Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2019 r., poz. 479.

Akty korporacyjne

Sędz.2020.1.30

Akt nieoceniany
Wersja od: 30 stycznia 2020 r.

UCHWAŁA Nr 186/2020
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 30 stycznia 2020 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2019 r., poz. 479

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa:
przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Izabeli Anny Górnikiewicz-Wróbel i Pani Agnieszki Turowskiej do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku.

UZASADNIENIE

Na dwa wolne stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2019 r. pod poz. 479, zgłosiły się:

- Pani Izabela Anna Górnikiewicz-Wróbel - sędzia Sądu Rejonowego w Wejherowie,

- Pani Agnieszka Turowska - sędzia Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku,

- Pani Sylwia Uznańska - sędzia Sądu Rejonowego w Gdyni.

W związku z cofnięciem zgłoszenia przez Panią Sylwię Uznańską, Krajowa Rada Sądownictwa uchwałą nr 197/2020, umorzyła postępowanie wszczęte w sprawie ze zgłoszenia tej kandydatki.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący

Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.; dalej: ustawa o KRS).

Na posiedzeniu w dniu 28 stycznia 2020 r. zespół członków Krajowej Rady przeanalizowaniu, omówił kandydatki, odbył naradę i uznał, że materiały są wystarczające do zajęcia stanowiska w sprawie. Podczas głosowania członkowie zespołu na Panią Izabelę Annę Górnikiewicz-Wróbel oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się", a na Panią Agnieszkę Turowską oddali 3 głosy "za", nie oddając głosów "przeciw" i głosów "wstrzymujących się". W wyniku powyższego głosowania zespół przyjął stanowisko o rekomendowaniu Krajowej Radzie Sądownictwa na dwa wolne stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku Pani Izabeli Anny Górnikiewicz- Wróbel i Pani Agnieszki Turowskiej. Wniosek taki, w ocenie zespołu, jest uzasadniony treścią załączonych ocen kwalifikacji, informacjami dotyczącymi posiadanego przez kandydatki doświadczenia zawodowego, w tym doświadczenia w stosowaniu przepisów prawa.

W ocenie zespołu, kandydatki w odpowiednim stopniu spełniają wszystkie kryteria wyboru na stanowisko sędziego sądu okręgowego. Posiadają wieloletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe na stanowisku sędziowskim, w tym również zdobyte podczas pełnienia różnych funkcji w wymiarze sprawiedliwości, a ponadto uzyskały pozytywne oceny kwalifikacji.

III

1. Podejmując niniejszą uchwałę, Krajowa Rada Sądownictwa wzięła pod uwagę, że kandydatka spełnia wymagania ustawowe, określone w art. 63 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52, ze zm.).

Dokonując oceny kandydatek, Rada kierowała się także kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS, w tym oceną kwalifikacji i doświadczeniem zawodowym kandydatki.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu i uznała, że Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej zostanie przedstawiony wniosek o powołanie Pani Izabeli Anny Górnikiewicz-Wróbel i Pani Agnieszki Turowskiej do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku.

