Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2019 r., poz. 415.

Akty korporacyjne

Sędz.2020.7.8

Akt nieoceniany
Wersja od: 8 lipca 2020 r.

UCHWAŁA NR 525/2020
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 8 lipca 2020 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2019 r., poz. 415

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Anny Karoliny Capik-Pater i Pana Mariusza Kucharczyka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach,

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Barbary Wajerowskiej-Oniszczuk i Pani Agnieszki Ewy Woźniak do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.

UZASADNIENIE

I

Na dwa wolne stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2019 r. pod poz. 415, zgłosili się:

- Pani Anna Karolina Capik-Pater - sędzia Sądu Rejonowego w Rybniku,

- Pan Mariusz Kucharczyk - sędzia Sądu Rejonowego w Dąbrowie Górniczej,

- Pani Barbara Wajerowska-Oniszczuk - sędzia Sądu Rejonowego w Żorach,

- Pani Agnieszka Ewa Woźniak - sędzia Sądu Rejonowego w Gliwicach.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu zespołu 7 lipca 2020 r., zespół przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, omówił wszystkie kandydatury, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować na dwa wolne stanowiska sędziego Sądu Okręgowego w Gliwicach kandydatury Pani Anny Karoliny Capik-Pater oraz Pani Barbary Wajerowskiej-Oniszczuk.

W uzasadnieniu swojego stanowiska zespół wskazał, że obie kandydatki posiadają najdłuższy staż orzeczniczy, legitymują się zróżnicowanym doświadczeniem zawodowym, a ich praca i kwalifikacje zostały ocenione jako pozytywne przez sędziów wizytatorów. Kandydatki dają także gwarancję prawidłowego wykonywania obowiązków orzeczniczych na szczeblu sądu okręgowego.

Przedstawiając powyższe, zespół uwzględnił dyspozycję art. 35 ust. 1 i 2 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci, biorący udział w konkursie, spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 365, ze zm.; dalej: p.u.s.p.).

Dokonując oceny kandydatów, Rada kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła oceny kwalifikacji kandydatów, ich doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, opinie przełożonych, rekomendacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu w części, postanowiła, że przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Anny Karoliny Capik -Pater i Pana Mariusza Kucharczyka do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.

2. Pani Anna Karolina Capik-Patera urodziła się w 1974 r. w Rybniku. W 1998 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra. W latach 1998-1999 r., przed rozpoczęciem pracy w sądownictwie powszechnym, pracowała w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz w przedsiębiorstwie w Rybniku. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach złożyła w kwietniu 2001 r., egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą. W latach 1999-2001 pracowała na stanowisku protokolanta, kolejno w Sądzie Okręgowym w Katowicach, Sądzie Okręgowym w Gliwicach i Sądzie Rejonowym w Jastrzębiu Zdroju. Od 16 sierpnia 2001 r. do 15 grudnia 2003 r. zajmowała stanowisko asesora sądowego, początkowo w Sądzie Rejonowym w Jastrzębiu Zdroju, w którym orzekała w sprawach rodzinnych i pracy, a następnie w Sądzie Rejonowym w Rybniku, w którym orzekała w Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 16 grudnia 2003 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Rybniku. Obowiązki wykonywała w Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Od 1 stycznia 2017 r. jest delegowana do wykonywania obowiązków sędziowskich w Sądzie Okręgowym w Gliwicach Orzeka w VIII Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Od 1 lipca 2018 r. wykonuje funkcję sędziego sądu dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Katowicach. Kandydatka podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach, a także studia podyplomowe w zakresie prawa Unii Europejskiej ukończone w 2006 r. oraz w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych ukończone w 2011 r.

