Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Zamościu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2019 r., poz. 581.

Akty korporacyjne

Sędz.2020.3.12

Akt nieoceniany
Wersja od: 12 marca 2020 r.

UCHWAŁA NR 409/2020
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 12 marca 2020 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Zamościu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2019 r., poz. 581

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
1. przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Marzeny Zdzisławy Chmiel i Pani Teresy Urszuli Ziarkiewicz-Turzynieckiej do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Zamościu,

2. nie przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Barbary Zubali do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Zamościu.

UZASADNIENIE

I

Na dwa wolne stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Zamościu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2019 r. pod poz. 581, zgłosiły się:

- Pani Marzena Zdzisława Chmiel - sędzia Sądu Rejonowego w Biłgoraju,

- Pani Teresa Urszula Ziarkiewicz-Turzyniecka - sędzia Sądu Rejonowego w Zamościu,

- Pani Barbara Zubala - sędzia Sądu Rejonowego w Hrubieszowie.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych, przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu 6 marca 2020 r. zespół przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, omówił wszystkie kandydatury, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska. Zespół postanowił jednogłośnie rekomendować na dwa stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Zamościu kandydatury Pani Marzeny Zdzisławy Chmiel i Pani Barbary Zubali.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że za rekomendowaniem kandydatury Pani Marzeny Zdzisławy Chmiel przemawiają (ocenione łącznie): odpowiedni staż i bogate doświadczenie zawodowe, wysoka ocena kwalifikacyjna, z której wynika wysoki poziom wiedzy i umiejętności kandydatki, doświadczenie zdobyte w trakcie orzekania w ramach delegacji w Sądzie Okręgowym w Zamościu, ukończone studia podyplomowe. Za rekomendowaniem kandydatury Pani Barbary Zubali przemawiają natomiast (ocenione łącznie): odpowiedni staż i bogate doświadczenie zawodowe, wysoka ocena kwalifikacyjna, z której wynika wysoki poziom wiedzy i umiejętności kandydatki oraz ukończone studia podyplomowe.

Przedstawiając powyższe, zespół uwzględnił dyspozycję art. 35 ust. 1 i 2 ustawy o KRS, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia sędziów.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydatki biorące udział w konkursie spełniają wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 365.).

Dokonując oceny kandydatek, Rada kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła oceny kwalifikacji kandydatek, ich doświadczenie zawodowe, w tym doświadczenie w stosowaniu przepisów prawa, dorobek naukowy, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, uchwałę Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie z 29 stycznia 2020 r. i uchwałę nr 1 Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Lubelskiej z 31 stycznia 2020 r. w przedmiocie odroczenia opiniowania kandydatów na wolne stanowiska sędziowskie.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy, Krajowa Rada Sądownictwa, częściowo podzielając stanowisko zespołu, postanowiła, że przedstawi Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Marzeny Zdzisławy Chmiel i Pani Teresy Urszuli Ziarkiewicz-Turzynieckiej do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Zamościu.

2. Pani Marzena Zdzisława Chmiel urodziła się w 1964 r. w Lublinie. W 1989 r. ukończyła na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie wyższe studia prawnicze z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po ukończeniu etatowej aplikacji sądowej, w 1992 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dostateczną. Z dniem 10 października 1995 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Biłgoraju. Orzekała w sprawach karnych i cywilnych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 24 września 1997 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Biłgoraju. Orzekała w Wydziale Cywilno-Karnym (przekształconym następnie w Wydział Grodzki), pełniąc od stycznia 2000 r. do lipca 2009 r. funkcję Przewodniczącej tego Wydziału. Od lipca 2009 r. orzekała w Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Biłgoraju. W 2013 r. ukończyła na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach studia podyplomowe w zakresie retoryki i kształtowania wizerunku dla prawników z wynikiem bardzo dobrym. W latach 2015-2016 wielokrotnie orzekała w ramach jednodniowych delegacji w Sądzie Okręgowym w Zamościu. Decyzją Ministra Sprawiedliwości od kwietnia 2019 r. do marca 2020 r. jest delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Zamościu. Na delegacji orzekała początkowo w II Wydziale Karnym w sprawach I i II instancyjnych, a od maja 2019 r. wykonuje obowiązki w Sekcji ds. penitencjarnych i nadzoru nad sądowym postępowaniem wykonawczym II Wydziału Karnego Sądu Okręgowego w Zamościu.

