Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 1061.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.4.26

Akt nieoceniany
Wersja od: 26 kwietnia 2016 r.

UCHWAŁA Nr 330/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 26 kwietnia 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 1061

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach kandydatury:

- Pani Darii Izabeli Kwapisz - referendarza sądowego,

- Pani Anny Katarzyny Parki - asystenta sędziego,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach kandydatur:

- Pani Danuty Dobosz - prokuratora Prokuratury Rejonowej Katowice-Południe w Katowicach,

- Pani Magdaleny Marii Mączki-Smelcerz - prokuratora Prokuratury Rejonowej Katowice-Północ w Katowicach.

UZASADNIENIE

I

Na dwa wolne stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 1061, zgłosiły się cztery kandydatki.

II

Na posiedzeniu w dniu 21 marca 2016 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami i, oceniając, że materiały nie są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie, odroczył posiedzenie. W posiedzeniu zespołu nie uczestniczył, prawidłowo zawiadomiony o terminie posiedzenia, przedstawiciel Krajowej Rady Prokuratorów. W związku z tym zespół zwrócił się z wnioskiem do Krajowej Rady Sądownictwa o zaproszenie na rozmowę z zespołem przedstawiciela Krajowej Rady Prokuratorów. Podczas posiedzenia plenarnego w dniu 22 marca 2016 r. Krajowa Rada Sądownictwa 12 głosami "za", przy 1 głosie "przeciw" i 3 głosach "wstrzymujących się" uwzględniła wniosek zespołu o przeprowadzenie rozmowy z przedstawicielem Krajowej Rady Prokuratorów.

Na posiedzeniu w dniu 18 kwietnia 2016 r. przedstawiciel Krajowej Rady Prokuratorów, prawidłowo zawiadomiony o terminie posiedzenia, nie stawił się. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa przeanalizował zgromadzone materiały, omówił wszystkie kandydatury, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu oddali 3 głosy "za" na kandydaturę Pani Darii Izabeli Kwapisz, nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się" oraz 3 głosy "za" na kandydaturę Pani Anny Katarzyny Parki, również nie oddając głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na dwa wolne stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach kandydatur Pani Darii Izabeli Kwapisz oraz Pani Anny Katarzyny Parki. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatki doświadczenia zawodowego, opiniami służbowymi oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Przedstawiając powyższe, zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.), zgodnie z którym, jeżeli na stanowisko sędziowskie zgłosił się więcej niż jeden kandydat, zespół opracowuje listę rekomendowanych kandydatów, przy ustalaniu kolejności na liście kierując się przede wszystkim oceną ich kwalifikacji, a ponadto uwzględniając doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, rekomendacje, publikacje i inne dokumenty dołączone do karty zgłoszenia, a także opinię kolegium właściwego sądu oraz ocenę właściwego zgromadzenia ogólnego sędziów.

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa podkreślił, że obie kandydatki posiadają różnorodne doświadczenie zawodowe, ich praca i kwalifikacje zostały ocenione pozytywnie przez sędziów wizytatorów, uzyskały pozytywne opinie służbowe, a także najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach oraz Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że wszystkie kandydatki spełniają wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 i § 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 133, ze zm.) w zw. z art. 65 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r., poz. 1230, ze zm.). Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.), w tym: ocenami kwalifikacyjnymi, doświadczeniem zawodowym kandydatek, opiniami przełożonych, ocenami ze studiów i z egzaminu zawodowego oraz uzyskanym poparciem środowiska sędziowskiego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko zespołu, uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach zostaną przedstawione kandydatury Pani Darii Izabeli Kwapisz oraz Pani Anny Katarzyny Parki.

2. Pani Daria Izabela Kwapisz urodziła się 20 maja 1985 r. w Katowicach. W 2009 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, uzyskując tytuł magistra prawa z ogólną oceną celującą. W latach 2009-2012 pracowała na stanowisku Local Programme Director na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Była odpowiedzialna za organizację i przebieg Warsztatów Prawa Angielskiego, a następnie zajęć Szkoły Prawa Angielskiego i Prawa Unii Europejskiej. Od października 2009 r. do chwili obecnej jest zatrudniona w charakterze pracownika dydaktycznego na tym Uniwersytecie. Prowadzi zajęcia z zakresu prawa międzynarodowego publicznego, instytucji europejskich i międzynarodowej ochrony praw człowieka dla studentów na kierunkach prawo i administracja. W okresie od 30 listopada 2009 r. do 30 listopada 2010 r. odbyła w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury aplikację ogólną, a następnie od 28 lutego 2011 r. do 30 kwietnia 2015 r. aplikację sędziowską, uzyskując 114 punktów. We wrześniu 2013 r. złożyła egzamin sędziowski z wynikiem celującym, uzyskując 319,5 punktów i zajmując pierwsze miejsce na liście rankingowej. Z dniem 1 listopada 2013 r. została mianowana przez Prezesa Sądu Apelacyjnego w Katowicach referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym Kato wice-Wschód w Katowicach, w ramach stażu objętego aplikacją sędziowską. Orzekała w VII Wydziale Gospodarczym, a następnie od 1 sierpnia 2014 r. w XI Wydziale Ksiąg Wieczystych. Od 1 maja 2015 r. kontynuuje pracę na stanowisku referendarza sądowego i orzeka w VII Wydziale Gospodarczym. W 2014 r. ukończyła studia doktoranckie w zakresie prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydatki zostały ocenione pozytywnie przez Sędziego SO Grzegorza Misinę - wizytatora do spraw gospodarczych Sądu Okręgowego w Katowicach. Sędzia wizytator podkreślił, że Pani Daria Izabela Kwapisz posiada bardzo duże kompetencje zawodowe i umiejętności organizacyjne, jest przy tym bardzo zaangażowana w wykonywanie obowiązków zawodowych. Jej orzecznictwo cechuje trafność i profesjonalizm. Sędzia wizytator bardzo wysoko ocenił znajomość i umiejętność stosowania przez kandydatkę przepisów prawa. Stwierdził, że kandydatura Pani Darii Izabeli Kwapisz zasługuje na rekomendację na stanowisko sędziego sądu rejonowego.

Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach na posiedzeniu w dniu 19 lutego 2016 r. jednogłośnie pozytywnie, 7 głosami "za" - z mocą poparcia 39 punktów, zaopiniowało kandydaturę Pani Darii Izabeli Kwapisz. Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach w dniu 7 marca 2016 r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano: 71 głosów "za" oraz 3 głosy "przeciw", przy 4 głosach "wstrzymujących się".

Pani Anna Katarzyna Parka urodziła się 31 lipca 1973 r. w Katowicach. W 2002 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, uzyskując tytuł magistra prawa z ogólną oceną dobrą. W latach 2000-2003 kandydatka współpracowała z organizacjami społecznymi o zasięgu ogólnopolskim w zakresie doradztwa w sprawach z dziedziny prawa pracy. W latach 2003-2007 pracowała w Komisji Krajowej Związku Zawodowego "Kontra" jako dyrektor do spraw organizacyjnoprawnych. Od kwietnia 2007 r. do grudnia 2008 r. była zatrudniona w charakterze asystenta sędziego w XIII Wydziale Gospodarczym Sądu Okręgowego w Katowicach. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach w marcu 2009 r. złożyła egzamin sędziowski z łącznym wynikiem dobrym. Od czerwca 2009 r. do chwili obecnej pracuje w charakterze asystenta sędziego w XVI Wydziale Karnym Sądu Okręgowego w Katowicach. Od października 2015 r. kandydatka jest słuchaczką studiów podyplomowych z zakresu prawa karnego skarbowego i gospodarczego, prowadzonych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Praca i kwalifikacje zawodowe kandydatki zostały ocenione pozytywnie przez Sędzię SO w stanie spoczynku Aleksandrę Rotkiel - wizytatora do spraw karnych. Sędzia wizytator podkreśliła, że Pani Anna Katarzyna Parka wykazuje się znajomością przepisów prawa karnego materialnego i procesowego, orzecznictwa i literatury, opanowała techniczną stronę pracy sędziego, posiada przy tym odpowiednie doświadczenie zawodowe i życiowe. W ocenie sędzi wizytator pozytywnie należy ocenić również cechy osobowościowe kandydatki.

Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach na posiedzeniu w dniu 19 lutego 2016 r. jednogłośnie pozytywnie, 7 głosami "za" - z mocą poparcia 37 punktów, zaopiniowało kandydaturę Pani Anny Katarzyny Parki. Na posiedzeniu Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach w dniu 7 marca 2016 r. w odniesieniu do wymienionej kandydatury oddano: 67 głosów "za" oraz 1 głos "przeciw", przy 9 głosach "wstrzymujących się".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi, opiniami służbowymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

Osoby przedstawione z wnioskiem o powołanie posiadają różnorodne doświadczenie zawodowe oraz wysokie kwalifikacje merytoryczne, co potwierdzają oceny kwalifikacyjne oraz opinie służbowe. Regularnie podnoszą swoje kwalifikacje, uczestnicząc w licznych szkoleniach zawodowych.

Zarówno Sędzia SR Monika Wolny - Przewodnicząca VII Wydziału Gospodarczego Sądu Rejonowego Katowice-Wschód w Katowicach, jak i Pani Iwona Jaworska - Zastępca Przewodniczącego XI Wydziału Ksiąg Wieczystych tego Sądu oceniły bardzo wysoko pracę Pani Darii Izabeli Kwapisz. Podkreśliły jej dużą wiedzę, sumienność, zaangażowanie w realizację powierzonych obowiązków, terminowość wykonywania zadań oraz efektywność wykorzystywania czasu pracy.

