaczonych do rozpatrzenia na rozprawie podejmowała zawsze z własnej inicjatywy oraz z dużym wyprzedzeniem czasowym. W ocenie opiniującej kandydatka jest osobą inteligentną, uprzejmą i taktowną. Prezentuje wysoki poziom kultury osobistej, stylu bycia oraz języka wypowiedzi. Jest zrównoważona, łubiana przez sędziów i współpracowników.

W opinii Pana Krzysztofa Szczygielskiego - sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego - kandydatka jest osobą świetnie przygotowaną zawodową, a także wyjątkowo pracowitą, samodzielną i inteligentną. Wszystkie czynności pracownicze wykonuje prawidłowo i szybko. W szczególności na uznanie zasługuje wysoki poziom sporządzanych projektów uzasadnień wyroków w skomplikowanych sprawach. Lektura uzasadnień potwierdza bardzo dobrą znajomość przepisów prawa materialnego i procesowego, a ponadto wyjątkową umiejętność analizowania zebranego w sprawie materiału dowodowego. Kandydatka jest osobą bardzo kulturalną i koleżeńską. Za swą rzetelnie wykonywaną pracę jest ceniona przez sędziów i pozostałych pracowników WSA w Łodzi.

W opinii Pani Moniki Krzyżaniak - sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego - projekty pism i zarządzeń są przygotowywane przez Panią Dominikę Katarzynę Trellę w sposób sumienny oraz prawidłowy pod względem formalnym i merytorycznym z uwzględnieniem rodzaju poszczególnych spraw. Sporządzane projekty uzasadnień pisane były bardzo starannie i poprawnym językiem, a zajmowane stanowisko trafne i szeroko uzasadnione. Kandydatka została oceniona jako osobą inteligentna, elokwentna i posiadająca bardzo szeroką wiedze z zakresu przepisów związanych z procedurą administracyjną (w tym egzekucją administracyjną) i podatkową oraz przepisów materialnego prawa administracyjnego, celnego i podatkowego. Pani Dominika Katarzyna Trella wykazuje także duże zainteresowanie literaturą i piśmiennictwem prawniczym oraz orzecznictwem sądowym. Kandydatka posiada umiejętność logicznego rozumowania i samodzielnego podejmowania decyzji. Jest przy tym osobą wyjątkowo kulturalną, opanowaną, sumienną i pracowitą.

W opinii Pani Ewy Alberciak - sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego - sporządzane przez kandydatkę projekty uzasadnień nie budzą żadnych zastrzeżeń, są trafne, a ich uzasadnienie jest logiczne i spójne. Pani Dominika Katarzyna Trella w sposób solidny, skrupulatny przygotowuje także sprawy do ich merytorycznego rozpoznania. Proponowane sposoby załatwienia sprawy formułowane są przez kandydatkę w sposób jasny i precyzyjny, a argumenty przytaczane dla wykazania zasadności poszczególnych zarzutów są spójne i logiczne. Kandydatkę cechuje obowiązkowość, sumienność, terminowość, staranność, szybkość i wzorowa organizacja pracy oraz rzetelność. Jest osobą inteligentną i zdolną. Posiadającą szeroką wiedzę z zakresu prawa administracyjnego procesowego i materialnego, a zdobytą wiedzę w znakomity sposób potrafi wykorzystać do prawidłowego wykonania powierzonych jej zadań. Pani Dominika Katarzyna Trella posiada szybką orientację, umiejętność logicznego rozumowania, łatwość i trafność podejmowania decyzji. Wykazuje duże zainteresowanie literaturą i piśmiennictwem prawniczym oraz orzecznictwem sądowym. Jest osobą solidną, obiektywnie i bezstronnie oceniającą okoliczności sprawy, a także dokonującą dogłębnej analizy istoty problemu. Cechuje ją umiejętność precyzyjnego wyrażania swojego stanowiska. Jest osobą samodzielną w działaniu, chętną do współpracy. Kandydatka jest także osobą o wysokiej kulturze osobistej, opanowaną, posiadającą umiejętność pracy w zespole oraz samodzielną w działaniu, zdolną, ambitną i kreatywną.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji, doświadczeniem zawodowym kandydatów oraz opinią Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.

