Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego Sądu Rejonowego w Wadowicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 26.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.7.28

Akt nieoceniany
Wersja od: 28 lipca 2015 r.

UCHWAŁA Nr 891/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 28 lipca 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego Sądu Rejonowego w Wadowicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 26

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz.U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego Sądu Rejonowego w Wadowicach kandydaturę Pani Michaliny Agnieszki Walat-Lis referendarza sądowego oraz Pani Renaty Wrońskiej referendarza sądowego;

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Wadowicach kandydatury Pana Pawła Franciszka Cyrana asystenta sędziego.

UZASADNIENIE

I

Na dwa wolne stanowiska sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Wadowicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r" poz. 26, zgłosiło się troje wyżej wymienionych kandydatów.

II

Podczas posiedzenia w dniu 27 lipca 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wnikliwie przeanalizował zgromadzone w sprawie materiały, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na dwa wolne stanowiska sędziowskie w Sądzie Rejonowym w Wadowicach kandydatury Pani Michaliny Agnieszki Walat-Lis i Pani Renaty Wrońskiej. W ocenie Zespołu wniosek taki jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych i opinii służbowych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatki doświadczenia zawodowego oraz poziomem uzyskanego przez nie poparcia środowiska sędziowskiego.

Przy powyższym Zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust.1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa podkreślił, że:

- Pani Michalina Agnieszka Walat-Lis uzyskała oceny dobre plus na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu sędziowskiego, posiada różnorodne doświadczenie zawodowe, uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną oraz drugie w kolejności miejsce w zakresie poziomu poparcia środowiska sędziowskiego,

- Pani Renata Wrońska uzyskała ocenę dobrą plus na dyplomie wyższych studiów prawniczych a egzamin sędziowski złożyła z łącznym wynikiem bardzo dobrym, posiada różnorodne doświadczenie zawodowe, uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną oraz najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego; kandydatka jest ponadto stypendystką Fundacji Forda.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci biorący udział w tym postępowaniu nominacyjnym spełniają wymagania ustawowe określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r., poz. 133) w zw. z art. 65 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz.U. z 2012 r., poz. 1230 ze zm.).

Przy podejmowaniu niniejszej uchwały Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się kryteriami wyrażonymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Rada uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i z egzaminu zawodowego, a także uzyskane poparcie środowiska sędziowskiego

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego Sądu Rejonowego w Wadowicach zostaną przedstawione kandydatury Pani Michaliny Agnieszki Walat-Lis i Pani Renaty Wrońskiej.

2. Pani Michalina Agnieszka Walat-Lis w 2004 r. ukończyła wyższe studia prawnicze, uzyskując tytuł magistra prawa z ogólną oceną dobrą plus. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej we wrześniu 2008 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym plus.

W okresie od 28 czerwca do 27 września 2004 r. pracowała jako stażystka w Wydziale Organizacyjno-Prawnym Urzędu Pracy Powiatu Krakowskiego. Następnie od 15 grudnia 2004 r. do 30 września 2005 r. była zatrudniona w Izbie Celnej w Krakowie w Wydziale Prawnym na stanowiskach aplikanta celnego i młodszego kontrolera celnego. Od 3 kwietnia do 14 października 2006 r. pracowała jako prawnik w spółce handlowej. Z dniem 21 listopada 2006 r. została zatrudniona w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie na stanowisku referenta stażysty, protokolanta. W okresie od 5 marca 2007 r. do 30 listopada 2009 r. pracowała w tym Sądzie jako asystent sędziego. Powierzone obowiązki wykonywała w X Wydziale Grodzkim. Od 1 grudnia 2009 r. do chwili obecnej orzeka na stanowisku referendarza sądowego w V Wydziale Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Wadowicach.

Kandydatka biegle posługuje się językiem angielskim. W 2014 r. brała udział w szkoleniach zawodowych z zakresu postępowania zabezpieczającego, klauzulowego i egzekucyjnego, a także w przedmiocie ekonomii i finansów. W latach 2007 i 2008 dwukrotnie otrzymała nagrodę uznaniową pieniężną za wyniki pracy na stanowisku asystenta sędziego.

