Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwa wolne stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gliwicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 14 grudnia 2015 r. pod poz. 1254.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.5.31

Akt nieoceniany
Wersja od: 31 maja 2016 r.

UCHWAŁA Nr 407/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 31 maja 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwa wolne stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gliwicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 14 grudnia 2015 r. pod poz. 1254

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz. 714 z późn. zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na dwa wolne stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gliwicach kandydatury:

- Pani Magdaleny Jolanty Pilch - asystenta sędziego,

- Pana Pawła Łukasza Strumińskiego - radcy prawnego,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gliwicach kandydatury Pani Joanny Jolanty Babiuch - starszego asystenta sędziego.

UZASADNIENIE

I

Na dwa wolne stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gliwicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 1254, zgłosiło się czworo kandydatów.

Wobec rezygnacji Pana Łukasza Hartmana - asystenta sędziego z ubiegania się o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego tego Sądu Krajowa Rada Sądownictwa umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie z jego zgłoszenia (uchwała nr 300/2016 z 26 kwietnia 2016 r.).

II

Podczas posiedzenia 25 kwietnia 2016 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa przeanalizował zgromadzony w sprawie materiał, ocenił, że nie jest wystarczający do zajęcia stanowiska w sprawie i zadecydował jednogłośnie (4 głosami "za") o wystąpieniu do Krajowej Rady Sądownictwa z wnioskiem o zaproszenie wszystkich kandydatów na rozmowę.

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła wniosek zespołu jednogłośnie (15 głosami "za") podczas posiedzenia plenarnego 26 kwietnia 2016 r.

W dniu 30 maja 2016 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa przeprowadził rozmowę z zaproszonymi osobami, przeanalizował zgromadzony materiał i odbył naradę. Kierując się kryteriami wyrażonymi w art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, postanowił jednogłośnie (3 głosami "za") rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na dwa wolne stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gliwicach kandydatury Pani Magdaleny Jolanty Pilch i Pana Pawła Łukasza Strumińskiego.

W uzasadnieniu stanowiska podkreślono, że rekomendowani kandydaci posiadają odpowiednie doświadczenie zawodowe, prezentują wysokie kwalifikacje merytoryczne, odzwierciedlone w pozytywnych ocenach kwalifikacyjnych, uzyskali wysokie oceny zarówno na dyplomach wyższych studiów prawniczych, jak i z egzaminów zawodowych, a podczas przeprowadzonej rozmowy zaprezentowali się jako osoby opanowane, o dużej wiedzy merytorycznej, z umiejętnością jasnego formułowania własnych poglądów, dając wyraz predyspozycjom osobowościowym do wykonywania zawodu sędziego.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci biorący udział w tym postępowaniu nominacyjnym spełniają wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 i 2 pkt 4 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r" poz. 133 z późn. zm.) w zw. z art. 65 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2016 r., poz. 150 z późn. zm.). Przy podejmowaniu niniejszej uchwały Rada kierowała się kryteriami wyrażonymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie służbowe, oceny ze studiów i z egzaminów zawodowych, a także poparcie środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu i uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na dwa wolne stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gliwicach zostaną przedstawione kandydatury Pani Magdaleny Jolanty Pilch i Pana Pawła Łukasza Strumińskiego.

2. Pani Magdalena Jolanta Pilch urodziła się 26 stycznia 1983 r. w Bytomiu. W 2007 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z oceną dobrą plus. Z dniem 15 lutego 2008 r. została zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Gliwicach, gdzie pracuje do chwili obecnej. Powierzone obowiązki wykonywała w wydziale cywilnym, pracy i ubezpieczeń społecznych oraz gospodarczym. W 2010 r. ukończyła z wynikiem bardzo dobrym studia podyplomowe w zakresie wyceny i gospodarki nieruchomościami na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W 2013 r. ukończyła zaś studia podyplomowe z zakresu prawa sądowego dla asystentów sędziów i referendarzy sądowych na Uczelni Łazarskiego w Warszawie - również z wynikiem bardzo dobrym. Po spełnieniu wymogu przepracowania co najmniej czterech lat na stanowisku asystenta sędziego kandydatka przystąpiła w sierpniu i wrześniu 2013 r. do egzaminu sędziowskiego, bez odbywania aplikacji sądowej. Egzamin zawodowy złożyła z oceną dobrą, uzyskując 225,0 punktów. Od października 2015 r. Pani Magdalena Jolanta Pilch wykonuje czynności asystenta sędziego w II Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Gliwicach.

