Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kluczborku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 539.

Akty korporacyjne

Sędz.2016.1.14

Akt nieoceniany
Wersja od: 14 stycznia 2016 r.

UCHWAŁA Nr 84/2016
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 14 stycznia 2016 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kluczborku, ogłoszonym w Monitorze Polskim z 2015 r., poz. 539

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.) Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła:
1. przedstawić Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kluczborku kandydatury:

- Pana Łukasza Grzegorza Staszczyka - asystenta sędziego,

- Pani Małgorzaty Zofii Szwedkowicz - adwokata,

2. nie przedstawiać Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kluczborku kandydatur:

- Pani Bożeny Teresy Bugajskiej-Istek - referendarza sądowego,

- Pani Moniki Beaty Chrzanowskiej-Dej i - asystenta sędziego,

- Pani Elżbiety Małgorzaty Kaźmierczak-Dobrowolskiej - referendarza sądowego,

- Pana Jacka Karola Pinkosza - referendarza sądowego.

UZASADNIENIE

I

Na dwa wolne stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kluczborku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2015 r. pod poz. 539, zgłosiły się wyżej wymienione osoby.

II

Na posiedzeniu w dniu 7 grudnia 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi materiałami i ocenił, że nie są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Zdecydował jednogłośnie (3 głosami "za") o zwróceniu się do Krajowej Rady Sądownictwa z wnioskiem o zaproszenie na rozmowę wszystkich kandydatów biorących udział w niniejszej procedurze konkursowej.

Krajowa Rada Sądownictwa na posiedzeniu plenarnym w dniu 9 grudnia 2015 r. jednogłośnie (13 głosami "za") przychyliła się do wniosku Zespołu.

Na posiedzeniu w dniu 21 grudnia 2015 r. Zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa przeprowadził rozmowę z kandydatami, przeanalizował materiały zgromadzone w sprawie, przeprowadził naradę i postanowił jednogłośnie (3 glosami "za") rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa na dwa wolne stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Kluczborku kandydatury Pana Łukasza Grzegorza Staszczyka - asystenta sędziego oraz Pani Małgorzaty Zofii Szewdkowicz - adwokata.

Wniosek taki, w ocenie Zespołu, jest w pełni uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacyjnych, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatów doświadczenia zawodowego, ocenami ze studiów i egzaminu zawodowego oraz poziomem uzyskanego poparcia Kolegium Sądu Okręgowego w Opolu i Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Opolu.

Przedstawiając powyższe, Zespół kierował się dyspozycją art. 35 ust. 1 i 2 pkt 1 i 2 ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

W uzasadnieniu stanowiska Zespół podkreślił, że za rekomendowaniem kandydatur Pana Łukasza Grzegorza Staszczyka oraz Pani Małgorzaty Zofii Szwedkowicz przemawiały posiadane przez nich doświadczenie zawodowe, bardzo dobre oceny kwalifikacyjne oraz poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Opolu i najwyższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Opolu, a także wnioski płynące z rozmowy przeprowadzonej z kandydatami.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę wymagania ustawowe określone w art. 61 § 1 i 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2015 r., poz. 133 ze zm.) w zw. z art. 65 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz.U. z 2012 r., poz. 1230 ze zm.). Przy podejmowaniu niniejszej uchwały Rada kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa i uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacyjne, ich doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i z egzaminu zawodowego oraz uzyskane poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Opolu oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Opolu.

Po wszechstronnym rozważeniu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa, podzielając stanowisko Zespołu, uznała, że z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego Sądu Rejonowego w Kluczborku zostaną przedstawione kandydatury Pana Łukasza Grzegorza Staszczyka oraz Pani Małgorzaty Zofii Szwedkowicz.

