Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwa wolne stanowiska sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Łodzi, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 387.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.1.12

Akt nieoceniany
Wersja od: 12 stycznia 2016 r.

UCHWAŁA Nr 34/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 12 stycznia 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwa wolne stanowiska sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Łodzi, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 387

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na dwa wolne stanowiska sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Łodzi kandydatury:
- Pani Iwony Marii Matyjas - sędziego Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi,

- Pana Andrzeja Rembowskiego - sędziego Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi.

UZASADNIENIE

I

Na dwa wolne stanowiska sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Łodzi, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 387, zgłosiło się dwoje powyżej wymienionych kandydatów.

II

Na posiedzeniu w dniu 4 stycznia 2016 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na dwa wolne stanowiska sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Łodzi kandydatury Pani Iwony Marii Matyjas i Pana Andrzeja Rembowskiego. Wskazując te kandydatury, członkowie Zespołu wzięli pod uwagę pozytywne oceny ich pracy i kwalifikacji, długoletnie doświadczenie zawodowe a także poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę wymagania ustawowe określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r. poz. 133 ze zm.). Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) i uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe oraz uzyskane poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej.

Po rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu, uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na dwa wolne stanowiska sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Łodzi zostaną przedstawione kandydatury Pani Iwony Marii Matyjas i Pana Andrzeja Rembowskiego.

2. Pani Iwona Maria Matyjas urodziła się w 1973 r. w Skierniewicach. W okresie od 15 września 1995 r. do 30 listopada 1995 r. zatrudniona była w wymiarze /2 etatu w Wojewódzkim Biurze Wyborczym w Skierniewicach na stanowisku referenta. Wyższe studia prawnicze ukończyła na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w 1997 r. z wynikiem dobrym. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Skierniewicach złożyła we wrześniu 1999 r. egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. Z dniem 1 listopada 1999 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Żyrardowie. Początkowo orzekała w Wydziale Karnym, a następnie w Wydziale Cywilno-Karnym. Od 2001 r. orzekała także w Wydziale Ksiąg Wieczystych w wymiarze jednego dnia w tygodniu. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 15 marca 2002 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Żyrardowie. Z dniem 17 grudnia 2003 r. powierzono jej funkcję Przewodniczącej Wydziału Pracy tego Sądu. Z dniem 9 października 2006 r. została przeniesiona na własną prośbę do Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi i skierowana do orzekania w Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. W okresie od 23 czerwca 2008 r. do 9 lipca 2008 r., od 3 czerwca 2009 r. do 3 lipca 2009 r. i od 3 grudnia 2009 r. do dnia powierzenia jej funkcji Przewodniczącej, pełniła obowiązki Zastępcy Przewodniczącej Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi. Z dniem 1 lipca 2010 r. powierzono jej funkcję Przewodniczącej tego Wydziału, którą pełniła do 1 stycznia 2015 r.

W latach 2007-2011 kandydatka kilkukrotnie prowadziła wykłady z zakresu prawa pracy na Podyplomowym Studium Finansów i Strategii Spółek na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.

W latach 2005-2015 była wielokrotnie delegowana przez Prezesa Sądu Okręgowego w Płocku do orzekania w tym Sądzie i przez Prezesa Sądu Okręgowego w Łodzi do pełnienia obowiązków sędziego w tym Sądzie. Każdorazowo orzekała w wydziale pracy i ubezpieczeń społecznych. Od 2 stycznia 2015 r. pełni obowiązki sędziego w Sądzie Okręgowym w Łodzi w ramach delegacji udzielonej przez Ministra Sprawiedliwości. Orzeka w Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