Ocenę kwalifikacji Pani Anny Karoliny Capik-Pater sporządziła Pani Małgorzata Andrzejewska - sędzia wizytator do spraw pracy i ubezpieczeń społecznych. Z oceny tej wynika, że kandydatka wykazała się bardzo dobrą znajomością prawa pracy, prawa ubezpieczeń społecznych, prawa cywilnego oraz procedury cywilnej i posiadaną wiedzę wykorzystuje należycie w pracy orzeczniczej. Pracę Pani Anny Karoliny Capik-Pater oceniono jako bardzo dobrą. Opiniująca w konkluzji swej oceny wskazała, że dotychczasowa bardzo dobra praca, osiągnięte wyniki, wysokie kwalifikacje merytoryczne oraz przymioty osobiste kandydatki dają podstawę do powołania jej na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Pan Mariusz Kucharczyk urodził się w 1980 r. w Będzinie. W 2004 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra. Po odbyciu aplikacji sądowej złożył we wrześniu 2007 r. egzamin sędziowski z łączną oceną dobrą plus. W latach 2007-2008 zajmował stanowisko asystenta sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach. Od 5 czerwca 2008 r. do 19 maja 2010 r. zajmował stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Dąbrowie Górniczej. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 29 kwietnia 2010 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Dąbrowie Górniczej. Początkowo orzekał w I Wydziale Cywilnym, a od lutego 2011 r. wykonuje obowiązki w II Wydziale Karnym tego Sądu. W latach 2011- 2016 pełnił funkcję Zastępcy Przewodniczącego II Wydziału Karnego, a od 26 marca 2016 r. sprawuje funkcję Przewodniczącego tego Wydziału. Ponadto od maja 2016 r. do grudnia 2017 r. powierzono mu funkcję Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Dąbrowie Górniczej. Uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z 28 maja 2018 r. nadano mu stopień naukowy doktora nauk prawnych, przy czym jego rozprawę doktorską na temat "Wyjaśnienia oskarżonego jako dowód w polskim procesie karnym" uznano za wyróżniającą. Kandydat podnosi swoje kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach i uczestnictwo w konferencjach. Jest autorem kilku artykułów z dziedziny prawa karnego.

Ocenę kwalifikacji Pana Mariusza Kucharczyka sporządził Pan Marcin Mierz - sędzia wizytator do spraw karnych Sądu Okręgowego w Gliwicach. Z oceny tej wynika, że opiniowany spełnia warunki i wykazuje predyspozycje do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego. Kandydat cechuje się bardzo dobrym przygotowaniem zawodowym oraz wysokim stopniem staranności i jakości podejmowanych czynności. Ustawicznie podnosi kwalifikacje zawodowe. W badanym okresie w jednej ze spraw przydzielonych do referatu opiniowanego stwierdzono przewlekłość postępowania w rozumieniu ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki. Terminowość sporządzania uzasadnień wyroków przez kandydata oceniono jako bardzo dobrą. W pracy orzeczniczej jest osobą sumienną i obowiązkową, o czym świadczą wyniki w zakresie sprawności i efektywności podejmowanych czynności przedstawione w sprawozdaniu, przy zachowaniu wysokiej stabilności orzecznictwa. Dane statystyczne pozwoliły opiniującemu bardzo wysoko ocenić zaangażowanie orzecznicze Pana Mariusza Kucharczyka. Opiniowany proceduje z poszanowaniem gwarancji procesowych uczestników postępowania, a podejmowane przez niego czynności wskazują na dążenie do wszechstronnego wyjaśnienia sprawy. Kandydat posiada bardzo dobre wskaźniki stabilności orzecznictwa oraz odznacza się poprawnym stosowaniem prawa materialnego i procesowego, a także umiejętnością formułowania i właściwego argumentowania podjętych decyzji. W jednej z poddanych badaniu spraw opiniowany zwrócił się z pytaniem prawnym do Trybunału Konstytucyjnego. W konsekwencji Trybunał Konstytucyjny stwierdził niezgodność z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej przepisów Kodeksu karnego, których dotyczyło pytanie. W innej sprawie opiniowany przekazał do rozstrzygnięcia Sądowi Najwyższemu zagadnienie prawne wymagające zasadniczej wykładni ustawy, co zaowocowało podjęciem przez Sąd Najwyższy uchwały zawierającej rozstrzygnięcie zagadnienia prawnego. Pan Mariusz Kucharczyk jest osobą zaangażowaną w swoje obowiązki, które wykonuje w sposób staranny. Wykazuje też odpowiedni stopień doświadczenia życiowego. Jest osobą o wysokim poziomie kultury urzędowania. Cieszy się bardzo dobrą opinią i charakteryzowany jest jako osoba o nienagannej kulturze osobistej. W konkluzji oceny wskazano, że kandydat posiada odpowiednie kwalifikacje i jest należycie przygotowany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego.