2. Pan Łukasz Grzegorz Staszczyk urodził się 25 maja 1980 r. w Namysłowie. W 2004 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego z wynikiem ogólnym dobrym plus. Od czerwca 2006 r. do czerwca 2007 r. zatrudniony był w Sądzie Rejonowym w Kluczborku na stanowisku p.o. asystenta sędziego w wymiarze /2 etatu. Od czerwca 2007 r. do chwili obecnej pracuje na stanowisku asystenta sędziego w tym Sądzie w pełnym wymiarze czasu pracy. Powierzone obowiązki służbowe wykonywał początkowo w wydziale rodzinnym i nieletnich oraz w wydziale grodzkim. Po odbyciu aplikacji sądowej pozaetatowej w okręgu Sądu Okręgowego w Opolu we wrześniu 2008 r. złożył egzamin sędziowski z oceną dobrą. Od listopada 2008 r. swoje obowiązki służbowe wykonuje w wydziale cywilnym Sądu Rejonowego w Kluczborku.

Pan Łukasz Grzegorz Staszczyk uzyskał bardzo dobrą opinię kwalifikacyjną sporządzoną przez Pana Pawła Mehla sędziego wizytatora do spraw rodzinnych i nieletnich w Sądzie Okręgowym w Opolu. W ocenie sędziego wizytatora kandydat wykazuje się ponadprzeciętną sumiennością, starannością oraz sprawnością we wszystkich powierzonych mu zadaniach. Wykazuje także dużą samodzielność, kreatywność a przygotowane przez niego projekty cechuje wysoki poziom merytoryczny. Pan Łukasz Grzegorz Staszczyk posiada wszelkie predyspozycje oraz niezbędne cechy osobowościowe do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

Kolegium Sądu Okręgowego w Opolu na posiedzeniu w dniu 24 września 2015 r. wyraziło jednogłośnie pozytywną opinię o kandydaturze Pana Łukasza Grzegorza Staszczyka,

(8 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się"), przyznając mu ocenę bardzo dobrą.

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Okręgowego w Opolu na posiedzeniu w dniu 28 września 2015 r. oddało na tę kandydaturę 67 głosów "za", 15 głosów "przeciw" i 11 głosów "wstrzymujących się", udzielając Panu Łukaszowi Grzegorzowi Staszczykowi najwyższego poparcia.

Pani Małgorzata Zofia Szwedkowicz urodziła się 14 maja 1975 r. w Głubczycach. W 2002 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego, uzyskując tytuł magistra prawa z oceną dobrą plus. W okresie od września 1995 r. do lutego 2003 r. zatrudniona była w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu. W okresie od lutego do listopada 2003 r. odbywała aplikację kuratorską zakończoną egzaminem kuratorskim złożonym z oceną bardzo dobrą. Po odbyciu pozaetatowej aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Opolu we wrześniu 2006 r. złożyła egzamin sędziowski z oceną dostateczną plus. Od listopada 2003 r. do lutego 2008 r. pracowała jako kurator zawodowy do wykonywania orzeczeń w sprawach karnych w Sądzie Rejonowym w Kędzierzynie-Koźlu. Od marca 2008 r. do sierpnia 2009 r. pełniła funkcję Kierownika Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej do Wykonywania Orzeczeń w Sprawach Karnych w tym Sądzie. W okresie od października 2007 r. do czerwca 2008 r. udzielała pomocy prawnej ofiarom przestępstw, pracując w Lokalnym Ośrodku Wsparcia w Kędzierzynie-Koźlu. Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w Opolu z dnia 30 września 2009 r. została wpisana na listę adwokatów a wykonywanie zawodu rozpoczęła 1 grudnia 2009 r. Do chwili obecnej prowadzi indywidualną kancelarię adwokacką. W ramach podnoszenia kwalifikacji zawodowych Pani Małgorzata Zofia Szwedkowicz uczestniczy w licznych szkoleniach organizowanych między innymi przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Od 2003 r. uczestniczy także w licznych studiach podyplomowych, uzyskując z nich każdorazowo oceny bardzo dobre. W 2003 r. ukończyła studia podyplomowe z zakresu prawa kaniego gospodarczego na Uniwersytecie Wrocławskim, w 2008 r. studia podyplomowe z zakresu metodyki pracy kuratora sądowego na Uniwersytecie Warszawskim i studia podyplomowe z zakresu prawa karnego wykonawczego na Uniwersytecie Wrocławskim, a w latach 2013-2015 ukończyła na Uniwersytecie Jagiellońskim studia podyplomowe z zakresu prawa karnego materialnego (2013 r.), studia podyplomowe z zakresu prawa dowodowego (2015 r.) oraz studia podyplomowe z zakresu prawa kaniego materialnego i procesowego (2015 r.).