2. Pani Izabela Anna Górnikiewicz-Wróbel urodziła się 25 stycznia 1980 r. w Gdyni. W 2004 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną bardzo dobrą, uzyskując tytuł magistra. Aplikację sądową pozaetatową odbywała od 1 października 2004 r. do 30 września 2007 r. w okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku, a egzamin sędziowski złożyła 20 września 2007 r. z łączną oceną dobrą. Od 15 listopada 2004 r. do 9 grudnia 2007 r. pracowała w Sądzie Rejonowym w Gdyni na stanowisku asystenta sędziego. Od 10 grudnia w I Wydziale Cywilnym. Z dniem 1 maja 2008 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Gdyni, gdzie orzekała w V Wydziale Ksiąg Wieczystych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polski z dnia 15 lipca 2011 r. została powołana do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Wejherowie, w I Wydziale Cywilnym. Od 24 września 2014 r. do 1 października 2016 r. pełniła funkcję Kierownika Sekcji do rozpoznawania spraw egzekucyjnych w I Wydziale Cywilnym tego Sądu. W grudniu 2015 r. ukończyła na Uniwersytecie Gdańskim podyplomowe studia menadżerskie dla kadry kierowniczej jednostek wymiaru sprawiedliwości, z wynikiem bardzo dobrym. Od 1 grudnia 2018 r. jest delegowana do pełnienia obowiązków sędziego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku w I Wydziale Cywilnym. Pani sędzia systematycznie pogłębia swoją wiedzę i doskonali umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach zawodowych organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pani Izabeli Anny Górnikiewicz-Wróbel sporządził Pan Marek Grodziński - sędzia wizytator Sądu Okręgowego w Gdańsku, który wskazał, że sprawność, efektywność, organizacja oraz wydajność pracy kandydatki w świetle danych statystycznych pozostawała w okresie objętym przedmiotową opinią na dobrym poziomie. Rodzaj i stopień zawiłości spraw przydzielonych do jej referatu nie odbiegał od średniej wydziału. Kompetencje zawodowe Pani Izabeli Anny Górnikiewicz-Wróbel w zakresie metodyki, kultury i organizacji pracy oraz poszanowania stron nie budzą zastrzeżeń. W toku kontroli nie stwierdzono istotnych uchybień w prowadzeniu spraw, jak również niezasadnych odroczeń, wydawane zarządzenia uwzględniają zasadę koncentracji materiału dowodowego, zapewniają prawidłową organizację i przebieg rozpraw. Stronom udzielane są poprawne i adekwatne do rodzaju podejmowanych czynności pouczenia. Zarówno wyroki, jak i pozostałe orzeczenia mają właściwą i bardzo staranną formę, co świadczy o opanowaniu metodyki pracy sędziego na bardzo wysokim poziomie. Bardzo dobrą jakością charakteryzują się sporządzane przez kandydatkę uzasadnienia orzeczeń, których terminowość jest wzorcowa - wszystkie uzasadnienia sporządzono w terminie ustawowym. Pani sędzia posiada szeroką, ciągle rozwijaną wiedzę prawniczą, podnosi kwalifikacje poprzez samokształcenie i uczestnictwo w szkoleniach. Sędzia wizytator wskazał również, że procent uchylonych orzeczeń kandydatki pozostawał na poziomie średniej wydziału i wynosił 5,9% (średnia 6,1%). Sąd Odwoławczy podzielał zatem ustalenia faktyczne dokonywane przez Sąd I instancji, co miało pozytywny wpływ na szybkość postępowania apelacyjnego i możliwość wydania wyroku reformatoryjnego. Kultura urzędowania sędziego, obejmująca zarówno kulturę osobistą, jak i stosunek do stron, nie budziła żadnych zastrzeżeń. Jak wynika z badania pisemnych protokołów rozpraw oraz losowo wybranych protokołów utrwalonych w systemie audio-video, prowadzenie rozpraw było nienaganne, taktowne w relacjach ze stronami i ich pełnomocnikami, odpowiadające powadze sprawowanego urzędu. Pani sędzia jest osobą o wysokiej kulturze osobistej, bezkonfliktową, opanowaną, zrównoważoną, taktowną, skromną i koleżeńską. Powyższe pozwala w ocenie sędziego wizytatora na pozytywną ocenę kwalifikacji Pani Izabeli Anny Górnikiewicz-Wróbel i sformułowanie również pozytywnej prognozy odpowiedniego wykonywania obowiązków sędziego Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Pani Agnieszka Turowska urodziła się 3 października 1972 r. w Szczytnie. W 1996 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim z oceną dobrą, uzyskując tytuł magistra. Od 12 sierpnia 1996 r. do 31 sierpnia 1997 r. pracowała w Urzędzie Miejskim w Szczytnie na stanowisku podinspektora. Od 1 października 1997 r. do 31 sierpnia 1999 r. odbywała aplikację sądową pozaetatową w okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku, a egzamin sędziowski złożyła 16 września 1999 r. z wynikiem ogólnym dobrym. Z dniem 1 października 2000 r. została mianowana asesorem sądowym z powierzeniem pełnienia czynności sędziowskich w Sądzie Rejonowym w Gdańsku, w VIII Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polski z dnia 5 czerwca 2003 r. została powołana na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego w Gdańsku. Od 1 marca 2004 r. do 14 kwietnia 2004 r. pełniła obowiązki Kierownika Sekcji ds. Ubezpieczeń Społecznych w VIII Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Rejonowego w Gdańsku. Z dniem 1 lipca 2005 r. została przeniesiona na stanowisko sędziego Sądu Rejonowego Gdańsk- Południe w Gdańsku, gdzie orzekała w V Wydziale Rodzinnym i Nieletnich. Od 1 października 2010 r. do 3 marca 2011 r., a następnie od 15 lutego 2012 r. do 28 lutego 2014 r. pełniła funkcję sędziego wizytatora zakładów dla nieletnich i zakładów leczenia osób z zaburzeniami psychicznymi w V Wydziale Rodzinnym i Nieletnich Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku. Od 6 grudnia 2013 r. orzeka w VI Wydziale Pracy i Ubezpieczeń tego Sądu. Pani sędzia systematycznie pogłębia swoją wiedzę i doskonali umiejętności uczestnicząc w licznych szkoleniach zawodowych organizowanych m.in. przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.

