Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na jedno stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Toruniu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 1186.

Akty korporacyjne

Sędz.2019.6.25

Akt nieoceniany
Wersja od: 25 czerwca 2019 r.

UCHWAŁA Nr 587/2019
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 25 czerwca 2019 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na jedno stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Toruniu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 1186

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Olgierda Wojciecha Zielińskiego do pełnienia urzędu na jedno stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Toruniu.

UZASADNIENIE

I

Na jedno wolne stanowisko sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Toruniu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r. pod poz. 1186, zgłosił się Pan Olgierd Wojciech Zieliński - sędzia Sądu Rejonowego w Toruniu.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84 ze zm.; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa 24 czerwca 2019 r. Przewodniczący zespołu poinformował, że w niniejszej procedurze nominacyjnej Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku podjęło uchwałę nr 72/2019 z dnia 15 maja 2019 r., którą postanowiło odroczyć zaopiniowanie kandydatów na wolne stanowiska sędziowskie w sądzie apelacyjnym i w sądach okręgowych apelacji gdańskiej do czasu zajęcia stanowiska przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w przedmiocie pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Najwyższy w dniu 30 sierpnia 2018 r. (III PO 7/18) oraz Naczelny Sąd Administracyjny w dniu 21 listopada 2018 r. (II GOK 2/18) dotyczących tego, czy aktualnie obowiązująca procedura powoływania sędziów jest zgodna z zasadami prawa unijnego, w tym równowagi instytucjonalnej oraz państwa prawa, zaś Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej podjęło uchwałę nr 1 z dnia 17 maja 2019 r. w sprawie odroczenia opiniowania kandydatów do objęcia urzędu sędziów sądów okręgowych i sądu apelacyjnego apelacji gdańskiej. Zespół członków stwierdził, że w świetle art. 35 ust. 3 ustawy o KRS, brak oceny kandydata przez Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku oraz przez Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej nie stanowi przeszkody do opracowania listy rekomendowanych kandydatów.

Zespół członków zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, uznał je za wystarczające, przeprowadził naradę i postanowił bezwzględną większością głosów (3 głosy "za", 0 głosów "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się") rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Olgierda Wojciecha Zielińskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Toruniu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendacją Pana Olgierda Wojciecha Zielińskiego przemawiają w szczególności (ocenione łącznie) dotychczasowe wieloletnie doświadczenie orzecznicze oraz uzyskana ocena kwalifikacyjna.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydat biorący udział w konkursie spełnia wymagania ustawowe określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52, ze zm.; dalej: p.u.s.p.). Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 i 3 ustawy o KRS i uwzględniła uzyskaną przez kandydata ocenę kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także miała na uwadze treść uchwały Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku nr 72/2019 z 15 maja 2019 r. i uchwały Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej nr 1 z 17 maja 2019 r.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu członków postanowiła, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Toruniu zostanie przedstawiona kandydatura Pana Olgierda Wojciecha Zielińskiego.