Praca i kwalifikacje kandydatki zostały ocenione pozytywnie przez sędziów wizytatorów do spraw cywilnych i gospodarczych. Opiniujący stwierdzili, że, dzięki wykonywaniu czynności w różnych wydziałach, Pani Magdalena Jolanta Pilch zdobyła bogate doświadczenie praktyczne w stosowaniu prawa. Ocenili, że opracowane przez nią projekty prezentują dobry poziom i świadczą o opanowaniu przepisów prawa materialnego i procedury cywilnej.

Pozytywne opinie służbowe o kandydatce przedłożyli Prezes Sądu Rejonowego w Gliwicach, a także Przewodniczący: II Wydziału Cywilnego, VI Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oraz VII, X i XII Wydziału Gospodarczego tego Sądu.

Pani Magdalena Jolanta Pilch podnosi kwalifikacje merytoryczne, uczestnicząc w zróżnicowanych formach doskonalenia zawodowego - ukończyła studia podyplomowe (w 2010 r. i w 2013 r.), a ponadto bierze udział w szkoleniach organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury (2011-2015).

Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach na posiedzeniu 23 marca 2016 r. zaopiniowało kandydaturę Pani Magdaleny Jolanty Pilch jednogłośnie pozytywnie (7 głosami "za"). Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego podczas głosowania na posiedzeniu 1 kwietnia 2016 r. oddało na tę kandydaturę 93 głosy "za" i 4 głosy "przeciw", przy 4 głosach "wstrzymujących się". Dodatkowo w trakcie posiedzenia tego gremium Pani sędzia Małgorzata Popiół udzieliła kandydaturze Pani Magdaleny Jolanty Pilch publicznego poparcia.

3. Pan Paweł Łukasz Strumiński urodził się 28 marca 1974 r. w Opolu. W 1999 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego z oceną dobrą. W okresie od stycznia 2001 r. do czerwca 2002 r. wykonywał pracę w dwóch kancelariach adwokackich w Opolu. W październiku 2002 r. był zatrudniony na stanowisku specjalisty do spraw nieruchomości w spółce prawa handlowego w Katowicach, a od listopada 2002 r. do lutego 2006 r. na stanowisku specjalisty do spraw prawnych w spółkach prawa handlowego w Gliwicach Po odbyciu aplikacji radcowskiej w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Opolu w grudniu 2005 r. złożył egzamin radcowski z wynikiem bardzo dobrym. Od marca 2006 r. do chwili obecnej wykonuje zawód radcy prawnego, początkowo prowadził indywidualną kancelarię radcy prawnego, a od marca 2009 r. prowadzi działalność w formie spółki komandytowej.

Praca i kwalifikacje Pana Pawła Łukasza Strumińskiego zostały ocenione pozytywnie przez sędziów wizytatorów do spraw cywilnych, rodzinnych i nieletnich, gospodarczych, karnych oraz pracy i ubezpieczeń społecznych. Opiniujący podkreślili, że kandydat aktywnie uczestniczy w prowadzonych postępowaniach, a podejmowane czynności wykonuje starannie i rzetelnie.

Pan Paweł Łukasz Strumiński podnosi kwalifikacje merytoryczne, uczestnicząc w szkoleniach organizowanych przez samorząd zawodowy. W 2014 r. prowadził szkolenie w ramach IX Ogólnopolskich Dni Praktyk Prawniczych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, zorganizowane przez Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Katowice. Jest autorem artykułów prasowych z zakresu poradnictwa prawnego. Posiada uprawnienia pilota wycieczek zagranicznych.

Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach na posiedzeniu 23 marca 2016 r. zaopiniowało kandydaturę Pana Pawła Łukasza Strumińskiego negatywnie (5 głosami "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się"). Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego podczas głosowania na posiedzeniu 1 kwietnia 2016 r. oddało na tę kandydaturę 29 głosów "za" i 37 głosów "przeciw", przy 34 głosach "wstrzymujących się". Dodatkowo w trakcie posiedzenia tego gremium Pan sędzia Arkadiusz Cichocki i Pani sędzia Barbara Glenc-Poślednik udzielili kandydaturze Pana Pawła Łukasza Strumińskiego publicznego poparcia.

4. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Kandydaci wybrani do przedstawienia z wnioskiem o powołanie uzyskali pozytywne oceny kwalifikacyjne i posiadają stosowne doświadczenie zawodowe, co zostało zaprezentowane powyżej.

Odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe prezentuje również Pani Joanna Jolanta Babiuch. Od czerwca 2006 r. do listopada 2015 r. kandydatka była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Będzinie, a od grudnia 2015 r. do chwili obecnej pracuje w tym Sądzie na stanowisku starszego asystenta sędziego. Posiada również doświadczenie zdobyte w pracy jako specjalista do spraw prawnych i zarządzania w spółkach prawa handlowego w Katowicach (grudzień 2004 r. i styczeń 2005 r.). Jej praca i kwalifikacje zostały ocenione pozytywnie przez sędziego wizytatora do spraw karnych, który zaznaczył, że Pani Joanna Jolanta Babiuch bardzo dobrze wykonuje powierzone jej obowiązki i poparł starania kandydatki o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Pozytywnie o walorach merytorycznych Pani Joanny Jolanty Babiuch w opiniach służbowych wypowiedzieli się Prezes Sądu Rejonowego w Będzinie, Przewodnicząca II Wydziału Karnego i sędziowie orzekający w tym Wydziale, a także sędziowie VII Wydziału Karnego i X Wydziału Grodzkiego tego Sądu. Kandydatka podnosi kwalifikacje, biorąc udział w szkoleniach zawodowych organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury (2011-2015). Poza tym w latach 2004-2008 uczestniczyła w seminariach doktoranckich z zakresu prawa karnego procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. W 2014 r. przeprowadziła szkolenie z systemu e-karta dla pracowników Sądu Rejonowego w Będzinie.

W przekonaniu Krajowej Rady Sądownictwa w niniejszej procedurze konkursowej najlepszymi kandydatami na dwa wolne stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gliwicach są Pani Magdalena Jolanta Pilch i Pan Paweł Łukasz Strumiński.

Pani Magdalena Jolanta Pilch nie tylko posiada zróżnicowane doświadczenie zawodowe, zdobyte w pracy na stanowisku asystenta sędziego w wydziale cywilnym, pracy i ubezpieczeń społecznych oraz gospodarczym, została oceniona pozytywnie przez sędziów wizytatorów i sędziów przełożonych, ale poza tym otrzymała wysokie oceny na dyplomie wyższych studiów prawniczych i z egzaminu sędziowskiego (który złożyła z wynikiem dobrym bez odbywania aplikacji sądowej, co świadczy pozytywnie o jej umiejętnościach, samodyscyplinie i zaangażowaniu) i uzyskała najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego.

Pan Paweł Łukasz Strumiński legitymuje się wieloletnim i zróżnicowanym doświadczeniem zawodowym, zdobytym w pracy w kancelariach adwokackich, jako specjalista do spraw nieruchomości i do spraw prawnych w spółkach prawa handlowego, a także podczas wykonywania zawodu radcy prawnego. Jego praca i kwalifikacje zostały ocenione pozytywnie przez sędziów wizytatorów. Kandydat angażuje się w działalność związaną z podnoszeniem świadomości prawnej, między innymi poprzez współpracę z Europejskim Stowarzyszeniem Studentów Prawa ELSA Katowice i publikację artykułów prasowych z zakresu poradnictwa prawnego. Uzyskał przy tym wysokie oceny na dyplomie wyższych studiów prawniczych i z egzaminu radcowskiego.

Podczas rozmowy z zespołem członków Krajowej Rady Sądownictwa oboje wybrani kandydaci w najwyższym stopniu zaprezentowali dojrzałość i predyspozycje osobowościowe do wykonywania zawodu sędziego.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomach wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminów zawodowych.

Pani Joanna Jolanta Babiuch uzyskała ocenę dobrą na dyplomie wyższych studiów prawniczych, z egzaminu sędziowskiego otrzymała zaś ocenę dostateczną plus.

Pani Magdalena Jolanta Pilch uzyskała ocenę dobrą plus na dyplomie wyższych studiów prawniczych a egzamin sędziowski złożyła z oceną dobrą.

Pan Paweł Łukasz Strumiński otrzymał ocenę dobrą na dyplomie wyższych studiów prawniczych i ocenę bardzo dobrą z egzaminu radcowskiego.

6. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach oraz ocenę Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego.

Pani Joanna Jolanta Babiuch została zaopiniowana pozytywnie przez Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach - 6 głosami "za", przy 1 głosie "przeciw". Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego oddało na jej kandydaturę 80 głosów "za" i 11 głosów "przeciw", przy 11 głosach "wstrzymujących się".

Pani Magdalena Jolanta Pilch uzyskała najwyższe poparcie tych gremiów sądowych. Dane potwierdzające tę tezę zostały zaprezentowane powyżej.

