Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2016 r., poz. 216.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.7.27

Akt nieoceniany
Wersja od: 27 lipca 2016 r.

UCHWAŁA Nr 558/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 27 lipca 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2016 r., poz. 216

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2016 r., poz. 976), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie kandydatury:

- Pani Dominiki Anny Augustyn - sędziego Sądu Rejonowego dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie,

- Pana Wojciecha Kolanko - sędziego Sądu Rejonowego dla Krakowa-Krowodrzy w Krakowie,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie kandydatur:

- Pani Lidii Janiny Wojak - sędziego Sądu Rejonowego dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie,

- Pana Łukasza Jerzego Woźniaka - sędziego Sądu Rejonowego w Wieliczce.

UZASADNIENIE

I

Na dwa wolne stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2016 r. pod poz. 216 zgłosiło się czworo powyżej wymienionych kandydatów oraz Pani Katarzyna Krystyna Grabczak-Ignatjuk, wobec której Rada uchwałą nr 374/2016 z 19 maja 2016 r. umorzyła postępowanie, z uwagi na cofnięcie zgłoszenia.

II

Na posiedzeniu w dniu 25 lipca 2016 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, przeprowadził naradę i postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na dwa wolne stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie kandydatury Pani Dominiki Anny Augustyn i Pana Wojciecha Kolanko.

Przedstawiając powyższe zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust.1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że Pani Dominika Anna Augustyn jest doświadczonym sędzią o długoletnim stażu zawodowym, orzekającym w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Kandydatka uzyskała bardzo dobrą ocenę swojej pracy i kwalifikacji merytorycznych, które podnosi przez uczestnictwo w szkoleniach i ukończenie studiów podyplomowych z zakresu prawa europejskiego dla sędziów orzekających w sprawach z zakresu prawa pracy. Jej praca orzecznicza nie budzi zastrzeżeń. Ponadto uzyskała jednogłośnie pozytywną opinię Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie oraz bardzo wysokie poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej.

Zespół wskazał, że Pan Wojciech Kolanko również jest sędzią o długoletnim stażu zawodowym, aktualnie orzeka w ramach delegacji udzielonej przez Ministra Sprawiedliwości w Sądzie Okręgowym w Krakowie. Kandydat uzyskał bardzo dobrą ocenę pracy i kwalifikacji merytorycznych, w której wskazano na wysoką jakość jego orzecznictwa. Ukończył studia podyplomowe z zakresu prawa dowodowego oraz podnosi kwalifikacje przez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych. Jest autorem artykułu dotyczącego problematyki orzekania i wykonywania zastępczej kary pozbawienia wolności za grzywnę. Ponadto Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie zaopiniowało jego kandydaturę jednogłośnie pozytywnie, a Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej udzieliło najwyższego poparcia.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci biorący udział w konkursie spełniają wymagania ustawowe określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r., poz. 133 ze zm.). Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z 12 maja 201 lr. o Krajowej Radzie Sądownictwa i uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminów zawodowych oraz wyniki głosowania Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu członków postanowiła, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Krakowie zostaną przedstawione kandydatury Pani Dominiki Anny Augustyn i Pana Wojciecha Kolanko.

2. Pani Dominika Anna Augustyn urodziła się w 1973 r. w Krakowie. W 1997 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną dobrą plus. Po odbyciu w latach 1998-2001 aplikacji sądowej etatowej w okręgu Sądu Okręgowego w Krakowie, w kwietniu i maju 2001 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem dobrym. Z dniem 1 czerwca 2001 r. została mianowana asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie, orzekała w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 16 grudnia 2003 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie. W Sądzie tym do chwili obecnej orzeka w IV Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, przy czym od 23 czerwca 2004 r. do 31 sierpnia 2014 r. pełniła funkcję Zastępcy Przewodniczącego tego Wydziału, a od 1 września 2014 r. jest jego Przewodniczącą. Z oceny kwalifikacyjnej wynika, że w 2015 r. była kilkakrotnie delegowana przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie do orzekania w VII Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Krakowie.

W 2010 r. Pani Dominika Anna Augustyn ukończyła w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk studia podyplomowe w zakresie prawa europejskiego dla sędziów orzekających w sprawach z zakresu prawa pracy z wynikiem bardzo dobrym.

Pani Dominika Anna Augustyn uzyskała bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez sędziego Sądu Okręgowego w Krakowie, z której wynika, że jest doświadczonym sędzią o długoletnim stażu orzeczniczym, rzetelnie wykonuje swoje obowiązki, bardzo dobrze organizując swoją pracę. Spełnia wszystkie przesłanki do powołania na stanowisko sędziego sądu okręgowego.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie na posiedzeniu w dniu 14 czerwca 2016 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydatkę. Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej w dniu 24 czerwca 2016 r. zaopiniowało jej kandydaturę 53 głosami "za" przy 13 głosach "przeciw".