W ramach doskonalenia zawodowego Pani Iwona Maria Matyjas ukończyła w 2010 r. z wynikiem bardzo dobrym studia podyplomowe z zakresu prawa europejskiego dla sędziów sądów powszechnych w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk we współpracy z Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury. W 2014 r. ukończyła także studia podyplomowe w zakresie prawa konstytucyjnego dla sędziów orzekających w sprawach z zakresu prawa cywilnego, gospodarczego, rodzinnego oraz pracy i ubezpieczeń społecznych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego z wynikiem bardzo dobrym. Kandydatka uczestniczy również w szkoleniach organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę pracy i kwalifikacji merytorycznych Pani Iwony Marii Matyjas dokonała Pani Ewa Naze - sędzia wizytator do spraw pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Apelacyjnego w Łodzi. Opiniująca podkreśliła wysokie kwalifikacje zawodowe kandydatki, efektywność orzekania, terminowość sporządzania uzasadnień, a także staranność i poprawność w redagowaniu sentencji orzeczeń i ich uzasadnień. W jej ocenie posiadany przez opiniowaną zasób wiedzy z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, znajomość literatury prawniczej i orzecznictwa Sądu Najwyższego przekładają się na stabilny charakter jej orzecznictwa. Wyraziła pogląd, że Pani Iwona Maria Matyjas jest osobą należycie przygotowaną, zarówno pod względem merytorycznym, jak i praktycznym do przedstawienia jej kandydatury z wnioskiem o powołanie na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Opinię służbową o pracy Pani Iwony Marii Matyjas sporządził Pan sędzia Jacek Chrostek - Przewodniczący Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Łodzi. W ocenie przełożonego kandydatka dała się poznać jako osoba pracowita, odpowiedzialna, samodzielna i decyzyjna. Wykazuje się bardzo dobrą organizacją pracy własnej a podejmowane przez nią decyzje procesowe świadczą o bardzo dużym doświadczeniu oraz rozległej wiedzy prawniczej. W jego ocenie zaangażowanie w wykonywanie powierzonych obowiązków w powiązaniu z cechami osobistymi, w pełni potwierdzają przydatność Pani Iwony Marii Matyjas do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Łodzi.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi na posiedzeniu w dniu 16 listopada 2015 r. zaopiniowało kandydaturę Pani Iwony Marii Matyjas pozytywnie. Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej na posiedzeniu w dniu 30 listopada 2015 r. oddało na tę kandydaturę 91 głosów "za", 3 głosy "przeciw" i 2 głosy "wstrzymujące się". 3. Pan Andrzej Rembowski urodził się w 1965 r. w Brzezinach. Wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego ukończył w 1989 r. z wynikiem dobrym. Po odbyciu aplikacji w okręgu Prokuratury Wojewódzkiej w Łodzi złożył w marcu 1992 r. egzamin prokuratorski z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem 1 czerwca 1992 r. został mianowany asesorem Prokuratury Rejonowej Łódź-Śródmieście w Łodzi. Z dniem 1 czerwca 1994 r. Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny powołał go na stanowisko prokuratora Prokuratury Rejonowej Łódź-Śródmieście w Łodzi. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 16 stycznia 2001 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi. Początkowo orzekał w Wydziale Karnym a od 1 lipca 2002 r. w Wydziale Grodzkim, gdzie pełnił obowiązki Przewodniczącego Wydziału. Z dniem 1 lutego 2003 r. powierzono mu tę funkcję, którą sprawował do 31 marca 2006 r. Od 1 kwietnia 2006 r. do chwili obecnej ponownie orzeka w Wydziale Karnym. W okresie od 1 kwietnia 2006 r. do 30 kwietnia 2007 r. pełnił funkcję Przewodniczącego tego Wydziału. Od dnia 1 maja 2007 r. do 30 kwietnia 2015 r. pełnił zaś funkcję Wiceprezesa Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi.

W latach 2007-2013 był wielokrotnie delegowany przez Prezesa Sądu Okręgowego w Łodzi i Prezesa Sądu Apelacyjnego w Łodzi do orzekania w Sądzie Okręgowym w Łodzi w Wydziale Karnym Odwoławczym. W okresie od 2 grudnia 2013 r. do 30 kwietnia 2015 r. orzekał w tym Sądzie w ramach delegacji udzielonej przez Ministra Sprawiedliwości. Powierzone obowiązki wykonywał w Wydziale Karnym Odwoławczym w wymiarze czterech sesji w miesiącu, a od 1 maja 2015 r. do 1 grudnia 2015 r. w pełnym wymiarze czasu pracy.

Ocenę pracy i kwalifikacji merytorycznych kandydata sporządził Pan Wiesław Masłowski - sędzia wizytator Sądu Apelacyjnego w Łodzi. Opiniujący podkreślił wysoki poziom wiedzy i umiejętności zawodowych Pana Andrzeja Rembowskiego, a także bardzo dobrą znajomość poglądów doktryny i judykatury. W jego ocenie Pan Andrzej Rembowski jest pełnowartościowym kandydatem na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi na posiedzeniu w dniu 16 listopada 2015 r. zaopiniowało kandydaturę Pana Andrzeja Rembowskiego pozytywnie. Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej oddało na tę kandydaturę 93 głosy "za", 2 głosy "przeciw" i 1 głos "wstrzymujący się".

4. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatur Pani Iwony Marii Matyjas i Pana Andrzeja Rembowskiego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności posiadane przez nich doświadczenie zawodowe, wnioski płynące z ich ocen kwalifikacyjnych, rzetelne wykonywanie obowiązków sędziego sądu okręgowego w ramach udzielonych im delegacji, a także poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa wymienieni kandydaci spełniają ustawowe kryteria powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego, dając gwarancję prawidłowego wykonywania związanych z tym obowiązków. Wybrane osoby prezentują odpowiednie kwalifikacje merytoryczne, co znajduje odzwierciedlenie w pozytywnych ocenach kwalifikacyjnych, posiadają długoletnie doświadczenie zawodowe, a ponadto uzyskali wysokie poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej.

5. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 12 stycznia 2016 r. na kandydaturę:

- Pani Iwony Marii Matyjas oddano 17 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", udzielając jej jednogłośnego poparcia,

- Pana Andrzeja Rembowskiego oddano 17 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", udzielając mu jednogłośnego poparcia.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 87 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.).