Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2019 r., poz. 581.

Akty korporacyjne

Sędz.2020.10.28

Akt nieoceniany
Wersja od: 28 października 2020 r.

UCHWAŁA NR 838/2020
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 28 października 2020 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2019 r., poz. 581

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pana Pawła Krekory oraz Pana Pawła Stosio do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie;

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Marka Rafała Adamskiego do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

UZASADNIENIE

I

Na dwa wolne stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2019 r. pod poz. 581, zgłosili się:

- Pan Marek Rafał Adamski - radca prawny;

- Pan Paweł Krekora - radca Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej;

- Pan Paweł Stosio - sędzia Sądu Rejonowego dla miasta stołecznego w Warszawy w Warszawie.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu 26 października 2020 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, uznał je za wystarczające, przeprowadził naradę i postanowił bezwzględną większością głosów rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Pawła Krekory (3 głosy "za", 0 głosów "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się") oraz Pana Pawła Stosio(3 głosy "za", 0 głosów "przeciw", 0 głosów "wstrzymujących się") do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Kandydatura Pana Marka Rafała Adamskiego uzyskała: 1 głos "za", 0 głosów "przeciw", 2 głosy "wstrzymujące się". W posiedzeniu zespołu nie uczestniczyli przedstawiciele Krajowej Rady Radców Prawnych i Prezesa Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej powiadomieni o terminie.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że rekomendowani kandydaci w najwyższym stopniu spełniają kryteria wyboru. Zespół wziął pod uwagę - dokonując oceny łącznej - między innymi oceny kwalifikacyjne kandydatów, informacje dokumentujące ich doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, opinie przełożonych, opinie Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie oraz inne dokumenty dołączone do kart zgłoszenia kandydatów. Na podstawie analizy całokształtu dokumentacji zgromadzonej w tym postępowaniu nominacyjnym zespół uznał, że kandydaci ci posiadają kwalifikacje merytoryczne odpowiadające wymogom orzekania w sądzie okręgowym i dają rękojmię należytego wykonywania obowiązków na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Zdaniem zespołu członków rekomendowani kandydaci wypełniają, oceniane łącznie, kryteria wyboru wymienione w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa w stopniu uzasadniającym przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci biorący udział w konkursie spełniają wymagania ustawowe określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 365, ze zm.; dalej: p.u.s.p.). Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 i 3 ustawy o KRS i uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych oraz wyniki głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu członków postanowiła, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie zostaną przedstawione kandydatury Pana Pawła Krekory i Pana Pawła Stosio.

2. Pan Paweł Krekora urodził się 4 października 1985 r. w Radomiu. W 2009 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 19 listopada 2007 r. do 4 czerwca 2013 r. pracował w Departamencie Studiów i Analiz Głównego Urzędu Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa kolejno na stanowiskach: inspektora, starszego inspektora, specjalisty, głównego specjalisty. Po odbyciu aplikacji radcowskiej w marcu 2013 r. złożył egzamin radcowski z wynikiem pozytywnym. Od 5 czerwca 2013 r. jest zatrudniony na stanowisku radcy Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej.

Ocenę kwalifikacji Pana Pawła Krekory sporządziła Pani Anna Błażejczyk - sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie. Z oceny tej wynika, że opiniowany prowadzi sprawy obejmujące szerokie spektrum zagadnień. Składane przez niego pisma są poprawne pod względem formalnym, zawierają wszechstronne ustosunkowanie się do twierdzeń strony przeciwnej, z odniesieniem się do wielowątkowej argumentacji prawnej, w tym do zgłoszonych wniosków dowodowych. Pisma sporządza w sposób przejrzysty, w układzie graficznym pozwalającym na szybkie odnalezienie szukanej kwestii. Posługuje się poprawną polszczyzną, pisma redaguje w zrozumiały sposób. Terminowo wywiązuje się z zobowiązań. Treść składanych pism i podejmowane czynności procesowe chronią interesy reprezentowanej strony. Wnioski dowodowe formułuje w sposób prawidłowy pod względem procesowym. Na sali sądowej zachowuje się zgodne z przepisami proceduralnymi i zasadami kultury. Kandydat w bardzo staranny sposób realizuje powierzone obowiązki. Opiniowanego cechuje 3 wysoki poziom posiadanej wiedzy prawniczej i bardzo dobra znajomość orzecznictwa. Ma umiejętność ukierunkowanej, przemyślanej i konsekwentnej argumentacji prawniczej. Jest dokładny i wnikliwy. Zdaniem sędziego wizytatora Pan Paweł Krekora daje rękojmię wykonywania zawodu sędziego w sposób prawidłowy i na bardzo wysokim poziomie. Ocena wyróżniająca.