2. Pan Olgierd Wojciech Zieliński urodził się 20 maja 1971 r. w Toruniu. W 1992 r. ukończył Medyczne Studium Zawodowe w Toruniu, złożył z wynikiem bardzo dobrym egzamin z przygotowania zawodowego i uzyskał prawo używania tytułu pracownika socjalnego. Od 1 sierpnia 1994 r. do 31 marca 1995 r. był zatrudniony w Agencji Prawniczo- Ekonomicznej "Hossa" Sp. z o. o. w Toruniu na stanowisku referenta prawnego. Od 1 kwietnia 1995 r. do 31 grudnia 1996 r. pracował w Kancelarii Prawniczej "Hossa" s. c. R. Mechliński - R. Wojak w Toruniu także na stanowisku referenta prawnego, a od 1 stycznia 1996 r. do 31 sierpnia 1996 r. był wspólnikiem tej spółki. W 1996 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej etatowej w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Toruniu, we wrześniu 1998 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Z dniem 1 lutego 1999 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Toruniu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 marca 2001 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Toruniu. Orzekał w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich (pełniąc funkcję sędziego sprawującego kontrolę nad przyjęciami i przebywaniem osób z zaburzeniami psychicznymi w szpitalach psychiatrycznych i domach pomocy społecznej oraz sposobu jej dokumentowania) oraz V Wydziale Gospodarczym tego Sądu, a obecnie pełni obowiązki w I Wydziale Cywilnym. Kandydat podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pana Olgierda Wojciecha Zielińskiego sporządził Pan Włodzimierz Jasiński - sędzia wizytator do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Toruniu, który stwierdził, że kandydat spełnia wszelkie wymogi formalne i prawne określone przepisami p.u.s.p. do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego i w pełni zasługuje na powołanie na to stanowisko. Opiniowany jest bardzo dobrze przygotowany do objęcia tego stanowiska zarówno od strony merytorycznej, jak i praktycznej pomimo dość licznej zmiany zaskarżonych orzeczeń. Ma za sobą wieloletnie doświadczenie orzecznicze w kilku różnych wydziałach merytorycznych. W ocenie sędziego wizytatora wiele przesłanek przemawia za tym, że kandydat będzie wykonywać swoją funkcję na nowym stanowisku na odpowiednim poziomie merytorycznym przy jednoczesnej gwarancji zachowania powagi godności sprawowanego urzędu.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydata.

Pan Olgierd Wojciech Zieliński posiada doświadczenie orzecznicze zdobyte w trakcie pełnienia urzędu na stanowisku asesora sądowego oraz sędziego w Sądzie Rejonowym w Toruniu, w którym orzekał w wydziale rodzinnym i nieletnich oraz w wydziale gospodarczym, a obecnie pełni obowiązki w wydziale cywilnym. Kwalifikacje Pana Olgierda Wojciecha Zielińskiego zostały wysoko ocenione przez sędziego wizytatora w sporządzonej na potrzeby tego postępowania nominacyjnego ocenie. Kwalifikacje te kandydat podnosi przez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych.

4. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła także pod uwagę fakt niewyrażenia opinii o kandydacie przez Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku oraz Zgromadzenie Ogólne Sędziów Apelacji Gdańskiej.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku podjęło uchwałę nr 72/2019 z dnia 15 maja 2019 r., którą postanowiło odroczyć zaopiniowanie kandydatów na wolne stanowiska sędziowskie w sądzie apelacyjnym i w sądach okręgowych apelacji gdańskiej do czasu zajęcia stanowiska przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w przedmiocie pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Najwyższy w dniu 30 sierpnia 2018 r. (III PO 7/18) oraz Naczelny Sąd Administracyjny w dniu 21 listopada 2018 r. (II GOK 2/18) dotyczących tego, czy aktualnie obowiązująca procedura powoływania sędziów jest zgodna z zasadami prawa unijnego, w tym równowagi instytucjonalnej oraz państwa prawa.

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej podjęło uchwałę nr 1 z dnia 17 maja 2019 r. w sprawie odroczenia opiniowania kandydatów do objęcia urzędu sędziów sądów okręgowych i sądu apelacyjnego apelacji gdańskiej.

Zgodnie z brzmieniem art. 35 ust. 3 ustawy o KRS brak oceny kandydatów przez Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku oraz przez Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej nie stanowi przeszkody do przeprowadzenia niniejszego konkursu nominacyjnego.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Olgierda Wojciecha Zielińskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Toruniu zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności oceniane łącznie: uzyskana ocena kwalifikacyjna, zdobyte doświadczenie orzecznicze, oraz podnoszenie kwalifikacji przez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych.

6. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 25 czerwca 2019 r. na kandydaturę Pana Olgierda Wojciecha Zielińskiego oddano 16 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art.44 ust.l - 3 ustawy z dnia 12 maja 201 Ir. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2019 r., poz. 84 ze zm.).