Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2016 r., poz. 802.

Akty korporacyjne

Sędz.2017.3.8

Akt nieoceniany
Wersja od: 8 marca 2017 r.

UCHWAŁA Nr 76/2017
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 8 marca 2017 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2016 r., poz. 802

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2016 r. poz. 976, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku kandydatury:

- Pani Doroty Stefanii Budzisz - sędzi Sądu Rejonowego w Gdyni,

- Pani Katarzyny Agnieszki Kazanieckiej-Kapały - sędzi Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku kandydatur:

- Pana Piotra Artura Pancera - sędziego Sądu Rejonowego w Sopocie,

- Pani Anety Szałkiewicz-Łosiak - sędzi Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku,

- Pana Wojciecha Włosińskiego - adwokata Izby Adwokackiej w Gdańsku.

UZASADNIENIE

I

Na dwa wolne stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2016 r. pod poz. 802, zgłosiło się pięcioro wyżej wymienionych kandydatów.

II

Na posiedzeniu w dniu 6 lutego 2017 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, przeanalizował je, omówił wszystkie kandydatury, odbył naradę i uznał, że materiały nie są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Zespół jednogłośnie postanowił zwrócić się z wnioskiem do Krajowej Rady Sądownictwa o zaproszenie na rozmowę z zespołem zgłoszonych na dwa wolne stanowiska kandydatów: Pani Doroty Stefanii Budzisz, Pani Katarzyny Agnieszki Kazanieckiej-Kapały, Pana Piotra Artura Pancera, Pani Anety Szałkiewicz-Łosiak i Pana Wojciecha Włosińskiego oraz Przewodniczącej I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku i Pana Rafała Terleckiego - sędziego wizytatora do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Gdańsku. W posiedzeniu nie uczestniczył przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, prawidłowo zawiadomiony o terminie posiedzenia zespołu w związku z kandydaturą Pana Wojciecha Włosińskiego.

Na posiedzeniu plenarnym 7 lutego 2017 r. Krajowa Rada Sądownictwa jednogłośnie postanowiła uwzględnić wniosek zespołu i zaprosić do udziału w posiedzeniu zespołu pięcioro zgłoszonych na dwa wolne stanowiska sędziowskie kandydatów oraz Przewodniczącą I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku i Pana Rafała Terleckiego - sędziego wizytatora do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Na posiedzenie zespołu członków Krajowej Rady Sądownictwa 8 marca 2017 r. stawili się w celu wysłuchania: Pani Dorota Stefania Budzisz, Pani Katarzyna Agnieszka Kazaniecka-Kapała, Pan Piotr Artur Pancer, Pani Aneta Szałkiewicz-Łosiak, Pan Wojciech Włosiński, Pani Katarzyna Walewska - Przewodnicząca I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku, Pan Rafał Terlecki - sędzia wizytator do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Gdańsku oraz Pan adw. Ziemisław Gintowt - przedstawiciel Naczelnej Rady Adwokackiej, który poparł kandydaturę Pana Wojciecha Włosińskiego.

Po wysłuchaniu zaproszonych osób zespół przeprowadził naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu oddali na kandydatury:

- Pani Doroty Stefanii Budzisz 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się",

- Pani Katarzyny Agnieszki Kazanieckiej-Kapały 3 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się",

- Pana Piotra Artura Pancera 3 głosy "wstrzymujące się", przy braku głosów "za" i "przeciw",

- Pani Anety Szałkiewicz-Łosiak 3 głosy "wstrzymujące się", przy braku głosów "za" i "przeciw",

- Pana Wojciecha Włosińskiego 3 głosy "wstrzymujące się", przy braku głosów "za" i "przeciw".

W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na dwa wolne stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku kandydatur: Pani Doroty Stefanii Budzisz i Pani Katarzyny Agnieszki Kazanieckiej-Kapały.