3. Pan Paweł Stosio urodził się 7 grudnia 1981 r. w Łukowie. W 2005 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 5 października 2005 r. do 31 maja 2006 r. współpracował z "Skrzypkowski & Tynel - Spółka Prawnicza" s.c. na podstawie umowy o dzieło, a od 2 stycznia 2006 r. na podstawie umowy o współpracy. Od 5 stycznia 2007 r. do 31 lipca 2007 r. był zatrudniony na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Otwocku. Od 3 września 2007 r. do 31 marca 2008 r. na podstawie umowy zlecenia współpracował z Sądem Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie we wrześniu 2008 r. złożył egzamin sędziowski z oceną dostateczną plus. Od 5 stycznia 2009 r. do 6 listopada 2010 r. pracował w Ministerstwie Sprawiedliwości na stanowisku starszego specjalisty, kierownika projektu Sieć Pomocy Ofiarom Przestępstw. Od 9 listopada 2010 r. do 28 lutego 2013 r. był zatrudniony na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Od 1 marca 2013 r. do 16 kwietnia 2013 r. pracował na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Woli w Warszawie. Z dniem 17 kwietnia 2013 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie. W 2015 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie finansów i ekonomii. Z dniem 26 marca 2015 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie, w którym orzeka w XIX Wydziale Gospodarczym do spraw upadłościowych i restrukturyzacyjnych. W 2017 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie prawa upadłościowego, restrukturyzacyjnego i finansowego. Od 1 czerwca 2019 r. pełni funkcję Zastępcy Przewodniczącego XIX Wydziału Gospodarczego do spraw upadłościowych i restrukturyzacyjnych. Kandydat rozpoczął również studia podyplomowe w zakresie prawa upadłościowego, restrukturyzacyjnego i finansowego.

Ocenę kwalifikacji Pana Pawła Stosio sporządziła Pani Alicja Dziekańska - sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie. Z oceny tej wynika, że w oparciu o uzyskaną od Przewodniczącego XIX Wydziału Gospodarczego Sądu Rejonowego dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie opinię o pracy i postawie przyjąć należy, że opiniowany jest osobą obowiązkową, sumienną, odporną na stres i opanowaną - również przy rozpoznawaniu spraw 4

o najwyższym stopniu trudności, medialnych i doniosłych społecznie. Kandydat posiada szeroką wiedzę i stale podnosi kwalifikacje. Pełni funkcję Zastępcy Przewodniczącego XIX Wydziału Gospodarczego do spraw upadłościowych i restrukturyzacyjnych Sądu Rejonowego dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie, co potwierdza jego wysokie kompetencje. Orzecznictwo opiniowanego odznacza się bardzo wysokim stopniem stabilności. Na podstawie przedstawionych opinii o pracy Pana Pawła Stosio, akt prowadzonych przez niego spraw oraz danych statystycznych sędzia wizytator stwierdziła, że posiada on wszechstronną i ugruntowaną wiedzę zawodową, dostateczne doświadczenie zawodowe, jak i umiejętność organizacji swojej pracy. Ocena końcowa pozytywna.

Odnośnie do kandydata nieprzedstawianego z wnioskiem o powołanie, Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła między innymi, co następuje:

4. Pan Marek Rafał Adamski urodził się 23 listopada 1969 r. w Lublinie. W 1993 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 2 listopada 1993 r. do 30 listopada 1994 r. pracował na stanowisku aplikanta radcowskiego w kancelarii radców prawnych z siedzibą Lublinie. Od 1 grudnia 1994 r. do 28 lutego 1997 r. był zatrudniony w Banku Depozytowo Kredytowym na stanowisku inspektora. Po odbyciu aplikacji radcowskiej, w październiku 1996 r., złożył egzamin radcowski z oceną dobrą. Od 1 marca 1997 r. wykonuje zawód radcy prawnego początkowo w indywidualnej kancelarii, a następnie w ramach spółki. Od 15 lipca 2007 r. do 1 grudnia 2013 r. wykonywał zawód radcy prawnego na podstawie stosunku pracy w "Odszkodowania Lublin PL" spółce cywilnej.

Ocenę kwalifikacji Pana Marka Rafała Adamskiego sporządził Pan Paweł Kieta - sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie. Z oceny tej wynika, że opiniowany spełnia wymogi ustawowe do ubiegania się o powołanie na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Opiniowany wykazuje się doświadczeniem zawodowym, szeroką wiedzą prawniczą, rzetelnością i bardzo dużym zaangażowaniem w wywiązywaniu się z obowiązków. Terminowo dokonuje zleconych mu czynności, jak też przestrzega terminów procesowych. W ocenie sędziego wizytatora Pan Marek Rafał Adamski jest bardzo dobrym kandydatem na stanowisko sędziego sądu okręgowego, w pełni zasługując na tę nominację. Ocena łączna na podstawie oceny merytorycznej kandydata i oceny metodyki pracy kandydata (ocena według skali 4-stopniowej: wyróżniająca, pozytywna, pozytywna z zastrzeżeniami i negatywna): wyróżniająca.

5. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się oceną kwalifikacyjną oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pan Paweł Krekora posiada doświadczenie w pracy na stanowisku: inspektora, starszego inspektora, specjalisty, głównego specjalisty oraz radcy Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej. Kwalifikacje Pana Pawła Krekory zostały wysoko ocenione przez sędziego wizytatora w sporządzonej na potrzeby tego postępowania nominacyjnego ocenie. Ponadto uzyskał drugi w kolejności wynik - 9 głosów "za" (32 punkty poparcia), przy 2 głosach "przeciw" i 4 głosach "wstrzymujących się" podczas głosowania na posiedzeniu Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie. Krajowa Rada Sądownictwa dokonała wszechstronnej analizy wszystkich zgromadzonych w sprawie materiałów i uznała, że krótszy - od Pana Marka Rafała Adamskiego - staż zawodowy Pana Pawła Krekory nie może być czynnikiem obniżającym wysoką ogólną ocenę jego kandydatury. Spełnia on bowiem wszelkie wymagania ustawowe, w tym także w zakresie długości wymaganego stażu pracy, stawiane osobom ubiegającym się o stanowisko sędziego sądu okręgowego, a całokształt okoliczności sprawy - w tym przede wszystkim odpowiednie doświadczenie, wysoka ocena kwalifikacji, a także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie - przemawia za wyższością jego kandydatury nad kandydaturą Pana Marka Rafała Adamskiego.

Pan Paweł Stosio posiada jako jedyny z uczestników niniejszego postępowania nominacyjnego doświadczenie orzecznicze w pracy na stanowisku referendarza sądowego i sędziego sądu rejonowego. Ponadto pracował na stanowisku asystenta sędziego zarówno w sądzie rejonowym, jak i okręgowym, także przez niespełna dwa lata był zatrudniony w Ministerstwie Sprawiedliwości na stanowisku starszego specjalisty, kierownika projektu Sieć Pomocy Ofiarom Przestępstw. Od 1 czerwca 2019 r. pełni funkcję Zastępcy Przewodniczącego XIX Wydziału Gospodarczego do spraw upadłościowych i restrukturyzacyjnych Sądu Rejonowego dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie. Kandydat ukończył dwa kierunki studiów podyplomowych, a obecnie jest w trakcie odbywania kolejnych. Kwalifikacje kandydata zostały wysoko ocenione przez sędziego wizytatora w sporządzonej na potrzeby tego postępowania nominacyjnego ocenie. W ocenie Rady staż orzeczniczy tego kandydata czyni - na tle uzyskanej przez niego wysokiej oceny kwalifikacji - jego kandydaturę lepszą od kandydatury Pana Marka Rafała Adamskiego. Ponadto kandydat ten uzyskał najwyższy wynik - 11 głosów "za" (49 punktów poparcia), przy braku głosów "przeciw" i 4 głosach "wstrzymujących się" podczas głosowania na posiedzeniu Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła również doświadczenie zawodowe i kwalifikacje Pana Marka Rafała Adamskiego. Kandydat ten posiada doświadczenie w pracy na stanowisku: aplikanta radcowskiego, inspektora w Banku Depozytowo Kredytowym oraz radcy prawnego. Kwalifikacje kandydata zostały wysoko ocenione przez sędziego wizytatora w sporządzonej na potrzeby tego postępowania nominacyjnego ocenie. Kandydat ten uzyskał najniższy wynik - 6 głosów "za" (27 punktów poparcia), przy 1 głosie "przeciw" i 8 głosach "wstrzymujących się" podczas głosowania na posiedzeniu Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

Krajowa Rada Sądownictwa, mając na względzie przedstawioną wyżej argumentację oraz wszechstronnie analizując całą dokumentację dotyczącą uczestników niniejszej procedury nominacyjnej, w tym załączone do kart zgłoszenia opinie służbowe, jak również informacje dotyczące podnoszenia kwalifikacji zawodowych uznała, że w najwyższym stopniu, oceniane łącznie, kryteria wyboru wymienione w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o KRS spełniają Pan Paweł Krekora i Pan Paweł Stosio.

6. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie.

Na posiedzeniu Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie 9 września 2020 r. kandydaci uzyskali odpowiednio: Pan Marek Rafał Adamski 6 głosów "za" (27 punktów poparcia), przy 1 głosie "przeciw" i 8 głosach "wstrzymujących się"; Pan Paweł Krekora 9 głosów "za" (32 punkty poparcia), przy 2 głosach "przeciw" i 4 głosach "wstrzymujących się"; Pan Paweł Stosio 11 głosów "za" (49 punktów poparcia), przy braku głosów "przeciw" i 4 głosach "wstrzymujących się".

Krajowa Rada Sądownictwa miała na uwadze, że poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie przemawiało za kandydaturami Pana Pawła Krekory i Pana Pawła Stosio, którzy uzyskali zarówno więcej głosów "za", jak i więcej punktów poparcia niż Pan Marek Rafał Adamski.

7. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Pawła Krekory oraz Pana Pawła Stosio do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności oceniane łącznie: oceny kwalifikacji kandydatów, informacje dokumentujące ich doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, opinie przełożonych, opinie Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie oraz inne dokumenty dołączone do kart zgłoszenia kandydatów

8. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 28 października 2020 r. na kandydaturę:

- Pana Marka Rafała Adamskiego nie oddano głosów "za", oddano 1 głos "przeciw" i 15 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała

wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Pawła Krekory oddano 17 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pana Pawła Stosio oddano 12 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw", oddano 3 głosy "wstrzymujące się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art.44 ust.1 - 3 ustawy z dnia 12 maja 2011r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2019 r., poz. 84, ze zm.).