Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska asesorskie w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym we Wrocławiu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 331.

Akty korporacyjne

Sędz.2021.11.16

Akt nieoceniany
Wersja od: 16 listopada 2021 r.

UCHWAŁA NR 1503/2021
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 16 listopada 2021 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska asesorskie w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym we Wrocławiu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 331

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Dominika Filipa Dymitruka i Pani Malwiny Marii Jaworskiej-Wolyniak do pełnienia urzędu na dwa stanowiska asesorskie w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym we Wrocławiu;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Doroty Majcherek-Karoluk do pełnienia urzędu na jedno z dwóch stanowisk asesorskich w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym we Wrocławiu.

UZASADNIENIE

I

Postępowanie przed Krajową Radą Sądownictwa

Na dwa wolne stanowiska asesora sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym we Wrocławiu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2021 r., poz. 331, zgłosili się:

- Pan Dominik Filip Dymitruk - radca prawny - Okręgowa Izba Radców Prawnych we Wrocławiu,

- Pani dr Malwina Maria Jaworska-Wołyniak - starszy asystent sędziego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym we Wrocławiu oraz

- Pani Dorota Majcherek-Karoluk - radca prawny - Okręgowa Izba Radców Prawnych

we Wrocławiu.

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 269; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 15 listopada 2021 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa, po wnikliwym zapoznaniu się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i ich przeanalizowaniu, omówił szczegółowo kandydatów, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Pana Dominika Filipa Dymitruka oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", na Panią Malwinę Marię Jaworską-Wołyniak oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", a na Panią Dorotę Majcherek-Karoluk oddali 1 głos "za", przy braku głosów "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania, zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na dwa stanowiska asesora sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym we Wrocławiu Pana Dominika Filipa Dymitruka i Pani Malwiny Marii Jaworskiej-Wołyniak. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa, opiniami służbowymi, a także opinią Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu. Na posiedzenie zespołu nie stawił się przedstawiciel Krajowej Rady Radców Prawnych, zawiadomiony o terminie.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

W uzasadnieniu stanowiska zespół wskazał, że za rekomendowaniem Pana Dominika Filipa Dymitruka i Pani Malwiny Marii Jaworskiej-Wołyniak przemawiają w szczególności (ocenione łącznie): kwalifikacje i doświadczenie zawodowe, wysoki poziom wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej, opinie Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, opinie przełożonych, rekomendacje oraz inne dołączone dokumenty.

Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu pozytywnie zaopiniowało Pana Dominika Filipa Dymitruka i Panią Malwinę Marię Jaworską-Wołyniak, oddając na każdego z tych kandydatów po 5 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", zaś Panią Dorotę Majcherek-Karoluk Kolegium zaopiniowało negatywnie, nie oddając głosów "za", przy 3 głosach "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się".

Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci biorący udział w konkursie spełniają wymagania, określone w art. 6a § 1 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. - Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 137; dalej: p.u.s.a).

Rada, podejmując niniejszą uchwałę, kierowała się kryteriami, wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS oraz wymogiem z art. 6a § 1 p.u.s.a. i uwzględniła kwalifikacje oraz doświadczenie zawodowe, wysoki poziom wiedzy w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej, opinie przełożonych, rekomendacje oraz inne dołączone dokumenty.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa - podzielając stanowisko zespołu - uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pana Dominika Filipa Dymitruka i Pani Mai winy Marii Jaworskiej-Wołyniak do pełnienia urzędu na dwa stanowiska asesora sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym we Wrocławiu.

II

Charakterystyka kandydatów

Pan Dominik Filip Dymitruk urodził się w 1990 r. w Jeleniej Górze. W 2012 r. ukończył studia pierwszego stopnia na kierunku administracja na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł licencjata. Zajął drugie miejsce w konkursie na najlepszą pracę licencjacką, zorganizowanym przez Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Z dniem 16 lutego 2013 r. został powołany przez Prezesa Rady Ministrów na pozaetatowego członka Samorządowego 3 Kolegium Odwoławczego w Jeleniej Górze, w którym orzeka do chwili obecnej. Od 1 czerwca 2015 r. jest zatrudniony w tym Kolegium, początkowo na stanowisku inspektora, a od 13 marca 2021 r. - Kierownika Biura. W 2015 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Z dniem 1 sierpnia 2018 r. został powołany przez Prezesa Rady Ministrów na pozaetatowego członka Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu. Orzeka do chwili obecnej. Po odbyciu aplikacji radcowskiej w Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu, w marcu 2019 r. złożył egzamin radcowski z wynikiem pozytywnym (uzyskał drugi najlepszy wynik). Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu z dnia 14 maja 2019 r. został wpisany na listę radców prawnych tej Izby. W dniu 27 czerwca 2019 r. złożył ślubowanie. Od 1 stycznia 2020 r. wykonuje zawód radcy prawnego na podstawie umowy cywilno-prawnej w kancelarii radcy prawnego w Lubaniu. Kandydat podnosi kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych. Jest autorem lub współautorem kilku publikacji naukowych. W latach 2012-2015 był redaktorem naczelnym Przeglądu Administracji Publicznej, czasopisma naukowego wydawanego przez Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Ocenę kwalifikacji kandydata sporządził Pan dr Wojciech Śnieżyński - sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu. Stwierdził, między innymi, że Pan Dominik Filip Dymitruk doskonale opanował przepisy prawa i orzecznictwo sądowe z zakresu prawa administracyjnego, a poziom sporządzanych przez niego uzasadnień do orzeczeń i pism procesowych jest ponadprzeciętnie wysoki. Podkreślił, że opiniowany posiada wysokie kwalifikacje i odpowiednie doświadczenie zawodowe pozwalające mu ubiegać się o stanowisko asesora sądowego w sądzie administracyjnym.