W ocenie zespołu wniosek taki jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi zdobytego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2016 r. poz. 976, ze zm.), zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziego sądu okręgowego zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa podkreślił, że za rekomendowaniem kandydatur Pani Doroty Stefanii Budzisz i Pani Katarzyny Agnieszki Kazanieckiej-Kapały przemawiały ocenione łącznie: wysokie oceny kwalifikacyjne, odpowiednie doświadczenie orzecznicze, uzyskane jednomyślne poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku oraz najwyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że wszyscy kandydaci spełniają wymagania ustawowe określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 2062, ze zm.). Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa, w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatów, opiniami przełożonych, ocenami ze studiów i z egzaminu zawodowego, a także poparciem Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku zostaną przedstawione kandydatury Pani Doroty Stefanii Budzisz i Pani Katarzyny Agnieszki Kazaniecki ej-Kapały.

2. Pani Dorota Stefania Budzisz urodziła się 18 marca 1974 r. w Gdyni. W 1998 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, uzyskując tytuł magistra prawa z ogólną oceną bardzo dobrą. Po odbyciu etatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku, w kwietniu 2002 r., złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. W okresie od 12 listopada 2002 r. do 20 grudnia 2002 r. pracowała na stanowisku referenta-stażysty w Sądzie Rejonowym w Gdyni. Z dniem 1 lutego 2004 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gdyni. Obowiązki orzecznicze wykonywała w VII Wydziale Cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8 stycznia 2008 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Gdyni. Obowiązki orzecznicze wykonywała nadal w VII Wydziale Cywilnym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z 18 czerwca 2015 r. została delegowana do pełnienia obowiązków sędziego Sądu Okręgowego w Gdańsku w pełnym wymiarze czasu pracy na okres od 1 lipca 2015 r. do 31 grudnia 2015 r. Delegację tę następnie przedłużano do 30 czerwca 2017 r. Przez cały czas delegacji Pani sędzia wykonuje obowiązki orzecznicze w XV Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Gdańsku. Kandydatka podnosi swoje kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w szkoleniach zawodowych, w tym w szkoleniach organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Praca i kwalifikacje zawodowe Pani Doroty Stefanii Budzisz zostały ocenione bardzo dobrze przez Panią Teresę Karczyńską - sędziego wizytatora do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Gdańsku. Pani sędzia wizytator podkreśliła, że kandydatka posiada szeroką i ugruntowaną wiedzę w zakresie prawa cywilnego zarówno materialnego, jak i procesowego, którą stale pogłębia i umiejętnie wykorzystuje w praktyce. Sprawność, efektywność i organizacja pracy ocenianej pozostają na wysokim poziomie. W ocenie Pani sędzi wizytator kandydatka jest osobą legitymującą się dużym doświadczeniem zawodowym i wykonującą obowiązki orzecznicze bardzo starannie, z dużym zaangażowaniem.

Pani Katarzyna Agnieszka Kazaniecka-Kapala urodziła się 12 lipca 1974 r. w Gdańsku. W 1998 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, uzyskując tytuł magistra prawa z ogólną oceną bardzo dobrą. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku, w kwietniu 2003 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem bardzo dobrym. Z dniem 1 lutego 2004 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gdańsku, a następnie z dniem 1 lipca 2005 r., z uwagi na reorganizację sądów rejonowych w okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku, została przeniesiona do Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku. Obowiązki orzecznicze wykonywała w wydziałach cywilnych tych Sądów. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 26 marca 2008 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Wejherowie. Z dniem 16 czerwca 2008 r. została przeniesiona na własną prośbę na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku. Obowiązki orzecznicze wykonywała w I Wydziale Cywilnym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z 18 czerwca 2015 r. została delegowana do pełnienia obowiązków sędziego Sądu Okręgowego w Gdańsku w pełnym wymiarze czasu pracy na okres od 1 lipca 2015 r. do 31 grudnia 2015 r. Delegację tę następnie przedłużano kolejnymi decyzjami do 30 czerwca 2017 r. Przez cały okres delegacji Pani sędzia wykonuje obowiązki orzecznicze w XV Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Gdańsku. Kandydatka podnosi swoje kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w szkoleniach z zakresu prawa europejskiego, cywilnego i mediacji. Brała również udział w szeregu konferencji poświęconych zagadnieniu mediacji.

