Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Lublinie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2016 r., poz. 986.

Akty korporacyjne

Sędz.2017.2.7

Akt nieoceniany
Wersja od: 7 lutego 2017 r.

UCHWAŁA Nr 36/2017
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 7 lutego 2017 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Lublinie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2016 r., poz. 986

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2016 r. poz. 976, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Lublinie kandydatury:

- Pani Ewy Renaty Bazelan - sędzi Sądu Okręgowego w Lublinie,

- Pana Marka Mariana Siwka - sędziego Sądu Okręgowego w Lublinie,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Lublinie kandydatury Pani Elżbiety Stanisławy Koszel - sędzi Sądu Okręgowego w Zamościu.

UZASADNIENIE

I

Na dwa wolne stanowiska sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Lublinie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2016 r. pod poz. 986, zgłosili się wyżej wymienieni kandydaci.

II

Na posiedzeniu w dniu 6 lutego 2017 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które wnikliwie przeanalizował i uznał za wystarczające, przeprowadził naradę i postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na dwa wolne stanowiska sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Lublinie kandydatury Pani Ewy Renaty Bazelan oraz Pana Marka Mariana Siwka.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa stwierdził, że za kandydaturami Pani Ewy Renaty Bazelan oraz Pana Marka Mariana Siwka przemawiają w szczególności ocenione łącznie: doświadczenie orzecznicze, w tym uzyskane podczas delegacji do orzekania w Sądzie Apelacyjnym w Lublinie, wnioski płynące z ocen kwalifikacyjnych kandydatów, a także bardzo wysokie poparcie udzielone przez Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie i Zgromadzenie Ogólne Sędziów Apelacji Lubelskiej.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust.l i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2016 r. poz. 976, ze zm.), zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że wszyscy kandydaci spełniają wymagania ustawowe określone w art. 64 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 2062, ze zm.). Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2016 r. poz. 976, ze zm.) i uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, opinie służbowe, ich doświadczenie zawodowe, oceny ze studiów i z egzaminu zawodowego, opinie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie oraz poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Lubelskiej.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Lublinie zostaną przedstawione kandydatury Pani Ewy Renaty Bazelan oraz Pana Marka Mariana Siwka.

2. Pani Ewa Renata Bazelan urodziła się w 1967 r. w Świdniku. W 1991 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, uzyskując tytuł magistra prawa z ogólną oceną dobrą. W latach 1991-1994 odbywała etatową aplikację sądową w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Lublinie. W marcu 1994 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Z dniem 1 października 1994 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Radzyniu Podlaskim. Powierzone czynności sędziowskie wykonywała początkowo w Wydziale Cywilnym oraz od 1996 r. w Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 29 lipca 1996 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Radzyniu Podlaskim. Orzekała w I Wydziale Cywilnym. Z dniem 1 października 1997 r. na własną prośbę została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Lublinie. Orzekała kolejno w: XI Wydziale Gospodarczym Rejestrowym, XII Wydziale Gospodarczym Rejestru Zastawów, I Wydziale Cywilnym. Ponadto w 1997 r. na podstawie jednorazowych delegacji udzielanych przez Prezesa Sądu Wojewódzkiego w Lublinie wielokrotnie - zastępczo pełniła obowiązki sędziego w Sądzie Rejonowym w Radzyniu Podlaskim. Od 1 stycznia 2003 r. do 31 marca 2003 r. pełniła funkcję Przewodniczącej I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Lublinie. W latach 2005-2006 była delegowana przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Lublinie. Orzekała w II Wydziale Cywilnym Odwoławczym. W 2006 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego dla sędziów na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z wynikiem pozytywnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 kwietnia 2006 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Lublinie. Do chwili obecnej orzeka w II Wydziale Cywilnym -Odwoławczym. W 2012 r. ukończyła studia podyplomowe w zakresie prawa własności intelektualnej na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie z wynikiem dobrym plus. W latach 2013-2014, na podstawie jednorazowych delegacji udzielanych przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Lublinie, kandydatka wielokrotnie orzekała w Sądzie Apelacyjnym w Lublinie w I Wydziale Cywilnym. W okresie od 17 sierpnia 2015 r. do 13 listopada 2015 r. była delegowana przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Lublinie w pełnym wymiarze czasu pracy. Orzekała w I Wydziale Cywilnym. Ponadto od 1 września 2016 r. pełni funkcję rzecznika prasowego do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Lublinie.

