Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwa wolne stanowiska sędziego Sądu Rejonowego w Kielcach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 101.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.10.6

Akt nieoceniany
Wersja od: 6 października 2015 r.

UCHWAŁA Nr 1091/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 6 października 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwa wolne stanowiska sędziego Sądu Rejonowego w Kielcach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 101

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz. 714 z późn. zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego Sądu Rejonowego w Kielcach kandydatury Pani Ewy Małgorzaty Posłowskiej referendarza sądowego i Pani Moniki Marii Wieczorek asystenta sędziego,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Kielcach kandydatur:

- Pani Wioletty Baran asystenta sędziego,

- Pani Julity Anny Kraszewskiej-Grzesiak referendarza sądowego,

- Pani Agnieszki Krystyny Matury-Rek referendarza sądowego,

- Pani Renaty Rosiak-Doroz referendarza sądowego,

- Pani Anny Agnieszki Stępień referendarza sądowego.

UZASADNIENIE

I

Na dwa wolne stanowiska sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Kielcach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 101, zgłosiło się dwanaście kandydatek.

Wobec rezygnacji Pani Anny Aliny Baran, Pani Anety Marioli Bracichowicz, Pani Izabeli Małgorzaty Sucheni, Pani Justyny Katarzyny Mosur-Sobaś oraz Pani Anny Magdaleny Szyc z ubiegania się o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Kielcach Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z ich wniosków (uchwały: Nr 138/2015 z 9 marca 2015 r" Nr 859/2015 i Nr 860/2015 z 28 lipca 2015 r. oraz Nr 1058/2015 i Nr 1059/2015 z 5 października 2015 r.).

II

Podczas posiedzenia 7 września 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wnikliwie przeanalizował zgromadzony materiał, ocenił, że nie jest wystarczający do zajęcia stanowiska w sprawie i zadecydował jednogłośnie (4 głosami "za") o wystąpieniu do Krajowej Rady Sądownictwa z wnioskiem o zaproszenie na rozmowę: Pani Wioletty Baran, Pani Ewy Małgorzaty Posłowskiej, Pani Anny Agnieszki Stępień i Pani Moniki Marii Wieczorek. Podczas posiedzenia plenarnego 8 września 2015 r. Krajowa Rada Sądownictwa jednogłośnie (16 głosami "za") uwzględniła wniosek Zespołu, podejmując jednocześnie decyzję o zaproszeniu na rozmowę również Pani Julity Anny Kraszewskiej-Grzesiak.

W trakcie posiedzenia 5 października 2015 r. członkowie Zespołu przeprowadzili rozmowę z zaproszonymi kandydatkami, a następnie odbyli naradę i postanowili jednogłośnie (4 głosami "za") rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na dwa wolne stanowiska sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Kielcach kandydatury Pani Ewy Małgorzaty Posłowskiej na pierwszym miejscu listy rekomendacyjnej i Pani Moniki Marii Wieczorek na miejscu drugim. W ocenie Zespołu wniosek taki jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych i opinii służbowych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatki doświadczenia zawodowego, poziomem uzyskanego przez nie poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Kielcach, a także sposobem zaprezentowania się podczas rozmowy z członkami Zespołu.

Przy powyższym Zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz. 714 z późn. zm.), zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa podkreślił, że rekomendowane kandydatki posiadają wieloletnie doświadczenie zawodowe, ich kwalifikacje i praca zostały ocenione jako bardzo dobre przez sędziów wizytatorów oraz sędziów przełożonych, uzyskały pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach i wysokie poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu tego Sądu, otrzymały dobre oceny na dyplomach ukończenia studiów wyższych, a Pani Ewa Małgorzata Posłowska także z egzaminu sędziowskiego. Ponadto obie kandydatki zaprezentowały się pozytywnie podczas rozmowy z członkami Zespołu - umiejętnie poradziły sobie ze stresem i jasno formułowały wypowiedzi.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydatki biorące udział w tym postępowaniu spełniają wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133 z późn. zm.) w zw. z art. 65 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230 z późn. zm.).

Przy podejmowaniu niniejszej uchwały Rada kierowała się kryteriami wyrażonymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i uwzględniła uzyskane przez kandydatki oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i z egzaminu zawodowego, a także uzyskane poparcie środowiska sędziowskiego oraz sposób prezentacji podczas rozmowy z Zespołem członków Krajowej Rady Sądownictwa.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko Zespołu i uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego Sądu Rejonowego w Kielcach zostaną przedstawione kandydatury Pani Ewy Małgorzaty Posłowskiej i Pani Moniki Marii Wieczorek.