Praca i kwalifikacje zawodowe Pani Katarzyny Agnieszki Kazanieckiej-Kapały zostały ocenione bardzo dobrze przez Pana Rafała Terleckiego - sędziego wizytatora do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Gdańsku. Pan sędzia wizytator stwierdził, że kandydatka wykazuje doskonałą znajomość prawa cywilnego, zarówno procesowego, jak i materialnego, którą łączy z umiejętnością prawidłowego stosowania prawa w praktyce. Jest bardzo pracowita, sumienna, rzetelna oraz zaangażowana i bardzo dobrze zorganizowana.

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Obie przedstawione Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatki posiadają ponad dwunastoletnie doświadczenie orzecznicze zdobyte na stanowiskach asesora sądowego i sędziego sądu rejonowego. Zarówno Pani Dorota Stefania Budzisz, jak i Pani Katarzyna Agnieszka Kazaniecka-Kapała zdobyły doświadczenie również w pracy w sądzie okręgowym, gdyż orzekają nieprzerwanie od 1 lipca 2015 r. w Sądzie Okręgowym w Gdańsku w ramach delegacji udzielanych przez Ministra Sprawiedliwości. Kwalifikacje zawodowe obu kandydatek zostały ocenione bardzo dobrze w sporządzonych na użytek niniejszego postępowania konkursowego ocenach kwalifikacyjnych. Wieloletnie doświadczenie zawodowe, zdobyte również w ramach orzekania w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, uzyskanie bardzo dobrych ocen kwalifikacyjnych oraz najwyższego poparcia Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej powoduje, że kandydatury Pani Doroty Stefanii Budzisz i Pani Katarzyny Agnieszki Kazanieckiej-Kapały wypełniają w najwyższym stopniu kryteria wyboru kandydatów na dwa wolne stanowiska sędziowskie.

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła również oceny kwalifikacyjne i doświadczenie zawodowe pozostałych uczestników postępowania i uznała, że ich kandydatury nie wypełniły w wyższym stopniu ocenianych łącznie kryteriów wyboru na dwa wolne stanowiska sędziego sądu okręgowego, do których należą: doświadczenie zawodowe, uzyskane oceny kwalifikacyjne i poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej.

Pan Piotr Artur Pancer urodził się w 1974 r. W 1998 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, uzyskując tytuł magistra prawa z ogólną oceną dobrą. W latach 1998-2001 odbył pozaetatową aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku zakończoną złożeniem egzaminu sędziowskiego z łącznym wynikiem dobrym. Z dniem 15 listopada 2001 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Sopocie. W okresie od 15 grudnia 2001 r. do 3 listopada 2003 r. pełnił funkcję Przewodniczącego III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Sopocie. Następnie Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 grudnia 2003 r. został powołany na stanowisko sędziego w tym Sądzie. W okresie od 6 grudnia 2005 r. do 30 czerwca 2009 r. pełnił funkcję Przewodniczącego V Wydziału Grodzkiego Sądu Rejonowego w Sopocie. W 2006 r. ukończył z wynikiem pozytywnym dwusemestralne studia podyplomowe w zakresie Prawa Europejskiego dla Sędziów organizowane przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. W okresie od 1 listopada 2009 r. do 31 października 2013 r. pełnił funkcję Przewodniczącego IV Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Sopocie. Od 1 stycznia 2010 r. pełni funkcję Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Sopocie. Od 1 listopada 2013 r. zajmuje również stanowisko Przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Sopocie. Pan Piotr Artur Pancer doświadczenie zdobył w ramach orzekania w wydziałach: rodzinnym i nieletnich, grodzkim i cywilnym sądu rejonowego. Kandydat podnosi swoje kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w szkoleniach zawodowych, w tym w szkoleniach organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury. Jego praca została oceniona bardzo dobrze przez Panią sędzię wizytatora Bożenę Bojko-Szczegiecką w ocenie kwalifikacyjnej sporządzonej na użytek niniejszego postępowania konkursowego.

