Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwa wolne stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Sieradzu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 467.

Akty korporacyjne

Sędz.2019.1.24

Akt nieoceniany
Wersja od: 24 stycznia 2019 r.

UCHWAŁA Nr 148/2019
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 24 stycznia 2019 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwa wolne stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Sieradzu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 467

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Roberta Leonarda Pabina i Pani Anety Marii Świniarskiej do pełnienia urzędu na dwa wolne stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Sieradzu;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Marcina Sylwestra Perzyny, Pani Arlety Puzder i Pani Elżbiety Joanny Sadowskiej -Augustyniak do pełnienia urzędu na dwa wolne stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Sieradzu.

UZASADNIENIE

I

Na dwa wolne stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Sieradzu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r. pod poz. 467, zgłosili się: - Pan Robert Leonard Pabin - sędzia Sądu Rejonowego w Zduńskiej Woli, - Pan Marcin Sylwester Perzyna - sędzia Sądu Rejonowego w Sieradzu, - Pani Arleta Puzder - sędzia Sądu Rejonowego w Łasku, - Pani Elżbieta Joanna Sadowska-Augustyniak - sędzia Sądu Rejonowego w Sieradzu, - Pani Aneta Maria Świniarska - sędzia Sądu Rejonowego w Sieradzu.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 21 stycznia 2019 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, przeanalizował je, omówił wszystkich kandydatów, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Po zakończeniu dyskusji członkowie zespołu przystąpili do głosowania. Oddano na kandydaturę:

- Pana Roberta Leonarda Pabina: 3 głosy "za", 0 głosów "przeciw" i 0 głosów "wstrzymujących się",

- Pana Marcina Sylwestra Perzyny: 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 3 głosy "wstrzymujące się",

- Pani Arlety Puzder: 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 3 głosy "wstrzymujące się",

- Pani Elżbiety Joanny Sadowskiej-Augustyniak: 0 głosów "za", 0 głosów "przeciw" i 3 głosy "wstrzymujące się",

- Pani Anety Marii Świniarskiej: 3 głosy "za", 0 głosów "przeciw" i 0 głosów "wstrzymujących się".

W wyniku głosowania rekomendację zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa uzyskała kandydatura Pana Roberta Leonarda Pabina i Pani Anety Marii Świniarskiej. W ocenie zespołu w niniejszym postępowaniu nominacyjnym poziom poparcia Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej, a także uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacji nie w każdym przypadku odzwierciedlają rzeczywisty poziom ich kwalifikacji. Na podstawie analizy całokształtu dokumentacji zgromadzonej w tym postępowaniu nominacyjnym zespół uznał, że wysokie, wyróżniające i odpowiadające wymogom orzekania w sądzie okręgowym kwalifikacje posiadają obecnie Pan Robert Leonard Pabin i Pani Aneta Maria Świniarska. Pozostali uczestnicy postępowania nie wypełniają, ocenianych łącznie, kryteriów wyboru wymienionych w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi RP wniosków o ich powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego.

Przedstawiając powyższe, zespól kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespól opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że wszyscy kandydaci spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Roberta Leonarda Pabina i Pani Anety Marii Świniarskiej do pełnienia urzędu na dwa wolne stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Sieradzu.