Praca i kwalifikacje Pani Małgorzaty Zofii Szwedkowicz zostały ocenione przez Pana Pawła Mehla sędziego wizytatora do spraw rodzinnych i nieletnich Sądu Okręgowego w Opolu, Pana Ryszarda Drzewieckiego sędziego wizytatora do spraw penitencjarnych oraz nadzoru nad wykonywaniem orzeczeń karnych Sądu Okręgowego w Opolu oraz Panią Lidię Sowińską-Ludewicz sędziego wizytatora do spraw cywilnych Sądu Okręgowego w Opolu. Pan sędzia Paweł Mehl i Pan sędzia Ryszard Drzewiecki ocenili pracę i kwalifikacje zawodowe kandydatki jako bardzo dobre a sędzia Lidia Sowińską-Ludewicz jako dobre. Z opinii sporządzonych przez wizytatorów wynika, że kandydatka wykazuje należyte przygotowanie merytoryczne właściwe dla wykonywanego zawodu, cechuje ją przy tym sumienność, rzetelność i staranność w wykonywaniu obowiązków pełnomocnika procesowego. Wykazuje należytą znajomość i umiejętność praktycznego stosowania przepisów prawa. Ponadto systematycznie podnosi kwalifikacje zawodowe, uczestnicząc w licznych szkoleniach oraz studiach podyplomowych. W ocenie wizytatorów posiada niezbędne predyspozycje zawodowe oraz osobowościowe do objęcia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

Kolegium Sądu Okręgowego w Opolu na posiedzeniu w dniu 24 września 2015 r. wyraziło jednogłośnie pozytywną opinię o kandydaturze Pani Małgorzaty Zofii Szwedkowicz (8 głosami "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się"), przyznając jej ocenę bardzo dobrą.

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Okręgowego w Opolu na posiedzeniu w dniu 28 września 2015 r. oddało na tę kandydaturę 40 głosów "za", 35 głosów "przeciw" i 18 głosów "wstrzymujących się".

3. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacyjnymi oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Kandydaci przedstawieni z wnioskiem o powołanie posiadają wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe. Ich praca i kwalifikacje merytoryczne zostały ocenione bardzo dobrze przez sędziów wizytatorów. Pan Łukasz Grzegorz Staszczyk od czerwca 2006 r. wykonuje obowiązki asystenta sędziego a Pani Małgorzata Zofia Szwedkowicz pracowała początkowo jako kurator zawodowy (od listopada 2003 r. do sieipnia 2009 r.) a od grudnia 2009 r. wykonuje zawód adwokata.

Wysokie kwalifikacje merytoryczne prezentują także Panie Bożena Teresa Bugajska -Istek, Monika Beata Chrzanowska-Deja, Elżbieta Małgorzata Kaźmierczak -Dobrowolska i Pan Jacek Karol Pinkosz, którzy otrzymali bardzo dobre oceny kwalifikacyjne. Wprawdzie wszyscy kandydaci uzyskali jednogłośne poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Opolu, które przyznało ich kandydaturom oceny bardzo dobre, to Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Okręgowego w Opolu udzieliło najwyższego poparcia osobom wybranym do przedstawienia z wnioskiem o powołanie, Panu Łukaszowi Grzegorzowi Staszczykowi oraz Pani Małgorzacie Zofii Szwedkowicz.

4. Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę oceny uzyskane przez kandydatów na dyplomach wyższych studiów prawniczych oraz z egzaminów zawodowych.

Oceny uzyskane przez kandydatów przedstawionych z wnioskiem o powołanie zostały zaprezentowane powyżej.

Pani Bożena Teresa Bugaj ska-Istek uzyskała ocenę dobrą plus na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych i ocenę dobrą z egzaminu sędziowskiego.

Pani Monika Beata Chrzanowska-Deja oraz Pani Elżbieta Małgorzata Kaźmierczak -Dobrowolska uzyskały oceny dobre plus zarówno na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych, jak i z egzaminu sędziowskiego.