2. Pani Ewa Małgorzata Posłowska urodziła się 4 czerwca 1979 r. w Kielcach. W 2003 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego z oceną dobrą. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej we wrześniu 2006 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą plus. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych w Kielcach z dnia 3 listopada 2006 r. została wpisana na listę radców prawnych. W latach 2007-2008 pracowała jako radca prawny w I Urzędzie Skarbowym w Kielcach oraz w Wojewódzkim Inspektoracie Nadzoru Budowlanego w Kielcach. Z dniem 5 czerwca 2008 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Jędrzejowie. Orzeka w V Wydziale Ksiąg Wieczystych. W październiku 2013 r. ukończyła studia doktoranckie w Katedrze Prawa Konstytucyjnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1 czerwca 2015 r. pełni funkcję Przewodniczącego V Wydziału Ksiąg Wieczystych w Sądzie Rejonowym w Jędrzejowie.

Praca i kwalifikacje Pani Ewy Małgorzaty Posłowskiej zostały ocenione jako bardzo dobre przez sędziego wizytatora do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Kielcach. W opinii kwalifikacyjnej wyróżniono efektywność jej pracy, systematyczność i zaangażowanie w wykonywane obowiązki. Pozytywne opinie o kandydatce sporządzili również Prezes Sądu Rejonowego w Jędrzejowie oraz sędziowie orzekający w tym Sądzie.

Pani Ewa Małgorzata Posłowska bierze udział w szkoleniach organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury. Biegle posługuje się językiem angielskim (posiada Certificate in Advanced English).

Podczas posiedzenia 11 czerwca 2015 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach zaopiniowało kandydaturę Pani Ewy Małgorzaty Posłowskiej pozytywnie (6 głosami "za", przy 1 głosie "przeciw"). Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Kielcach 18 czerwca 2015 r. oddało na tę kandydaturę 52 głosy "za" i 34 głosy "przeciw".

3. Pani Monika Maria Wieczorek urodziła się 15 lipca 1975 r. w Chmielniku. W 1999 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego z oceną dobrą plus. W latach 1999-2006 pracowała w Urzędzie Miasta Kielce na stanowiskach: młodszego referenta, referenta, inspektora i głównego specjalisty, początkowo w Wydziale Rozwoju i Promocji Miasta a następnie w Wydziale Projektów Strukturalnych i Strategii Miasta. Z dniem 16 sierpnia 2006 r. została zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Kielcach w IX Wydziale Karnym Odwoławczym, gdzie pracuje do chwili obecnej. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej we wrześniu 2008 r. złożyła egzamin sędziowski z łączną oceną dostateczną plus. Od 2009 r. jest dodatkowo arbitrem Stałego Polubownego Sądu Konsumenckiego przy Świętokrzyskim Wojewódzkim Inspektorze Inspekcji Handlowej w Kielcach.

Praca i kwalifikacje Pani Moniki Marii Wieczorek zostały ocenione jako bardzo dobre przez sędziego wizytatora Sądu Okręgowego w Kielcach. W opinii kwalifikacyjnej podkreślono, że opiniowana daje gwarancję właściwego pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Pozytywne opinie służbowe o kandydatce sporządzili Przewodniczący IX Wydziału Karnego Odwoławczego Sądu Okręgowego w Kielcach oraz sędziowie orzekający w tym Wydziale. Rekomendację dla kandydatury Pani Moniki Marii

Wieczorek przedłożył również Mariusz Burchart Świętokrzyski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej w Kielcach.

Pani Monika Maria Wieczorek uczestniczy w licznych szkoleniach zawodowych, między innymi organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury z zakresu prawa cywilnego materialnego i procesowego. W 2002 r. przeprowadziła zajęcia z zakresu prawa pracy dla kandydatów na członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa. W 2005 r. prowadziła zaś zajęcia z zakresu prawa gospodarczego dla studentów Wyższej Szkoły Zarządzania Gospodarką Regionalną i Turystyką w Kielcach.

Podczas posiedzenia 11 czerwca 2015 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach zaopiniowało kandydaturę Pani Moniki Marii Wieczorek pozytywnie (5 głosami "za", przy 2 głosach "przeciw"). Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Kielcach 18 czerwca 2015 r. oddało na tę kandydaturę 55 głosów "za" i 33 głosy "przeciw".

4. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Osoby przedstawione z wnioskiem o powołanie posiadają wieloletnie doświadczenie zawodowe i prezentują wysokie kwalifikacje, co znajduje odzwierciedlenie w ocenach sporządzonych przez sędziów wizytatorów i w pozytywnych opiniach służbowych na temat ich pracy. Wykazały się również dojrzałością i wysokim poziomem profesjonalizmu podczas rozmowy z Zespołem członków Krajowej Rady Sądownictwa.

W ocenie Rady pozostałe kandydatki biorące udział w konkursie nie prezentują tak wysokich kwalifikacji zawodowych, jak Pani Ewa Małgorzata Posłowska i Pani Monika Maria Wieczorek.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także oceny uzyskane przez kandydatki na dyplomach wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu sędziowskiego.

Oceny uzyskane przez kandydatki przedstawione z wnioskiem o powołanie zostały zaprezentowane powyżej.

Pani Wioletta Baran otrzymała ocenę bardzo dobrą na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych, egzamin sędziowski złożyła zaś z oceną dostateczną plus. Pani Julita Anna Kraszewska-Grzesiak i Pani Anna Agnieszka Stępień uzyskały oceny dobre na dyplomach ukończenia wyższych studiów prawniczych a z egzaminu sędziowskiego oceny dostateczne. Pani Agnieszka Krystyna Matura-Rek otrzymała ocenę dobrą plus na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych, egzamin sędziowski złożyła zaś z oceną dobrą.

Pani Renata Rosiak-Doroz uzyskała natomiast ocenę dobrą zarówno na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych, jak i z egzaminu sędziowskiego.

6. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach oraz ocenę Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Kielcach.

Kandydatki przedstawione z wnioskiem o powołanie uzyskały poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach oraz Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu tego Sądu. Dane potwierdzające tę tezę zostały przedstawione powyżej.

Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach zaopiniowało pozytywnie także kandydatury Pani Wioletty Baran (5 głosami "za" i 2 głosami "przeciw"), Pani Julity Anny Kraszewskiej -Grzesiak (5 głosami "za" i 2 głosami "przeciw"), Pani Agnieszki Krystyny Matury-Rek (6 głosami "za" i 1 głosem "przeciw") oraz Pani Anny Agnieszki Stępień (7 głosami "za"). Negatywną opinię Kolegium uzyskała zaś kandydatura Pani Renaty Rosiak-Doroz (3 głosy "za" i 4 głosy "przeciw").

Podczas posiedzenia Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Kielcach na poszczególne kandydatury oddano następującą liczbę głosów: Pani Wioletty Baran 65 głosów "za" i 24 głosy "przeciw", Pani Julity Anny Kraszewskiej -Grzesiak 46 głosów "za" i 40 głosów "przeciw", Pani Agnieszki Krystyny Matury-Rek 38 głosów "za" i 46 głosów "przeciw", Pani Renaty Rosiak-Doroz 44 głosy "za" i 43 głosy "przeciw", Pani Anny Agnieszki Stępień 63 głosy "za" i 26 głosów "przeciw".

7. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatur Pani Ewy Małgorzaty Posłowskiej i Pani Moniki Marii Wieczorek zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności posiadane przez nie doświadczenie zawodowe, bardzo dobre oceny kwalifikacyjne, pozytywne opinie służbowe, a także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Kielcach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu tego Sądu. Poza tym zarówno Pani Ewa Małgorzata Posłowska, jak i Pani Monika Maria Wieczorek podczas rozmowy z członkami Zespołu Krajowej Rady Sądownictwa zaprezentowały wysoki poziom profesjonalizmu, umiejętnie opanowując stres i jasno wyrażając swoje poglądy.

8. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 6 października 2015 r. na kandydaturę:

- Pani Wioletty Baran oddano 1 głos "za", 1 głos "przeciw", przy 13 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Julity Anny Kraszewskiej-Grzesiak oddano 1 głos "za", 3 głosy "przeciw", przy 11 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Agnieszki Krystyny Matury-Rek oddano 0 głosów "za", 1 głos "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Ewy Małgorzaty Posłowskiej oddano 14 głosów "za", 0 głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się", udzielając jej poparcia bezwzględną większością głosów,

- Pani Renaty Rosiak-Doroz oddano 0 głosów "za", 4 głosy "przeciw", przy 11 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Anny Agnieszki Stępień oddano 0 głosów "za", 5 głosów "przeciw", przy 10 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Moniki Marii Wieczorek oddano 14 głosów "za", 0 głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się", udzielając jej poparcia bezwzględną większością głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126 poz. 714 z późn. zm.).