2. Pan Robert Leonard Pabin urodził się 10 maja 1974 r. w Zduńskiej Woli. W 1998 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, uzyskując tytuł magistra z wynikiem bardzo dobrym. W latach 1999-2001 był zatrudniony na stanowisku archiwisty w "Inwemer" sp. j. Ronc i Dzitkowski - Zakładzie Pracy Chronionej z siedzibą w Piotrkowie Trybunalskim - oddział w Zduńskiej Woli. Od października do grudnia 2001 r. pracował na stanowisku inspektora ds. prawnych w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Sieradzu. Po odbyciu aplikacji sądowej, złożył w 2001 r. egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. Z dniem 28 grudnia 2001 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi. Powierzone obowiązki wykonywał w IV Wydziale Karnym. Następnie, z dniem 1 lutego 2004 r. powierzono mu pełnienie czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Zduńskiej Woli. Orzekał w II Wydziale Karnym i w VI Wydziale Grodzkim. Od 1 marca 2005 r. do 31 października 2006 r. pełnił funkcję zastępcy Przewodniczącego VI Wydziału Grodzkiego. Postanowieniem Prezydenta RP z 23 marca 2006 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Zduńskiej Woli. Od 4 czerwca 2007 r. do 28 lutego 2009 r. pełnił początkowo obowiązki, a następnie sprawował funkcję Przewodniczącego II Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Zduńskiej Woli. Następnie, na swoją prośbę rozpoczął wykonywanie obowiązków orzeczniczych w I Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Zduńskiej Woli. W latach 2014-2018 orzekał w IV Wydziale Pracy w sprawach uchylonych do ponownego rozpoznania oraz w sprawach w których sędzia referent został wyłączony. Kandydat był wielokrotnie delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Sieradzu.

Jak wynika z opinii Prezesa Sądu Rejonowego w Zduńskiej Woli - Pani Izabeli Matusiak, Pan Robert Leonard Pabin jest osobą niezwykle inteligentną. Cechuje go wysoka kultura osobista. Posiada bardzo dobrą znajomość przepisów prawa oraz orzecznictwa, które śledzi na bieżąco.

Praca i kwalifikacje merytoryczne Pana Roberta Leonarda Pabina zostały ocenione przez Panią Joannę Składowską - sędziego wizytatora do spraw cywilnych i wieczystoksięgowych w Sądzie Okręgowym w Sieradzu. Zdaniem opiniującej, Pana Roberta Leonarda Pabina cechuje bardzo dobra znajomość prawa materialnego i procesowego oraz metodyki pracy sędziego. Opiniowany opanował warsztat pracy sędziego i umiejętnie stosuje właściwe przepisy prawa. Pan sędzia cieszy się także nieposzlakowaną opinią. W podsumowaniu oceny kwalifikacyjnej wizytator stwierdził, że Pan Robert Leonard Pabin jest dobrym kandydatem do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego.

Pan Marcin Sylwester Perzyna urodził się 31 grudnia 1977 r. w Łasku. W 2001 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, uzyskując tytuł magistra z wynikiem dobrym plus. W latach 2003-2005 był zatrudniony jako stażysta w "Pro Cito LEX" sp. z o.o. w Sieradzu. Po odbyciu aplikacji sądowej, złożył w 2004 r. egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. Z dniem 1 maja 2005 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Wieluniu. Czynności orzecznicze pełnił w wydziale pracy i w wydziale grodzkim a następnie w VIII Zamiejscowym Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Wieluniu z siedzibą w Pajęcznie, w którym od 1 do 31 maja 2008 r. pełnił obowiązki Przewodniczącego Wydziału. Postanowieniem Prezydenta RP z 12 lutego 2009 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Wieluniu. Od 1 lipca 2005 r. do 31 lipca 2010 r. pełnił obowiązki a następnie funkcję Przewodniczącego Zamiejscowego Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Wieluniu z siedzibą w Pajęcznie. Z dniem 1 sierpnia 2010 r. został przeniesiony na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Sieradzu. Orzeka w II Wydziale Karnym. Kandydat był kilkukrotnie delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w II Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Sieradzu. Od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2017 r. pełnił obowiązki sędziego w Sądzie Okręgowym w Sieradzu w wymiarze 4 sesji w miesiącu, w ramach delegacji udzielonej przez Ministra Sprawiedliwości. Z dniem 1 stycznia 2018 r. Minister Sprawiedliwości powierzył mu pełnienie obowiązków sędziego w tym sądzie w wymiarze 4 sesji w miesiącu na czas nieokreślony.