Pan Paweł Łukasz Strumiński uzyskał negatywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach (5 głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się"). Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego oddało na jego kandydaturę 29 głosów "za" i 37 głosów "przeciw", przy 34 głosach "wstrzymujących się".

Wprawdzie Pan Paweł Łukasz Strumiński nie został pozytywnie zaopiniowany przez Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach i uzyskał najniższy wynik podczas głosowania Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego, to posiadane przez niego kwalifikacje, zaopiniowane pozytywnie przez sędziów wizytatorów, dotychczasowe doświadczenie zawodowe, a także wysokie oceny uzyskane na dyplomie wyższych studiów prawniczych i z egzaminu zawodowego, przemawiają za przedstawieniem jego kandydatury z wnioskiem o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego. W porównaniu do Pani Joanny Jolanty Babiuch wybrany kandydat uzyskał ocenę bardzo dobrą z egzaminu radcowskiego (wobec oceny dostatecznej plus otrzymanej przez kontrkandydatkę z egzaminu sędziowskiego), a podczas rozmowy z zespołem członków Krajowej Rady Sądownictwa zaprezentował predyspozycje osobowościowe do wykonywania zawodu sędziego, wykazując się bardzo dużą dojrzałością i wiedzą merytoryczną, a także umiejętnością swobodnego i jasnego formułowania własnych poglądów.

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła również, że oceny kwalifikacyjne Pana Pawła Łukasza Strumińskiego, przedstawione w toku niniejszej procedury nominacyjnej, zostały sporządzone przez sędziów wizytatorów w maju 2015 r., w związku z ubieganiem się przez kandydata o powołanie na stanowisko sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Zabrzu (ogłoszone w Monitorze Polskim z 16 marca 2015 r" pod poz. 271). W oświadczeniach składanych w lutym i marcu 2016 r. sędziowie wizytatorzy odstąpili od sporządzenia nowych ocen kwalifikacyjnych, podtrzymując, że dotychczasowe zachowują aktualność. Pomimo tożsamych ocen pracy i kwalifikacji kandydatura Pana Pawła Łukasza Strumińskiego została jednak różnie oceniona przez Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach i Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego w obu procedurach nominacyjnych (na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Zabrzu i w aktualnym konkursie na dwa wolne stanowiska sędziego Sądu Rejonowego w Gliwicach). Podczas posiedzenia 10 czerwca 2015 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Gliwicach zaopiniowało kandydaturę Pana Pawła Łukasza Strumińskiego negatywnie, oddając 4 głosy "przeciw", 1 głos "za" i 2 głosy "wstrzymujące się", a podczas posiedzenia 23 marca 2016 r. również wydało odnośnie tej kandydatury opinię negatywną, ale oddając 5 głosów "za" i 2 głosy "wstrzymujące się". Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Gliwickiego Okręgu Sądowego 26 czerwca 2015 r. zaś oddało na tę kandydaturę 11 głosów "za", 41 głosów "przeciw" i 15 głosów "wstrzymujących się", a podczas głosowania na posiedzeniu 1 kwietnia 2016 r. 29 głosów "za", 37 głosów "przeciw" i 34 głosy "wstrzymujące się".

Mając powyższe na uwadze, w szczególności tożsamość ocen kwalifikacyjnych i wynikające z nich pozytywne wnioski o kompetencjach merytorycznych i doświadczeniu zawodowym Pana Pawła Łukasza Strumińskiego, a jednocześnie rozbieżne konkluzje wypływające z analizy wyników głosowań na posiedzeniach gremiów sądowych w dwóch procedurach nominacyjnych, Krajowa Rada Sądownictwa nie mogła uznać tych głosowań za miarodajne.

7. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatur Pani Magdaleny Jolanty Pilch i Pana Pawła Łukasza Strumińskiego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności posiadane przez nich zróżnicowane doświadczenie zawodowe, pozytywne oceny kwalifikacyjne, wysokie oceny uzyskane na dyplomach wyższych studiów prawniczych i z egzaminów zawodowych, a także wynik wysłuchania kandydatów przez zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa.

8. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 31 maja 2016 r. na kandydaturę:

- Pani Joanny Jolanty Babiuch nie oddano głosów "za", oddano natomiast 2 głosy "przeciw" i 12 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Magdaleny Jolanty Pilch oddano 14 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pana Pawła Łukasza Strumińskiego oddano 12 głosów "za", 1 głos "przeciw" i 1 głos "wstrzymujący się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126 poz. 714 z późn. zm.).