Pani Malwina Maria Jaworska-Wołyniak urodziła się w 1984 r. w Legnicy. W 2008 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą plus, uzyskując tytuł magistra. Z dniem 9 kwietnia 2009 r. została zatrudniona w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym we Wrocławiu, początkowo na stanowisku asystenta sędziego a od 1 stycznia 2015 r. do chwili obecnej - na stanowisku starszego asystenta sędziego. Na podstawie przedstawionej rozprawy doktorskiej pt. Instytucja wyłączenia sędziego w postępowaniu sądowoadministracyjnym jako gwarancja konstytucyjnego prawa do bezstronnego sądu oraz po złożeniu wymaganych egzaminów, uchwałą Rady Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego z dnia 24 czerwca 2013 r. został jej nadany stopień doktora nauk prawnych w zakresie prawa - prawa konstytucyjnego. Kandydatka podnosi kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych. Jest autorką lub współautorką licznych publikacji naukowych, a także glosy do postanowienia wojewódzkiego sądu administracyjnego. Bierze udział w seminariach i konferencjach naukowych. Posiada doświadczenie dydaktyczne, zdobyte podczas prowadzenia zajęć w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Głogowie (2008-2009) oraz jako wykładowca na studiach podyplomowych w zakresie ochrony danych osobowych na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego (od 2017 r.).

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządziła Pani Katarzyna Radom - sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu. Zaznaczyła, między innymi, że Pani Malwina Maria Jaworska-Wołyniak wyróżnia się niezwykle obszerną wiedzą z zakresu szeroko pojętego prawa administracyjnego, którą doskonale wykorzystuje w praktyce zawodowej. Podkreśliła, że przedłożone do analizy projekty orzeczeń dotyczą szerokiego spektrum prawa administracyjnego a z ich treści wynika, że kandydatka doskonale radzi sobie z trudną materią prawa administracyjnego i znakomicie posługuje się przepisami prawa. W konkluzji stwierdziła, że Pani Malwina Maria Jaworska-Wołyniak jest wyróżniającą się kandydatką na stanowisko asesora sądowego w sądzie administracyjnym, a posiadane przez nią doświadczenie zawodowe i przymioty osobiste dają gwarancję, że bezsprzecznie sprosta związanym z tym obowiązkom.

Pani Dorota Majcherek-Karoluk posiada zbliżone kwalifikacje zawodowe do kandydatów przedstawionych z wnioskiem o powołanie, uprawniające do ubiegania się o stanowisko asesora sądowego w wojewódzkim sądzie administracyjnym, jednak - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej zostały one ocenione nieznacznie niżej od kwalifikacji Pana Dominika Filipa Dymitruka i Pani Malwiny Marii Jaworskiej-Wołyniak -przedstawionych do powołania Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pani Dorota Majcherek-Karoluk urodziła się w 1983 r. we Wrocławiu. W 2008 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Jest laureatką nagrody Prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych za najlepszą pracę magisterską z zakresu wykonywania zawodu radcy prawnego, deontologii zawodowej oraz działalności samorządu radców prawnych. Od 30 listopada 2009 r. do 30 listopada 2010 r. odbyła aplikację ogólną w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Od 3 marca 2011 r. do 25 marca 2012 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu (X Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, I Wydział Cywilny). Od 26 marca 2012 r. do 31 października 2014 r. pracowała na takim samym stanowisku w Sądzie Okręgowym we Wrocławiu (X Wydział Gospodarczy, IX Wydział Ubezpieczeń Społecznych). Po odbyciu aplikacji radcowskiej w Okręgowej Izbie Radców Prawnych we Wrocławiu, w marcu 2014 r. złożyła egzamin radcowski z wynikiem pozytywnym. Uchwałą Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu z dnia 20 maja 2014 r. została wpisana na listę radców prawnych tej Izby. W dniu 30 czerwca 2014 r. złożyła ślubowanie. Zawód radcy prawnego wykonuje od grudnia 2014 r., początkowo na podstawie umowy o pracę (w spółce prawa handlowego, w przedsiębiorstwie państwowym oraz na uczelni wyższej), a od 2 listopada 2015 r. do chwili obecnej prowadzi indywidualną kancelarię radcy prawnego we Wrocławiu. W latach 2016-2020 pełniła funkcję sędziego Okręgowego Sądu Dyscyplinarnego Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu a od 2020 r. pełni funkcję Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego tej Izby. Kandydatka podnosi kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach zawodowych.