Krajowa Rada Sądownictwa wzięła także pod uwagę opinię Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. Na posiedzeniu Kolegium w dniu 13 maja 2019 r. kandydatów na jedno wolne stanowisko asesora sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi oceniono w następujący sposób: Pani Anna Zenobia Dębowska otrzymała 4 głosy "za", 0 głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się"; Pani Aleksandra Barbara Stawińska otrzymała 0 głosów "za", 3 głosy "przeciw", przy 2 głosach wstrzymujących się; Pani Dominika Katarzyna Trella otrzymała 5 głosów "za", 0 głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się".

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła treść ocen kwalifikacji sporządzonych odnośnie kandydatów. Każda z przedstawionych ocen jest pozytywna i stwierdza spełnianie wymogów koniecznych do powołania na stanowisko asesora sądowego w wojewódzkim sądzie administracyjnym przez wszystkich uczestników postępowania. Jednak w odniesieniu do Pani Aleksandry Barbary Stawińskiej opiniująca wskazała, że kandydatka w swojej dotychczasowej karierze zawodowej stykała się z wąskim zakresem przepisów prawa materialnego, a działalność orzecznicza nie ma charakteru samodzielnego. Pani Dominika Katarzyna Trella i Pani Anna Zenobia Dębowska w ocenie opiniujących posiadają bardzo dobrą znajomość materialnego i procesowego prawa administracyjnego, orzecznictwa sądowego i poglądów doktryny, a nadto sporządzane przez kandydatki projekty uzasadnień stoją na wysokim poziomie.

Kandydaci biorący udział w niniejszym postępowaniu nominacyjnym uzyskali co do zasady pozytywne oceny swojej pracy i kwalifikacji zawodowych. Każda z tych osób posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe. W ocenie Rady jednak Pani Anna Zenobia Dębowska spełnia kryteria wyboru w stopniu uzasadniającym powołanie na stanowisko asesora sądowego w wojewódzkim sądzie administracyjnym.

Zarówno Pani Anna Zenobia Dębowska i Pani Dominika Trella złożyły egzamin sędziowski ze zbliżonym wynikami, natomiast Pani Aleksandra Barbara Stawińska nie złożyła żadnego prawniczego egzaminu zawodowego. Pani Aleksandra Barbara Stawińska nie uzyskała poparcia Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, podczas gdy pozostałym kandydatkom poparcia udzielono na zbliżonym poziomie, który nie różnicuje ich pozycji w istotny sposób.

Wszystkie kandydatki biorące udział w postępowaniu odznaczyły się wieloletnim stażem zawodowym, jednak to Pani Anna Zenobia Dębowska posiada najdłuższe spośród pozostałych kandydatów doświadczenie zawodowe na stanowisku asystenta sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi.

Mając powyższe na uwadze, należy wskazać, że Pani Anna Zenobia Dębowska odznaczyła się większym praktycznym zdobytym doświadczeniem zawodowym, w związku z czym, to jej kandydatura została uznana za najlepszą.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Anny Zenobii Dębowskiej na jedno stanowisko asesora sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności oceniane łącznie: rozległa wiedza prawnicza, poparta wieloletnim i bogatym doświadczeniem zawodowym, oceny kwalifikacyjne, a także złożenie egzaminu sędziowskiego.

Pani Aleksandra Barbara Stawińska i Pani Dominika Katarzyna Trella nie posiadają - w świetle zgromadzonych w sprawie materiałów - wyższych kwalifikacji zawodowych niż Pani Anna Zenobia Dębowska i dlatego Rada nie wystąpiła z wnioskiem o ich powołanie na stanowisko asesora sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 3 października 2019 r. na kandydaturę:

- Pani Anny Zenobii Dębowskiej oddano 11 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pani Aleksandry Barbary Stawińskiej oddano 1 głos "za", nie oddano głosów "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Dominiki Katarzyny Trelli oddano 4 głosy "za", nie oddano głosów "przeciw", przy 10 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.).