Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 161.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.9.9

Akt nieoceniany
Wersja od: 9 września 2015 r.

UCHWAŁA Nr 988/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 9 września 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 161

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła
przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu kandydatury:

- Pani Izabeli Joanny Dehmel - sędziego Sądu Rejonowego Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu,

- Pana Piotra Jana Kurczewskiego - sędziego Sądu Rejonowego w Trzciance.

UZASADNIENIE

I

Na dwa wolne stanowiska sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 161, zgłosili się powyżej wymienieni kandydaci.

II

Na posiedzeniu w dniu 7 września 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które wnikliwie przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na dwa wolne stanowiska sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Poznaniu kandydatury Pani Izabeli Joanny Dehmel oraz Pana Piotra Jana Kurczewskiego. Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią ocen kwalifikacyjnych kandydatów, informacjami dotyczącymi posiadanego przez nich doświadczenia zawodowego oraz poziomem poparcia udzielonego im przez Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu i Zgromadzenie Ogólne Sędziów Apelacji Poznańskiej.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę wymagania ustawowe wskazane w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r. poz. 133 ze zm.). Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) i uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz uzyskane poparcie środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym i wnikliwym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu zostaną przedstawione kandydatury Pani Izabeli Joanny Dehmel oraz Pana Piotra Jana Kurczewskiego.

2. Pani Izabela Joanna Dehmel urodziła się w 1975 r. Wyższe studia prawnicze ukończyła w 2000 r. z oceną dobrą. W okresie od października 1998 r. do lipca 1999 r. odbyła studia z zakresu prawa Unii Europejskiej na Uniwersytecie we Fryburgu (Szwajcaria) w ramach stypendium otrzymanego z kantonu Fryburg. Po odbyciu aplikacji sądowej w 2003 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą. W okresie od 3 maja 2001 r. do 18 lipca 2003 r. była zatrudniona na stanowisku doradcy prawnego w Ośrodku Badania Wypadków Drogowych w Poznaniu. Z dniem 21 lipca 2003 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Chodzieży. W okresie od 1 listopada 2005 r. do 31 stycznia 2007 r. powierzono jej wykonywanie obowiązków Przewodniczącej Wydziału Grodzkiego Sądu Rejonowego w Chodzieży, a od 1 lutego 2007 r. pełnienie funkcji Przewodniczącej Wydziału Grodzkiego, którą pełniła do 31 grudnia 2008 r. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 26 czerwca 2007 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Chodzieży. W okresie od 1 maja 2009 r. do 30 kwietnia 2010 r. pełniła obowiązki Przewodniczącej Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Chodzieży, a z dniem 1 maja 2010 r. powołano ją do pełnienia funkcji Przewodniczącej tego Wydziału. Z dniem 1 stycznia 2013 r. została przeniesiona (w związku ze zniesieniem Sądu Rejonowego w Chodzieży) na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu. Orzekała w VI Wydziale Karnym. Pani Izabela Joanna Dehmel delegowana była przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu w okresach: od 1 kwietnia 2014 r. do 30 września 2014 r., od 1 października 2014 r. do 31 marca 2015 r. i od 1 kwietnia 2015 r. do 30 września 2015 r. W tym czasie kandydatka orzekała w III Wydziale Karnym tego Sądu.

W ramach podnoszenia kwalifikacji zawodowych Pani Izabela Joanna Dehmel uczestniczy w szkoleniach organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury oraz przez Prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Ocenę pracy i kwalifikacji merytorycznych kandydatki sporządził Pan SSA Krzysztof Lewandowski wizytator do spraw karnych Sądu Apelacyjnego w Poznaniu. W ocenie sędziego wizytatora kandydatka posiada bardzo dobrą znajomość prawa materialnego i procesowego oraz orzecznictwa. Jej umiejętności, doświadczenie i posiadana wiedza dają podstawy do uznania, że będzie prawidłowo wykonywała obowiązki sędziego sądu okręgowego.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu na posiedzeniu w dniu 11 czerwca 2015 r. udzieliło Pani Izabeli Joannie Dehmel jednogłośnego poparcia (5 głosów "za") a Zgromadzenie Sędziów Apelacji Poznańskiej na posiedzeniu w dniu 22 czerwca 2015 r. oddało na tę kandydaturę 74 głosy "za", przy 6 głosach "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się".