Ocenę kwalifikacji Pani Agnieszki Turowskiej sporządziła Pani dr Katarzyna Brzozowska - sędzia wizytator ds. pracy i ubezpieczeń społecznych Sądu Okręgowego w Gdańsku, która wskazała, że sprawność, efektywność, organizacja i wydajność pracy kandydatki, w świetle danych statystycznych oraz badania akt spraw, pozostawała w okresie objętym opinią na dobrym poziomie. Liczba wyznaczonych spraw, sesji, a także liczba załatwionych spraw przewyższała średnią wydziału. Terminowość sporządzania uzasadnień wyroków była wzorowa, co świadczy o dużej pracowitości i zaangażowaniu kandydatki. Rodzaj i stopień zawiłości spraw przydzielonych Pani sędzi do referatu nie odbiegał od rodzaju i stopnia zawiłości spraw rozpoznawanych w wydziale. Kompetencje zawodowe Pani Agnieszki Turowskiej w zakresie metodyki, kultury i organizacji pracy oraz poszanowania stron nie budzą zastrzeżeń. Czynności w sprawach podejmowała niezwłocznie. Wyroki przez nią redagowane mają właściwą formę, a ich uzasadnienia odpowiadają w pełni wymogom art. 328 § 2 k.p.c., mają przejrzystą konstrukcję. Argumentacja prezentowana w uzasadnieniach orzeczeń jest rzeczowa, wyrażona poprawnym językiem prawniczym. O dużej znajomości orzecznictwa kandydatki świadczą trafne odwołania do poglądów judykatury. Pani sędzia ma rozległą i ugruntowaną wiedzę z zakresu prawa materialnego i procesowego, co jest szczególnie widoczne przy dokonywaniu wykładni obowiązujących przepisów. Kandydatka podnosi kwalifikacje zawodowe poprzez udział w szkoleniach. Orzecznictwo Pani Agnieszki Turowskiej, poddane kontroli instancyjnej pozostaje na dobrym poziomie. W okresie 2017-2018 odsetek oddalonych apelacji w sprawach przez nią rozpoznawanych był porównywalny do średniej wydziału i okręgu, w I połowie 2019 r. - był wyższy niż średnia w wydziale i w okręgu, kształtując się na poziomie 86,6%. Na 66 apelacji rozpoznanych w okresie objętym oceną, w 55 przypadkach apelacje zostały oddalone. Podkreślenia wymaga w ocenie sędzi wizytator, że jedynie w dwóch sprawach wyrok został uchylony (w jednym przypadku - w części), a sprawę przekazano do ponownego rozpoznania. Kultura urzędowania Pani Agnieszki Turowskiej, obejmująca zarówno kulturę osobistą, jak i stosunek do stron, nie budziła zastrzeżeń. Prowadzenie rozpraw było prawidłowe. Współpraca kandydatki z sędziami i współpracownikami układa się bardzo dobrze. Powyższe daje podstawy do dobrej oceny kwalifikacji Pani sędzi Agnieszki Turowskiej i stwierdzenia, że jest ona dobrze przygotowana do wykonywania obowiązków sędziego sądu okręgowego.

Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatek.

W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa wskazane przez Radę kandydatki posiadają kwalifikacje merytoryczne oraz długoletnie i różnorodne doświadczenie zawodowe, w tym zdobyte podczas pełnienia różnych funkcji w wymiarze sprawiedliwości, a przez Panią Izabelę Annę Górnikiewicz-Wróbel dodatkowo podczas orzekania na delegacji w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, jak również wszechstronną, stale pogłębianą wiedzę prawniczą, którą umiejętnie wykorzystują w praktyce zawodowej, dającą rękojmię należytego wykonywania przez nie obowiązków orzeczniczych na stanowisku sędziego sądu okręgowego w Sądzie Okręgowym w Gdańsku.

3. Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, na posiedzeniu 2 grudnia 2019 r. podjęło uchwałę nr 153/2019, o wstrzymaniu się z opiniowaniem kandydatów na wolne stanowiska sędziowskie.

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej na posiedzeniu 7 grudnia 2019 r. podjęło uchwałę nr 1, w sprawie wstrzymania się z opiniowaniem kandydatów na stanowiska sędziów sądów apelacji gdańskiej.

W związku z podjęciem powyższych uchwał przez Kolegium Sądu Apelacyjnego w Gdańsku i Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Gdańskiej kryteria wskazane w art. 35 ust. 2 pkt 2 ustawy o KRS nie miały decydującego wpływu na rozstrzygnięcie niniejszego postępowania konkursowego. Mając na uwadze powyższe, Krajowa Rada Sądownictwa, na podstawie art. 35 ust. 3 ustawy o KRS, dokonała wyboru kandydatów na dwa wolne stanowiska sędziowskie.

4. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Pani Izabeli Anny Górnikiewicz-Wróbel i Pani Agnieszki Turowskiej zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności duże i różnorodne doświadczenie zawodowe kandydatek, zdobyte przez nie podczas długoletniej pracy orzeczniczej w sądach rejonowych, a przez Panią Izabelę Annę Górnikiewicz-Wróbel również podczas orzekania w ramach delegacji w sądzie okręgowym, pełnienie funkcji w wymiarze sprawiedliwości, a także bardzo pozytywne oceny kwalifikacji.

5. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa w dniu 30 stycznia 2020 r. w wyniku głosownia na:

- Panią Izabelę Annę Górnikiewicz-Wróbel oddano 12 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 3 głosach "wstrzymujących się", w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Panią Agnieszkę Turowską oddano 14 głosów "za", nie oddając głosów "przeciw", przy 1 głosie "wstrzymującym się", w rezultacie czego uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wynik głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust. 1-3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz. U. z 2019 r. poz. 84, ze zm.).