Kandydatka otrzymała ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Pana Dariusza Filipczaka - wizytatora do spraw karnych Sądu Okręgowego w Zamościu. Wizytator wskazał, kandydatka posiada ugruntowaną wiedzę i umiejętność trafnego jej zastosowania. Prawidłowo sporządza uzasadnienia, dąży do wszechstronnego wyjaśnienia okoliczności istotnych dla merytorycznego rozstrzygnięcia oraz do sprawnego prowadzenia spraw. Na podstawie całości przeanalizowanych materiałów obrazujących pracę opiniowanej w sprawach karnych, kandydaturę Pani Marzeny Zdzisławy Chmiel wizytator ocenił bardzo pozytywnie.

Pani Teresa Urszula Ziarkiewicz-Turzyniecka urodziła się w 1966 r. w Zamościu. W 1990 r. ukończyła na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie wyższe studia prawnicze z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po ukończeniu etatowej aplikacji sądowej, w 1992 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dostateczną. Z dniem 1 grudnia 1992 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Zamościu. Orzekała w sprawach karnych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 27 lutego 1995 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Zamościu. Orzekała w sprawach karnych. Od maja do lipca 1998 r. była delegowana do pełnienia obowiązków głównego specjalisty w Departamencie Współpracy Międzynarodowej i Prawa Europejskiego Ministerstwa Sprawiedliwości. W latach 2000-2001 orzekała kilkukrotnie w ramach jednodniowych delegacji w II Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Zamościu. W latach 2003-2004 kandydatka orzekała w Wydziale Karnym, a także w Wydziale Grodzkim. W latach 2004-2008 orzekała w wymiarze !4 etatu w Wydziale Karnym i '/2 etatu w Wydziale Wykonywania Orzeczeń, do 2007 r. zastępując Przewodniczącą tego Wydziału w trakcie nieobecności. Od lipca 2008 r. orzekała w wymiarze /2 etatu w II Wydziale Karnym i /2 etatu w VII Wydziale Grodzkim. Od stycznia 2010 r. wykonywała obowiązki w VII Wydziale Karnym, a od kwietnia 2010 r. pełni czynności orzecznicze w II Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Zamościu.

Kandydatka otrzymała negatywną oceną kwalifikacyjną sporządzoną przez Panią Urszulę Zwolak - wizytatora do spraw karnych Sądu Okręgowego w Zamościu. Wizytator wskazała, że kandydatka wykazuje się średnim przygotowaniem do objęcia urzędu sędziego sądu okręgowego. W zakresie obciążenia i wydajności wyniki statystyczne Pani sędzi są lepsze od wyników wydziału jedynie w zakresie ujętego procentowo kończenia spraw. Kandydatka w porównaniu z innymi sędziami odraczała również mniej spraw. Pozostałe wskaźniki w zakresie obciążenia i wydajności są gorsze od wyników wydziału i okręgu. Kandydatka sporządziła 94 % uzasadnień w terminie, co jest wynikiem lepszym od średniej wydziału i okręgu. Odnośnie do sprawności postępowania wizytator wskazała, że wyniki kandydatki nie są dobre. W ocenianym okresie nie opanowała bowiem wpływu. Kandydatka wykazuje znajomość prawa materialnego na poziomie zadowalającym. Badane sprawy z nielicznymi wyjątkami były w ocenie opiniującej nieskomplikowane, tak co do obszemości materiału dowodowego, jak i w zakresie liczby zarzucanych czynów. Pozytywne aspekty pracy kandydatki - zdaniem wizytatora, nie mogą zniwelować poważnych uchybień stwierdzonych zarówno przez nią jak i Sąd Okręgowy w Zamościu. Podsumowując wizytator stwierdziła, że badania aktowe i wyciągnięte na ich podstawie wnioski, upoważniają do wydania negatywnej oceny kwalifikacyjnej Pani sędzi.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Rada uznała, że kandydatury Pani Marzeny Zdzisławy Chmiel i Pani Teresy Urszuli Ziarkiewicz-Turzynieckiej są najbardziej wyróżniające w tym postępowaniu. Rada uwzględniła przede wszystkim, że kandydatki te wykazują się zdecydowanie najdłuższym stażem orzeczniczym, a tym samym największym i najbogatszym doświadczeniem zawodowym.