3. Pan Piotr Jan Kurczewski urodził się w 1974 r. Wyższe studia prawnicze ukończył w 1998 r. z oceną bardzo dobrą. W latach 1998-2001 był zatrudniony w Urzędzie Miasta Poznania w Biurze Zamówień Publicznych (początkowo na stanowisku młodszego referenta, referenta, a następnie inspektora). Po odbyciu aplikacji sądowej w 2001 r. złożył egzamin sędziowski z oceną dobrą. Z dniem 1 lipca 2001 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym w Trzciance, a z dniem 18 grudnia 2003 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Trzciance. Od 1 lipca 2004 r. pełnił obowiązki Przewodniczącego Wydziału Grodzkiego Sądu Rejonowego w Trzciance, a od 9 czerwca 2005 r. sprawował funkcję Przewodniczącego tego Wydziału. Z dniem 1 marca 2011 r. została mu powierzona funkcja Przewodniczącego Wydziału Karnego. Z dniem 1 kwietnia 2011 r. objął obowiązki Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Trzciance. Z uwagi na udzielenie delegacji do Sądu Okręgowego w Poznaniu złożył rezygnację z pełnienia obu tych funkcji ze skutkiem na dzień 31 marca 2014 r. Pan Piotr Jan Kurczewski delegowany był przez Ministra Sprawiedliwości do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu w okresach: od 1 kwietnia 2014 r. do 30 września 2014 r., od 1 października 2014 r. do 31 marca 2015 r. i od 1 kwietnia 2015 r. do 30 września 2015 r. W tym czasie kandydat orzekał w XVI Wydziale Karnym tego Sądu.

Pan Piotr Jan Kurczewski podnosi kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w szkoleniach organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury oraz Prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Oceny pracy i kwalifikacji merytorycznych Pana Piotra Jana Kurczewskiego dokonał Pan SSA Krzysztof Lewandowski sędzia wizytator do spraw karnych. W jego ocenie kandydat posiada bardzo dobrą znajomość prawa materialnego i procesowego oraz orzecznictwa, o czym świadczy treść uzasadnień wyroków oraz bardzo dobra stabilność jego orzecznictwa. W konkluzji oceny sędzia wizytator wyraził pogląd, że wiedza, umiejętności i doświadczenie Pana Piotra Jana Kurczewskiego dają podstawy do uznania, że będzie w sposób prawidłowy pełnił obowiązki sędziego sądu okręgowego.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu na posiedzeniu w dniu 11 czerwca 2015 r. udzieliło kandydatowi jednogłośnego poparcia (5 głosów "za"). Zgromadzenie Sędziów Apelacji Poznańskiej na posiedzeniu w dniu 22 czerwca 2015 r. oddało na tę kandydaturę 69 głosów "za", 6 głosów "przeciw", przy 8 głosach "wstrzymujących się".

4. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Kandydaci przedstawieni z wnioskiem o powołanie posiadają wieloletnie doświadczenie zawodowe w pracy na stanowisku sędziego, w tym uzyskane podczas orzekania w ramach delegacji w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. Ich wysokie kwalifikacje zawodowe znajdują odzwierciedlenie w ocenach kwalifikacyjnych sporządzonych przez sędziego wizytatora.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także jednogłośne poparcie udzielone kandydatom przez Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu oraz wysokie poparcie Zgromadzenia Sędziów Apelacji Poznańskiej, co zostało przedstawione powyżej.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatur Pani Izabeli Joanny Dehmel oraz Pana Piotra Jana Kurczewskiego zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności bogate i wieloletnie doświadczenie zawodowe kandydatów, pozytywne oceny kwalifikacyjne, systematyczne doskonalenie przez nich kwalifikacji zawodowych oraz wysoki poziom poparcia Kolegium Sądu Apelacyjnego w Poznaniu i Zgromadzenia Sędziów Apelacji Poznańskiej.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 9 września 2015 r. na kandydaturę:

- Pani Izabeli Joanny Dehmel oddano 17 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów,

- Pana Piotra Jana Kurczewskiego oddano 17 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów.

Mając powyższe na uwadze, Kijowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.).