Praca i kwalifikacje merytoryczne Pana Marcina Sylwestra Perzyny zostały ocenione przez Panią Małgorzatę Chojnowską - wizytatora Sądu Okręgowego w Sieradzu. Jak wynika z oceny, kandydat bierze udział w rozpoznawaniu spraw o różnym stopniu złożoności, zawsze dokładając należytej staranności aby te sprawy jak najszybciej zakończyć. Treść wydawanych orzeczeń jest adekwatna do tego, co zostało zebrane w materiale dowodowym. Z kolei argumentacja zawarta w pisemnych uzasadnieniach jest trafna, logiczna, oparta na wiedzy i doświadczeniu życiowym. Zdaniem opiniującej, Pan sędzia jest bardzo dobrym kandydatem do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego.

Krajowa Rada Sądownictwa, dokonując całościowej oceny kandydatury Pana Marcina Sylwestra Perzyny podkreśliła posiadane przez tego kandydata wysokie kwalifikacje zawodowe. Rada wzięła również pod uwagę okoliczność, że uzyskał on najwyższe spośród wszystkich kandydatów poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej. Pomimo wysokich kwalifikacji zawodowych, Pan Marcin Sylwester Perzyna nie uzyskał jednak tak wysokiego poparcia członków Krajowej Rady Sądownictwa jak wybrani do przedstawienia z wnioskiem o powołanie Pan Robert Leonard Pabin i Pani Aneta Maria Świniarska, za kandydaturami których, Rada opowiedziała się jednogłośnie. W ocenie Rady wybrani do przedstawienia z wnioskiem o powołanie kandydaci posiadają odpowiednie kwalifikacje merytoryczne oraz długoletnie doświadczenie zarówno zawodowe jak i życiowe, a także wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystują w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Sieradzu.

Pani Arleta Puzder urodziła się 31 sierpnia 1973 r. w Sieradzu. W latach 1997-1998 była zatrudniona na stanowisku pracownika administracyjnobiurowego w firmie "Gammazym" sp. z o.o. z siedzibą w Sieradzu. Natomiast w latach 1998-2001 wykonywała pracę na stanowisku sekretarki-kasjerki a następnie specjalisty ds. operacyjnych w Amplico AIG Life. W latach 2000-2004 była zatrudniona jako nauczyciel w Szkole Podstawowej im. Ignacji Piątkowskiej we Wróblewie. W 2004 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, uzyskując tytuł magistra z wynikiem dobrym plus. Po odbyciu aplikacji sądowej złożyła w 2008 r. egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. W latach 2007-2011 była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Sieradzu. Postanowieniem Prezydenta RP z 15 lipca 2011 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Łasku. Orzeka w II Wydziale Karnym. Z dniem 1 listopada 2011 r. powierzono jej pełnienie obowiązków a z dniem 1 listopada 2012 r. pełnienie funkcji zastępcy Przewodniczącego tego Wydziału. Z dniem 1 listopada 2015 r. powierzono jej pełnienie tej funkcji przez kolejną kadencję. Kandydatka była wielokrotnie delegowana do Sądu Okręgowego w Sieradzu celem pełnienia obowiązków sędziego w II Wydziale Karnym tego Sądu.

Praca i kwalifikacje merytoryczne Pani Arlety Puzder zostały ocenione przez Panią Małgorzatę Chojnowską - sędziego wizytatora Sądu Okręgowego w Sieradzu. Z oceny wynika, że kandydatka jest zaangażowana w wykonywanie powierzonych obowiązków orzeczniczych. Posiada dużą wiedzę prawniczą z zakresu szeroko rozumianego prawa karnego, dzięki której trafnie argumentuje wydawane przez siebie orzeczenia. Jej dotychczasowy przebieg pracy pozwolił opiniującej ocenić jej kandydaturę jako bardzo dobrą do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego.

