Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na jedno stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lesznie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2019 r., poz. 178.

Akty korporacyjne

Sędz.2019.7.23

Akt nieoceniany
Wersja od: 23 lipca 2019 r.

UCHWAŁA Nr 723/2019
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 23 lipca 2019 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na jedno stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lesznie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2019 r., poz. 178

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Anny Marii Konysz do pełnienia urzędu na jedno stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lesznie.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lesznie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2019 r. pod poz. 178, zgłosiła się Pani Anna Maria Konysz - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Środzie Wielkopolskiej.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84 ze zm.; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa 23 lipca 2019 r. Przewodniczący zespołu poinformował, że w niniejszej procedurze nominacyjnej Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu na posiedzeniu 20 maja 2019 r. podjęło uchwałę, którą postanowiło odroczyć opiniowanie kandydatów na wolne stanowiska sędziowskie w okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu do czasu zajęcia stanowiska przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w przedmiocie pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Najwyższy w dniu 30 sierpnia 2018 r. (III PO 7/18) oraz Naczelny Sąd Administracyjny w dniu 21 listopada 2018 r. (11 GOK 2/18) dotyczących tego, czy aktualnie obowiązująca procedura powoływania sędziów jest zgodna z zasadami prawa unijnego, w tym równowagi instytucjonalnej oraz państwa prawa, zaś Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu na posiedzeniu 17 czerwca 2019 r. podęło uchwałę w przedmiocie zmiany porządku posiedzenia Zgromadzenia przez usunięcie z porządku posiedzenia opiniowania kandydatów na wolne stanowiska sędziowskie, w związku z podjęciem 3 stycznia 2019 r. przez Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu uchwały nr 1 w sprawie wstrzymania się od oceny kandydatów na stanowiska sędziowskie. Zespół członków stwierdził, że w świetle art. 35 ust. 3 ustawy o KRS, brak oceny kandydatki przez Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu oraz przez Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu nie stanowi przeszkody do opracowania listy rekomendowanych kandydatów.

Zespół członków zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, uznał je za wystarczające, przeprowadził naradę i postanowił bezwzględną większością głosów (3 głosy "za", 0 głosów "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się") rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Anny Marii Konysz do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lesznie.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendacją Pani Anny Marii Konysz przemawiają w szczególności (ocenione łącznie) dotychczasowe doświadczenie zawodowe oraz uzyskana ocena kwalifikacyjna.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydat biorący udział w konkursie spełnia wymagania ustawowe określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52; dalej: p.u.s.p.) i art. 18 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2017 r. poz. 1139). Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 i 3 ustawy o KRS i uwzględniła uzyskaną przez kandydata ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także miała na uwadze treść uchwały Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu z 20 maja 2019 r. i uchwały Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu z 17 czerwca 2019 r.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu członków postanowiła, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lesznie zostanie przedstawiona kandydatura Pani Anny Marii Konysz.

2. Pani Anna Maria Konysz urodziła się 10 lipca 1979 r. w Żarach. W 2004 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 14 czerwca 2004 r. do 30 września 2007 r. była zatrudniona w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu, kolejno na stanowisku referenta prawnego i starszego specjalisty. Po odbyciu aplikacji sądowej etatowej w okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu, w marcu 2011 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Od 10 maja 2011 r. do 31 maja 2011 r. pracowała w Sądzie Rejonowym Poznań-Stare Miasto w Poznaniu na stanowisku p. o. asystenta sędziego. Od 1 czerwca 2011 r. do 30 kwietnia 2018 r. była zatrudniona w Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu początkowo na stanowisku asystenta sędziego a od 15 grudnia 2015 r. na stanowisku starszego asystenta sędziego, przy czym obowiązki wykonywała w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. Z dniem 1 maja 2018 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Środzie Wielkopolskiej, w którym orzeka w V Wydziale Ksiąg Wieczystych. Kandydatka podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pani Anny Marii Konysz sporządziła Pani Ewa Blumczyńska - sędzia wizytator do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Poznaniu, która stwierdziła, że forma i sposób formułowania orzeczeń przez kandydatkę nie budzi zastrzeżeń. Stan faktyczny w badanych sprawach sporządzony był w sposób jasny i czytelny oraz dotyczył tylko kwestii istotnych dla rozpoznania sprawy. Dokonywano w nich prawidłowej i wyczerpującej oceny materiału dowodowego oraz zawierano wyczerpujące w realiach sprawy omówienie zagadnień prawnych, w tym również odwoływano się do właściwych orzeczeń Sądu Najwyższego w sytuacjach tego w sprawie wymagających. W konkluzji opiniująca stwierdziła, że posiadana wiedza i praktyczne umiejętności oraz osobowość Pani

Anny Marii Konysz dają podstawę do ogólnej oceny wzorowej, uzasadniającej powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Pani Anna Maria Konysz posiada doświadczenie zdobyte w trakcie pracy między innymi na stanowisku asystenta sędziego i starszego asystenta sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Poznaniu (I Wydział Cywilny) oraz referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Środzie Wielkopolskiej (V Wydział Ksiąg Wieczystych). Kwalifikacje Pani Anny Marii Konysz zostały wysoko ocenione przez sędzię wizytator w sporządzonej na potrzeby tego postępowania nominacyjnego ocenie. Kwalifikacje te kandydatka podnosi przez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych.

4. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła także pod uwagę fakt niewyrażenia opinii o kandydatce przez Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu oraz Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu na posiedzeniu 20 maja 2019 r. podjęło uchwałę, którą postanowiło odroczyć opiniowanie kandydatów na wolne stanowiska sędziowskie w okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu do czasu zajęcia stanowiska przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w przedmiocie pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Najwyższy w dniu 30 sierpnia 2018 r. (III PO 7/18) oraz Naczelny Sąd Administracyjny w dniu 21 listopada 2018 r. (II GOK 2/18) dotyczących tego, czy aktualnie obowiązująca procedura powoływania sędziów jest zgodna z zasadami prawa unijnego, w tym równowagi instytucjonalnej oraz państwa prawa.

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu na posiedzeniu 17 czerwca 2019 r. podęło uchwałę w przedmiocie zmiany porządku posiedzenia Zgromadzenia przez usunięcie z porządku posiedzenia opiniowania kandydatów na wolne stanowiska sędziowskie, w związku z podjęciem 3 stycznia 2019 r. przez Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu uchwały nr 1 w sprawie wstrzymania się od oceny kandydatów na stanowiska sędziowskie.

Zgodnie z brzmieniem art. 35 ust. 3 ustawy o KRS brak oceny kandydatki przez Kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu i przez Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Poznaniu nie stanowi przeszkody do przeprowadzenia niniejszego konkursu nominacyjnego.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Anny Marii Konysz do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Lesznie zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności oceniane łącznie: uzyskana ocena kwalifikacyjna, zdobyte doświadczenie zawodowe i podnoszenie kwalifikacji przez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych.

6. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 23 lipca 2019 r. na kandydaturę Pani Anny Marii Konysz oddano 11 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw" i oddano 2 głosy "wstrzymujące się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art.44 ust.l - 3 ustawy z dnia 12 maja 201 Ir. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2019 r., poz. 84 ze zm.).