Ocenę kwalifikacji kandydatki sporządziła Pani Kamila Paszowska-Wojnar - sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu. Zaznaczyła, między innymi, że Pani Dorota Majcherek-Karoluk wykazuje się szeroką wiedzą z zakresu prawa administracyjnego, postępowania administracyjnego i sądowoadministracyjnego, a kwestie rozstrzygane i analizowane przez nią w materiałach przedstawionych do oceny dotyczyły różnorodnych problemów materialnoprawnych i proceduralnych. Podkreśliła, że dotychczasowa kariera zawodowa, przymioty osobiste i posiadane kompetencje uzasadniają rekomendację jej kandydatury na stanowisko asesora sądowego w sądzie administracyjnym.

III

Porównanie kandydatów

W każdym postępowaniu nominacyjnym Krajowa Rada Sądownictwa dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Rada jest wyposażona w prawo swobodnej oceny zgromadzonego materiału i możliwość nadania decydującego znaczenia określonym, wybranym kryteriom ustawowym, na podstawie których podejmuje uchwałę. Od stanu faktycznego konkretnej sprawy zależy, jakie kryteria są stosowane przez Radę w danym postępowaniu, w szczególności co do rozpatrywanych łącznie kryteriów, na które składają się kwalifikacje, doświadczenie zawodowe, poparcie środowiska sędziowskiego oraz dane potwierdzające zdobycie dodatkowych kwalifikacji.

Uczestnicy postępowania, pretendujący do objęcia dwóch stanowisk asesora sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym we Wrocławiu, spełniają formalnie wszystkie kryteria wyboru, a zatem zadaniem Rady było przeprowadzenie weryfikacji i dokonanie wyboru tych osób, które spełniają wszystkie kryteria - oceniane łącznie - najpełniej i w najwyższym stopniu.

Kryteria, przyjęte przez Krajową Radę Sadownictwa, przy ocenie kandydatów:

1. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pan Dominik Filip Dymitruk - przedstawiony do powołania - posiada doświadczenie zawodowe, zdobyte na stanowiskach: pozaetatowego członka Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Jeleniej Górze oraz Kierownika Biura tego Kolegium, pozaetatowego członka Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu i radcy prawnego. Ponadto jest autorem lub współautorem kilku publikacji naukowych, a w latach 2012-2015 był redaktorem naczelnym Przeglądu Administracji Publicznej, czasopisma naukowego wydawanego przez Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pana Dominika Filipa Dymitruka znajdują odzwierciedlenie w ocenie jego pracy oraz opiniach służbowych. Zgodnie z przedstawionymi ocenami i opiniami, Pan Dominik Filip Dymitruk dysponuje rozległą wiedzą z zakresu prawa administracyjnego, posiada doświadczenie w stosowaniu prawa w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej. Warsztat pracy ma opanowany w odpowiednim stopniu. Kandydat jest doświadczonym prawnikiem, o sumiennym podejściu do obowiązków i odpowiedniej organizacji pracy. Wskazane cechy, dostrzeżone również przez jego bezpośrednich przełożonych, w połączeniu z wynikami oceny kwalifikacyjnej przekonują, że Pan Dominik Filip Dymitruk spełnia wszystkie wymogi stawiane kandydatowi na asesora sądowego w wojewódzkim sądzie administracyjnym. Ponadto kandydat uzyskał jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu.