Dokonując całościowej oceny kandydatury Pani Arlety Puzder, Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła wysokie kwalifikacje zawodowe tej kandydatki. Rada wzięła również pod uwagę, że tak jak wszyscy kandydaci biorący udział w tym postępowaniu, uzyskała ona pozytywną opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi oraz niemalże identyczne poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej jak wybrany do przedstawienia z wnioskiem o powołanie Pan Robert Leonard Pabin. Druga z osób wybranych do przedstawienia z wnioskiem o powołanie - Pani Aneta Maria Świniarska uzyskała nieco wyże niż Pani Arleta Puzder poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej (różnica 2 głosów "za"). Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła również pod uwagę okoliczność, że Pani Arleta Puzder posiada zdecydowanie mniejsze doświadczenie orzecznicze niż wybrani do przedstawienia z wnioskiem o powołanie kandydaci. Mając na uwadze wysokie kwalifikacje zawodowe wybranych osób oraz fakt, że legitymują się oni dłuższym stażem orzeczniczym niż Pani Arleta Puzdro, Krajowa Rada Sądownictwa dokonała wyboru właśnie tych osób w niniejszym postępowaniu nominacyjnym. Ponadto Rada miała na uwadze, że procedura konkursowa dotyczy tylko dwóch wolnych stanowisk sędziego sądu okręgowego, zatem Rada mogła dokonać wyboru tylko dwóch osób, spośród dobrych i bardzo dobrych kandydatów.

Pani Elżbieta Joanna Sadowska-Augustyniak urodziła się 22 września 1979 r. w Zduńskiej Woli. W 2003 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, uzyskując tytuł magistra z wynikiem bardzo dobrym. Po odbyciu aplikacji sądowej, złożyła w 2007 r. egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. W latach 2006-2011 była zatrudniona w Sądzie Okręgowym w Łodzi, początkowo na stanowisku referenta stażysty a następnie asystenta sędziego. Postanowieniem Prezydenta RP z 12 stycznia 2011 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Sieradzu. Z dniem 1 stycznia 2015 r. powierzono jej pełnienie funkcji zastępcy Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego a z dniem 20 października 2015 r. funkcję Przewodniczącej tego Wydziału. Natomiast z dniem 12 listopada 2015 r. została powołana do pełnienia funkcji wiceprezesa Sądu Rejonowego w Sieradzu. W 2017 r. ukończyła z wynikiem celującym studia podyplomowe z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi, organizowane przez Wydział Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej. Kandydatka była kilkukrotnie delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Sieradzu.

Praca i kwalifikacje merytoryczne tej kandydatki zostały ocenione przez Panią Joannę Składowską - sędziego wizytatora do spraw cywilnych i wieczystoksięgowych Sądu Okręgowego w Sieradzu. Zdaniem opiniującej, Panią Elżbietę Joannę Sadowską-Augustyniak cechuje bardzo dobra znajomość prawa materialnego i procesowego oraz metodyki pracy sędziego. Kandydatka cieszy się nieposzlakowaną opinią. Dotychczasowy przebieg pracy zawodowej i cechy osobowościowe - zdaniem opiniującej - predysponują kandydatkę do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego.

Krajowa Rada Sądownictwa, dokonując całościowej oceny tej kandydatury uwzględniła posiadane przez Panią Elżbietę Joannę Sadowską-Augustyniak wysokie kwalifikacje zawodowe oraz drugie co do wielkości poparcie udzielone przez członków Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej. Rada miała również na uwadze, że tak jak wszyscy kandydaci biorący udział w niniejszej procedurze nominacyjnej, uzyskała pozytywną opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi. Niemniej jednak legitymuje się krótszym stażem orzeczniczym niż wybrani do przedstawienia z wnioskiem o powołanie kandydaci.

