Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Łodzi, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 371.

Akty korporacyjne

Sędz.2015.3.10

Akt nieoceniany
Wersja od: 10 marca 2015 r.

UCHWAŁA Nr 397/2015
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 10 marca 2015 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Łodzi, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 371

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Okręgowego w Łodzi kandydatury:
1) Pani Agnieszki Marii Domańskiej-Jakubowskiej - sędziego Sądu Rejonowego dla Łodzi- Śródmieścia w Łodzi,

2) Pani Agnieszki Magdaleny Olejniczak-Kosiary - sędziego Sądu Rejonowego dla Łodzi- Śródmieścia w Łodzi.

UZASADNIENIE

I

1. Na dwa wolne stanowiska sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Łodzi, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2014 r., poz. 371, swoje kandydatury zgłosiły dwie powyżej wymienione kandydatki.

2. Na posiedzeniu w dniu 24 lutego 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i postanowił jednogłośnie rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa obie zgłoszone kandydatury.

Powyższe kandydatury zasługiwały na rekomendację. Wniosek ten znajduje potwierdzenie w załączonych ocenach kwalifikacyjnych, informacjach dotyczących posiadanego przez kandydatki doświadczenia zawodowego, wynikach orzeczniczych, ocenach ze studiów i z egzaminu sędziowskiego, a także opiniach Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi i ocenach Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Łódzkiej.

Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa stwierdził, że:

Pani sędzia Agnieszka Maria Domańska-Jakubowska ukończyła wyższe studia prawnicze oraz złożyła egzamin sędziowski z ocenami dobrymi. Ukończyła także podyplomowe studium prawa pracy dla sędziów sądów powszechnych.

Pani sędzia Agnieszka Magdalena Olejniczak-Kosiara ukończyła wyższe studia prawnicze z oceną dobrą plus, zaś egzamin sędziowski złożyła z oceną dobrą. Kandydatka ukończyła również roczne seminarium w zakresie stosowania Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w polskim porządku prawnym.

Obie kandydatki posiadają duże doświadczenie orzecznicze, utrzymują wysoką stabilność orzecznictwa, a uzasadnienia orzeczeń sporządzają z zachowaniem terminów ustawowych. Kandydatki uzyskały także bardzo dobre oceny kwalifikacyjne, pozytywne opinie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi oraz bardzo wysokie poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Łódzkiej.

II

1. Krajowa Rada Sądownictwa podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wyrażonymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa. Dlatego Rada uwzględniła przede wszystkim uzyskane przez kandydatki oceny kwalifikacyjne, posiadane doświadczenie zawodowe, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego, a także opinie przełożonych i uzyskane poparcie środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej obie zgłoszone w konkursie kandydatury z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na dwa wolne stanowiska sędziowskie w Sądzie Okręgowym w Łodzi.

2. Pani sędzia Agnieszka Maria Domańska-Jakubowska urodziła się 20 kwietnia 1967 r. W 1991 r. ukończyła wyższe studia prawnicze z oceną dobrą. W 1994 r. złożyła egzamin sędziowski również z oceną dobrą. W okresie od 20 października 1994 r. do 18 czerwca 1996 r. była zatrudniona na stanowisku asesora sądowego w XVII Wydziale Pracy Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi. Od 26 kwietnia 1996 r. do chwili obecnej pełni urząd sędziego tego Sądu. W 2008 r. kandydatka ukończyła Podyplomowe Studium Prawa Pracy dla Sędziów Sądów Powszechnych zorganizowane przez Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury we współpracy z Instytutem Nauk Prawnych PAN. Od 1 kwietnia 2014 r. kandydatka orzeka w ramach delegacji w VIII Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Łodzi.

Kandydatka uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną. Zdaniem sędziego wizytatora posiada wysokie kwalifikacje zawodowe oraz ponad dwudziestoletni staż orzeczniczy. Zna dobrze przepisy prawa materialnego i procesowego, a ponadto w należyty sposób opanowała metodologię pracy sędziego. Orzeczenia formułuje prawidłowo, z zachowaniem warunków formalnych. Uzasadnienia orzeczeń sporządza na bardzo wysokim poziomie merytorycznym. Uzyskuje również dobre wyniki statystyczne.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi, na posiedzeniu w dniu 16 stycznia 2015 r., pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani sędzi Agnieszki Marii Domańskiej-Jakubowskiej.