Pan Jacek Karol Pinkosz na dyplomie ukończenia wyższych studiów prawniczych uzyskał ocenę dobrą a egzamin sędziowski złożył z oceną dostateczną plus.

Wprawdzie Pani Małgorzata Zofia Szwedkowicz uzyskała z egzaminu sędziowskiego ocenę dostateczną plus, to w porównaniu do Pana Jacka Karola Pinkosza otrzymała wyższą ocenę na dyplomie ukończenia studiów prawniczych, a także posiada dłuższe i bardziej wszechstronne doświadczenie zawodowe. W zestawieniu zaś z Paniami Bożeną Teresą Bugaj ską-Istek, Moniką Beatą Chrzanowską-Deją i Elżbietą Małgorzatą Kaźmierczak- Dobrowolską, których praca i kwalifikacje zostały ocenione, podobnie jak jej, jako bardzo dobre, wybrana kandydatka uzyskała wyższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Opolu.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła także poparcie Kolegium Sądu Okręgowego w Opolu oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Opolu.

Wszyscy kandydaci biorący udział w niniejszym postępowaniu nominacyjnym zostali zaopiniowani jednogłośnie pozytywnie przez Kolegium Sądu Okręgowego w Opolu, które przyznało ich kandydaturom oceny bardzo dobre. Pan Łukasz Grzegorz Staszczyk i Pani Małgorzata Zofia Szwedkowicz uzyskali przy tym najwyższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Opolu, co potwierdzają dane zaprezentowane powyżej.

Podczas głosowania na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Opolu na kandydaturę Pani Bożeny Teresy Bugajskiej-Istek oddano 25 głosów "za", 39 głosów "przeciw", przy 29 głosach "wstrzymujących się", na kandydaturę Pani Moniki Beaty Chrzanowskiej-Deji 31 głosów "za", 34 głosy "przeciw", przy 27 głosach "wstrzymujących się", na kandydaturę Pani Elżbiety Małgorzaty Kaźmierczak-Dobrowolskiej 32 głosy "za", 38 głosów "przeciw", przy 22 głosach "wstrzymujących się" a na kandydaturę Pana Jacka Karola Pinkosza 39 głosów "za", 35 głosów "przeciw", przy 19 głosach "wstrzymujących się",

Wyniki te ustępują wobec poparcia udzielonego przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Okręgowego w Opolu kandydaturom Pana Łukasza Grzegorza Staszczyka oraz Pani Małgorzaty Zofii Szewdkowicz.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej kandydatur Pana Łukasza Grzegorza Staszczyka oraz Pani Małgorzaty Zofii Szwedkowicz zadecydował całokształt okoliczności sprawy, w szczególności ich doświadczenie zawodowe, wysokie kwalifikacje merytoryczne odzwierciedlone w bardzo dobrych ocenach kwalifikacyjnych, a także jednogłośnie pozytywne opinie Kolegium Sądu Okręgowego w Opolu i najwyższe poparcie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Opolu.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 14 stycznia 2016 r. na kandydaturę:

- Pani Bożeny Teresy Bugajskiej-Istek nie oddano głosów "za" ani głosów "przeciw", oddano 17 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Moniki Beaty Chrzanowskiej-Deji nie oddano głosów "za" ani głosów "przeciw", oddano 17 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pani Elżbiety Małgorzaty Kaźmierczak-Dobrowolskiej nie oddano głosów "za" ani głosów "przeciw", oddano 17 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Jacka Karola Pinkosza nie oddano głosów "za", oddano 1 głos "przeciw" i 16 głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów,

- Pana Łukasza Grzegorza Staszczyka oddano 17 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze jednogłośnego poparcia,

- Pani Małgorzaty Zofii Szwedkowicz oddano 17 głosów "za", przy braku głosów "przeciw" i "wstrzymujących się", udzielając tej kandydaturze jednogłośnego poparcia.

Mając powyższe na uwadze, Krajowa Rada Sądownictwa postanowiła jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust.1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. Nr 126, poz. 714, ze zm.).