Kandydatka brała udział w licznych szkoleniach zawodowych zorganizowanych między innymi przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydatki zostały ocenione przez Panią SSA Elżbietę Patrykiejew - wizytatora do spraw cywilnych Sądu Apelacyjnego w Lublinie, która stwierdziła, że kandydatka posiada kwalifikacje do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Apelacyjnego w Lublinie. W ocenie Pani sędzi wizytator wyniki pracy Pani Ewy Renaty Bazelan: obciążenie i skuteczność wyższe niż w Wydziale, bardzo dobra stabilność orzecznictwa (brak spraw, w których uchylono lub zmieniono orzeczenie), brak stwierdzenia przewlekłości postępowań i wydania orzeczeń niezgodnych z prawem, dają świadectwo bardzo dobrej, sumiennej i efektywnej pracy wykonywanej z dużym zaangażowaniem. Pani sędzia wizytator podkreśliła również dobre przygotowanie merytoryczne, jakie kandydatka wykazała podczas pełnienia obowiązków w ramach delegacji w Sądzie Apelacyjnym w Lublinie.

3. Pan Marek Marian Siwek urodził się w 1971 r. w Lublinie. W 1996 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, uzyskując tytuł magistra prawa z ogólną oceną dobrą. W latach 1996-1998 odbywał etatową aplikację sądową w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Lublinie. We wrześniu 1998 r. złożył egzamin sędziowski z łącznym wynikiem bardzo dobrym. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z dniem 1 listopada 1998 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Opolu Lubelskim. Orzekał w Wydziale Karnym. Z dniem 1 lipca 2000 r. na własną prośbę został przeniesiony na stanowisko asesora sądowego w Sądzie Rejonowym w Lublinie. Orzekał w Wydziale Karnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 listopada 2000 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Lublinie. Orzekał w III Wydziale Karnym. W latach 2003-2004 oraz w 2006 r. na podstawie jednorazowych delegacji był wielokrotnie delegowany przez Prezesa Sądu Okręgowego w Lublinie do zastępczego pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Lublinie. Orzekał w V i XI Wydziałach Kamych-Odwoławczych. Od 1 kwietnia 2006 r. do 30 kwietnia 2006 r. pełnił obowiązki Przewodniczącego IX Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Lublinie a od 1 października 2006 r. do 31 grudnia 2006 r. pełnił funkcję Przewodniczącego tego Wydziału. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z 28 grudnia 2006 r. został delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Lublinie w okresie od 1 stycznia 2007 r. do 30 czerwca 2007 r. Orzekał w V Wydziale Kamym-Owoławczym. Z dniem 16 marca 2007 r. został powołany przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia funkcji Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Lublinie. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 lutego 2008 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Lublinie. Do chwili obecnej orzeka w V Wydziale Karnym-Odwoławczym tego Sądu. W dniu 27 lutego 2008 r. złożył oświadczenie, że rezygnuje z pełnienia funkcji Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Lublinie z dniem 1 kwietnia 2008 r. w związku z powołaniem na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Lublinie. W okresie od 1 kwietnia 2008 r. do 31 maja 2008 r. był delegowany przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia czynności administracyjnych w Ministerstwie Sprawiedliwości. Obowiązki wykonywał w Departamencie Wykonania Orzeczeń i Probacji. W dniu 7 grudnia 2011 r. na podstawie rozprawy doktorskiej pod tytułem: "Środki zabezpieczające o charakterze administracyjnym w polskim prawie karnym" oraz po złożeniu wymaganych egzaminów uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych, nadany uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 17 marca 2014 r. pełni funkcję Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego dla okręgu Sądu Okręgowego w Lublinie. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z 10 marca 2015 r. został delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Lublinie w okresie od 1 października 2015 r. do 30 listopada 2015 r. w pełnym wymiarze czasu pracy. Orzekał w II Wydziale Karnym. W latach 2015-2016, na podstawie jednorazowych delegacji udzielanych przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Lublinie, wielokrotnie pełnił obowiązki orzecznicze w Sądzie Apelacyjnym w Lublinie.

Jest autorem i współautorem wielu publikacji naukowych z zakresu prawa karnego.

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydata zostały ocenione bardzo pozytywnie przez Panią SSA Beatę Siewielec - wizytatora do spraw karnych Sądu Apelacyjnego w Lublinie. W ocenie Pani sędzi wizytator kandydat prezentuje wzorową terminowość i wysoki poziom merytoryczny w sporządzaniu uzasadnień. Kandydat dysponuje wszechstronną i niezwykle rozległą wiedzą prawniczą, posiada zdolność jej stosowania w praktyce, wspartą należytym doświadczeniem zawodowym. Cechuje go dokładność, profesjonalizm i zaangażowanie w wykonywanie obowiązków. Pani sędzia wizytator podkreśliła między innymi bogaty dorobek naukowy kandydata, stałe podnoszenie przez niego kwalifikacji zawodowych oraz wysoki poziom pracy orzeczniczej, które, w jej ocenie, w pełni przekonują o spełnieniu przez Pana Marka Mariana Siwka warunków do objęcia urzędu sędziego Sądu Apelacyjnego w Lublinie.

4. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi, opiniami służbowymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pani Ewa Renata Bazelan legitymuje się różnorodnym doświadczeniem zawodowym, które zdobyła orzekając jako sędzia sądu okręgowego, jak również orzekając w ramach delegacji w sądzie apelacyjnym. Uzyskała ocenę kwalifikacyjną, z której wynika, że prezentuje bardzo dobrą stabilność orzecznictwa a powierzone obowiązki orzecznicze wykonuje sumiennie, z dużym zaangażowaniem. Ukończyła także studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego dla sędziów oraz w zakresie prawa własności intelektualnej i systematycznie podnosi swoje kwalifikacje zawodowe. Z opinii służbowej, sporządzonej przez Pana Piotra Morelowskiego - Wiceprezesa Sądu Okręgowego w Lublinie wynika, że Pani Ewa Renata Bazelan posiada ugruntowaną i wszechstronną wiedzę prawniczą, jest pracowita i odpowiedzialna.

Pan Marek Marian Siwek także legitymuje się różnorodnym doświadczeniem zawodowym, które zdobył orzekając jako sędzia sądu okręgowego, jak również orzekając w ramach.delegacji w sądzie apelacyjnym. Uzyskał bardzo pozytywną ocenę kwalifikacyjną, z której wynika, że prezentuje wzorową terminowość i wysoki poziom merytoryczny w sporządzaniu uzasadnień. Uzyskał tytuł doktora nauk prawnych i systematycznie podnosi swoje kwalifikacje zawodowe. Z opinii służbowej sporządzonej przez Pana Piotra Morelowskiego - Wiceprezesa Sądu Okręgowego w Lublinie wynika, że Pan Marek Marian Siwek posiada wysokie kwalifikacje zawodowe. Obowiązki służbowe wykonuje w sposób niezwykle rzetelny i z dużym zaangażowaniem.

Pani Elżbieta Stanisława Koszel urodziła się w 1955 r. w Tarnogrodzie. W 1978 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, uzyskując tytuł magistra prawa z ogólną oceną bardzo dobrą. W latach 1978-1980 odbywała etatową aplikację sądową w okręgu Sądu Wojewódzkiego w Zamościu. We wrześniu 1980 r. zdała egzamin sędziowski z łącznym wynikiem bardzo dobrym. Z dniem 1 listopada 1980 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Biłgoraju. Uchwałą Rady Państwa z dnia 16 listopada 1982 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Biłgoraju. W okresie od 15 stycznia 1985 r. do 29 czerwca 1998 r. pełniła funkcję Przewodniczącej wydziału cywilnego tego Sądu. W latach 1986-1987 odbyła studia podyplomowe w zakresie wymiaru sprawiedliwości na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, które ukończyła z wynikiem dobrym plus. W okresie od 2 czerwca 1990 r. do 29 czerwca 1998 r. pełniła funkcję Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Biłgoraju. Decyzją Ministra Sprawiedliwości z 16 marca 1999 r. została delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Zamościu w okresie od 1 kwietnia 1999 r. do 30 czerwca 1999 r. Orzekała w I Wydziale Cywilnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 sierpnia 2004 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Zamościu. Przez cały okres pracy w tym Sądzie orzeka w I Wydziale Cywilnym. Od 1 maja 2011 r. pełni funkcję rzecznika prasowego Sądu Okręgowego w Zamościu. W dniu 24 października 2011 r. na podstawie rozprawy doktorskiej pod tytułem: "Rodzinny charakter mieszkania spółdzielczego" oraz po złożeniu wymaganych egzaminów uzyskała stopień naukowy doktora nauk prawnych, nadany uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jest także autorką licznych publikacji naukowych, między innymi artykułów i glos z zakresu prawa cywilnego. Uczestniczyła w szeregu szkoleniach i kursach zawodowych zorganizowanych przez Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądownictwa i Prokuratury, Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury oraz Sąd Apelacyjny w Lublinie. W 2012 r. i 2014 r., na podstawie jednorazowych delegacji udzielanych przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Lublinie, była delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Apelacyjnym w Lublinie. Orzekała w I Wydziale Cywilnym.