Praca i kwalifikacje Pani Michaliny Agnieszki Walat-Lis zostały ocenione jako bardzo dobre plus przez sędziego wizytatora Sądu Okręgowego w Krakowie Grzegorza Bułę. Pan sędzia wizytator stwierdził, że kandydatka posiada bardzo dużą wiedzę i umiejętność wykorzystania jej w praktyce. Podkreślił wartość, jaką dla sprawności prowadzenia postępowania oraz jakości orzecznictwa odgrywa doświadczenie zdobyte przez nią podczas pracy na stanowiskach asystenta sędziego i referendarza sądowego.

Pozytywne opinie o pracy i kwalifikacjach kandydatki przedstawili Prezes Sądu Rejonowego w Wadowicach, Przewodniczący V Wydziału Ksiąg Wieczystych tego Sądu oraz była Przewodnicząca X Wydziału Grodzkiego Sądu Rejonowego dla Krakowa -Śródmieścia w Krakowie.

Prezes Sądu Rejonowego w Wadowicach podkreśliła, że opiniowana wyróżnia się większą wydajnością pracy na tle innych referendarzy orzekających w wydziałach ksiąg wieczystych w okręgu Sądu Okręgowego w Krakowie. W jej referacie nie ma spraw starych, nigdy nie było skarg na przewlekłość postępowania a stabilność orzecznicza jest bardzo duża.

Stanowisko to podzielił Wiceprezes tego Sądu, piastujący jednocześnie funkcję Przewodniczącego V Wydziału Ksiąg Wieczystych, zwracając uwagę, że podczas jego nieobecności kandydatka pełniła funkcję zastępcy przewodniczącego wydziału i wyjątkowo sprawnie i odpowiedzialnie radziła sobie ze związanymi z tym obowiązkami.

Również w przekonaniu byłej Przewodniczącej X Wydziału Grodzkiego Sądu Rejonowego dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie opiniowana wykazywała się dużą samodzielnością w podejmowaniu decyzji, celującą znajomością orzecznictwa oraz bardzo dobrą znajomością przepisów.

Podczas posiedzenia w dniu 8 czerwca 2015 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Michaliny Agnieszki Walat-Lis. Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Krakowie w dniu 10 czerwca 2015 r. oddało na kandydatkę 65 głosów "tak", 21 głosów "nie", przy braku głosów "wstrzymujących się".

3. Pani Renata Wrońska w 2005 r. ukończyła wyższe studia prawnicze, uzyskując tytuł magistra prawa z ogólną oceną dobrą plus. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej we wrześniu 2008 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem bardzo dobrym.

W okresie od 14 listopada 2005 r. do 18 stycznia 2006 r. pracowała jako asystent działu prawnego w spółce jawnej. Od lutego do kwietnia 2006 r. była zatrudniona w kancelarii adwokackiej. Z dniem 24 maja 2006 r. rozpoczęła pracę na stanowisku asystenta sędziego w II Wydziale Karnym Sądu Rejonowego dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie. Od 15 kwietnia 2009 r. do chwili obecnej kandydatka orzeka na stanowisku referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Wadowicach. Powierzone obowiązki wykonuje w wymiarze po 14 etatu w V Wydziale Ksiąg Wieczystych i w I Wydziale Cywilnym.

Pani Renata Wrońska posiada biegłą znajomość języka angielskiego. Brała udział w licznych szkoleniach zawodowych i uczestniczyła w szeregu konferencji naukowych. Jest laureatką wydziałowego konkursu z prawa cywilnego organizowanego przez Katedrę Prawa Cywilnego Uniwersytetu Jagiellońskiego (2002/2003) oraz stypendystką Fundacji Forda - w 2005 r. odbyła staż na Catholic University of America Columbus School of Law w Waszyngtonie oraz na Columbia University w Nowym Jorku.