Pani Aneta Szałkiewicz-Łosiak urodziła się w 1976 r. W 2001 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, uzyskując tytuł magistra prawa z ogólną oceną bardzo dobrą. W latach 2001-2004 odbyła początkowo pozaetatową, a następnie etatową aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Słupsku, zakończoną złożeniem egzaminu sędziowskiego z łącznym wynikiem bardzo dobrym. Z dniem 1 listopada 2004 r. mianowana została referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Słupsku. Obowiązki służbowe wykonywała w Ośrodku Migracyjnym Ksiąg Wieczystych Sądu Okręgowego w Słupsku, a od 1 grudnia 2005 r. w wydziale ksiąg wieczystych Sądu Rejonowego w Słupsku. Z dniem 1 kwietnia 2006 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Chojnicach, a z dniem 1 grudnia 2006 r. została przeniesiona na własną prośbę do orzekania w Sądzie Rejonowym w Słupsku. Doświadczenie orzecznicze zdobyła w wydziałach: karnym, rodzinnym i nieletnich, pracy, grodzkim i cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 21 kwietnia 2009 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Słupsku, w którym orzekała w wydziale cywilnym. Z dniem 1 sierpnia 2009 r. została przeniesiona na własną prośbę do Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku, w którym orzeka w I Wydziale Cywilnym. Kandydatka podnosi swoje kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w szkoleniach z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego. Jej praca została oceniona bardzo dobrze przez Pana sędziego wizytatora Przemysława Jasinkiewicza w ocenie kwalifikacyjnej sporządzonej na użytek niniejszego postępowania konkursowego.

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła, że Pan Piotr Artur Pancer i Pani Aneta Szałkiewicz-Łosiak posiadają zróżnicowane doświadczenie zawodowe, które zdobyli w ramach orzekania w sądzie rejonowym. Nie zdobyli jednak doświadczenia w ramach stałej delegacji do sądu okręgowego oraz uzyskali zdecydowanie niższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej niż wybrane kandydatki. Pani Aneta Szałkiewicz-Łosiak posiada ponadto krótsze od Pani Doroty Stefanii Budzisz i Pani Katarzyny Agnieszki Kazanieckiej-Kapały doświadczenie w pracy orzeczniczej. Kandydatki przedstawione Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie na dwa wolne stanowiska sędziowskie posiadają wieloletnie doświadczenie orzecznicze i również uzyskały bardzo dobre oceny kwalifikacyjne oraz najwyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej, a zatem w wyższym stopniu wypełniły, przyjęte przez Krajową Radę Sądownictwa, kryteria wyboru.

Pan Wojciech Włosiński urodził się w 1965 r. W 1990 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, uzyskując tytuł magistra prawa z ogólną oceną dobrą. W latach 1990-1992 odbył etatową aplikację sądową w okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku zakończoną egzaminem sędziowskim, który złożył z wynikiem ogólnym dobrym. Następnie w latach 1992-1995 odbył aplikację adwokacką w Okręgowej Izbie Adwokackiej w Gdańsku zakończoną egzaminem adwokackim, który złożył w 1995 r. z wynikiem ogólnym dostatecznym. Od 1 kwietnia 1995 r. wykonuje zawód adwokata w indywidualnej kancelarii adwokackiej z siedzibą w Gdańsku. Ponadto od 2013 r. pełni funkcję Wizytatora w Zespole Adwokatów Okręgowej Rady Adwokackiej w Gdańsku. Jego praca została oceniona pozytywnie w ocenie kwalifikacyjnej sporządzonej przez sędziów wizytatorów: Panią Teresę Karczyńską-Szumilas w zakresie spraw cywilnych, Panią Ewę Ważną w zakresie spraw rodzinnych i Panią Ewę Koperską-Kuc w zakresie spraw karnych. Zwrócono uwagę, że kandydat posiada ugruntowaną znajomość prawa cywilnego materialnego i procesowego, prawa rodzinnego oraz prawa karnego materialnego i procesowego. Spełnia warunki do ubiegania się o urząd sędziego sądu okręgowego.

Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła, że Pan Wojciech Włosiński posiada wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu zawodu adwokata. Uzyskał jednak niższą ocenę kwalifikacyjną niż wybrane kandydatki, których kwalifikacje do wykonywania zawodu sędziego sądu okręgowego zostały ocenione bardzo dobrze oraz otrzymał zdecydowanie niższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Dorota Stefania Budzisz i Pani Katarzyna Agnieszka Kazaniecka-Kapała są najlepszymi kandydatkami w niniejszej procedurze nominacyjnej. Posiadają kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe, dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego, a ponadto uzyskały najwyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej. Pozostali kandydaci nie wypełnili w wyższym stopniu ocenianych łącznie kryteriów wyboru na stanowisko sędziego sądu okręgowego i tym samym byli mniej odpowiedni do przedstawienia z wnioskiem o powołanie na dwa wolne stanowiska sędziowskie.

4. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła również oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomach ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminów zawodowych. Oceny te nie były jednak kryterium mogącym mieć istotny wpływ na dokonany przez Radę wybór kandydatur Pani Doroty Stefanii Budzisz i Pani Katarzyny Agnieszki Kazanieckiej - Kapały w niniejszej procedurze konkursowej. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła bowiem pod uwagę fakt, że wszyscy kandydaci posiadają wieloletnie doświadczenie zawodowe oraz otrzymali oceny kwalifikacyjne świadczące o spełnieniu warunków do ubiegania się o powołanie na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Powyższe spowodowało, że kryterium uzyskanych ocen na dyplomach ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminów zawodowych nie miało decydującego znaczenia dla podjętego przez Krajową Radę Sądownictwa rozstrzygnięcia.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku i ocenę Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku na posiedzeniu 12 stycznia 2017 r. zaopiniowało wszystkie kandydatury jednogłośnie pozytywnie.

Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej 13 stycznia 2017 r. na kandydatury:

Pani Doroty Stefanii Budzisz oddano 78 głosów "za" oraz 13 głosów "przeciw", Pani Katarzyny Agnieszki Kazanieckiej-Kapały oddano 68 głosów "za" oraz 23 głosy "przeciw", Pana Piotra Artura Pancera oddano 42 głosy "za" oraz 49 głosów "przeciw", Pani Anety Szałkiewicz-Łosiak oddano 31 głosów "za" oraz 60 głosów "przeciw", a Pana Wojciecha Włosińskiego oddano 14 głosów "za" oraz 75 głosów "przeciw".

Pani Dorota Stefania Budzisz i Pani Katarzyna Agnieszka Kazaniecka-Kapała otrzymały zatem zdecydowanie najwyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej, które w połączeniu z pozostałymi kryteriami wyboru, przyjętymi przez Krajową Radę Sądownictwa, stanowi uzasadnioną podstawę do uznania ich kandydatur za najlepsze w niniejszej procedurze nominacyjnej.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatury Pani Doroty Stefanii Budzisz i Pani Katarzyny Agnieszki Kazanieckiej-Kapały zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności wieloletnie doświadczenie zawodowe, bardzo dobre oceny kwalifikacyjne i najwyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej.

Kandydatury Pana Piotra Artura Pancera, Pani Anety Szałkiewicz-Łosiak i Pana Wojciecha Włosińskiego nie były bardziej odpowiednie od kandydatur Pani Doroty Stefanii Budzisz i Pani Katarzyny Agnieszki Kazanieckiej-Kapały, gdyż w niższym stopniu spełniły łącznie kryteria oceny kandydatów na stanowisko sędziego sądu okręgowego, określone w art. 35 ust. 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Niniejsza procedura konkursowa dotyczy tylko dwóch wolnych stanowisk sędziowskich, zatem Rada mogła dokonać wyboru tylko dwóch osób.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 8 marca 2017 r. na kandydaturę:

- Pani Doroty Stefanii Budzisz oddano 14 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pani Katarzyny Agnieszki Kazanieckiej-Kapały oddano 14 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pana Piotra Artura Pancera nie oddano głosów "za" ani "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Anety Szałkiewicz-Łosiak nie oddano głosów "za" ani "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Wojciecha Włosińskiego nie oddano głosów "za" ani "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2016 r. poz. 976, ze zm.).