Pani Aneta Maria Świniarska urodziła się 3 maja 1975 r. w Słomkowie Mokrym. W 1999 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, uzyskując tytuł magistra z wynikiem bardzo dobrym. Po odbyciu aplikacji sądowej, złożyła w 2002 r. egzamin sędziowski z łączną oceną bardzo dobrą. Z dniem 16 czerwca 2003 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Zduńskiej Woli. Orzekała w II Wydziale Karnym i w III Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Z dniem 1 lutego 2004 r. powierzono jej pełnienie czynności asesorskich w VI Wydziale Grodzkim Sądu Rejonowego w Sieradzu. Postanowieniem Prezydenta RP z 26 czerwca 2007 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Sieradzu. Orzeka w II Wydziale Karnym. Od 1 czerwca 2008 r. do 30 września 2008 r. pełniła obowiązki zastępcy Przewodniczącego VI Wydziału Grodzkiego. Z dniem 1 grudnia 2017 r. została powołana do pełnienia funkcji sędziego wizytatora do spraw karnych Sądu Okręgowego w Sieradzu. Kandydatka była delegowana kilkukrotnie do pełnienia obowiązków sędziego w II Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Sieradzu.

Praca i kwalifikacje merytoryczne Pani Anety Marii Świniarskiej zostały ocenione przez Panią Małgorzatę Chojnowską - sędziego wizytatora Sądu Okręgowego w Sieradzu. Z oceny wynika, że kandydatka posiada doświadczenie orzecznicze w rozpoznawaniu spraw o różnym stopniu złożoności. Podejmowane przez nią czynności procesowe są prawidłowe i adekwatne do poczynionych ustaleń. Z oceny wynika ponadto, że Pani sędzia doskonale radzi sobie zarówno z mało obszernymi sprawami, jak i z tymi wieloosobowymi i wielotomowymi, a wysoka stabilność orzecznictwa świadczy o jej dobrym przygotowaniu do orzekania na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Zdaniem opiniującej Pani Aneta Maria Świniarska jest bardzo dobrym kandydatem.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Osoby przedstawione z wnioskiem o powołanie posiadają rozległą wiedzę, popartą dużym i różnorodnym doświadczeniem zawodowym. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pana Roberta Leonarda Pabina i Pani Anety Marii Świniarskiej znajdują odzwierciedlenie w ocenach ich pracy. Kandydatury wybranych osób, na tle kontrkandydatów wyróżnia także długość stażu orzeczniczego oraz różnorodne i wszechstronne doświadczenie zawodowe w pracy na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Panią Anetę Marię Świniarską dodatkowo wyróżnia posiadanie specjalistycznej wiedzy prawniczej z zakresu szeroko rozumianego prawa karnego z uwagi na pełnienie przez nią funkcji wizytatora do spraw karnych w Sądzie

Okręgowym w Sieradzu, natomiast Pana Roberta Leonarda Pabina - doświadczenie w rozpoznawaniu sprawa z zakresu prawa karnego, cywilnego i pracy. Choć wybrani do przedstawienia z wnioskiem o powołanie kandydaci nie uzyskali najwyższego poparcia Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej, to jednak swoją dotychczasową pracą i postawą dają, zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa, rękojmię należytego wykonywania obowiązków na stanowisku sędziego sądu okręgowego.

Kontrkandydaci Pana Roberta Leonarda Pabina i Pani Anety Marii Świniarskiej posiadają wysokie kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego, niemniej jednak w świetle wszystkich kryteriów wyboru, ocenianych łącznie, nie okazali się kandydatami lepszymi niż osoby wybrane do przedstawienia z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku o które się ubiegają.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Robert Leonard Pabin i Pani Aneta Maria Świniarska są najlepszymi kandydatami w niniejszej procedurze nominacyjnej. Zdaniem Rady posiadają oni najwyższe kwalifikacje merytoryczne znajdujące odzwierciedlenie w kilkunastoletnim i różnorodnym doświadczeniu zawodowym, jak również posiadają wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystują w praktyce zawodowej. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa atrybuty te, dają rękojmię rzetelnego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Sieradzu.

4. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła również pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomach ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminów zawodowych.

