Przedstawienie wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Ostrołęce, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 797.

Akty korporacyjne

Sędz.2019.5.8

Akt nieoceniany
Wersja od: 8 maja 2019 r.

UCHWAŁA Nr 441/2019
KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA
z dnia 8 maja 2019 r.
w przedmiocie przedstawienia wniosku o powołanie do pełnienia urzędu na dwa stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Ostrołęce, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 797

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84 ze zm.), Krajowa Rada Sądownictwa przedstawia Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o powołanie Pani Moniki Anny Pałińskiej oraz Pana Rafała Wojciecha Rogińskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Ostrołęce.
UZASADNIENIE

I

Na dwa wolne stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym Ostrołęce, ogłoszone w Monitorze Polskim z 2018 r. pod poz. 797, zgłosili się:

- Pani Monika Anna Palińska - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Łomży, -Pan Rafał Wojciech Rogiński - referendarz sądowy w Sądzie Rejonowym dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie.

II

W celu przygotowania sprawy do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady, Przewodniczący Rady wyznaczył zespół, zawiadomił Ministra Sprawiedliwości o jego powołaniu oraz o sprawach indywidualnych przekazanych zespołowi w celu przygotowania ich do rozpatrzenia na posiedzeniu Rady. Minister Sprawiedliwości nie przedstawił opinii w trybie art. 31 ust. 2b ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 84 ze zm.; dalej: "ustawa o KRS").

Na posiedzeniu 4 kwietnia 2019 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, uznał je za niewystarczające i postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przeprowadzenie wysłuchania kandydatów w jej siedzibie. Krajowa Rada Sądownictwa zaakceptowała propozycję zespołu.

Na posiedzeniu 6 maja 2019 r. zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wysłuchał kandydatów, ponownie zapoznał się ze zgromadzonymi w sprawie materiałami, które przeanalizował, uznał je za wystarczające, przeprowadził naradę i postanowił rekomendować Krajowej Radzie Sądownictwa przedstawienie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Moniki Anny Palińskiej (3 głosy "za", nie oddano głosów "przeciw" ani głosów "wstrzymujących się") i Pana Rafała Wojciecha Rogińskiego (3 głosy "za", nie oddano głosów "przeciw" ani głosów "wstrzymujących się") na dwa stanowiska sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Ostrołęce (M.P. z 2018 r. poz. 797).

W uzasadnieniu stanowiska zespół członków Krajowej Rady Sądownictwa wskazał, że w jego ocenie kandydatury wypełniają wymagania stawiane osobom ubiegającym się o stanowisko sędziego sądu rejonowego, a nadto dają gwarancje odpowiedniego sprawowania tego urzędu. Wieloletnie doświadczenie w wykonywaniu obowiązków referendarza sądowego, w wypadku obu kandydatur, zostało poprzedzone innym doświadczeniem zawodowym. Zespół stwierdził także, że Pani Monika Anna Palińska i Pan Rafał Wojciech Rogiński prezentują wysoki poziom walorów osobowościowych, co potwierdziło przeprowadzone przez zespół wysłuchanie.

III

1. Krajowa Rada Sądownictwa stwierdziła, że kandydaci biorący udział w konkursie spełniają wymagania ustawowe określone w art. 61 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52 ze zm.) oraz w art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 11 maja 2017 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1139, ze zm.). Rada podejmując niniejszą uchwałę kierowała się kryteriami wymienionymi w art. 35 ust. 2 ustawy o KRS i uwzględniła uzyskane przez kandydatów oceny kwalifikacji, doświadczenie zawodowe, opinie przełożonych, oceny ze studiów i egzaminu zawodowego oraz wyniki głosowania Kolegium Sądu Okręgowego w Ostrołęce oraz inne dokumenty dołączone do kart zgłoszenia, a także miała na uwadze, że Zgromadzenie Ogólne Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Ostrołęce postanowiło odroczyć procedurę opiniowania kandydatów do objęcia urzędu sędziego sądu rejonowego.

Po wszechstronnym rozważeniu całokształtu okoliczności sprawy Krajowa Rada Sądownictwa podzieliła stanowisko zespołu członków i podjęła uchwałę, że kandydatury Pani Moniki Anny Palińskiej i Pana Rafała Wojciecha Rogińskiego zostaną przedstawione Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej z wnioskiem o powołanie do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Ostrołęce.