Praca i kwalifikacje kandydatki zostały ocenione jako bardzo dobre przez wizytatorów ds. cywilnych Sądu Okręgowego w Krakowie: sędzię Beatę Kurdziel, sędzię Joannę Ćwik -Bielińską oraz sędzię Lilianę Kaltenbek. W opiniach kwalifikacyjnych zaznaczono, że opiniowana posiada ugruntowaną wiedzę prawniczą i umiejętność stosowania prawa w praktyce. Bardzo dobre wyniki statystyczne uzyskiwane przez nią zarówno w V Wydziale Ksiąg Wieczystych, jak i w I Wydziale Cywilnym świadczą zaś o dobrej organizacji pracy, zaangażowaniu i rzetelnym traktowaniu swoich obowiązków.

Pozytywne opinie o pracy i kwalifikacjach Pani Renaty Wrońskiej przedstawili Prezes i Wiceprezes Sądu Rejonowego w Wadowicach, a także Przewodnicząca II Wydziału Karnego Sądu Rejonowego dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie.

Prezes Sądu Rejonowego w Wadowicach, pełniąca jednocześnie funkcję Przewodniczącej I Wydziału Cywilnego, wyróżniła fakt rozstrzygania przez Panią Renatę Wrońską wniosków o wyjawienie majątku, co umożliwiło kandydatce zdobycie kluczowego w pracy orzeczniczej doświadczenia, jakim jest kierowanie posiedzeniem jawnym na sali rozpraw. Zaznaczyła, że kandydatka posiada celującą znajomość przepisów z zakresu prawa cywilnego, ksiąg wieczystych i hipoteki, a także stale podnosi swoje kwalifikacje, biorąc udział w licznych szkoleniach zawodowych.

Wiceprezes tego Sądu, piastujący jednocześnie funkcję Przewodniczącego V Wydziału Ksiąg Wieczystych, podkreślił, że podczas jego nieobecności kandydatka pełniła funkcję zastępcy przewodniczącego wydziału i wyjątkowo sprawnie i odpowiedzialnie radziła sobie ze związanymi z tym obowiązkami.

Przewodnicząca II Wydziału Karnego Sądu Rejonowego dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie zwróciła uwagę na bardzo wysoki poziom wiedzy kandydatki i jej samodzielność przy wykonywaniu powierzonych obowiązków.

Podczas posiedzenia w dniu 8 czerwca 2015 r. Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani Renaty Wrońskiej. Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Krakowie w dniu 10 czerwca 2015 r. oddało na tę kandydatkę 71 głosów "tak", 16 głosów "nie", przy braku głosów "wstrzymujących się", udzielając jej w ten sposób najwyższego poparcia.

4. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów. Kandydatki przedstawione z wnioskami o powołanie posiadają wieloletnie doświadczenie zawodowe w pracy na stanowiskach asystenta sędziego i referendarza sądowego. Obie prezentują bardzo wysokie kwalifikacje zawodowe, co znajduje odzwierciedlenie w ocenach sporządzonych przez wizytatorów oraz w załączonych do ich kart zgłoszenia opiniach sędziów i przełożonych. Zarówno Pani Michalina Agnieszka Walat-Lis, jak i Pani Renata Wrońska wykazały się zdolnościami w zarządzaniu, zastępując w obowiązkach przewodniczącego wydziału podczas jego nieobecności. W przedstawionych opiniach podkreślono wysoką kulturę osobistą każdej z kandydatek oraz ich właściwy stosunek do współpracowników i przełożonych. Obie stale podnoszą kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w zróżnicowanych szkoleniach zawodowych.