3. Pan Wojciech Kolanko urodził się w 1975 r. w Jaśle. W 1999 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z oceną bardzo dobrą. Po odbyciu w latach 1999-2002 aplikacji sądowej etatowej w okręgu Sądu Okręgowego w Krakowie, w kwietniu 2002 r. złożył egzamin sędziowski z wynikiem dobrym. Od lipca 2002 r. do grudnia 2002 r. był zatrudniony na stanowisku koordynatora do spraw prawnych w Tesco Poland Sp. z o.o. w Krakowie. Z dniem 21 grudnia 2002 r. został mianowany asesorem sądowym w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Krowodrzy w Krakowie, gdzie orzekał w II Wydziale Karnym. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 1 lutego 2007 r. został powołany do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego dla Krakowa-Krowodrzy w Krakowie. W Sądzie tym orzekał w II Wydziale Karnym, przy czym w okresie od 1 kwietnia 2005 r. do 31 maja 2013 r. pełnił funkcję Kierownika Sekcji Wykonywania Orzeczeń. Na podstawie decyzji Ministra Sprawiedliwości od 1 czerwca 2013 r. jest delegowany do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Krakowie, przy czym od 1 czerwca 2015 r. jest to delegacja na czas nieokreślony. Orzeka w III Wydziale Karnym tego Sądu.

W 2010 r. Pan Wojciech Kolanko ukończył na Uniwersytecie Warszawskim studia podyplomowe w zakresie prawa dowodowego z wynikiem bardzo dobrym. Jest autorem artykułu opublikowanego w periodyku "Palestra" pod tytułem "Z problematyki orzekania i wykonywania zastępczej kary pozbawienia wolności".

Pan Wojciech Kolanko uzyskał bardzo dobrą ocenę kwalifikacyjną sporządzoną przez sędziego wizytatora do spraw karnych. Z oceny tej wynika, że wykazuje się bardzo dobrą znajomością przepisów prawa, a poziom merytoryczny jego orzecznictwa jest bardzo wysoki. Opiniujący wskazał, że sporządzane przez kandydata uzasadnienia zawierają przemyślane wywody prawne oraz odesłania do stanowisk doktryny i judykatury, są sporządzane poprawnym językiem prawniczym, jednocześnie zrozumiałym dla stron. W ocenie sędziego wizytatora Pan Wojciech Kolanko bardzo dobrze opanował warsztat pracy sędziego, terminowo wykonuje obowiązki służbowe. Jest osobą sumienną, rzetelną i odpowiedzialną.

Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie na posiedzeniu w dniu 14 czerwca 2016 r. jednogłośnie pozytywnie zaopiniowało kandydata. Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej w dniu 24 czerwca 2016 r. zaopiniowało jego kandydaturę 67 głosami "za" przy 3 głosach "przeciw".

4. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Wszyscy uczestnicy niniejszego postępowania nominacyjnego posiadają doświadczenie orzecznicze w pracy na stanowisku asesora sądowego i sędziego sądu rejonowego.

Pani Dominika Anna Augustyn i Pan Wojciech Kolanko, przestawieni Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie w ramach niniejszego postępowania nominacyjnego, posiadają wysokie kwalifikacje potwierdzone bardzo dobrymi ocenami sporządzonymi przez sędziów wizytatorów. Wynika z nich, że posiadają odpowiednią wiedzę oraz umiejętności i są w pełni przygotowani do objęcia stanowiska sędziego sądu okręgowego.

Z opinii Prezesa Sądu Rejonowego dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie wynika, że Pani Dominika Anna Augustyn posiada umiejętność prawidłowego organizowania pracy. Jest odpowiedzialna, sumienna, wyróżnia się wysoką kulturą osobistą. Opiniujący podkreślił umiejętność skutecznego wykorzystywania w praktyce posiadanej wiedzy, doświadczenie życiowe, stanowczość i bezkonfliktowość kandydatki.

Pan Wojciech Kolanko również otrzymał bardzo dobre opinie służbowe. Prezes Sądu Rejonowego dla Krakowa-Krowodrzy w Krakowie wskazała, że jest to znakomity sędzia, którego poziom wiedzy wykracza znacznie poza zakres wykonywanych czynności. Jest osobą sumienną, rzetelną, cieszącą się wysokim autorytetem wśród współpracowników. Przewodniczący III Wydziału Karnego Sądu Okręgowego w Krakowie, w którym orzeka kandydat w ramach delegacji, wyraził opinię, że Pan Wojciech Kolanko jest osobą zdecydowanie wyróżniającą się pod względem jakości i efektywności pracy orzeczniczej, co sprawia, że jest predystynowany do orzekania w sądzie okręgowym.