2. Pani Monika Anna Palińska urodziła się w 1979 r. w Kętrzynie. W 2003 r. ukończyła wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie w Białymstoku, uzyskując tytuł magistra z wynikiem bardzo dobrym. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Olsztynie złożyła we wrześniu 2006 r., egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dobrym. W 2004 r. pracowała jako sekretarz sądowy w Sądzie Rejonowym w Kętrzynie. W 2004 r. ukończyła studia podyplomowe z zakresu rachunkowości. W 2005 r. pracowała jako przedstawiciel handlowy firmy z Białegostoku. W 2006 r. była zatrudniona na stanowisku asystenta sędziego w Sądzie Rejonowym w Kętrzynie. Z dniem 2 listopada 2006 r. została mianowana referendarzem sądowym w Sądzie Okręgowym w Łomży - do 30 czerwca 2014 r. obowiązki wykonywała w Ośrodku Migracyjnym Ksiąg Wieczystych. Z dniem 1 lipca 2014 r. została przeniesiona na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym w Łomży. Od 1 września 2011 r. jest delegowana do Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie (od 1 lipca 2014 r. w pełnym wymiarze etatu), obowiązki wykonuje w VI Wydziale Cywilnym tego Sądu. Kandydatka podnosi swoje kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pani Moniki Anny Palińskiej sporządziła Pani Monika Strzyżewska - sędzia Sądu Okręgowego w Ostrołęce. Z oceny tej wynika, że praca kandydatki stanowi podstawę do pozytywnej rekomendacji na stanowisko sędziego sądu rejonowego. Opiniująca stwierdziła, że sprawy rozpoznawane przez kandydatkę były różnorodne i, w ramach specyfiki elektronicznego postępowania upominawczego, pozwoliły na ocenę właściwego stosowania przepisów prawa materialnego i procesowego. Sporządzane przez Panią Monikę Annę Palińską orzeczenia są prawidłowe, w szczególności zawierają prawidłowe oznaczenie stron postępowania, przedmiot roszczenia, wysokość dochodzonej kwoty. Wskazuje prawidłową podstawę prawną i zwięzłe uzasadnienie kierunkujące dalszy tok sprawy. Opiniująca bardzo wysoko oceniła pracę kandydatki, podkreślając przy tym, że przedstawione przez nią projekty uzasadnień (w okresie zajmowania stanowiska asystenta sędziego) prezentują dobry poziom warsztatu pracy sędziego, stylistyki i zakresu wiedzy prawniczej. Konkludując stwierdziła, że Pani Monika Anna Palińska spełnia wymagane kryteria tak zawodowe, jak i osobowościowe, aby pełnić służbę na stanowisku sędziego sądu rejonowego.

3. Pani Rafał Wojciech Rogiński urodził się w 1972 r. w Ostrołęce. W 1998 r. ukończył wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie w Białymstoku, uzyskując tytuł magistra z wynikiem dobrym. W latach 1999-2004 pracował w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie, między innymi na stanowisku starszego inspektora wojewódzkiego w Wydziale Polityki Społecznej. Po odbyciu aplikacji sądowej w okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie złożył, we wrześniu 2004 r., egzamin sędziowski z wynikiem ogólnym dostatecznym. Z dniem 15 grudnia 2004 r. został mianowany referendarzem sądowym w Sądzie Rejonowym w Otwocku, w którym obowiązki wykonywał w IV Wydziale Ksiąg Wieczystych. Z dniem 1 lipca 2007 r. został przeniesiony na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Pragi-Północ w Warszawie, w którym obowiązki wykonywał w VII Wydziale Gospodarczym. Z dniem 1 stycznia 2015 r. został przeniesiony na stanowisko referendarza sądowego w Sądzie Rejonowym dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie, w którym obowiązki wykonuje w XVII Wydziale Gospodarczym. Kandydat podnosi swoje kwalifikacje zawodowe przez uczestnictwo w szkoleniach.

Ocenę kwalifikacji Pana Rafała Wojciecha Rogińskiego sporządziła Pani Monika Strzyżewska - sędzia Sądu Okręgowego w Ostrołęce. Opiniująca stwierdziła, że kandydat poczynił postępy w zakresie pracy orzeczniczej, w tym co do jakości i wydajności. Ponadto wskazała na starania opiniowanego zmierzające do poszerzenia wiedzy prawniczej przez udział w szkoleniach, konferencjach i warsztatach, co potwierdzają odpowiednie certyfikaty i zaświadczenia znajdujące się w aktach osobowych. Uzyskany awans na stanowisko starszego referendarza oraz predyspozycje osobowościowe, takie jak wysoka kultura osobista, bardzo pozytywne nastawienie do pracy, sumienność, wola współpracy i poprawność relacji służbowych - akcentowanych i cenionych w środowisku, bardzo dobrze rokują na przyszłość.