Pozostałe uczestniczki postępowania posiadają kwalifikacje zawodowe, uprawniające do ubiegania się o urząd sędziego sądu rejonowego, jednak - w świetle wszystkich kryteriów wyboru - nie okazały się kandydatkami lepszymi od Pani Anny Karoliny Capik-Pater i Pana Mariusza Kucharczyka.

Pani Barbara Wajerowska-Oniszczuk urodziła się 12 lutego 1963 r. w Rybniku. W 1986 r. ukończyła studia wyższe prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z wynikiem dobrym. Po ukończeniu w 1990 r. aplikacji sądowej, złożyła egzamin sędziowski uzyskując łączną ocenę dostateczną. Od sierpnia 1986 r. do marca 1990 r. pracowała w Kopalni Węgla Kamiennego Jankowice w Rybniku na stanowisku maszynisty sterowniczego. Od maja 1990 r. do czerwca 1993 r. była zatrudniona w Przedsiębiorstwie Usług Consultingowych Ekspro'87 sp. z o.o. w Rybniku jako konsultant prawny. Od 1 stycznia 1994 r. do 2 listopada 1995 r. zajmowała stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Rybniku. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 3 listopada 1995 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Rybniku, gdzie orzekała w Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Z dniem 1 stycznia 2003 r. została przeniesiona do Sądu Rejonowego w Żorach, gdzie orzekała w Wydziale Rodzinnym i Nieletnich, a od października 2006 r. w Wydziale Karnym. Od 1 września 2015 r. była delegowana przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach, początkowo na okres jednego roku, a z dniem 1 września 2016 r. została ona przedłużona na okres pół roku. Następnie delegację udzielono jedynie do zakończenia 11 spraw w sądzie okręgowym. Z dniem 15 grudnia 2017 r. ponownie uzyskała stałą delegację Ministra Sprawiedliwości do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach. Kandydatka podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach i konferencjach naukowych, a także przez studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego dla sędziów ukończone w 2004 r. z wynikiem bardzo dobrym oraz z zakresu psychologii w praktyce wymiaru sprawiedliwości ukończone w 2015 r. z wyróżnieniem.

Ocenę kwalifikacji Pani Barbary Wajerowskiej-Oniszczuk sporządziła Pani Ewa Trzeja-Wagner - sędzia wizytator ds. karnych Sądu Okręgowego w Gliwicach, która podkreśliła, że opiniowana osiągnęła pożądany stopień rozwoju zawodowego i doświadczenia życiowego. Jest dobrze przygotowana do orzekania jako sędzia, ma wnikliwe i dojrzałe spojrzenie na każdą z rozpoznawanych spraw. Prezentuje wysoką kulturę osobistą, jest osobą zrównoważoną. Kandydatka cieszy się bardzo dobrą opinią i jest charakteryzowana jako osoba wysoce zaangażowana w swoje obowiązki, które wykonuje w sposób staranny. Ponadto jest osobą o wysokim poziomie kultury urzędowania i nienagannej kulturze osobistej. Całość wyników przeprowadzonej lustracji orzecznictwa opiniowanej oraz ocena jej postawy etyczno-moralnej, pozwoliły opiniującej na konkluzję, że kandydatka spełnia wszelkie wymogi by ubiegać się o powołanie na stanowisko sędziego sądu okręgowego i daje gwarancję należytego wykonywania zadań na tym stanowisku.