Pozostali kandydaci również otrzymali bardzo dobre oceny kwalifikacyjne. Jednak z oceny dotyczącej pracy Pani Lidii Janiny Wojak wynika, że w okresie objętym oceną tylko 48 % apelacji od orzeczeń wydanych przez Sąd pod jej przewodnictwem, zostało oddalonych. Jest to wynik zdecydowanie poniżej średniej w wydziale i w okręgu. Pani Lidia Janina Wojak otrzymała również niższą od Pani Dominiki Anny Augustyn i Pana Wojciecha Kolanko ocenę z egzaminu sędziowskiego oraz znacząco niższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej. Pan Łukasz Jerzy Woźniak, mimo bardzo dobrej oceny kwalifikacyjnej, nie otrzymał poparcia Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej. Ponadto w przeciwieństwie do Pani Lidii Janiny Wojak i Pana Łukasza Jerzego Woźniaka, kandydaci przedstawieni z wnioskiem o powołanie ukończyli studia podyplomowe.

Mając powyższe na uwadze, w ocenie Krajowej Rady Sądownictwa kandydaci, którzy nie zostali w ramach niniejszego konkursu nominacyjnego przedstawieni Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie, na podstawie zgromadzonych i ocenionych łącznie materiałów sprawy, nie posiadają wyższych kwalifikacji zawodowych od Pani Dominiki Anny Augustyn i Pana Wojciecha Kolanko, a ponadto otrzymali niższe od nich poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej.

5. Krajowa Rada Sądownictwa brała pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomie wyższych studiów prawniczych oraz na egzaminie zawodowym.

Pani Dominika Anna Augustyn uzyskała ocenę dobrą plus na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i ocenę dobrą z egzaminu sędziowskiego.

Pan Wojciech Kolanko otrzymał ocenę bardzo dobrą na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i ocenę dobrą z egzaminu sędziowskiego.

Pani Lidia Janina Wojak otrzymała ocenę dobrą na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz oceną dostateczną z egzaminu sędziowskiego, a Pan Łukasz Jerzy Woźniak uzyskał ocenę bardzo dobrą na dyplomie ukończenia studiów i ocenę dobrą z egzaminu sędziowskiego.

Krajowa Rada Sądownictwa uznała, że ukończenie wyższych studiów prawniczych przez Pana Łukasza Jerzego Woźniaka z wyższą oceną niż uzyskana przez Panią Dominikę

Annę Augustyn nie stanowi w ramach niniejszego postępowania nominacyjnego czynnika wyróżniającego w stopniu mogącym zadecydować o wyniku konkursu.

6. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie oraz Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej.

Wszyscy kandydaci otrzymali jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Podczas głosowania na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej Pani Dominika Anna Augustyn otrzymała 53 głosy "za", 13 głosów "przeciw", Pan Wojciech Kolanko 67 głosów "za" i 3 głosy "przeciw", Pani Lidia Janina Wojak otrzymała 45 głosów "za" i 29 głosów "przeciw", a Pan Łukasz Jerzy Woźniak 14 głosów "za" i 52 głosy "przeciw". Z powyższego wynika, że rekomendowani kandydaci uzyskali najwyższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej.

7. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatur Pani Dominiki Anny Augustyn i Pana Wojciecha Kolanko zadecydował całokształt okoliczności przedmiotowej sprawy, w szczególności oceniane łącznie: ich wysokie kwalifikacje zawodowe znajdujące potwierdzenie w sporządzonych przez sędziów wizytatorów bardzo dobrych ocenach kwalifikacyjnych, ukończenie studiów podyplomowych oraz najwyższe w tym postępowaniu poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej.

Pozostali kandydaci biorący udział w konkursie nie posiadają - w świetle zgromadzonych w sprawie materiałów - wyższych kwalifikacji zawodowych od kandydatów objętych wnioskiem, a także otrzymali niższe poparcie Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Krakowskiej.

8. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 27 lipca 2016 r. na kandydaturę:

- Pani Dominiki Anny Augustyn oddano 12 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw" i oddano 3 głosy "wstrzymujące się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów;

- Pana Wojciecha Kolanko oddano 12 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw" i oddano 3 głosy "wstrzymujące się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów;

- Pani Lidii Janiny Wojak nie oddano głosów "za" i głosów "przeciw" oraz oddano 15 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów;

- Pana Łukasza Jerzego Woźniaka nie oddano głosów "za", oddano 1 głos "przeciw" i 14 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art.44 ust.1 - 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2016 r., poz. 976).