Pani Marzena Zdzisława Chmiel została powołana na stanowisko sędziego sądu rejonowego w 1997 r. posiada zatem niemal dwudziestotrzyletnie doświadczenie orzecznicze. Uzyskała pozytywną ocenę kwalifikacyjną, wskazującą na wysoki poziom jej wiedzy i umiejętności zawodowych. Ponadto orzekała w ramach delegacji w Sądzie Okręgowym w Zamościu, ukończyła także studia podyplomowe.

Pani Teresa Urszula Ziarkiewicz-Turzyniecka została powołana do pełnienia urzędu sędziego sądu rejonowego w 1995 r. Posiada zatem dwudziestopięcioletnie doświadczenie orzecznicze. Otrzymała, co prawda, negatywną ocenę kwalifikacyjną, jednak Rada uwzględniła jej uwagi do oceny i nie podzieliła wniosków wizytatora. Analiza treści oceny nie pozwala bowiem na wysnucie wniosku tożsamego z końcową konkluzją wizytatora. Niewątpliwie kandydatka dopuściła się pewnych uchybień, natomiast nie miały one tak rażącego charakteru, aby miały skutkować negatywną oceną jej pracy. Rada uwzględniła przy tym chociażby, że poziom stabilności jej orzecznictwa jest zbliżony do średniej wydziału, czy okręgu, a także że poziom procentowy kończenia spraw kandydatki wynosi 67,3 %, zaś w wydziale 60,7%. W sprawach karnych poziom załatwialności kandydatki to 38,8%, w wydziale 36,6%, a w okręgu 14,5%. Kandydatka sporządziła również 94 % uzasadnień w terminie, co jest wynikiem lepszym od średniej wydziału i okręgu. Ponadto otrzymała pozytywną opinię Prezesa Sądu Rejonowego w Zamościu, który podkreślił jej dużą wiedzę prawniczą, poszerzaną przez udział w szkoleniach zawodowych. Rada pozytywnie oceniając wyniki pracy tej kandydatki uznała, że w porównaniu do Pani Barbary Zubali, na jej korzyść zdecydowanie przemawia znacząco dłuższy staż zawodowy.

Kandydatura Pani Barbary Zubali nie uzyskała poparcia Rady.

Pani Barbara Zubala urodziła się w 1974 r. w Hrubieszowie. W 1998 r. ukończyła na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie wyższe studia prawnicze z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Po ukończeniu pozaetatowej aplikacji sądowej, w 2001 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą. Kandydatka w 2001 r. ukończyła również na Akademii Rolniczej w Lublinie Międzywydziałowe Studium Pedagogiczne z wynikiem bardzo dobrym. Z dniem 1 sierpnia 2001 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Hrubieszowie. Orzekała w sprawach karnych, cywilnych oraz w wydziale grodzkim. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 16 grudnia 2003 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Hrubieszowie. Orzekała w IV Wydziale Grodzkim, pełniąc od marca 2008 r. do lipca 2009 r. funkcję Przewodniczącej Wydziału. Od lipca 2009 r. orzeka w II Wydziale Karnym Sądu Rejonowego w Hrubieszowie. Decyzją Ministra Sprawiedliwości od kwietnia do września 2019 r. była delegowana do pełnienia czynności sędziego w Sądzie Okręgowym w Zamościu. Orzekała w II Wydziale Karnym tego Sądu. Decyzją z sierpnia 2019 r. Minister Sprawiedliwości nie uwzględnił wniosku Prezesa Sądu Okręgowego w Zamościu o przedłużenie kandydatce delegacji do orzekania w tym Sądzie.

Kandydatka ukończyła szereg studiów podyplomowych: na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w 2011 r. w zakresie psychologii i komunikacji społecznej z wynikiem bardzo dobrym oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim: w 2014 r. w zakresie zapobiegania i zwalczania przestępczości gospodarczej i skarbowej z wynikiem bardzo dobrym, w 2015 r. w zakresie prawa karnego materialnego i procesowego z wynikiem bardzo dobrym, w 2016 r. w zakresie prawa dowodowego również z wynikiem bardzo dobrym i w 2018 r. w zakresie prawa medycznego i bioetyki także z wynikiem bardzo dobrym.