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydatki zostały ocenione pozytywnie przez Panią SSA Danutę Mietlicką - wizytatora do spraw cywilnych Sądu Apelacyjnego w Lublinie. Pani sędzia wizytator podkreśliła dobry wskaźnik stabilności orzecznictwa opiniowanej i jego zadowalający poziom. Jednocześnie stwierdziła, że w siedmiu, spośród dziesięciu poddanych analizie spraw z najdłuższym okresem trwania postępowania, stwierdzono uchybienia polegające na przewlekłości postępowania. Największe opóźnienia w procedowaniu nie dotyczyły jednak znacznej liczby spraw. Zdaniem opiniującej, pozytywne strony pracy kandydatki zdecydowanie przeważają a przywołane wyżej uchybienia stanowią niewielki fragment jej pracy.

Pan Jerzy Żurawicki - Prezes Sądu Okręgowego w Zamościu w opinii służbowej podkreślił dużą wiedzę prawniczą, pracowitość, obowiązkowość i odpowiedzialność kandydatki, jej duże zaangażowanie i terminowość wykonywania obowiązków.

W każdym postępowaniu nominacyjnym Rada dokonuje oceny kandydatów na podstawie załączonych materiałów, ocenianych indywidualnie. Niniejsza procedura konkursowa dotyczy dwóch wolnych stanowisk sędziego sądu apelacyjnego w Sądzie Apelacyjnym w Lublinie, zatem Rada mogła dokonać wyboru tylko dwóch kandydatów. Wprawdzie Pani Elżbieta Stanisława Koszel ma wieloletnie i bogate doświadczenie zawodowe, uzasadniające ubieganie się o powołanie na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego oraz wysokie kwalifikacje, jednak, w ocenie Rady, Pani Ewa Renata Bazelan oraz Pan Marek Marian Siwek spełniają kryteria wyboru w wyższym stopniu. Poza wysokimi kwalifikacjami merytorycznymi, które potwierdzają wnioski płynące z ocen kwalifikacyjnych, otrzymali pozytywne opinie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie, z większą liczbą głosów poparcia niż Pani Elżbieta Stanisława Koszel, a także, w odróżnieniu od kontrkandydatki, otrzymali pozytywne opinie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Lubelskiej i znacznie większą liczbę głosów poparcia.

5. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła również pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomach ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminów sędziowskich.

Oceny uzyskane przez wszystkich kandydatów zostały zaprezentowane wyżej. W niniejszej procedurze konkursowej nie były kryterium decydującym o wyborze najlepszych kandydatów.

6. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie i ocenę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Lubelskiej.

Pani Ewa Renata Bazelan oraz Pan Marek Marian Siwek - kandydaci przedstawieni z wnioskiem o powołanie - otrzymali jednogłośnie pozytywne opinie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie (6 głosów "za"). Pani Elżbieta Stanisława Koszel otrzymała także pozytywną opinię tego organu, jednakże z mniejszą liczbą głosów poparcia (4 głosy "za", przy 2 głosach "przeciw"). Pani Ewa Renata Bazelan i Pan Marek Marian Siwek uzyskali zatem większą liczbę głosów poparcia tego organu niż Pani Elżbieta Stanisława Koszel.

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Apelacji Lubelskiej oddało na kandydaturę Pani Ewy Renaty Bazelan 68 głosów "za" oraz 6 głosów "przeciw" (opinia pozytywna), Pana Marka Mariana Siwka 71 głosów "za" oraz 3 głosy "przeciw" (opinia pozytywna) a na kandydaturę Pani Elżbiety Stanisławy Koszel 31 głosów "za" oraz 43 głosy "przeciw" (opinia negatywna). Kandydaci przedstawieni z wnioskiem o powołanie uzyskali zatem pozytywne opinie oraz zdecydowanie wyższe poparcie tego gremium niż Pani Elżbieta Stanisława Koszel.

7. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatur Pani Ewy Renaty Bazelan oraz Pana Marka Mariana Siwka zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności posiadane przez nich doświadczenie zawodowe, wnioski płynące z ocen kwalifikacyjnych ich pracy, a także jednogłośnie pozytywne opinie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Lublinie i bardzo wysokie poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Lubelskiej.

Pani Elżbieta Stanisława Koszel legitymuje się wprawdzie wysokimi kwalifikacjami merytorycznymi, jednak, w ocenie Krajowej Rady Sądownictwa, w świetle wszystkich ustawowych kryteriów wyboru, ocenionych łącznie, w niniejszym postępowaniu nominacyjnym lepszymi kandydatami są Pani Ewa Renata Bazelan oraz Pan Marek Marian Siwek.

8. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 7 lutego 2017 r. na kandydaturę:

- Pani Ewy Renaty Bazelan oddano 16 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i braku głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pani Elżbiety Stanisławy Koszel nie oddano głosów "za", oddano 1 głos "przeciw", przy 15 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Marka Mariana Siwka oddano 15 głosów "za", przy braku głośow "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; (Dz. U. z 2016 r. poz. 976, ze zm.).