Podczas Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Łódzkiej w dniu 26 stycznia 2015 r. za Jej kandydaturą oddano 76 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i 7 głosach "wstrzymujących się".

3. Pani sędzia Agnieszka Magdalena Olejniczak-Kosiara urodziła się 11 grudnia 1971 r. W 1995 r. ukończyła wyższe studia prawnicze z oceną dobrą plus. W 1999 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dobrą. W dniu 8 listopada 1999 r. została mianowana asesorem sądowym w XVII Wydziale Pracy Sądu Rejonowego w Łodzi, a następnie przeniesiona do X Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi. Od 28 marca 2002 r. do chwili obecnej pełni urząd sędziego Sądu Rejonowego dla Łodzi- Śródmieścia w Łodzi. Kandydatka pełniła funkcję Przewodniczącej X Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w tym Sądzie. Pani sędzia orzekała na delegacji w VII Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, gdzie rozpoznawane były sprawy w drugiej instancji oraz VIII Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Łodzi. W 2013 r. kandydatka ukończyła roczne seminarium w zakresie stosowania Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w polskim porządku prawnym na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego - Pracownia Badania Dorobku Prawnego Rady Europy.

Kandydatka uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną. Zdaniem sędziego wizytatora posiada wysokie kwalifikacje zawodowe. Bardzo dobrze zna przepisy prawa materialnego i procesowego, a ponadto w należyty sposób opanowała technikę i warsztat pracy sędziego. Uzasadnienia orzeczeń sporządza z zachowaniem warunków formalnych oraz na bardzo wysokim poziomie merytorycznym. Kandydatka utrzymuje także wysoką stabilność orzecznictwa.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi, na posiedzeniu w dniu 16 stycznia 2015 r., pozytywnie zaopiniowało kandydaturę Pani sędzi Agnieszki Magdaleny Olejniczak-Kosiary.

Podczas Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Łódzkiej w dniu 26 stycznia 2015 r. za Jej kandydaturą oddano 83 głosy "za", przy braku głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się".

4. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się przede wszystkim ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Kandydatki przedstawiane z wnioskiem o powołanie posiadają wieloletnie i różnorodne doświadczenie orzecznicze, które zdobyły pracując w charakterze asesora sądowego, pełniąc urząd sędziego sądu rejonowego oraz wykonując czynności orzecznicze w ramach delegacji do Sądu Okręgowego w Łodzi. Obie kandydatki uzyskały bardzo dobre oceny kwalifikacyjne, utrzymują na dobrym poziomie stabilność orzecznictwa oraz osiągają dobre wyniki statystyczne. Z ocen kwalifikacyjnych wynika także, że każda z kandydatek bardzo dobrze zna przepisy prawa materialnego i procesowego, w prawidłowy sposób opanowała metodologię pracy sędziego. Uzasadnienia orzeczeń sporządzane przez kandydatki prezentują wysoki poziom merytoryczny, co dodatkowo potwierdza, że nabyły umiejętność stosowania przepisów prawa w praktyce.

5. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę uzyskane przez kandydatki oceny ze studiów i egzaminu sędziowskiego, co zostało omówione powyżej.

6. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także zdecydowane poparcie środowiska sędziowskiego udzielone kandydatkom. Każda z kandydatek uzyskała pozytywną opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Łodzi oraz bardzo wysokie poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Apelacji Łódzkiej. Wyniki głosowania zostały przedstawione powyżej.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 10 marca 2015 r. na kandydaturę:

- Pani sędzi Agnieszki Marii Domańskiej-Jakubowskiej oddano 13 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów,

- Pani sędzi Agnieszki Magdaleny Olejniczak-Kosiary oddano 13 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze poparcia bezwzględną większością głosów.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

Pouczenie

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przysługuje odwołanie do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności zaskarżonej uchwały z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie 2 tygodni od jej doręczenia.

Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy o skardze kasacyjnej (art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o Krajowej Radzie Sądownictwa, Dz. U. Nr 126, poz. 714).