Pani Agnieszka Woźniak urodziła się 19 lutego 1977 r. w Gliwicach. W 2001 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z wynikiem bardzo dobrym, uzyskując tytuł magistra. Po ukończeniu aplikacji sądowej, złożyła w 2004 r. egzamin sędziowski z wynikiem dobrym. Z dniem 15 listopada 2004 r. została mianowana asesorem sądowym i pełniła czynności sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Rybniku. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 23 października 2008 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Gliwicach, gdzie orzekała w IX Wydziale Karnym. Od dnia 1 października 2010 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. pełniła funkcję Zastępcy Przewodniczącej IX Wydziału Karnego. Od dnia 1 stycznia 2014 r. pełniła funkcję Przewodniczącej IX Wydziału Karnego. W latach 2012-2013 była delegowana przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Katowicach do orzekania w VI Wydziale Karnym Odwoławczym na 12 sesjach. Od 1 grudnia 2016 r. jest delegowana do pełnienie obowiązków orzeczniczych w VI Wydziale Karnym Odwoławczym w Sądzie Okręgowym w Gliwicach. Kandydatka podnosi kwalifikacje zawodowe przez szkolenia, a także przez studia podyplomowe z zakresu prawa karnego materialnego i procesowego ukończone w 2013 r. z wynikiem bardzo dobrym.

Ocenę kwalifikacji Pani Agnieszki Woźniak sporządził Pan Dariusz Prażmowski - wizytator Sądu Okręgowego w Gliwicach, który podkreślił, że opiniowana osiągnęła pożądany stopień rozwoju zawodowego i doświadczenia życiowego. Jest bardzo dobrze przygotowana do orzekania jako sędzia sądu okręgowego - co zostało także pozytywnie zweryfikowane w ramach delegacji stałej - widoczne jest wnikliwe i dojrzałe spojrzenie na każdą z rozpoznawanych spraw. Dbałość o sprawność postępowania należy ocenić wysoko. Opiniowana osiągała bardzo dobre wyniki pracy w ramach delegacji stałej do wydziału odwoławczego, treść rozstrzygnięć nie budziła najmniejszych zastrzeżeń, sporządzane uzasadnienia były obszerne, kompletne, wskazujące na podstawy rozstrzygnięcia sądu.

3. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach, które na kandydaturę:

- Pani Anny Karoliny Capik-Patery oddało 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się",

- Pana Mariusza Kucharczyka oddało 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się",

- Pani Barbary Wajerowskiej-Oniszczuk oddało 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się",

- Pani Agnieszki Ewy Woźniak oddało 4 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się".

Jak wynika z powyższego, wszyscy kandydaci uzyskali tożsame poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

4. Pani Anna Karolina Capik-Pater posiada ponad 19-letnie doświadczenie orzecznicze zdobyte na stanowisku asesora sądowego oraz w pełnieniu urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Była delegowana do pełnienia obowiązków orzeczniczych w Sądzie Okręgowym w Gliwicach. Pełnienie obowiązków orzeczniczych łączy ze sprawowaniem funkcji sędziego sądu dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Katowicach. Podnosi kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach oraz studiach podyplomowych. W ocenie kwalifikacji sporządzonej na potrzeby niniejszego postępowania nominacyjnego wskazano, że kandydatka odznacza się bardzo dobrą znajomością prawa pracy, prawa ubezpieczeń społecznych, prawa cywilnego oraz procedury cywilnej, którą w odpowiedni sposób wykorzystuje w pracy orzeczniczej. Kandydatki posiada także bardzo dobre wyniki orzecznictwa.