4. Przy podejmowaniu decyzji Krajowa Rada Sądownictwa kierowała się ocenami kwalifikacji oraz doświadczeniem zawodowym kandydatów.

Pani Monika Anna Palińska legitymuje się doświadczeniem zawodowym wynikającym z pracy na stanowisku asystenta sędziego oraz na stanowisku referendarza sądowego. Pracowała także poza sądownictwem, a jej praca została wysoko oceniona w sporządzonej na potrzeby niniejszego postępowania ocenie kwalifikacji. Kilkunastoletnie doświadczenie zawodowe pozwoliło, zdaniem Rady, na zdobycie przez kandydatkę kwalifikacji niezbędnych do wykonywania obowiązków sędziego sądu rejonowego.

Pan Rafał Wojciech Rogiński również legitymuje się kilunastoletnim stażem pracy zawodowej, w tym na stanowisku referendarza sądowego. Doświadczenie zawodowe i kwalifikacje prawnicze tego kandydata są na wysokim poziomie. Wieloletnia praca na stanowisku referendarza oraz posiadana wiedza także świadczy o spełnianiu przez Pana Rafała Wojciecha Rogińskiego wymogów stawianych osobom piastującym urząd sędziowski.

5. Krajowa Rada Sądownictwa uwzględniła opinię Kolegium Sądu Okręgowego w Ostrołęce oraz stanowisko Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Ostrołęce.

Kolegium Sądu Okręgowego w Ostrołęce na posiedzeniu 19 listopada 2018 r. zaopiniowało pozytywnie Panią Monikę Annę Palińską 8 głosami "za" przy braku głosów "przeciw" i 1 głosie "wstrzymującym się" oraz negatywnie Pana Rafała Wojciecha Rogińskiego 5 głosami "przeciw", przy braku głosów "za" i "wstrzymujących się".

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Ostrołęce 10 grudnia 2018 r. postanowiło odroczyć procedurę opiniowania kandydatów do objęcia urzędu sędziów w okręgu Sądu Okręgowego w Ostrołęce do czasu zajęcia ostatecznego stanowiska przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Najwyższy, Naczelny Sąd Administracyjny oraz sądy powszechne, a które dotyczyły wątpliwości związanych z procesem wyłaniania członków obecnej Krajowej Rady Sądownictwa.

Krajowa Rada Sądownictwa, wobec stanowiska Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Ostrołęce, na podstawie 35 ust. 3 ustawy o KRS, stwierdziła, że powyższa okoliczność nie stanowi przeszkody do podjęcia uchwały w przedmiocie obsady wolnych stanowisk sędziowskich w niniejszej procedurze nominacyjnej.

6. O przedstawieniu Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej wniosku o powołanie Pani Moniki Anny Palińskiej oraz Pana Rafała Wojciecha Rogińskiego do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego sądu rejonowego w Sądzie Rejonowym w Ostrołęce zadecydował całokształt okoliczności sprawy, a w szczególności oceniane łącznie: uzyskane oceny kwalifikacji, zdobyte doświadczenie zawodowe, podnoszenie kwalifikacji przez uczestnictwo w szkoleniach zawodowych, a także pozytywne opinie wyrażone o kandydatach przez Kolegium Sądu Okręgowego w Ostrołęce.

7. Powyższe okoliczności spowodowały, że w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa 8 maja 2019 r. na kandydaturę:

- Pani Moniki Anny Palińskiej oddano 13 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw" ani głosów "wstrzymujących się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów,

- Pani Rafała Wojciecha Rogińskiego oddano 11 głosów "za", nie oddano głosów "przeciw", oddano 2 głosy "wstrzymujące się", w rezultacie czego kandydatura ta uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Mając na uwadze wyniki głosowania, Krajowa Rada Sądownictwa podjęła uchwałę jak na wstępie.

POUCZENIE

Od uchwały Krajowej Rady Sądownictwa uczestnik postępowania może odwołać się do Sądu Najwyższego z powodu sprzeczności uchwały Rady z prawem. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Przewodniczącego Rady w terminie dwutygodniowym od doręczenia uchwały z uzasadnieniem. Do postępowania przed Sądem Najwyższym stosuje się przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, przy czym nie stosuje się art. 871 k.p.c. (art. 44 ust.l - 3 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa; Dz.U. z 2019 r., poz. 84 ze zm.).