Wysokie kwalifikacje zawodowe posiada również Pan Paweł Franciszek Cyran. Kandydat ten ma wieloletnie doświadczenie zawodowe, które zdobył w pracy na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie i w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie (wydziały cywilny i kamy), a także jako, referent prawny w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów Delegatura w Krakowie, funkcjonariusz celny w Izbie Celnej w Krakowie, starszy inspektor w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie, sekretarz w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. Pan Paweł Franciszek Cyran w 2002 r. ukończył z wynikiem bardzo dobrym studia podyplomowe w zakresie administracji publicznej a w 2006 r. dwuletnie szkolenie z zakresu administracji, prawa, zarządzania i języków obcych w Krajowej Szkole Administracji Publicznej. W czerwcu 2013 r. wziął udział w międzynarodowej konferencji dotyczącej europejskiego nakazu zapłaty, europejskiego postępowania w sprawach drobnych roszczeń i europejskiego nakazu aresztowania, zorganizowanej przez Sąd Apelacyjny w Krakowie. Zredagował materiały pokonferencyjne z tego wydarzenia, które zostały wydane w formie wielojęzycznych publikacji. Kandydat biegle posługuje się językiem angielskim, co jest wykorzystywane przez kierownictwo Sądu Apelacyjnego w Krakowie podczas oficjalnych wizyt zagranicznych gości. Pan Paweł Franciszek Cyran dwukrotnie odbył staż zagraniczny - w Sądzie Apelacyjnym w Arnhem-Leeuwarden w Holandii (maj 2014 r.) i w Radzie Renfrewshire w Wielkiej Brytanii (październik-grudzień 2005 r.). W 2003 r. otrzymał wyróżnienie za udział w konkursie na esej o Unii Europejskiej zorganizowanym przez tygodnik "Wprost" i Polską Fundację im. R. Schumana. Kandydat uczestniczy w licznych szkoleniach zawodowych organizowanych przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury. Uzyskał także celującą ocenę kwalifikacyjną i pozytywne opinie służbowe.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa wszyscy kandydaci posiadają zbliżone kwalifikacje zawodowe. Rada dokonała wyboru dwóch kandydatek, gdyż w ramach niniejszego konkursu pozostajądo obsadzenia tylko dwa wolne stanowiska sędziowskie.

Za wyborem kandydatur Pani Michaliny Agnieszki Walat-Lis i Pani Renaty Wrońskiej przemawiało posiadane przez nie kilkuletnie doświadczenie w pracy na stanowiskach asystenta sędziego i referendarza sądowego, a także wyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Krakowie.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomach wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminu sędziowskiego. Kandydatki przedstawione z wnioskami o powołanie uzyskały oceny dobre plus na dyplomach ukończenia wyższych studiów prawniczych. Pani Michalina Agnieszka Walat-Lis złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym plus a Pani Renata Wrońska z wynikiem bardzo dobrym. Pan Paweł Franciszek Cyran uzyskał natomiast oceny dobre i na dyplomie wyższych studiów prawniczych, i z egzaminu sędziowskiego.

6. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła również pod uwagę poparcie środowiska sędziowskiego. Kandydatki przedstawione z wnioskami o powołanie uzyskały najwyższe poparcie tego środowiska. Wyniki głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie oraz Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Krakowie potwierdzające tę tezę, zostały przedstawione powyżej.

Kandydatura Pana Pawła Franciszka Cyrana, podobnie jak kandydatury Pani Michaliny Agnieszki Walat-Lis i Pani Renaty Wrońskiej, uzyskała jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie. Jednakże Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Krakowie udzieliło Panu Pawłowi Franciszkowi Cyranowi niższego poparcia (42 głosy "tak", 44 głosy "nie", przy 1 głosie "wstrzymującym się").

7. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatur Pani Michaliny Agnieszki Walat-Lis i Pani Renaty Wrońskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności posiadane przez nie doświadczenie zawodowe, bardzo dobre oceny kwalifikacyjne i opinie służbowe, a także najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego. Krajowa Rada Sądownictwa za bardzo dobrą uznała także kandydaturę Pana Pawła Franciszka Cyrana, która nie została przedstawiona z wnioskiem o powołanie z przyczyn omówionych powyżej.

8. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 28 lipca 2015 r. na kandydaturę:

- Pana Pawła Franciszka Cyrana oddano 0 głosów "za, 0 głosów "przeciw, przy 14 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Michaliny Agnieszki Walat-Lis oddano 14 głosów "za", 0 głosów "przeciw, przy braku głosów "wstrzymujących się", udzielając jej jednogłośnego poparcia,

- Pani Renaty Wrońskiej oddano 14 głosów "za", 0 głosów "przeciw, przy braku głosów "wstrzymujących się", udzielając jej jednogłośnego poparcia.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126 poz. 714 ze zm.).