Pan Mariusz Kucharczyk posiada 10-letnie doświadczenie orzecznicze zdobyte na stanowisku referendarza sądowego oraz w pełnieniu urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Wykonywanie obowiązków orzeczniczych łączył z pełnieniem funkcji administracyjnych w sądzie. Uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych, a także jest autorem publikacji naukowych. W ocenie kwalifikacji sporządzonej na potrzeby niniejszego postępowania nominacyjnego wskazano, że kandydat cechuje się bardzo dobrym przygotowaniem zawodowym oraz wysokim stopniem staranności i jakości podejmowanych czynności, posiada bardzo dobre wskaźniki stabilności orzecznictwa, odznacza się poprawnym stosowaniem prawa materialnego i procesowego, a także umiejętnością formułowania i właściwego argumentowania podjętych decyzji. Jest także autorem pytania prawnego do Trybunału Konstytucyjnego i skierował do Sądu Najwyższego zagadnienie prawne wymagające zasadniczej wykładni ustawy, co zaowocowało merytorycznymi rozstrzygnięciami tych organów.

Pani Barbara Wajerowska-Oniszczuk posiada 26-letnie doświadczenie orzecznicze zdobyte na stanowisku asesora sądowego oraz w pełnieniu urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Była delegowana do pełnienia obowiązków orzeczniczych w Sądzie Okręgowym w Gliwicach. Podnosi kwalifikacje przez studia podyplomowe. W ocenie wizytacyjnej sporządzonej na potrzeby niniejszego postępowania nominacyjnego wskazano, że kandydatka jest dobrze przygotowana do orzekania jako sędzia, ma wnikliwe i dojrzałe spojrzenie na każdą z rozpoznawanych spraw, prezentuje wysoką kulturę osobistą, jest osobą zrównoważoną, a także jest osobą wysoce zaangażowana w swoje obowiązki.

Pani Agnieszka Ewa Woźniak posiada 16-letnie doświadczenie orzecznicze zdobyte na stanowisku asesora sądowego oraz w pełnieniu urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego. Pełnienia obowiązków orzeczniczych łączyła z pełnieniem funkcji administracyjnych w sądzie. Była delegowana do pełnienia obowiązków orzeczniczych w Sądzie Okręgowym w Gliwicach. Podnosi kwalifikacje zawodowe przez studia podyplomowe. W ocenie wizytacyjnej sporządzonej na potrzeby niniejszego postępowania nominacyjnego wskazano, że kandydatka jest bardzo dobrze przygotowana do orzekania jako sędzia sądu okręgowego, prezentuje dojrzałe spojrzenie na każdą z rozpoznawanych spraw, osiągnęła bardzo dobre wyniki pracy w ramach delegacji stałej do wydziału odwoławczego, treść rozstrzygnięć nie budziła najmniejszych zastrzeżeń, a sporządzane uzasadnienia były obszerne, kompletne.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Anny Karoliny Capik-Pater zdecydowało wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe, rozległa wiedza prawnicza, poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach, orzekanie w ramach delegacji w Sądzie Okręgowym w Gliwicach, a także ocena kwalifikacyjna, w której wysoko oceniono poziom wiedzy i doświadczenia zawodowego kandydatki.

O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pana Mariusza Kucharczyka zdecydowało długoletnie i bogate doświadczenie zawodowe, rozległa wiedza prawnicza potwierdzona uzyskaniem stopnia naukowego doktora nauk prawnych, autorstwem publikacji naukowych, a także wystąpieniem do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniem prawnym oraz przekazaniem Sądowi Najwyższemu zagadnienia prawnego, które to organy merytorycznie rozpoznały sprawy zainicjowane przez kandydata, poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach, a także ocena kwalifikacyjna, w której bardzo wysoko oceniono predyspozycje kandydata do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego.