Kandydatka otrzymała ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez Panią Urszulę Zwolak - wizytatora do spraw karnych Sądu Okręgowego w Zamościu. Wizytator wskazała, że kandydatka ma bardzo dobre przygotowanie teoretyczne, systematycznie podnosi swoje kwalifikacje zawodowe przez udział w szkoleniach i studia podyplomowe. W zakresie stabilności orzecznictwa osiąga wyniki lepsze od wydziału i okręgu. Osiąga imponujące wyniki w zakresie kończenia spraw karnych i wykroczeniowych. Kandydatka zna przepisy prawa materialnego i proceduralnego. Prawidłowo sporządza uzasadnienia orzeczeń, dąży do wszechstronnego wyjaśnienia okoliczności sprawy, jest bardzo dobrze przygotowana do rozpraw. Nieliczne błędy nie mające wpływu na merytoryczne rozstrzygnięcie nie wpływają na ocenę pracy Pani sędzi. Badania aktowe i wyciągnięte na ich podstawie wnioski upoważniają do stwierdzenia, że opiniowana jest bardzo dobrym kandydatem do objęcia urzędu sędziego Sądu Okręgowego w Zamościu.

Pomimo posiadanych kwalifikacji zawodowych uprawniających do objęcia urzędu sędziego sądu okręgowego, Pani Barbara Zubala nie uzyskała tak dużego poparcia Rady, jak Pani Marzena Zdzisława Chmiel i Pani Teresa Urszula Ziarkiewicz-Turzyniecka. O wyborze tych kandydatek przesądza ich najdłuższy staż zawodowy i zdobyte doświadczenie orzecznicze. Rada uwzględniła, co prawda, wysoką ocenę kwalifikacyjną Pani Barbary Zubali, jej doświadczenie zawodowe oraz ukończone studia podyplomowe, jednak nie mogła pominąć posiadanego przez nią zdecydowanie krótszego od wybranych kandydatek stażu orzeczniczego (o sześć i osiem lat).

O wyborze Pani Marzeny Zdzisławy Chmiel i Pani Teresy Urszuli Ziarkiewicz- Turzynieckiej w tym postępowaniu zadecydował zatem przede wszystkim posiadany przez nie najdłuższy staż orzeczniczy i najbogatsze doświadczenie zawodowe.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także treść uchwały Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie z 29 stycznia 2020 r. o odstąpieniu od opiniowania kandydatów na stanowiska sędziego Sądu Okręgowego w Zamościu oraz uchwały nr 1 Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Lubelskiej nr 1 z 31 stycznia 2020 r. w sprawie odroczenia opiniowania kandydatów na wolne stanowiska sędziowskie.

Zgodnie z brzmieniem art. 35 ust. 3 ustawy o KRS brak oceny kandydatów przez Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie i Zgromadzenie Ogólnego Sędziów Apelacji Lubelskiej nie stanowi przeszkody do przeprowadzenia niniejszego konkursu nominacyjnego.

5. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Marzeny Zdzisławy Chmiel i Pani Teresy Urszuli Ziarkiewicz-Turzynieckiej do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Zamościu zadecydował całokształt przedstawionych powyżej okoliczności przedmiotowej sprawy, a przede wszystkim ich szerokie i bogate doświadczenie zawodowe oraz najdłuższy - ponad dwudziestoletni staż orzeczniczy.

6. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 12 marca 2020 r. w głosowaniu tajnym - w związku ze zgłoszeniem przez członka Rady żądania, o którym mowa w art. 21 ust. 2 zdanie 2 ustawy o KRS - na kandydaturę:

- Pani Marzeny Zdzisławy Chmiel oddano 12 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 5 głosach "wstrzymujących się" oraz braku głosów "nieważnych", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pani Teresy Urszuli Ziarkiewicz-Turzynieckiej oddano 10 głosów "za", przy braku głosów "przeciw", 6 głosach "wstrzymujących się" oraz 1 głosie "nieważnym" w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pani Barbary Zubali oddano 6 głosów "za", 3 głosy "przeciw" przy 8 głosach "wstrzymujących się" i braku głosów "nieważnych", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.).