Rekomendacji Pani Darii Izabeli Kwapisz udzieliła dr hab. Barbara Mikołajczyk - profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a także prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś - Rektor tego Uniwersytetu. W 2009 r. kandydatka otrzymała nagrodę imienia Profesora Waleriana Pańki, przyznawaną w każdym roku akademickim najlepszemu absolwentowi studiów magisterskich lub równorzędnych, prowadzonych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, za całokształt osiągnięć w trakcie studiów. Pani Daria Izabela Kwapisz jest autorką artykułu pt: "Pojęcie znaczącego uszczerbku jako nowej przesłanki wniesienia skargi indywidualnej do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka", który ukazał się w Kwartalniku Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.

Z opinii Sędzi SO Doroty Pastuszki - Przewodniczącej XVI Wydziału Karnego Sądu Okręgowego w Katowicach, a także sędziów współpracujących z Panią Anną Katarzyną Parką wynika, że kandydatka posiada rzetelną wiedzę prawniczą, popartą znajomością aktów normatywnych, orzecznictwa oraz poglądów doktryny. Panią asystent cechuje umiejętność przeprowadzania prawidłowej wykładni przepisów prawa i stosowania ich w praktyce. Jest osobą zdyscyplinowaną, sumienną, obowiązkową i opanowaną. Właściwie organizuje sobie pracę. Zarówno w ocenie Przewodniczącej, jak i sędziów XVI Wydziału Karnego, Pani Amia Katarzyna Parka posiada predyspozycje do wykonywania zawodu sędziego.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa Pani Daria Izabela Kwapisz oraz Pani Anna Katarzyna Parka są najlepszymi kandydatkami w niniejszej procedurze nominacyjnej. Posiadają kwalifikacje merytoryczne oraz doświadczenie zawodowe dające rękojmię należytego wykonywania obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu rejonowego i uzyskały najwyższe poparcie środowiska sędziowskiego.

Praca i kwalifikacje merytoryczne Pani Magdaleny Marii Mączki-Smelcerz zostały ocenione pozytywnie, Pani Danuty Dobosz zaś jako bardzo dobre. Pomimo że kontrkandydatki otrzymały wysokie oceny kwalifikacyjne, w niniejszej procedurze konkursowej uzyskały znacznie niższe poparcie środowiska sędziowskiego niż osoby przedstawione z wnioskiem o powołanie.

4. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła również pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatki na dyplomach ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminów zawodowych.

Oceny uzyskane przez kandydatki przedstawione z wnioskiem o powołanie zostały zaprezentowane powyżej.

Zarówno Pani Danuta Dobosz, jak i Pani Magdalena Maria Mączka-Smelcerz otrzymały oceny bardzo dobre na dyplomach ukończenia wyższych studiów prawniczych.

Pani Danuta Dobosz złożyła egzamin prokuratorski z oceną dobrą plus, a Pani Magdalena Maria Mączka-Smelcerz z oceną dobrą.

Wprawdzie kontrkandydatki otrzymały wysokie oceny na dyplomach ukończenia wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminów zawodowych, to jednak w niniejszej procedurze konkursowej uzyskały znacznie niższe poparcie środowiska sędziowskiego niż Pani Daria Izabela Kwapisz i Pani Anna Katarzyna Parka.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach i ocenę Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach.

Wyniki głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach oraz Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach w odniesieniu do kandydatur Pani Darii Izabeli Kwapisz oraz Pani Anny Katarzyny Parki zostały przedstawione powyżej.

Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach zaopiniowało kandydaturę Pani Danuty Dobosz pozytywnie, 3 głosami "za", przy 4 głosach "wstrzymujących się" - z mocą poparcia 13 punktów, a kandydaturę Pani Magdaleny Marii Mączki-Smelcerz pozytywnie, 6 głosami "za", przy 1 głosie "wstrzymującym się" - z mocą poparcia 28 punktów.

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach oddało na kandydaturę Pani Danuty Dobosz 19 głosów "za" oraz 24 głosy "przeciw", przy 34 głosach "wstrzymujących się" a na kandydaturę Pani Magdaleny Marii Mączki-Smelcerz 18 głosów "za" oraz 19 głosów "przeciw", przy 39 głosach "wstrzymujących się".

Wymienione kontrkandydatki otrzymały zatem znacznie niższe poparcie gremiów sądowych niż osoby przedstawione z wnioskiem o powołanie.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatur Pani Darii Izabeli Kwapisz oraz Pani Anny Katarzyny Parki zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności posiadane przez nie różnorodne doświadczenie zawodowe, pozytywne oceny kwalifikacyjne i pozytywne opinie służbowe, a także najwyższe poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Katowicach i Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Katowicach. Ponadto niniejsza procedura konkursowa dotyczy tylko dwóch wolnych stanowisk sędziowskich, zatem Rada mogła dokonać wyboru tylko dwóch osób.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 26 kwietnia 2016 r. na kandydaturę:

- Pani Danuty Dobosz nie oddano głosów "za" ani "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Darii Izabeli Kwapisz oddano 14 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pani Magdaleny Marii Mączki-Smelcerz nie oddano głosów "za" ani "przeciw", przy 14 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Anny Katarzyny Parki oddano 14 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).