Pani Barbara Wajerowska-Oniszczuk posiada najdłuższy staż orzeczniczy spośród wszystkich kandydatów biorących udział w niniejszym postępowaniu, uzyskała poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach, podnosi kwalifikacje zawodowe. Pomimo wskazanych okoliczności, w ocenie Rady, najdłuższy staż orzeczniczy nie oznacza automatycznie posiadania wyższych kwalifikacji od wybranych przez Radę kandydatów. Pani Barbara Wajerowska-Oniszczuk nie osiągnęła wyższej oceny kwalifikacyjnej od Pani Anny Karoliny-Pater. W porównaniu z oceną kwalifikacyjną Pana Mariusza Kucharczyka, kandydatka osiągnęła niższą ocenę kwalifikacji, bowiem Pani Barbara Wajerowska- Oniszczuk nie może poszczycić się skierowaniem skutecznego pytania prawnego do Trybunału Konstytucyjnego oraz zagadnienia prawnego do Sądu Najwyższego. Przedstawiona okoliczność wskazuje, że pomimo posiadania przez Pana Mariusza Kucharczyka krótszego stażu orzeczniczego od tej kandydatki, jego doświadczenie zawodowe i wiedza prawnicza przewyższają doświadczenie zawodowe kandydatki.

Pani Agnieszka Ewa Woźniak podobnie jak Pani Anna Karolina Capik-Pater orzekała w ramach delegacji w Sądzie Okręgowym w Gliwicach, podnosi kwalifikacje zawodowe, uzyskała poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Katowicach, a także uzyskała tożsamą ocenę kwalifikacji. W porównaniu jednak z Panią Anną Karoliną Capik-Pater posiada krótsze doświadczenie orzecznicze. Pani Agnieszka Ewa Woźniak w porównaniu z Panem Mariuszem Kucharczykiem posiada dłuższe doświadczenie orzecznicze oraz była delegowana do orzekania w Sądzie Okręgowym w Gliwicach, jednak kandydatka ta nie odznacza się rozleglej szą wiedzą prawniczą i doświadczeniem zawodowym. Pan Mariusz Kucharczyk, pomimo krótszego stażu orzeczniczego, uzyskał stopień doktora nauk prawnych, jest autorem publikacji naukowych a także skierował efektywne pytanie prawne do Trybunału Konstytucyjnego i zagadnienie prawne do Sądu Najwyższego. W związku z tymi okolicznościami kandydatura Pani Agnieszki Ewy Woźniak nie mogła zostać uznana za wyróżniającą się w dostatecznym stopniu (w gronie rozpatrywanych kandydatur), aby możliwym było wystąpienie z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego.

Jak wynika z powyższego pozostałe kandydatki nie posiadają - w świetle zgromadzonych w sprawie materiałów - wyższych kwalifikacji zawodowych niż Pani Anna Karolina Capik-Pater oraz Pan Mariusz Kucharczyk i dlatego Rada nie wystąpiła z wnioskiem o ich powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.

6. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 8 lipca 2020 r. na kandydaturę:

- Pani Anny Karoliny Capik-Patery oddano 15 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 5 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pana Mariusza Kucharczyka oddano 10 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 10 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Barbary Wajerowskiej-Oniszczuk oddano 9 głosów "za", przy 3 głosach "przeciw" i 8 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Agnieszki Ewy Woźniak oddano 2 głosy "za", przy 2 głosach "przeciw" i 13 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

W związku z tym, że liczba kandydatów, którzy uzyskali bezwzględną większość głosów, jest mniejsza niż liczba wolnych stanowisk objętych niniejszym postępowaniem, na podstawie § 12 ust. 3 pkt 1 i ust. 4 Regulaminu Krajowej Rady Sądownictwa, stanowiącego załącznik do uchwały nr 158/2019 Krajowej Rady Sądownictwa z dnia 24 stycznia 2019 r. (M.P. z 2019 r. poz. 192, ze zm.), zarządzono ponowne głosowanie. W ponownym głosowaniu na kandydaturę:

- Pana Mariusza Kucharczyka oddano 10 głosów "za", przy 1 głosie "przeciw" i 8 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pani Barbary Wajerowskiej-Oniszczuk oddano 9 głosów "za", przy 3 głosach "przeciw" i 7 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.).