Pani Malwina Maria Jaworska-Wołyniak - przedstawiona do powołania - posiada doświadczenie zawodowe, zdobyte na stanowiskach asystenta sędziego i starszego asystenta sędziego. Ponadto posiada stopień doktora nauk prawnych w zakresie prawa - prawa konstytucyjnego. Jest autorką lub współautorką licznych publikacji naukowych, a także posiada doświadczenie dydaktyczne. Wysokie kwalifikacje merytoryczne Pani Malwiny Marii Jaworskiej-Wołyniak znajdują odzwierciedlenie w wyróżniającej ocenie jej pracy oraz opiniach służbowych. Zgodnie z przedstawionymi ocenami i opiniami, Pani Malwina Maria Jaworska- Wołyniak dysponuje rozległą wiedzą z zakresu prawa administracyjnego, posiada doświadczenie w stosowaniu prawa w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej. Warsztat pracy ma opanowany w odpowiednim stopniu. Kandydatka jest doświadczonym prawnikiem, o sumiennym podejściu do obowiązków i odpowiedniej organizacji pracy. Wskazane cechy, dostrzeżone również przez jej bezpośrednich przełożonych, w połączeniu z wynikami oceny kwalifikacyjnej przekonują, że Pani Malwina Maria Jaworska-Wołyniak spełnia wszystkie wymogi stawiane kandydatowi na asesora sądowego w wojewódzkim sądzie administracyjnym. Kandydatka również uzyskała jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu.

Pani Dorota Majcherek-Karoluk posiada doświadczenie zawodowe, zdobyte na stanowiskach: asystenta sędziego, radcy prawnego oraz sprawując funkcje sędziego Okręgowego Sądu Dyscyplinarnego Okręgowej Izby Radców Prawnych we Wrocławiu i Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego tej Izby. Uzyskana przez kandydatkę ocena kwalifikacji jest bardzo dobra. Na podstawie zebranej dokumentacji w sprawie - została jednak oceniona nieznacznie niżej niż kandydaci przedstawieni z wnioskiem o powołanie. Pani Dorota Majcherek-Karoluk jako jedyna spośród kandydatów biorących udział w niniejszej procedurze konkursowej otrzymała negatywną opinię Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, co różnicuje jej kandydaturę na niekorzyść. Zdaniem Krajowej Rady Sądownictwa wiedza teoretyczna, jaką posiadają wszyscy troje kandydaci, z zakresu prawa administracyjnego, doświadczenie w stosowaniu prawa w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej dają gwarancję należytego wykonywania przez nich obowiązków asesora sądowego w wojewódzkim sądzie administracyjnym. Jednakże - w ocenie Rady - w niniejszej procedurze konkursowej Pan Filip Dominik Dymitruk oraz Pani Malwina Maria Jaworska-Wołyniak spełniają kryteria wyboru w stopniu wyższym od Pani Doroty Majcherek-

Karoluk, co uzasadnia przedstawienie ich Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej do powołania.

2. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu.

Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu na posiedzeniu 30 września 2021 r. pozytywnie zaopiniowało Pana Dominika Filipa Dymitruka i Panią Malwinę Marię Jaworską-Wołyniak, oddając na każdego z nich po 5 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", zaś Panią Dorotę Majcherek -Karoluk Kolegium zaopiniowało negatywnie, nie oddając głosów "za", przy 3 głosach "przeciw" i 2 głosach "wstrzymujących się".

Kandydaci przedstawieni z wnioskiem o powołanie uzyskali pozytywne opinie Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, natomiast Pani Dorota Majcherek -Karoluk otrzymała opinię negatywną. Powyższe przemawia zatem za kandydatami przedstawionymi z wnioskiem o powołanie.

3. W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pan Dominik Filip Dymitruk i Pani Malwina Maria Jaworska-Wołyniak posiadają wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe w stosowaniu prawa w dziedzinie administracji publicznej oraz prawa administracyjnego i innych dziedzin prawa związanych z działaniem organów administracji publicznej, które umiejętnie wykorzystują w praktyce zawodowej, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków na stanowisku asesora sądowego w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym we Wrocławiu.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pana Dominika Filipa Dymitruka i Pani Mai winy Marii Jaworskiej-Wołyniak zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności uzyskane oceny kwalifikacji oraz doświadczenie zawodowe, wnioski płynące z ocen pracy kandydatów i ich kwalifikacje zawodowe, opinie służbowe, potwierdzające rzetelną praktykę zawodową oraz umiejętności predestynujące do pełnienia urzędu asesora sądowego w wojewódzkim sądzie administracyjnym, a także jednogłośnie pozytywne opinie Kolegium Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu.

IV

Wyniki glosowania Rady

Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 16 listopada 2021 r. na:

- Pana Dominika Filipa Dymitruka oddano 11 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 2 głosach "wstrzymujących się", (przy udziale 13 osób), w rezultacie czego uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Malwinę Marię Jaworską-Wołyniak oddano 13 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się", (przy udziale 14 osób), w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Dorotę Majcherek-Karoluk oddano 2 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 12 głosach "wstrzymujących się", (przy udziale 14 osób), w rezultacie czego nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę, jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2021 r. poz. 269).