Oceny na dyplomach ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminów zawodowych zostały zaprezentowane wyżej. Jednakże w niniejszej procedurze konkursowej nie były one kryterium decydującym o wyborze najlepszego kandydata, wobec dorobku zawodowego i zdobytych kwalifikacji po złożeniu egzaminów zawodowych. Wszyscy uczestnicy postępowania posiadają odpowiednie i długoletnie doświadczenie zawodowe oraz otrzymali oceny kwalifikacyjne wskazujące, że spełniają wymogi formalne do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi i ocenę Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi na posiedzeniu w dniu 17 września 2018 r. zaopiniowało pozytywnie wszystkich kandydatów biorących udział w niniejszym postępowaniu nominacyjnym.

Na posiedzeniu w dniu 22 października 2018 r. Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej oceniło poszczególnych kandydatów, przyznając im następującą liczbę głosów:

- Pan Robert Leonard Pabin uzyskał 25 głosów "za" i 10 głosów "przeciw", przy 26 głosach "wstrzymujących się",

- Pan Marcin Sylwester Perzyna uzyskał 51 głosów "za" i 5 głosów "przeciw", przy 5 głosach "wstrzymujących się",

- Pani Arleta Puzder uzyskała 25 głosów "za" i 12 głosów "przeciw", przy 24 głosach "wstrzymujących się",

- Pani Elżbieta Joanna Sadowska-Augustyniak uzyskała 50 głosów "za" i 4 głosy "przeciw", przy 7 głosach "wstrzymujących się",

- Pani Aneta Maria Świniarska uzyskała 27 głosów "za" i 8 głosów "przeciw", przy 26 głosach "wstrzymujących się".

Krajowa Rada Sądownictwa dokonując całościowej oceny uczestników postępowania nie pominęła również wyników głosowania Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Łódzkiej. Uznała jednak, że nie są one w pełni miarodajne, zważywszy na legitymowanie się przez osoby przedstawione do powołania pozytywnymi ocenami kwalifikacyjnymi, najdłuższym stażem orzeczniczym oraz umiejętnościami predestynującymi do pełnienia urzędu sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Sieradzu.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pana Roberta Leonarda Pabina i Pani Anety Marii Świniarskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności duże, różnorodne i wszechstronne doświadczenie zawodowe, zdobyte przez nich podczas kilkunastoletniej pracy na stanowisku sędziego sądu rejonowego, a także wysokie oceny ich pracy i kwalifikacji zawodowych. Obydwoje kandydaci - tak jak pozostali uczestnicy postępowania - uzyskali pozytywną opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi. Z kolei wyniki głosowania podczas Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu tego Sądu nie odzwierciedlają, zdaniem Rady rzeczywistych, bardzo wysokich kwalifikacji zawodowych Pana Roberta Leonarda Pabina i Pani Anety Marii Świniarskiej. Z ocen ich kwalifikacji wynika bowiem, że odznaczają się długoletnim doświadczeniem orzeczniczym oraz cechami osobowościowymi, które są kluczowe i niezbędne dla rzetelnego wykonywania pracy na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Ponadto posiadają długoletnie i różnorodne doświadczenie w pracy na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Pamiętać również należy, że niniejsza procedura konkursowa dotyczy tylko dwóch wolnych stanowisk sędziowskich, zatem Rada mogła dokonać wyboru tylko dwóch osób.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 24 stycznia 2019 r. na:

- Pana Roberta Leonarda Pabina oddano jednogłośnie 14 głosów "za", w rezultacie czego jego kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pana Marcina Sylwestra Perzynę nie oddano głosów "za" ani "przeciw", natomiast 14 członków Krajowej Rady Sądownictwa wstrzymało się od oddania głosu, w rezultacie czego kandydat nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Arletę Puzder oddano 2 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 12 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Elżbietę Joannę Sadowską-Augustyniak nie oddano głosów "za" ani "przeciw", natomiast 14 członków Krajowej Rady Sądownictwa wstrzymało się od oddania głosu, w rezultacie czego jej kandydatura nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Panią Anetę Marię Świniarską oddano jednogłośnie 14 głosów "za", w rezultacie czego jej kandydatura uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie. POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r. poz. 84).